Trabzon Uçak Bileti

Trabzon uçak bileti ile ilgili sorular

Trabzon Hakkında

Genel Bilgiler

Trabzon, Karadeniz’in incisidir, ilk akla gelen şehirlerinden biridir ve hatta Karadeniz’in bir nevi başkentidir. Zengin doğası, yemyeşil yaylaları, gölleri, akarsuları ile büyük bir zenginliğe sahip olan Trabzon’un komşuları doğudan batıya Rize, Giresun, Gümüşhane ve Bayburt’tur. Antik çağa kadar uzanan 4000 yıllık bir tarihi bir geçmişe sahip olan Trabzon, gerçek şöhretine Roma ve Bizans döneminde kavuşmuştur.

Yakın tarihinde ise şanlı tarihimizin sultanlarından Fatih Sultan Mehmet han tarafından fethedilmiş ve Osmanlı topraklarına katılmıştır. Ayrıca bir diğer büyük komutan ve Sultan, Kanuni Sultan Süleyman Şah’ın da doğum yeridir.

1.000.000’a yakın nüfusu, 18 ilçesiyle Karadeniz’in en kalabalık 2. şehridir ve her ne kadar Hamsi balığı Karadenizli olsa da aslında anavatanı Trabzon’dur. Hamsi deyince ilk akla gelen şehirdir.

Doğu Karadeniz’de yer alan Trabzon’da Karadeniz iklimi hâkimdir. Yazları serin, kışları ise genellikle yağışlı geçer. Güneye doğru ilerledikçe rakım hızla yükselir ve bu durum hava durumuna kar yağışı olarak yansır. Yılın yaklaşık 6 ayı yağışlı geçer ve bu durum tabiat örtüsüne doğru orantıda yansır. Gür bir bitki ve orman zenginliğine sahip olan Trabzon’un doğusu çay bahçeleri ile bezelidir. Ki bu durum şehrin yeşil yüzdesini bile etkiler. Zira Trabzon’un yaklaşık %50’si orman, %30’u ekili ve dikili alanlar geri kalan kısmı da çayır ve mera olarak kayıtlara geçmiştir. 

Trabzon’a ulaşım ancak kara yolu ve hava yolu ile mümkündür. Kara yolundan kendi aracınız ya da şehirlerarası otobüs firmaları ile Trabzon’a ulaşabilirsiniz. Karadeniz’in hırçın coğrafyası demiryolu ulaşımını imkânsız kılmaktadır. Kara yolu ile ulaşım İstanbul vb. batı illeri için biraz uzun bir mesafe sayılabilir. İstanbul’dan Trabzon’a takribi 1.000 km’lik bir yol vardır. Bununla birlikte denizin mavisi, dağların yeşili arasında o güzelim coğrafyada araç kullanmak da ayrı bir zevktir doğrusu. Özellikle ilkbahar ya da yaz aylarında yapacağınız bir yolculuk sizi sizden alacaktır emin olun…

İstanbul, Ankara gibi şehirlerden takribi 13-14 saatlik bir otobüs yolculuğu ile Trabzon’a varmanız mümkün. Karadeniz’in incisi olan Trabzon çok popüler ve genel hat üzerinde olan bir şehrimizden olduğundan, otobüsle gitmek istediğinizde birçok firmadan otobüs bulabilirsiniz.

Trabzon’a uçakla gitmek isterseniz İstanbul, İzmir, Ankara vb. birçok büyük şehrimizden direkt sefer ile Trabzon’a uçmanız mümkün. Kaldı ki Türk Hava Yolları, Anadolu Jet, Atlasglobal, Pegasus, Sun Express, Onur Air’in yine çeşitleri şehirlerimizden direkt uçak seferleri bulunmaktadır.

Bununla birlikte Trabzon’a havayolu ile ulaşmak için diğer komşu illerin havalimanlarını da tercih edebilirsiniz. Öncelikli olarak en yakın mesafede olan Ordu-Giresun havalimanı ilk tercihiniz olabilir. Trabzon’a yaklaşık 2,5 saat mesafede olan Ordu - Giresun havalimanı bazı durumlarda Trabzon’a uçak ile seyahat etmek isteyenlerin tercihi olabiliyor. Ayrıca Giresun – Trabzon Havaş servisinin de olması da bu tarz bir yolculuk düşünenler için çok büyük bir avantaj…

Karadeniz’in incisi Trabzon oldukça popüler bir büyükşehir. Ve yine Trabzon Havalimanı diğer birçok şehirde olduğunun aksine şehir merkezine çok yakın; sadece 8 km. Bu sebeple gerek Havaş olsun, gerek anayoldan bineceğiz bir dolmuşla ya da şehir otobüsü ile olsun kentin merkezine ulaşmanız çok kolay.

Havaş otobüsleri uçağınız indikten sonra çıkış kapısının hemen önünde bekliyorlar. Şehir merkezine ulaşmak için bindiğinizde Tanjant yolu üzerinden Meydan’a ulaşıyorsunuz. Burandan sonra da Beşirli’ye kadar gidiyor Havaş otobüsleri.

Eğer minibüsle merkeze ulaşmak isterseniz yapmanız gereken tek şey havalimanından ayrılıp ana caddeye çıkmak. Havalimanı – Meydan minibüslerine bindiğiniz de küçük bir meblağ karşılığı kolayca merkeze ulaşabilirsiniz.

Trabzon şehir otobüsleri de bir başka alternatif… Havalimanı çıkışına çok yakın olan otobüs durağından merkeze giden otobüslere binip Trabzon merkeze yine küçük bir meblağ karşılığı kolayca ulaşabilirsiniz.

Yine taksi, araç kiralama ve özel transfer hizmetlerini kullanarak da Trabzon havalimanından, Trabzon merkeze olan kısa seyahatinizi kolayca gerçekleştirmeniz mümkün. Bunlardan birini kullanmak istediğinizde Trabzon gibi popüler bir havalimanında bu tarz servislerin hepsine ulaşmanız oldukça kolay…

Karadeniz’in incisi, yeşilin kalbi Trabzon’da konaklamak istediğinizde, oldukça fazla sayıda alternatifiniz mevcut. Peki ama nerede konaklamak istersiniz? Şehir merkezinde mi? Uzun göle bakan bir odada mı? Peki ya yaylalar? 

Trabzon Karadeniz bölgesinin en çok turist alan illerinin başında geliyor. Trabzon havalimanının 1957’den beri hizmette olmasının da bu kadar popüler olmasında payı büyük elbette... Bu sebepledir ki Trabzon’da yaz – kış her dönem, her bütçeye hitap edebilecek yoğunlukta konaklama alternatifleri bulunmakta. İşte o en iyi alternatiflerden bazılarını sizler için derledik.

Three Pearl Hotel

Hilton Garden Inn Trabzon

Panagia Suite Hotel

Park Dedeman Trabzon

Usta Park Otel

Saylamlar Hotel

Novotel Trabzon

Yalı Park Otel

Tilya Resort Otel

Yaylakent

Trabzon’da şehrin merkezinde yukarıdaki listede yer alan otellerde ya da Uzungöl’de bungalov tarzı butik otellerde de konaklayabilirsiniz. Yeşilin, doğanın her türlü fırsatını sunan Trabzon’un merkezinden yaylasına kadar birçok farklı konaklama imkânları bulunmaktadır.

Trabzon’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Trabzon’a tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Tabiatına, doğasına hayran olacağınız şehir Trabzon’un mutfağı da oldukça zengindir ve ünlüdür malumunuz. Balık çeşitlerinden hamur işlerine, çorbalardan tatlılara varıncaya değin çok geniş bir yelpazede çok zengin bir mutfağa sahip olan Trabzon’da nerede, ne yenir sizler için derledik.

Güne güzel bir kahvaltıyla başlamayı kim istemez? İşte bu kahvaltının olmazsa olmazı Trabzon’da “Muhlama” dır. Sadece Mısır unu, tereyağı ve Trabzon peynirinin tavada harmanlanmasıyla yapılan Muhlama Karadeniz’de ve özellikle Trabzon’da kahvaltıların baş tacıdır.

Güzel bir kahvaltının ardından öğle yemeği için tercihiniz ne olur? Güzel bir kapalı pide mi? Ya da yöreye has Akçaabat köftesi mi? Peki ya güzel bir Mezgit ya da Hamsi tavaya ne dersiniz?

Peki ya Karadeniz’in caaanım yöresel yemeklerini i tatmak istersiniz belki de? Pırasa, pazı, yarma ve pirincin mükemmel birlikteliği ile ortaya çıkan “Sarambula” tercihiniz olabilir mi? Pazı çorbası ya da Kara Lahana çorbasına ne dersiniz? Hamsi Kuşu, Kara Lahana Sarması, Hamsili Pilav, Kaygana bunlar da Trabzon’a has yöresel ve farklı yemekler… 

E bir de tatlılarla süslemek lazım bu ziyafetleri; Pepeçura, Laz böreği, Hamsiköy Sütlacı da Trabzon’un en beğenilen tatlılarındandır. Şimdi gelin bu harika lezzetlerden bazılarını nerelerde bulabileceğinizi ve tadabileceğinizi görelim.

TRABZON’DA NEREDE, NE YENİR?

Cemil Usta Akçaabat Köftecisi

Karpi Pide

Bozo Pide

Balıklama Balık Lokantası

Tarihi Kalkanoğlu Pilavcısı

Sümer Restoran

Bordo Mavi Balık Restoran

Köfteci Ali

Karadeniz bölgesinde en çok turist alan şehirlerden biridir Trabzon. Doğası, tarihi dokusu, yaylalarından birçok tatlı anıyla döneceğiniz Trabzon’da gezilecek, görülecek yerlere şöyle bir göz atalım.

Sümela Manastırı

Trabzon deyince ilk akla gelen tarihi yerlerden birisi Sümela Manastırı’dır. Bir kartal yuvası edasıyla kurulmuştur yapıldığı kayalıklar üzerine. Maçka ilçesi, Altındere köyü sınırları içerisinde 1150m rakımda bulunan Sümela Manastırı M.S. 386 yıllarında tamamlanmış ve ibadete başlanmıştır. Rivayete göre Bizans imparatorluğu döneminde Atina’dan gelen iki rahip tarafından kurulmuştur. Kayalıklar üzerinde 6 katlı bir yapıyla inşa edilen Sümela Manastırı içerisinde kütüphane, öğrenci odaları, şapeller, mutfak ve son 3 yıldır yapılmakta olan restorasyon bitmek üzeredir ve 2019 yılı itibariyle ziyarete açılması planlanmaktadır.

Vazelon Manastırı

Sümela Manastırından 100 yıl daha önce yapıldığı ve ibadete açıldığı bilinmektedir. İncil’de geçen Vaftizci Yahya Peygambere adanmıştır. Manastır 4 kattan oluşur ve Cennet, Cehennem’i betimleyen çok güzel freskler günümüze kadar ulaşabilmiştir. Maçka ilçesine 15 km mesafede olan Vazelon Manastırına Maçka - Gümüşhane yolu üzerinden gidilmektedir. 

Kuştul Manastırı

Diğer iki manastır Sümela ve Vazelon Manastırına kıyasla çok daha sonraları M.S. 752 yılında yapılmıştır. Bugünkü adı Şimşirli olan Kuştul Köyü’nde hakim bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Son yüzyılda geçirdiği bir yangından sonra tadilat yapılıp günümüze kadar ulaşmıştır. Bir diğer adı da Peristera Manastırı’dır. Manastırdan vadiye kadar uzanan dehlizler olduğu bilinmektedir ancak günümüzde kullanım dışıdır.

Uzungöl

Uzungöl, 1.100 m rakımda, Haldizen deresinin önünü kapatan kayalar ile oluşmuş, Soğanlı ve Kaçkar dağlarının birleştiği bir noktada yer almaktadır. Aynı zamanda bir Tabiat Parkı olan Uzungöl’de 60 kadar endemik bitki çeşidi, yaklaşık 250 adet kuş türü bulunmaktadır.

Atatürk Köşkü

Mustafa kemal Atatürk’ün hatırasını bıraktığı köşktür. Atatürk, Trabzon ziyaretlerinde burada konaklamıştır. 19. yy. başlarında inşaa edilen köşk, Barok dönemi mimari özelliğini taşımaktadır. O dönemin bankerlerinden Trabzonlu konstantin Kbayanidis tarafından yaptırılmış ve kullanılmıştır. Güzel düzenlenmiş bir bahçesini görmekte fayda vardır.

Gülbahar Hatun Camisi

Yavuz Sultan Selim Han Trabzon doğumludur. Gülbahar Hatun Camisi de Yavuz Sultan Selim ‘in annesi hatırası için 1514 yılında yapılan külliyenin camisidir. Tüm külliyeden günümüze ancak camisi ve türbesi ulaşabilmiştir. 

Bedesten

Trabzon’un tam kalbinde çarşı içerisinde yer alır. Yöresel eşyaların satıldığı dükkânlar ve bir de güzel bir kafeteryası vardır. Bedesten, özellikle hediye amaçlı birçok güzel ürüne uygun fiyatlarla ulaşabileceğiniz mekânlardan biridir. Gün içerisinde 10:30 / 22:00 saatleri arsında açık olan bedesten, mimari açıdan da oldukça özeldir. İnşa edilmiş olan Türk Bedestenleri içinde tek kubbeli olan yegâne örnektir. 15. yy sonlarında inşa edilen bedesten, Gülbahar Hatun Vakıfları arasında yer almaktadır.

Trabzon Yaylaları

Trabzon’un doğasına, ormanına, yeşiline ulaşmak için yapmanız gereken tek şey yaylalarına çıkmaktır. Trabzon’un yaylalarını sizler için derledik:

Maçka – Şolma Yaylası, 

Maçka – Mavura Yaylası, 

Maçka – Kiraz Yaylası, 

Lapazan Yaylası 

Maçka – Çakırgöl Yaylası 

Karadağ Yaylası Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları 

Tonya  – Erikbeli Yaylası Sazalanı Yaylası 

Sis Dağı Yaylası 

Kadırga Yaylası 

Çatma Obası Yaylası 

Mızraklı Su Düzköy (Haçka Obası) Yaylası

Trabzon Kalesi: Trabzon’un kalbinde, merkezinde konuşlanan Trabzon Kalesi M.Ö. 4.yy’da Roma döneminde tamamlanmıştır. Tbakhane ve Zağnos vadileri arasında yer almaktadır. 

Bir çok bölgesel ve yerel etkinlik ve şenliğe sahip olan Trabzon, Karadeniz’in incisi olarak en çok da yayla şenlikleri ile ünlüdür. Bununla birlikte Trabzon’da uluslararası kültür sanat ve film festivalleri de yapılmaktadır.

Trabzon’da kutlana yerel şenlik ve festivallerin bazıları şunlardır:

Hamsiköy Sütlaç festivali

Tonya Tereyağı festivali

Zarha Dağı şenlikleri

Hıdırellez Bayramı

Mayıs Yedisi (Esas olarak Giresun’da kutlanır!)

Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği

Sultan Murat Şehitleri Anma Günü

Aynı zamanda bir öğrenci diyarı olan Trabzon’da gece hayatı da oldukça renklidir. Hemen hemen tüm ticarethanelerin kapandığı akşam vakitlerinden sonra gece eğlencesi için çeşitli alternatifler elbette mevcuttur. 

Öncelikle imdada merkezde yer alan oteller ve onların barları ve restoranları yetişir. Geç vakitlere kadar eğlenmek isteyenler Trabzon’da otellerin bar ve restoranları da keyifli ve eğlenceli programlara katılabilirler. 

Bir de Trabzon’da farklı bir eğlence kültürü var, “Dam” Yerel olarak kendi arkadaş çevrenizle bir eğlence tertip etmek istediğinizde “Balıkçı Barınağı” imdadınıza yetişiyor. Trabzonluların genelde tercih ettiği bu eğlence biçimi de oldukça yaygın.

Tüm bunların ışığında Trabzon’da gece hayatının renkli mekânlarından örnekleri aşağıdaki listede görebilirsiniz.

Retto

Galanima

Şişman Pub

Marina Akçaabat

BARikat

Mey Bar

Cıngıl Bar

Trabzon’da alışveriş deyince tabi ki ilk olarak merkezde yer alan çarşıdan başlamak gerekir. Bir çok farklı kategoride hemen hemen her türlü hediyelik, giyim kuşam, mücevherat, bakır ürünler vb... ürünlerine ulaşmanız mümkün. Bununla birlikte hal-i hazırda turistik bir kent olan Trabzon’da pazarlık yapmaya özen göstermeniz kendi yararınıza olur. 

Çarşı haricinde gidebileceğiniz 2. durağınızı ise Kemeraltı Çarşısı olacaktır. Aynı zamanda meşhur bakırcıların da Kemeraltı Çarşısı’nda yer alıyor olması burayı daha da popüler hale getirmektedir.

Bedesten ve Semerciler Caddesi ise en otantik, en yöresel el emeği göz nuru ürünlere ulaşabileceğiniz bir alışveriş alanıdır.

SEMT PAZARLARI

Erdoğdu Çatak – Pazartesi

Değirmendere – Pazartesi

Sigorta – Salı

Kalkına Mah. – Çarşamba

Erdoğdu – Çarşamba

Çömlekçi – Perşembe

Aydınlıkevler – Perşembe

Beşirli Mah. – Cuma

Yeni Cuma – Cuma

Fatih Mah. – Cumartesi

Bahçecik – Pazar

Pelitli - Pazar

Forum Trabzon

Cevahir Outlet

Varlıbaş AVM

Hıdırellez Bahar Bayramı – Şalpazarı Acısu - Mayıs ayının ilk Pazar Günü

Mayıs Yedisi Yürüyüşü - Sivri Tepesi/Tonya - 18 Mayıs

Şalpazarı Ağasar Kültür Şenliği - Şalpazarı - Haziran Ayının İlk Pazar Günü

Sultan Murat Şehitleri Anma Günü - Çaykara Sultan Murat Yaylası - 23 Haziran

Harmantepe Şehitleri Anma Günü - Köprübaşı-Harmantepe - 29 Haziran

Deniz Eğlenceleri - Akçaabat 06 - Temmuz

Soğuksu Şenlikleri - Ocaklı K. Lişer Yaylası Maçka - 07 Temmuz

Hamsiköy ve Civar Köy. Sütlaç Fest. - Hamsikööy ve Civarı - Temmuz ayının ilk Cumartesi günü

Tonya Zere Yayla Şenliği - Zere Yaylası / Tonya - Temmuz ayının ilk Pazar Günü

Demirkapı Soğuksu Şenlikleri - Demirkapı Köyü-Soğuksu Tepesi - Temmuz ayının 2. Pazar Günü

Hırsafa Karadağ Şenlikleri - Düzköy-Karadağ - Temmuz ayının 3. C.tesi ve Pazar Günü

Karadağ Yaylası Şenlikleri - Vakfıkebir-Karadağ - Temmuz ayının 2. C.tesi ve Pazar Günü

Dede Korkut Boğaçhan Kültür ve Sanat Festivali - Üçgedik Mah. Büyükharman Mevkii/Maçka - 24 Temmuz

Uluslararası Akçaabat Müzik ve Halkoyunları Festivali - Akçaabat - 20 / 23 Temmuz

Geleneksel Hıdırnebi Yayla Şenliği - Hıdırnebi Yaylası - 20 Temmuz

Kadırga Yaylası Şenlikleri - Tonya-Şalpazarı Giresun Kadırga Yaylası. - Temmuz ayının 3. Cuması 

Karakırsak Şenlikleri - Şalpazarı-Doğancık Köyü - Temmuz ayının 3. Salı Günü

Alaca Yaylası Şenliği - Şalpazarı Alaca Yaylası - Temmuz ayının 3. Pazar Günü

Taşköprü Kültür ve Yayla Şenliği - Arsin - Yomra Taşköprü Yaylası - Temmuz Ayının 3. Pazar Günü

Haçkalı Hoca Babayı Anma Merasimi - Düzköy Haçkalı Yaylası - Temmuz Ayının 3. Pazar Günü

1. Trabzon’un Kurtuluşu (24 Şubat 1918)

2. Vakfıkebir’in Kurtuluşu ( 14 Şubat 1918)

3. Akçaabat’ın Kurtuluşu (18 Şubat 1918)

1. Zorlu Grand Otel

2. Novotel Trabzon Otel

3. Park Dedeman otel

4. DoubleTree by Hilton

5. Panagia Suit hotel

Karadeniz’in incisi, yeşilin kalbi Trabzon’da konaklamak istediğinizde, oldukça fazla sayıda alternatifiniz mevcut. Peki ama nerede konaklamak istersiniz? Şehir merkezinde mi? Uzun göle bakan bir odada mı? Peki ya yaylalar? 

Trabzon Karadeniz bölgesinin en çok turist alan illerinin başında geliyor. Trabzon havalimanının 1957’den beri hizmette olmasının da bu kadar popüler olmasında payı büyük elbette... Bu sebepledir ki Trabzon’da yaz – kış her dönem, her bütçeye hitap edebilecek yoğunlukta konaklama alternatifleri bulunmakta. İşte o en iyi alternatiflerden bazılarını sizler için derledik.

Three Pearl Hotel

Hilton Garden Inn Trabzon

Panagia Suite Hotel

Park Dedeman Trabzon

Usta Park Otel

Saylamlar Hotel

Novotel Trabzon

Yalı Park Otel

Tilya Resort Otel

Yaylakent

Trabzon’da şehrin merkezinde yukarıdaki listede yer alan otellerde ya da Uzungöl’de bungalov tarzı butik otellerde de konaklayabilirsiniz. Yeşilin, doğanın her türlü fırsatını sunan Trabzon’un merkezinden yaylasına kadar birçok farklı konaklama imkânları bulunmaktadır.

Trabzon’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Trabzon’a tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Trabzon Uçak Bileti Fiyatları

Trabzon Hava Durumu

Trabzon
TR .
5 °c
açık
2024-02-24 12:00:00

9 °c
9 °c
2024-02-25 12:00:00

9 °c
9 °c
2024-02-26 12:00:00

10 °c
10 °c
2024-02-27 12:00:00

8 °c
8 °c
2024-02-28 12:00:00

6 °c
6 °c

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler