Türkiye'de Aşı Olmayanlara PCR Testi Zorunluluğu

31.08.2021,

Covid19 vakalarının çok hızlı yayılması nedeniyle Türkiye yeni önlemler almaya başladı! İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile aşı olmayan vatandaşlar için 06 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren geçerli olacak yeni kuralları sizler için listeledik.

Ülkemizde alınan tedbirlere göre; 06 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu genelge ile 06 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren seyahat firmalarınca araca kabul aşamasında tedbirlere göre kişiyi alabilecekler. Öncelikle HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışıklık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Eğer kişi hastalığı geçirmemişse, aşılı değil veya negatif PCR testi yoksa bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek.

6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin sinema, tiyatro ve konser gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılımında da negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu olacak. Bu genelgede işletmeciler tarafından etkinliklere girişte HES kodu üzerinden kişilerin aşılı/geçirilmiş hastalık (Covid-19 hastalığın sonrası bilimsel olarak bağışıklık kabul edilen süreye göre) veya azami 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi sorgulaması yapılacak. Bu durumda kişi hastalığı geçirmemişse, aşılı değil veya negatif PCR testi yoksa bu kişilerin seyahatine izin verilmeyecek.

Valilik, kaymakamlık, il ve ilçelerde kişilerin toplu olarak bulunduğu diğer etkinlikler veya faaliyetlerden faydalanacak hastalığı geçirmemiş veya aşısız kişiler için il/ilçe Hıfzısıhha Kurulu kararlarıyla HES Kodu üzerinden PCR test kontrolü zorunluluğu olacak.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen “Bazı Faaliyetler için PCR Testi Zorunluluğu” genelgesi tedbirleri listelediğimiz şekildedir.

Havayollarının bilgilendirmesine göre ise şu tedbirler uygulanacak;

İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelgeye istinaden 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren İÇ HAT uçuşlarımızda yolcularınızın kalkıştan önce aşağıdaki dokümanlardan birini ibraz etmeleri zorunludur. 

1) En az 14 gün önce gerekli tüm dozların tamamlandığını kanıtlayan aşı sertifikası

2) Bilimsel olarak bağışıklık kazanıldığı kabul edilen süre içinde alınmış iyileşme belgesi

3) Kalkıştan önceki 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi. Not: Türkiye’deki tüm devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yaptırılabilir. 

Bu belgelerden herhangi birini ibraz edemeyen yolcularınızı uçuşa kabul edemeyeceğimizi bildirmek isteriz.

Detaylı bilgi için bizi, 0212 334 2828 numaralı hattan arayabilirsiniz.