İtalya Giriş Koşulları Güncellendi

20.04.2021,

01.03.2022 tarihinden itibaren Türkiye’den ve Türkiye’ye seyahat edecek kişilere yönelik duyurular ve önemli bilgiler

A) İTALYA’YA GİRİŞ TEDBİRLERİ

1. İtalya Sağlık Bakanlığı’nın 22 Şubat 2022 tarihli Genel Emri uyarınca, 1 Mart – 31 Mart tarihleri arasında Türkiye’den gelerek İtalya’ya giriş yapacak kişilerin:

a) Doldurmaları istenilen digital Passenger Locator Form’unu  https://app.euplf.eu/#/biniş esnasında ulaşım şirketi yetkililerine ve kontrollerden sorumlu olan tüm görevlilere cep telefonları üzerinden veya kağıda basılı olarak sunmaları,

b) Ayrıca, biniş esnasında ulaşım şirketi yetkililerine ve kontrollerden sorumlu olan tüm görevlilere sahip oldukları Kovid-19 Yeşil Sertifikasını veya:

1) Aşının tüm dozlarının uygulandığı tarihten itibaren altı aylık geçerliliğe sahip bir aşı sertifikasını teslim etmeleri gerekmektedir.

İtalyan Kovid-19 Yeşil Sertifikası’na sahip olunabilmesi için Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onay alınmış ve İtalyan Ulusal Aşı Planı’na dahil edilmiş aşılar geçerlidir. Halihazırda sözkonusu aşılar aşağıda belirtildiği gibidir: Pfizer-BioNtech’in Comirnaty aşısı, Moderna, Vaxzevria (AstraZeneca), Janssen (Johnson & Johnson), Nuvaxovid (Novavax).

Ayrıca, yetkili yabancı sağlık makamları tarafından uygulanan aşağıdaki aşılar da eşdeğer sayılmaktadır:

- piyasaya sürülme ruhsatını veren makamın Avrupa Birliği’ndeki makamla aynı olduğu aşılar,

- AstraZeneca lisansıyla üretilen Covishield aşısı (Serum Institute of India),

- AstraZeneca lisansıyla üretilen R-CoVI aşısı (R-Pharm),

- AstraZeneca lisansıyla üretilen Covid-19 vaccine-recombinant aşısı.

2) Üstteki maddeden alternatif olarak, hastalığın geçirildiğine dair ve geçirildiği tarihten itibaren 6 aylık geçerliliği olan sertifika veya

3) İtalya’ya girişten önceki 72 saat içerisinde yaptırılan negatif sonuçlu bir PCR testi ya da girişten önceki 48 saat içerisinde yaptırılan bir antijen test sonucu da ibraz edilebilir. 6 yaştan küçük çocuklar PCR veya antijen test zorunluluğundan muaftır.

c) Yalnızca yukarıda belirtilen belgelerden hiçbirini ibraz edemeyen kişiler, 5 gün süreyle ve 5. günün sonunda PCR veya sürüntü yöntemiyle yapılan antijen testi yaptırmak zorunluluğu ile digital Passenger Locator Form’unda belirttikleri adreste geçirilecek karantina tedbirine tabi tutulacaktır.

Üstte anılan belgelerin dijital formatta veya kağıda basılı olarak ibraz edilmesi mümkündür.

Yukarıda belirtilen tedbirler, İtalya Sağlık Bakanlığı’nın 28 Eylül 2021, 22 Ekim 2021, 14 Aralık 2021 ve 27 Ocak 2022 tarihli Genel Emirlerinin yerine geçer.

Önemli not: İtalya’ya giriş yapacak kişiler varış noktalarında örnekleme temelinde antijen veya PCR testine tabi tutulabilecektir. Test sonuçları pozitif çıkan kişiler 10 gün süreyle, gerekirse kovid otellerinde ve tüm masrafların yolcuya ait olması suretiyle karantinaya alınacaktır.

2. Digital Passenger Locator Form’unu teslim etme zorunluluğu saklı kalmak kaydıyla aşağıdaki kişiler, Kovid-19 semptomlarını göstermediği takdirde, yukarıda belirtilen tedbirlerden muaftır:

a) uçak-gemi mürettebatı,

b) yol personeli,

c) kanıtlanmış iş nedenleriyle giden ve mesai sonrası evlerine, ikamet ettikleri yerlere veya yerleşim yerlerine dönüş yapmak üzere sınırlarımıza giriş ve sınırlardan çıkış yapacak sınır ötesi çalışan grubu kapsamındaki kişiler;

d) evleri, ikamet ettikleri yerler veya yerleşim yerlerinin olduğu ülkeden farklı bir ülkede okuyup gün bazında veya en azından haftada bir kez kaldıkları ülkeye dönüş yapan öğrenciler,

e) Özel araçlarıyla 36 saati aşmayan süre ile sınırlı olmak üzere İtalya’dan transit geçen kişiler,

Ancak bu sürenin bitiminde, bahse geçen kişiler derhal ülke sınırından çıkış yapmalı veya 5 gün süreyle digital Passenger Locator Form’unda belirledikleri adreste karantinaya girmek ve 5. gün sonunda PCR veya sürüntü yöntemiyle yapılan antijen testini yaptırmak zorundalar.

f) Kendi özel araçlarıyla seyahat etmeleri şartıyla, yurtiçindeki evlerinden, ikamet ettikleri yerlerden veya yerleşim yerlerinden en fazla 60 km uzaklıkta bulunan bir yurtdışı şehrine en fazla 48 saatlik kadar süreyle uğradıktan sonra tekrardan İtalya’ya giriş yapacak kişiler,

g) Kendi özel araçlarıyla seyahat etmeleri şartıyla, yurtdışındaki evlerinden, ikamet ettikleri yerlerden veya konakladıkları yerden en fazla 60 km uzaklıkta bulunan bir yurtiçi şehrine en fazla 48 saatlik süreyle uğrayacak kişiler.

Konuyla ilgili bilgi ve destek için yardim@sonfiyat.com adresine mail atabilir, 0212 334 2828 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.