İstanbul-Trabzon Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Trabzon Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
7 °c
az bulutlu
2021-01-22 12:00:00

9 °c
9 °c
2021-01-23 12:00:00

11 °c
11 °c
2021-01-24 12:00:00

12 °c
12 °c
2021-01-25 12:00:00

12 °c
12 °c
2021-01-26 12:00:00

7 °c
7 °c

Trabzon Hava Durumu

Trabzon
TR .
2 °c
parçalı az bulutlu
2021-01-22 12:00:00

6 °c
6 °c
2021-01-23 12:00:00

8 °c
8 °c
2021-01-24 12:00:00

10 °c
10 °c
2021-01-25 12:00:00

10 °c
10 °c
2021-01-26 12:00:00

11 °c
11 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Trabzon Hakkında

Genel Bilgiler

Trabzon, Karadeniz’in incisidir, ilk akla gelen şehirlerinden biridir ve hatta Karadeniz’in bir nevi başkentidir. Zengin doğası, yemyeşil yaylaları, gölleri, akarsuları ile büyük bir zenginliğe sahip olan Trabzon’un komşuları doğudan batıya Rize, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt’tur. Antik çağa kadar uzanan 4000 yıllık bir tarihi bir geçmişe sahip olan Trabzon, gerçek şöhretine Roma ve Bizans döneminde kavuşmuştur.

Yakın tarihinde ise şanlı tarihimizin sultanlarından Fatih Sultan Mehmet han tarafından fethedilmiş ve Osmanlı topraklarına katılmıştır. Ayrıca bir diğer büyük komutan ve Sultan, Kanuni Sultan Süleyman Şah’ın da doğum yeridir.

1.000.000’a yakın nüfusu, 18 ilçesiyle Karadeniz’in en kalabalık 2. şehridir ve her ne kadar Hamsi balığı Karadenizli olsa da aslında anavatanı Trabzon’dur. Hamsi deyince ilk akla gelen şehirdir.

Doğu Karadeniz’de yer alan Trabzon’da Karadeniz iklimi hâkimdir. Yazları serin, kışları ise genellikle yağışlı geçer. Güneye doğru ilerledikçe rakım hızla yükselir ve bu durum hava durumuna kar yağışı olarak yansır. Yılın yaklaşık 6 ayı yağışlı geçer ve bu durum tabiat örtüsüne doğru orantıda yansır. Gür bir bitki ve orman zenginliğine sahip olan Trabzon’un doğusu çay bahçeleri ile bezelidir. Ki bu durum şehrin yeşil yüzdesini bile etkiler. Zira Trabzon’un yaklaşık %50’si orman, %30’u ekili ve dikili alanlar geri kalan kısmı da çayır ve mera olarak kayıtlara geçmiştir. 

Trabzon’a ulaşım ancak kara yolu ve hava yolu ile mümkündür. Kara yolundan kendi aracınız ya da şehirlerarası otobüs firmaları ile Trabzon’a ulaşabilirsiniz. Karadeniz’in hırçın coğrafyası demiryolu ulaşımını imkânsız kılmaktadır. Kara yolu ile ulaşım İstanbul vb. batı illeri için biraz uzun bir mesafe sayılabilir. İstanbul’dan Trabzon’a takribi 1.000 km’lik bir yol vardır. Bununla birlikte denizin mavisi, dağların yeşili arasında o güzelim coğrafyada araç kullanmak da ayrı bir zevktir doğrusu. Özellikle ilkbahar ya da yaz aylarında yapacağınız bir yolculuk sizi sizden alacaktır emin olun…

İstanbul, Ankara gibi şehirlerden takribi 13-14 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Trabzon’a varmanız mümkün. Karadeniz’in incisi olan Trabzon çok popüler ve genel hat üzerinde olan bir şehrimizden olduğundan, otobüsle gitmek istediğinizde birçok firmadan otobüs bulabilirsiniz.

Trabzon’a uçakla gitmek isterseniz İstanbul, İzmir, Ankara vb. birçok büyük şehrimizden direkt sefer ile Trabzon’a uçmanız mümkün. Kaldı ki Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Atlasglobal, Pegasus, Sun Express, Onur Air’in yine çeşitleri şehirlerimizden direkt uçak seferleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte Trabzon’a havayolu ile ulaşmak için diğer komşu illerin havalimanlarını da tercih edebilirsiniz. Öncelikli olarak en yakın mesafede olan Ordu-Giresun havalimanı ilk tercihiniz olabilir. Trabzon’a yaklaşık 2,5 saat mesafede olan Ordu - Giresun havalimanı bazı durumlarda Trabzon’a uçak ile seyahat etmek isteyenlerin tercihi olabiliyor. Ayrıca Giresun – Trabzon Havaş servisinin de olması da bu tarz bir yolculuk düşünenler için çok büyük bir avantaj…

Karadeniz’in incisi Trabzon oldukça popüler bir büyükşehir. Ve yine Trabzon Havalimanı diğer birçok şehirde olduğunun aksine şehir merkezine çok yakın; sadece 8 km. Bu sebeple gerek Havaş olsun, gerek anayoldan bineceğiz bir dolmuşla ya da şehir otobüsü ile olsun kentin merkezine ulaşmanız çok kolay.

Havaş otobüsleri uçağınız indikten sonra çıkış kapısının hemen önünde bekliyorlar. Şehir merkezine ulaşmak için bindiğinizde Tanjant yolu üzerinden Meydan’a ulaşıyorsunuz. Burandan sonra da Beşirli’ye kadar gidiyor Havaş otobüsleri.

Eğer minibüsle merkeze ulaşmak isterseniz yapmanız gereken tek şey havalimanından ayrılıp ana caddeye çıkmak. Havalimanı – Meydan minibüslerine bindiğiniz de küçük bir meblağ karşılığı kolayca merkeze ulaşabilirsiniz.

Trabzon şehir otobüsleri de bir başka alternatif… Havalimanı çıkışına çok yakın olan otobüs durağından merkeze giden otobüslere binip Trabzon merkeze yine küçük bir meblağ karşılığı kolayca ulaşabilirsiniz.

Yine taksi, araç kiralama ve özel transfer hizmetlerini kullanarak da Trabzon havalimanından, Trabzon merkeze olan kısa seyahatinizi kolayca gerçekleştirmeniz mümkün. Bunlardan birini kullanmak istediğinizde Trabzon gibi popüler bir havalimanında bu tarz servislerin hepsine ulaşmanız oldukça kolay…

Karadeniz’in incisi, yeşilin kalbi Trabzon’da konaklamak istediğinizde, oldukça fazla sayıda alternatifiniz mevcut. Peki ama nerede konaklamak istersiniz? Şehir merkezinde mi? Uzun göle bakan bir odada mı? Peki ya yaylalar? 

Trabzon Karadeniz bölgesinin en çok turist alan illerinin başında geliyor. Trabzon havalimanının 1957’den beri hizmette olmasının da bu kadar popüler olmasında payı büyük elbette... Bu sebepledir ki Trabzon’da yaz – kış her dönem, her bütçeye hitap edebilecek yoğunlukta konaklama alternatifleri bulunmakta. İşte o en iyi alternatiflerden bazılarını sizler için derledik.

Three Pearl Hotel

Hilton Garden Inn Trabzon

Panagia Suite Hotel

Park Dedeman Trabzon

Usta Park Otel

Saylamlar Hotel

Novotel Trabzon

Yalı Park Otel

Tilya Resort Otel

Yaylakent

Trabzon’da şehrin merkezinde yukarıdaki listede yer alan otellerde ya da Uzungöl’de bungalov tarzı butik otellerde de konaklayabilirsiniz. Yeşilin, doğanın her türlü fırsatını sunan Trabzon’un merkezinden yaylasına kadar birçok farklı konaklama imkânları bulunmaktadır.

Trabzon’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Trabzon’a tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Tabiatına, doğasına hayran olacağınız şehir Trabzon’un mutfağı da oldukça zengindir ve ünlüdür malumunuz. Balık çeşitlerinden hamur işlerine, çorbalardan tatlılara varıncaya değin çok geniş bir yelpazede çok zengin bir mutfağa sahip olan Trabzon’da nerede, ne yenir sizler için derledik.

Güne güzel bir kahvaltıyla başlamayı kim istemez? İşte bu kahvaltının olmazsa olmazı Trabzon’da “Muhlama” dır. Sadece Mısır unu, tereyağı ve Trabzon peynirinin tavada harmanlanmasıyla yapılan Muhlama Karadeniz’de ve özellikle Trabzon’da kahvaltıların baş tacıdır.

Güzel bir kahvaltının ardından öğle yemeği için tercihiniz ne olur? Güzel bir kapalı pide mi? Ya da yöreye has Akçaabat köftesi mi? Peki ya güzel bir Mezgit ya da Hamsi tavaya ne dersiniz?

Peki ya Karadeniz’in caaanım yöresel yemeklerini i tatmak istersiniz belki de? Pırasa, pazı, yarma ve pirincin mükemmel birlikteliği ile ortaya çıkan “Sarambula” tercihiniz olabilir mi? Pazı çorbası ya da Kara Lahana çorbasına ne dersiniz? Hamsi Kuşu, Kara Lahana Sarması, Hamsili Pilav, Kaygana bunlar da Trabzon’a has yöresel ve farklı yemekler… 

E bir de tatlılarla süslemek lazım bu ziyafetleri; Pepeçura, Laz böreği, Hamsiköy Sütlacı da Trabzon’un en beğenilen tatlılarındandır. Şimdi gelin bu harika lezzetlerden bazılarını nerelerde bulabileceğinizi ve tadabileceğinizi görelim.

TRABZON’DA NEREDE, NE YENİR?

Cemil Usta Akçaabat Köftecisi

Karpi Pide

Bozo Pide

Balıklama Balık Lokantası

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Sümer Restoran

Bordo Mavi Balık Restoran

Köfteci Ali

Karadeniz bölgesinde en çok turist alan şehirlerden biridir Trabzon. Doğası, tarihi dokusu, yaylalarından birçok tatlı anıyla döneceğiniz Trabzon’da gezilecek, görülecek yerlere şöyle bir göz atalım.

Sümela Manastırı

Trabzon deyince ilk akla gelen tarihi yerlerden birisi Sümela Manastırı’dır. Bir kartal yuvası edasıyla kurulmuştur yapıldığı kayalıklar üzerine. Maçka ilçesi, Altındere köyü sınırları içerisinde 1150m rakımda bulunan Sümela Manastırı M.S. 386 yıllarında tamamlanmış ve ibadete başlanmıştır. Rivayete göre Bizans imparatorluğu döneminde Atina’dan gelen iki rahip tarafından kurulmuştur. Kayalıklar üzerinde 6 katlı bir yapıyla inşa edilen Sümela Manastırı içerisinde kütüphane, öğrenci odaları, şapeller, mutfak ve son 3 yıldır yapılmakta olan restorasyon bitmek üzeredir ve 2019 yılı itibariyle ziyarete açılması planlanmaktadır.

Vazelon Manastırı

Sümela Manastırından 100 yıl daha önce yapıldığı ve ibadete açıldığı bilinmektedir. İncil’de geçen Vaftizci Yahya Peygambere adanmıştır. Manastır 4 kattan oluşur ve Cennet, Cehennem’i betimleyen çok güzel freskler günümüze kadar ulaşabilmiştir. Maçka ilçesine 15 km mesafede olan Vazelon Manastırına Maçka - Gümüşhane yolu üzerinden gidilmektedir. 

Kuştul Manastırı

Diğer iki manastır Sümela ve Vazelon Manastırına kıyasla çok daha sonraları M.S. 752 yılında yapılmıştır. Bugünkü adı Şimşirli olan Kuştul Köyü’nde hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Son yüzyılda geçirdiği bir yangından sonra tadilat yapılıp günümüze kadar ulaşmıştır. Bir diğer adı da Peristera Manastırı’dır. Manastırdan vadiye kadar uzanan dehlizler olduğu bilinmektedir ancak günümüzde kullanım dışıdır.

Uzungöl

Uzungöl, 1.100 m rakımda, Haldizen deresinin önünü kapatan kayalar ile oluşmuş, Soğanlı ve Kaçkar dağlarının birleştiği bir noktada yer almaktadır. Aynı zamanda bir Tabiat Parkı olan Uzungöl’de 60 kadar endemik bitki çeşidi, yaklaşık 250 adet kuş türü bulunmaktadır.

Atatürk Köşkü

Mustafa kemal Atatürk’ün hatırasını bıraktığı köşktür. Atatürk, Trabzon ziyaretlerinde burada konaklamıştır. 19. yy. başlarında inşaa edilen köşk, Barok dönemi mimari özelliğini taşımaktadır. O dönemin bankerlerinden Trabzonlu konstantin Kbayanidis tarafından yaptırılmış ve kullanılmıştır. Güzel düzenlenmiş bir bahçesini görmekte fayda vardır.

Gülbahar Hatun Camisi

Yavuz Sultan Selim Han Trabzon doğumludur. Gülbahar Hatun Camisi de Yavuz Sultan Selim ‘in annesi hatırası için 1514 yılında yapılan külliyenin camisidir. Tüm külliyeden günümüze ancak camisi ve türbesi ulaşabilmiştir. 

Bedesten

Trabzon’un tam kalbinde çarşı içerisinde yer alır. Yöresel eşyaların satıldığı dükkânlar ve bir de güzel bir kafeteryası vardır. Bedesten, özellikle hediye amaçlı birçok güzel ürüne uygun fiyatlarla ulaşabileceğiniz mekânlardan biridir. Gün içerisinde 10:30 / 22:00 saatleri arsında açık olan bedesten, mimari açıdan da oldukça özeldir. İnşa edilmiş olan Türk Bedestenleri içinde tek kubbeli olan yegâne örnektir. 15. yy sonlarında inşa edilen bedesten, Gülbahar Hatun Vakıfları arasında yer almaktadır.

Trabzon Yaylaları

Trabzon’un doğasına, ormanına, yeşiline ulaşmak için yapmanız gereken tek şey yaylalarına çıkmaktır. Trabzon’un yaylalarını sizler için derledik:

Maçka – Şolma Yaylası, 

Maçka – Mavura Yaylası, 

Maçka – Kiraz Yaylası, 

Lapazan Yaylası 

Maçka – Çakırgöl Yaylası 

Karadağ Yaylası Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları 

Tonya  – Erikbeli Yaylası Sazalanı Yaylası 

Sis Dağı Yaylası 

Kadırga Yaylası 

Çatma Obası Yaylası 

Mızraklı Su Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Trabzon Kalesi: Trabzon’un kalbinde, merkezinde konuşlanan Trabzon Kalesi M.Ö. 4.yy’da Roma döneminde tamamlanmıştır. Tbakhane ve Zağnos vadileri arasında yer almaktadır. 

Bir çok bölgesel ve yerel etkinlik ve şenliğe sahip olan Trabzon, Karadeniz’in incisi olarak en çok da yayla şenlikleri ile ünlüdür. Bununla birlikte Trabzon’da uluslararası kültür sanat ve film festivalleri de yapılmaktadır.

Trabzon’da kutlana yerel şenlik ve festivallerin bazıları şunlardır:

Hamsiköy Sütlaç festivali

Tonya Tereyağı festivali

Zarha Dağı şenlikleri

Hıdırellez Bayramı

Mayıs Yedisi (Esas olarak Giresun’da kutlanır!)

Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği

Sultan Murat Şehitleri Anma Günü

Aynı zamanda bir öğrenci diyarı olan Trabzon’da gece hayatı da oldukça renklidir. Hemen hemen tüm ticarethanelerin kapandığı akşam vakitlerinden sonra gece eğlencesi için çeşitli alternatifler elbette mevcuttur. 

Öncelikle imdada merkezde yer alan oteller ve onların barları ve restoranları yetişir. Geç vakitlere kadar eğlenmek isteyenler Trabzon’da otellerin bar ve restoranları da keyifli ve eğlenceli programlara katılabilirler. 

Bir de Trabzon’da farklı bir eğlence kültürü var, “Dam” Yerel olarak kendi arkadaş çevrenizle bir eğlence tertip etmek istediğinizde “Balıkçı Barınağı” imdadınıza yetişiyor. Trabzonluların genelde tercih ettiği bu eğlence biçimi de oldukça yaygın.

Tüm bunların ışığında Trabzon’da gece hayatının renkli mekânlarından örnekleri aşağıdaki listede görebilirsiniz.

Retto

Galanima

Şişman Pub

Marina Akçaabat

BARikat

Mey Bar

Cıngıl Bar

Trabzon’da alışveriş deyince tabi ki ilk olarak merkezde yer alan çarşıdan başlamak gerekir. Bir çok farklı kategoride hemen hemen her türlü hediyelik, giyim kuşam, mücevherat, bakır ürünler vb... ürünlerine ulaşmanız mümkün. Bununla birlikte hal-i hazırda turistik bir kent olan Trabzon’da pazarlık yapmaya özen göstermeniz kendi yararınıza olur. 

Çarşı haricinde gidebileceğiniz 2. durağınızı ise Kemeraltı Çarşısı olacaktır. Aynı zamanda meşhur bakırcıların da Kemeraltı Çarşısı’nda yer alıyor olması burayı daha da popüler hale getirmektedir.

Bedesten ve Semerciler Caddesi ise en otantik, en yöresel el emeği göz nuru ürünlere ulaşabileceğiniz bir alışveriş alanıdır.

SEMT PAZARLARI

Erdoğdu Çatak – Pazartesi

Değirmendere – Pazartesi

Sigorta – Salı

Kalkına Mah. – Çarşamba

Erdoğdu – Çarşamba

Çömlekçi – Perşembe

Aydınlıkevler – Perşembe

Beşirli Mah. – Cuma

Yeni Cuma – Cuma

Fatih Mah. – Cumartesi

Bahçecik – Pazar

Pelitli - Pazar

Forum Trabzon

Cevahir Outlet

Varlıbaş AVM

Hıdırellez Bahar Bayramı – Şalpazarı Acısu - Mayıs ayının ilk Pazar Günü

Mayıs Yedisi Yürüyüşü - Sivri Tepesi/Tonya - 18 Mayıs

Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği - Şalpazarı - Haziran Ayının İlk Pazar Günü

Sultan Murat Şehitleri Anma Günü - Çaykara Sultan Murat Yaylası - 23 Haziran

Harmantepe Şehitleri Anma Günü - Köprübaşı-Harmantepe - 29 Haziran

Deniz Eğlenceleri - Akçaabat 06 - Temmuz

Soğuksu Şenlikleri - Ocaklı K. Lişer Yaylası Maçka - 07 Temmuz

Hamsiköy ve Civar Köy. Sütlaç Fest. - Hamsikööy ve Civarı - Temmuz ayının ilk Cumartesi günü

Tonya Zere Yayla Şenliği - Zere Yaylası / Tonya - Temmuz ayının ilk Pazar Günü

Demirkapı Soğuksu Şenlikleri - Demirkapı Köyü-Soğuksu Tepesi - Temmuz ayının 2. Pazar Günü

Hırsafa Karadağ Şenlikleri - Düzköy-Karadağ - Temmuz ayının 3. C.tesi ve Pazar Günü

Karadağ Yaylası Şenlikleri - Vakfıkebir-Karadağ - Temmuz ayının 2. C.tesi ve Pazar Günü

Dede Korkut Boğaçhan Kültür ve Sanat Festivali - Üçgedik Mah. Büyükharman Mevkii/Maçka - 24 Temmuz

Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali - Akçaabat - 20 / 23 Temmuz

Geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenliği - Hıdırnebi Yaylası - 20 Temmuz

Kadırga Yaylası Şenlikleri - Tonya-Şalpazarı Giresun Kadırga Yaylası. - Temmuz ayının 3. Cuması 

Karakırsak Şenlikleri - Şalpazarı-Doğancık Köyü - Temmuz ayının 3. Salı Günü

Alaca Yaylası Şenliği - Şalpazarı Alaca Yaylası - Temmuz ayının 3. Pazar Günü

Taşköprü Kültür ve Yayla Şenliği - Arsin - Yomra Taşköprü Yaylası - Temmuz Ayının 3. Pazar Günü

Haçkalı Hoca Babayı Anma Merasimi - Düzköy Haçkalı Yaylası - Temmuz Ayının 3. Pazar Günü

1. Trabzon’un Kurtuluşu (24 Şubat 1918)

2. Vakfıkebir’in Kurtuluşu ( 14 Şubat 1918)

3. Akçaabat’ın Kurtuluşu (18 Şubat 1918)

1. Zorlu Grand Otel

2. Novotel Trabzon Otel

3. Park Dedeman otel

4. DoubleTree by Hilton

5. Panagia Suit hotel

Karadeniz’in incisi, yeşilin kalbi Trabzon’da konaklamak istediğinizde, oldukça fazla sayıda alternatifiniz mevcut. Peki ama nerede konaklamak istersiniz? Şehir merkezinde mi? Uzun göle bakan bir odada mı? Peki ya yaylalar? 

Trabzon Karadeniz bölgesinin en çok turist alan illerinin başında geliyor. Trabzon havalimanının 1957’den beri hizmette olmasının da bu kadar popüler olmasında payı büyük elbette... Bu sebepledir ki Trabzon’da yaz – kış her dönem, her bütçeye hitap edebilecek yoğunlukta konaklama alternatifleri bulunmakta. İşte o en iyi alternatiflerden bazılarını sizler için derledik.

Three Pearl Hotel

Hilton Garden Inn Trabzon

Panagia Suite Hotel

Park Dedeman Trabzon

Usta Park Otel

Saylamlar Hotel

Novotel Trabzon

Yalı Park Otel

Tilya Resort Otel

Yaylakent

Trabzon’da şehrin merkezinde yukarıdaki listede yer alan otellerde ya da Uzungöl’de bungalov tarzı butik otellerde de konaklayabilirsiniz. Yeşilin, doğanın her türlü fırsatını sunan Trabzon’un merkezinden yaylasına kadar birçok farklı konaklama imkânları bulunmaktadır.

Trabzon’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Trabzon’a tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Duyurular