Kayseri Uçak Bileti

Kayseri uçak bileti ile ilgili sorular

Kayseri Hakkında

Genel Bilgiler

Kayseri... Türkiye’de her şehrin kendine has özelliği var elbette. Fakat Kayseri’yi anlatırken biraz daha üstünde durmak gerekli. Hani tarih kokuyor, gidilmesi gerek, kültür şehri, insanları güzel, yemekleri güzel diye anlatılır ya, ne eksik ne fazla... İşte öyle kültürün sanatın bilimin ve turizmin merkezlerinden sayılıyor Kayseri.

Öyle ki ismiyle müsemma, Kayseri adı bu şehre Roma döneminde verilmiştir. Ancak tam ve kesin olarak Cumhuriyet döneminde Kayseri olarak anılıyor. Roma devrinde imparator şehri manasına gelen Kaisareia oluyor bizim Kayseri... 

Şehre girerken sizi Erciyes Dağının görkemli manzarası karşılıyor. Eteklerin de bembeyaz kar kalıntıları muazzam bir tablo. İç Anadolu Bölgesinde yer alan ilimiz Türkiye’nin en kalabalık 14. İli olarak biliniyor. Seneler önce gidenler yakın zamanda gittiğinde şehrin çok geliştiğini ve hala gelişmekte olduğunu söylüyor.

Genel veriler de bu şehrin en hızlı büyüyen şehirlerden olduğunu doğruluyor. Tarihimize bize sunan bir çok zenginliği barındırıyor içinde, seyahat tutkunlarını fazlası ile tatmin eden şehir, turistler için de hedef noktaları arasında yer alıyor. Peki ya Kayseri seyahati? Kayseri seyahatiniz için en uygun fiyatlı uçak biletlerini sorgulayıp satın alabileceğiniz tek adres elbette www.sonfiyat.com ‘dur.

Kayseri ilinin iklim şartları her insanda aynı intibayı uyandırır. BU şehri soğuk hava koşulları ile tanır Türkiye, Doğrudur da. Şehirde hakim olan bozkır iklimi özellikleri yazların kurak geçmesine kışların ise oldukça soğuk olmasına sebep olmaktadır. Kayseri yükselti farklılıkları olan bir bölgededir.

Bu sebeple iklim özellikleri yer yere değişiklik gösterebilir. Bilindiği üzere daha çukurda kalan alanlar soğuğu daha az hissederken daha yüksekteki alanlar soğuğu oldukça fazla hissetmektedir. Kayseri de böyle güzel ne yapalım... Dağıyla, tepesiyle, yaylasıyla, değişken ve baskın hissettiren iklim şartlarıyla... 

Kayseri’ye ulaşım Türkiye’nin her yerinden karayolu ile mümkündür. Hava ve Demiryolunda biraz daha durum farklılaşıyor. Karayolu ile İstanbul’dan Kayseri’ye 11 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile bu süre daha aza indirgenir. Ankara’dan ise toplam 317 km. Olan Kayseri yaklaşık 6 saat sürmektedir 

Demiryolu: Demir yolu trafiğinin en yoğun olduğu illerden biri olarak bilinen Kayseri’ye İstanbul’dan Doğu ekspresi vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Hat Ankara- Erzurum ve Karsı birbirine bağlamaktadır. Ankara’dan ise demir yolu ile ulaşım her gün seferi olan Erzurum ekspresi üzerinden gerçekleşmektedir. 

Kayseri havalimanı şehrin merkezine yaklaşık 6 km. uzaklıktadır. İstanbul’dan Kayseri’ye havayolu ile  geçiş onurair ayrıcalığı ile hemen her gün sağlanıyor. Tarifeler kış ve yaz mevsimlerinde değişiklik gösterebilmektedir. Onur airin uçuş sitesinden kampanyaları takip edebilir ve güncel fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

Yurtdışından ise Kayseri’ye ulaşım İstanbul üzerinden aktarmalı mümkün olduğu gibi yurt içinden özellikle büyük şehirlerden aktarmasız ulaşım sağlanmaktadır. En uygun kampanyalı ve indirimli uçak biletlerine hızlıca ulaşmak ve ucuz uçak bileti için de www.sonfiyat.com sitesinden faydalanabilirsiniz.

Gidilen şehir neresi olursa olsun konaklama seçeneklerinde aranılan belli başlı özellikler vardır. Ayrıca her sene turist sayısında da artış yaşayan bölge için şehre gelen yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlamak büyük önem taşımaktadır. Konaklama seçeneklerinde bütçeye göre farklılık gösteren artı eksi özellikler olsa da bunlar sizin zevk ve arayışlarınıza göre değişkenlik gösterebilir. Sonuç olarak herkesin konaklama için tercihinde ön planda tuttuğu özellikler aynı değildir.

Tatilinizi Kayserinin göbeğinde geçirmek istiyorsanız size iyi bir haber verelim, genellikle otellerin büyük çoğunluğu merkezde yoğunlaşmış durumda. Daha çok gezmek ve daha çok keşfetmek gibi bir planınız var ise şayet kime sorsanız konaklama için ‘’Kocasinan’’ı size önereceklerdir. Kocasinan Kayseri ilinin en kalabalık ilçelerinden biri ve kendini Kayseri’de muhakkak gezilip görülmesi gereken yerlere yakınlığı ile kanıtlamış durumda. 

Otel olarak ise eğer tavsiye isteyecek olursanız Novotel’in avantajlarından bahsetmek isteriz. Ücretsiz kahvaltı ve park sorununa çözüm getiren ücretsiz otopark seçeneği bu otelin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biridir. Ayrıca merkez ile arasındaki uzaklık on dakika yürüme mesafesindedir.

Sizde şehir gezerken araç ile gezmekten ziyade ayaklarınızla gezmeyi tercih ediyorsanız, sizi yormadan kısa mesafeden işe çözüm üretecek konaklama seçeneklerini değerlendirmenizde fayda var. Gezginlerin aradığı bir diğer özellik ise şehrin manzarasını size sunan konaklama seçenekleri...

Kayseri’ye gelmişken o güzel Erciyes Dağının heybetli görüntüsüne daha fazla maruz kalmak istemek en doğal hakkınız! Kocasinan öğretmen evi ise bu manzara için biçilmiş kaftan. Belirtmeliyiz ki öğretmen evini tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla ve yer bulmak için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Kış turizminin de konaklamanın bir bölümünü oluşturduğunu görüyoruz.

Dağ otelleri turistler için büyük ilgi uyandırıyor, otellerde aranılan özellik ise hijyen ve konfor. Kış turizmi düşünüyorsanız, Erciyes dağının muazzam havasını solumak için daha erken diye düşünmeyin! Erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın derim...

Kayseri’de kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Kayseri’ye tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Bir seyahat rotamızın daha sonuna geldik. Gezerken keyif almanızı verdiğimiz bilgilere dayanmanızı tavsiyelerimizden memnun kalmanızı umuyoruz. 

Kayseri deyince bir tamlama gibi peşi sıra gelen mantının hemen kokusunun burnumuza gelmesi, bol soslu bol tereyağlı! Biraz üstü kapalı bahsedelim de sonra konuyu yavaş yavaş açacağım, yemek önemli!! Ne için gezeriz, ne için tarihi, toprağı, kültürü medeniyeti merak ederiz sorularının cevabı hep biraz daha bilimsel kalıyor şehir rehberlerinde...

Yemeğe sıra gelince mola vaktinin geldiğini anlıyoruz. Hele de yeni lezzetler tatmayı seviyorsanız, sizin için seyahat etmenin manaları bin bir çeşide bölünüyor. Yemeği kültürden ayrı tutmak ne mümkün! Hele de konumuz Kayseri ise.

Kayseri mutfağı yemek konusunda iddialı. Yani burayı ziyarete gelen turistler de yöresel lezzetlerinden tattıkça tatmak istiyor diyebiliriz. Çünkü kendini yurtdışında da ispatlamış bir mutfak kültürüne sahip şehrimiz. Mantıdan ziyade o meşhur pastırma ve sucuğu ile dillere destan menülerin ilk sıralarında yer alır.

Bilir misiniz, Kayseri mantısı neden ünlüdür? Bir kaşığa 40 tane mantı sığdırıldığı iddia edilmiştir ve kanıtlanmıştır da ondan... Şimdi bu tarihi şehrin diğer efsane lezzetlerine uğrayalım, ne nerede yenir bir göz atalım. 

SUCUK  - Başyazıcı ve Şahin Sucuklarının merkezi Kayseridir. 

PASTIRMA – Sucukta olduğu gibi pastırmada da aynı markalar piyasada adından söz ettiriyor. 

Bu aslına zor rastlanan iki lezzet Kayseri’ye has baharatlar ile hazırlanmaktadır. Bunlarla da bitmiyor anlatacaklarımız sırada Kayseri yağlaması var, bu lezzeti de tatmadan seyahatinize son vermeyin deriz. Nevzine tatlısı, örgülü pilav, pöç gibi yedikçe bir kez daha yemek isteyeceğiniz tatların durağı olan Kayseri’de sizlere tavsiye edebileceğimiz birçok meşhur da restoran var. 

 • Sultan Sofrası 
 • Çemen’s Gurme
 • Altınsaray Pöç – Kelle 
 • Taş Mekan Et Lokantası 
 • Kayseri Develi Restaurant 
 • Kemal Koçak Et Lokantası 

Kayseri’yi ziyaretiniz esnasında şehrin rehber haritasını edinmeniz zaman açısından size kolaylık sağlayacaktır. Tur ile gittiğinizde ise zaten ünlü ve tanınan mekanlara daha hızlı ve önceden planlanmış vaziyette uğrarsınız. Restoranların yer ve iletişim bilgilerine web sitelerinden ulaşabilirsiniz. 

Her şehrin kendine has ikliminin olduğunu ve gezi koşullarının bu iklim şartlarına göre değişeceğini belirtmiştik. Kayseri’de eğer kış tatili hayal etmiyorsanız tamamen şehre odaklı bir tatil planınız varsa soğuk havalara denk getirmemenizi öneririz. 

Kayseri Kalesi:  Kayseri saat kulesinin hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Sultan II. Abdulhamid zamanında camilerin yanına güneşin hareketlerine göre namaz saatlerini ayarlamak işiyle uğraşan bir ferman yayınlatmış. Bu ferman sonrası ise Kayseri’ye 1906’da bu saat kulesi inşa edilmiştir. Kulenin yüksekliği 10 metredir. 

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi 

Bu yapı 1238 yılında yapılmıştır. O zamana ait taş oymaları turistlerin oldukça ilgisini çeker. Mimarisi Selçuklu mimarisine ait. Bina yaşından ötürü çürümeye yüz tutunca Vakıflar Bölge müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. 

Alaca kümbet 

Hani tarih şehri diyoruz anlatıyoruz, havada kalmasın anlattıklarımız. BU yapı da tarihin en büyük şahitlerinden biri. 1280 yılında Emir Cemaleddin bin Muhammed  tarafından yapıldığı bilgisine kitabesinden ulaşılmıştır. 

Zeynel Abidin Türbesi 

Mekan şu an Turizm Danışma merkezi kullanılıyor. Türbenin girişinde Sultan II. Abdülhamid’in tuğrası var. 1414 yılında Zeynel Abidin vefat edince mezarı üzerine yaptırılan türbeyi muhakkak ziyaret edin.

Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane 

Şifahanenin  hikayesi başka, öncelikle tarihinden biraz bahsedelim. 1. Gıyasettin Keyhüsrev, 1204te darüşşifa ile birlikte bu bitişik külliyenin inşaatını başlatır ve inşaat 1206’da tamamlanır. Fakat günümüzde yapılan bir takım çalışmalar şifahane ile ilgili farklı bilgilere ulaşıldığını gösteriyor. 1980 yılında Erciyes Üniversitesi tarafından binanın su ve kanalizasyon sistemine ulaşılacak bir kazı çalışması yapılmış.

A. Hulusi Köker’in anlattığı bilgiye göre ‘’Şifaiyye ve Gıyasiyyeden tamirat esnasında 13-15 metreden çıkarılan artezyen suları, günlerce havuza akıtıldığı halde, Selçuklu kanalı, bu suyu biriktirmeden rahatlıkla çekmiştir. Şu halde 1206 yılında açılmış olan bu Selçuklu kanalı halen çalışmaktadır. Suyun nereye akıp gittiği ise bilinmemektedir’’ 

Ne kadar ilginç değil mi?

Erciyes Dağı 

Tarihten kültürden bahsederken unutur muyuz sandınız?  Erciyes dağı unutulur mu? Tarihten sonra biraz keskin bir viraj gibi geldi bu konu. Fakat kış turizminin adresi olarak bilinen Kayseri Erciyes dağını ballandıra ballandıra anlatmazsak olmaz. Kayak yapmak için bu bölgeye geldiyseniz verilen hizmetten son derece memnun kalacaksınız, çocuklar ve ebeveynler için ayrı pistlerin mevcut olduğu, bembeyaz kar tanelerinin Erciyes’in eteklerinde buluştuğu, sıcak bir mekan aslında. Eğer kış turizmi için gitmediyseniz piknik yapmak için ideal ortamların da olduğunu göreceksiniz. Erciyes dağını gördüm demekle yetinmeyin, tadını çıkartın tavsiye ederiz... 

Mimar Sinan Evi 

Ağırnas köyü içerisinde bulunan ev ‘’Koca Sinan’’ lakaplı büyük mimar ‘’Mimar Sinan’ın’’ doğduğu evdir. Kayseri’de ziyaret etmeniz gerekenler listesine muhakkak bu evi de eklemenizi öneririz. Eski zamanlardan günümüze varlığı korunan ve çeşitli restorasyon çalışmalarıyla ziyarete açılan ev şehir merkezine 27 km. Uzaklıktadır. 

Eğer şehri hakikaten karışlamak istiyorsanız tabii ki bir günün yetmeyeceğini bilmelisiniz. Çünkü bu saydığımız başlıklardan farklı olarak küçük bir liste daha hazırladık. Seyahat uzunluğunuz dahilinde Kayseri’de muhakkak gezilmesi gereken yerlere bu noktaları da eklemelisiniz. 

 • Selçuklu Müzesi
 • Soğanlı Vadisi 
 • Döner Kümbet 
 • Arkeoloji müzesi 
 • Aladağlar 
 • Gültepe Parkı
 • Etnografya Müzesi 
 • Mescidi Aksa Camii
 • Ağırnas Yer Altı Şehri 
 • Atatürk Heykeli 
 • Sahabiye Medresesi 

 • Forum Kayseri 
 • Kayseri Park Alışveriş Merkezi
 • Mix Kayseri Yaşam Merkezi
 • İpeksaray Avm

 • Bünyan Kış Yüzme Şenliği
 • Erciyes Kış Turizm Festivali
 • Erciyes Film Festivali
 • Uluslararası Kayseri Altınçınar Film Festivali
 • İncesu Üzüm Festivali
 • Uçurtma ve Bahar Şenliği 
 • Yeni yoğurt ve Kilim Festivali 
 • Mimar Sinan’ı ve Evliyaları Anma Günü

 • HİLTON KAYSERİ 
 • RADİSSON BLU HOTAL, KAYSERİ
 • BUPA
 • İBİS KAYSERİ
 • CİTY ONE 
 • NÜZHET
 • OMMER HOTEL
 • NOVOTEL
 • IMAMOĞLU PAŞA BUTİK OTEL 
 • THE GARDEN
 • DİAMOND
 • EFRA SUITE
 • SAFFİRE TOWER
 • SETENONU 1892

Gidilen şehir neresi olursa olsun konaklama seçeneklerinde aranılan belli başlı özellikler vardır. Ayrıca her sene turist sayısında da artış yaşayan bölge için şehre gelen yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlamak büyük önem taşımaktadır. Konaklama seçeneklerinde bütçeye göre farklılık gösteren artı eksi özellikler olsa da bunlar sizin zevk ve arayışlarınıza göre değişkenlik gösterebilir. Sonuç olarak herkesin konaklama için tercihinde ön planda tuttuğu özellikler aynı değildir.

Tatilinizi Kayserinin göbeğinde geçirmek istiyorsanız size iyi bir haber verelim, genellikle otellerin büyük çoğunluğu merkezde yoğunlaşmış durumda. Daha çok gezmek ve daha çok keşfetmek gibi bir planınız var ise şayet kime sorsanız konaklama için ‘’Kocasinan’’ı size önereceklerdir. Kocasinan Kayseri ilinin en kalabalık ilçelerinden biri ve kendini Kayseri’de muhakkak gezilip görülmesi gereken yerlere yakınlığı ile kanıtlamış durumda. 

Otel olarak ise eğer tavsiye isteyecek olursanız Novotel’in avantajlarından bahsetmek isteriz. Ücretsiz kahvaltı ve park sorununa çözüm getiren ücretsiz otopark seçeneği bu otelin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biridir. Ayrıca merkez ile arasındaki uzaklık on dakika yürüme mesafesindedir.

Sizde şehir gezerken araç ile gezmekten ziyade ayaklarınızla gezmeyi tercih ediyorsanız, sizi yormadan kısa mesafeden işe çözüm üretecek konaklama seçeneklerini değerlendirmenizde fayda var. Gezginlerin aradığı bir diğer özellik ise şehrin manzarasını size sunan konaklama seçenekleri...

Kayseri’ye gelmişken o güzel Erciyes Dağının heybetli görüntüsüne daha fazla maruz kalmak istemek en doğal hakkınız! Kocasinan öğretmen evi ise bu manzara için biçilmiş kaftan. Belirtmeliyiz ki öğretmen evini tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla ve yer bulmak için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Kış turizminin de konaklamanın bir bölümünü oluşturduğunu görüyoruz.

Dağ otelleri turistler için büyük ilgi uyandırıyor, otellerde aranılan özellik ise hijyen ve konfor. Kış turizmi düşünüyorsanız, Erciyes dağının muazzam havasını solumak için daha erken diye düşünmeyin! Erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın derim...

Kayseri’de kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Kayseri’ye tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Bir seyahat rotamızın daha sonuna geldik. Gezerken keyif almanızı verdiğimiz bilgilere dayanmanızı tavsiyelerimizden memnun kalmanızı umuyoruz. 

Kayseri Uçak Bileti Fiyatları

Kayseri Hava Durumu

Kayseri
TR .
0 °c
açık
2024-02-24 12:00:00

11 °c
11 °c
2024-02-25 12:00:00

12 °c
12 °c
2024-02-26 12:00:00

12 °c
12 °c
2024-02-27 12:00:00

3 °c
3 °c
2024-02-28 12:00:00

9 °c
9 °c

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler