Erzurum Uçak Bileti

Erzurum uçak bileti ile ilgili sorular

Erzurum Hakkında

Genel Bilgiler

Toprakları hem Doğu Anadolu hem de Karadeniz bölgesi sınırları içinde kalan, Türkiye’nin en yüksek (1853 m) kenti olan *Dadaş diyarı Erzurum, sahip olduğu karasal iklim nedeniyle aynı zamanda Türkiye’nin en soğuk kentlerinden biridir.

Milattan önce 11. Yüzyıla dayanan tarihi, 20 ilçesi, 9 komşu kenti ve Doğu Anadolu’nun en kalabalık nüfusu olan Erzurum, kış sporlarının da en gözde bölgelerinden biridir. Kış turizmi için dünyanın en iyi pistlerine sahip olan Palandöken tercih edilirken yılın diğer dönemlerinde de tarihi ve doğal güzellikleri için yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Erzurum, havalimanı ile kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. 

*Dadaş: Erzurum halkının yiğit, mert, erkek kardeş, arkadaş anlamlarında kullandığı bir sözcük.

Karasal iklim etkisinin çok belirgin olarak görüldüğü Erzurum’da yazın ölçülen en yüksek sıcaklık 36.5 derece olurken en düşük sıcaklık -37 dereceyi bulmuştur.

Türkiye’de kış sporları için en çok tercih edilen Palandöken Dağı (3185 m), sahip olduğu tesisler ile ulusal ve uluslararası birçok organizasyona da ev sahipliği yapmıştır. Kış turizminin tercih edilen bölgelerinden biri olması nedeniyle özellikle kış aylarında Erzurum’a gitme niyetiniz varsa önceden alacağınız uygun fiyatlı uçak biletiyle kolayca ulaşabilirsiniz.

En uygun kampanyalı ve indirimli uçak biletlerine hızlıca ulaşmak için de www.sonfiyat.com sitesinden faydalanabilirsiniz. 

Erzurum’a nasıl gidilir diye araştırdığınızda kara yolu, havayolu, demiryolu gibi farklı yollar bulabilirsiniz. Ankara-Kars arası her gün işleyen Doğu Ekspresi treni ile Ankara, Kayseri, Sivas, Erzincan üzerinden yaklaşık 24 saatte ulaşılan kente, kara yolu ile hizmet veren birçok farklı seyahat şirketi otobüsleriyle de ulaşabilirsiniz. Erzurum – İstanbul arası otobüs yolculuğunda 1225 km, yaklaşık 16-17 saat, İzmir arası 1457 km, 22-23 saat, Antalya arası 1270 km, 21 saat, Ankara arası ise 877 km ve 13 saat sürmektedir. 

Ancak uzun saatler sürecek bir tren veya kara yolu seyahati yerine havayolu şirketlerinin fırsatlarını takip ederek, erken satın alma ile ucuz uçak bileti bulabilir ve kampanyalı uçuşlarla çok daha kısa sürede Erzurum’a uçakla gidebilirsiniz. www.sonfiyat.com sitesine girerek kampanyalı ve indirimli uçak biletlerinden faydalanıp Erzurum seyahatinizi gerçekleştirmeniz mümkün.

Erzurum’a uçakla gitmeyi tercih edenlerin kullanacakları Erzurum Havalimanı (ERZ), Erzurum ile Aziziye ilçe sınırları arasında, şehir merkezine 15km mesafede 1966 yılında askeri tesis olarak açılmış ve 1993 yılından itibaren de uluslararası seferler dâhil sivil havacılık için hizmet vermeye başlamıştır. Erzurum Havalimanı Başmüdürlüğü’ne 0442 327 28 35 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Türkiye içinde Erzurum’dan Ankara, İstanbul ve İzmir’e direkt uçuşlar yapılmaktadır ve Türk Hava Yolları dışında, Anadolujet, Pegasus ve SunExpress, Erzurum’a giden havayolu firmaları arasında yer almaktadır. Bu hava yolları ile konforlu ve uygun fiyatlara uçak bileti bulup Erzurum’a uçakla gidebilirsiniz. Erzurum’a farklı kentler ve uluslararası uçuşlar için genelde İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinden yapılan aktarmalı seferleri kullanabilirsiniz.

Erzurum kış sporları ve kış turizmi için popüler bir şehir olduğu için kış aylarında uçak bileti fiyatları yükselmektedir. Erzurum’a bir son dakika uçuşu ile gitmeyecekseniz ucuz uçak bileti için birkaç ay öncesinden bilet almanız çok daha ekonomik olacaktır. Erzurum için en ucuz ve ekonomik uçak bileti olan tek gidiş ya da tek dönüş için 65 TL’den başlayan fiyatlar (İzmir – Erzurum) ile uçabilirsiniz.

Ayrıca dönüş tarihiniz belirli ise gidiş-dönüş uçak biletini birlikte alarak Erzurum uçuşunuzu ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanından Erzurum içine ulaşımda en yaygın kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. Toplu taşıma araçları ile kentin birçok farklı bölgesine ulaşım sistemli ve kolay hale getirilmiştir. Erzurum’un ilçeleri arasında otobüsler kadar minibüs de tercih edilmekte. Toplu taşıma araçlarında belediye tarafından sunulan Kardelen Kart adlı bilet sistemi kullanılmaktadır.

Ayrıntılı otobüs hatları ve bilet tarife bilgisine Erzurum Büyükşehir Belediyesi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine belediye servisleriyle gidebilirsiniz. Bu servisler, Oto Terminal Havalimanı, Erzurum Teknik Üniversitesi, EBŞ Belediye Spor Tesisleri, Kız Meslek Lisesi, Hastaneler Caddesi, Gez Mahallesi, İstasyon Meydanı güzergâhını kullanmaktadır. Havaş Otobüsleri Erzurum’da hizmet vermemektedir.

Erzurum Havalimanı’ndan kent içerisine ulaşım için dilerseniz bir rent a car şirketinden araç kiralama hizmeti satın alabilir, kent içinde ve kırsal ilçelere ulaşımda kiralık araç kullanabilirsiniz. Uçak bileti ve rent a car tercihleriniz için www.sonfiyat.com sitesine başvurabilirsiniz.

Erzurum’u gezmek için geldiyseniz şehir merkezine yakın otelleri tercih etmeniz size kolaylık sağlar. Böylece şehir merkezinden hareketle kısa sürede birçok tarihi noktaları keşfedebilir, kültürel alanları gezebilir, yemek yiyebilir ve sonrasında dinlenmek için otelinize dönebilirsiniz. İş seyahati için geldiyseniz merkezdeki bazı otellerde toplantı salonları olduğunu da bilmeniz faydalı olabilir.

Taşhan, Büyük Akçay Oteli, Dilaver Otel, Kervansaray Hotel, Rafo Otel, Amiller Otel gibi temiz, uygun fiyatlı, konforlu ve güvenli otelleri tercih edebilirsiniz.

Kış turizmi için Erzurum’u tercih edenlerdenseniz kayak aktiviteleri için Palandöken’deki Polat Renaissance Otel Erzurum, Palan Otel Erzurum ve Dedeman Palandöken Resort Erzurum otellerinden birinde konaklayabilirsiniz. Bu otellerin bazılarında kış ayları dışında bisiklet, koşu, binicilik gibi sportif etkinlikleri de gerçekleştirme imkânınız olacaktır.

Kış sporları için Erzurum’a geliyorsanız hem uçuş hem de konaklama için önceden yer ayırtmanız, uçak bilet almanız hem ekonomik bir tatil olması hem de istediğiniz tip odalarda konaklama açısından çok önemlidir. Kış sezonunda Palandöken’de yer alan lüks oteller bütçe olarak sizi zorlayacaksa biraz daha ekonomik ama konforlu alternatif olarak Otel Zade, Saltuk Otel ve Hekimoğlu Otel’i tercih edebilirsiniz.

Genelde Erzurum şehir merkezine yakın bölgelerde kalan ziyaretçiler, buradan şehir içine, yakın kırsal bölgelere ve Palandöken kayak merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Özellikle kayak için gelenler Palandöken’deki lüks otellerde konaklamayı seçebilirler. Kayak tatilinizde Erzurum’a gitmek için uçak bileti bakıyorsanız indirimli ya da kampanyalı ucuz fiyatlı uçak biletlerini www.sonfiyat.com ‘dan satın alabilirsiniz.

Erzurum’a gitmişken Cağ Kebabı yemeden şehirden ayrılmayın derler. 24 saat terbiye edilmiş ve şişe geçirilen kuzu ya da oğlak etinin odun ateşinde pişirilmesiyle ortaya çıkan Cağ Kebabı dışında, Et Döner, Kadayıf Dolması, Haşıl, Kesme Çorbası, Çortutu Pancarı, Civil Peyniri gibi yöresel özellikler taşıyan yiyecekleri de çokça bilinmektedir.

Erzurum’da bu lezzetleri Yakutiye, Palandöken ve Kazım Karabekir bölgelerindeki lüks restoranlarda bulabileceğiniz gibi bazılarını da küçük büfelerde ve salaş mekânlarda yiyebilirsiniz. Özellikle Kazım Karabekir üniversite öğrencilerine yönelik bölge olduğu için daha uygun fiyatlarda yemek yiyebilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile Kars’a giden yolcular, önceden telefonla ve internet üzerinden sipariş verip, tren Erzurum’da mola verdiğinde cağ kebaplarını trende afiyetle yiyebiliyorlar. 

Ayrıca ramazan ayında iftar saatleri öncesinde restoran ve lokantalar kapalı olduğu için hazırlığınızı buna göre yapmanızı öneririz.

 • Gel-Gör – Cağ Kebabı – Kadayıf Dolması
 • Emirşeyh Köftecisi – Şiş Köfte - Baklava
 • Güzelyurt Restoran – Karalahana Dolması – Sebze Çorbası
 • Dönerci Hacıbaba – Et Döner
 • Kadayıfçı Muammer Usta - Tatlıcı
 • Erzurum Evleri – Yöresel Yemekler
 • Ökkeş Usta – Tatlıcı
 • Karadeniz Balık Lokantası – Balık
 • Erzurum Kahvaltı Dünyası – Kahvaltıcı
 • Yakamoz - Kahvaltıcı

Erzurum’da gezilecek yerlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Yakutiye Medresesi, İlhanlı döneminde 1310 yılında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır. Günümüze kadar ulaşan medrese bugün Türk İslam Eserleri Müzesi ve Etnografta Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Erzurum 23 Temmuz Kongre Müzesi, şehir merkezindeki Kongre Meydanı’nda bulunmaktadır. 19. Yüzyıla ait tarihi bina, geçmişte önce İdadi Mektebi, devamında Yapı Sanat Mektebi, sonra Fen Lisesi olarak kullanılmış ve 1998 yılından itibaren de Güzel Sanatlar Lisesi’ne dönüştürülmüş ve birinci katındaki salon ve iki oda Erzurum Kongre Müzesi olarak düzenlenmiştir.

Yapım tarihi tam olarak bilinmese de Erzurum Kalesi için 5. Yüzyılın başlarında yapıldığı görüşü hâkimdir. 1960 metre yükseklikte bir tepe üzerine inşa edilen kale iç içe iki kaleden oluşmaktadır. İç kalenin duvarları yer yer 2.5-3 m kalınlığa erişir. 

1944 yılında ziyarete açılan Erzurum Arkeoloji Müzesi, Erzurum ve çevresinden gelen pek çok farklı tarihi eserin yer aldığı bir müzedir. Tarih içerisinde müze binası değiştirilmiş, yenilenmiş ve en son farklı bir yerde yeniden inşa edilen ve günümüzde hâlâ kullanılan binasına taşınmıştır.

3125 m yükseklikteki Palandöken Dağı ve Kayak Merkezi, ülkemizin en önemli kış sporları merkezlerinden biridir. Ulusal ve uluslararası çapta birçok organizasyona ev sahipliği yapan bölge, Aralık – Mayıs ayları arasında kayak tutkunları için vazgeçilmez hale gelmiştir. Şehir merkezine 10 dakikalık mesafede bulunan tesislerdeki kayak pisti, dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasındadır. Hangi mevsimde giderseniz gidin telesiyejle en yüksek noktaya çıkıp Palandöken’den Erzurum’u izlemeyi de ihmal etmeyin.

Merkeze yaklaşık 100km uzaklıktaki Tortum Gölü, geçmişte heyelan sonucu oluşan göl, günümüzde başta akbabalar olmak üzere pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Pasinler bölgesindeki kaplıcalara gitmek için de yaklaşık 40 km’lik bir yolculuğu göze almanız gerekiyor. Yöre halkı özellikle 14. Yüzyılda inşa edilmiş olan tarihi Büyük Kaplıca’yı öneriyor.

Bugün Erzurum bölgesine has oltu taşı satılan çarşı haline dönüşmüş Rüstem Paşa Kervansaray’ı 16. Yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 

Bunların dışında Erzurum, Palandöken Göleti, Şenkaya Göleti, Ürünlü Göleti gibi birçok gölet, Erzurum Ovası, Allahuekber Dağları, Çoruh Nehri, Tortul Şelalesi gibi doğal güzelliklere ve tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Bölgesindeki diğer şehirlere göre daha çok gelişmiş bir kent olan Erzurum’da Tiyatro, Sinema, Müze, Fuar ve Festivallere gitme şansınız var. Kentte yer alan ve köklü eğitim kurumlarından biri olan Atatürk Üniversitesi sayesinde genç nüfusun da eşlik ettiği tiyatro oyunları, konserler, kitap fuarları, bahar şenlikleri, söyleşiler gibi birçok Kültür - Sanat etkinlikleri düzenleniyor.

Bu kültür sanat etkinliklerini kaçırmamak adına sonfiyat.com sitesinden Erzurum’a ucuz ve uygun fiyatlı uçak biletinizi alabilirsiniz.

Gece hayatının pek de renkli olduğunu söyleyemeyiz Erzurum’un. Ancak kış mevsiminde kayak için gelenler sayesinde Palandöken geceleri biraz daha hareketli geçiyor. Genelde otellerin kendi içlerinde düzenledikleri etkinlikler, partiler Palandöken gece hayatını eğlenceli hale getiriyor. Çok geç saatlere kadar sürmese de barlardaki eğlencelere katılabilir, dans edebilirsiniz. 

Yöre halkı tarafından Barlar Sokağı olarak anılan yerde ve şehrin farklı yerlerinde yer alan eğlence mekânlarından bazılarını sizlere aktarıyoruz. 

 • Sosyete Bar – Mumcu Caddesi
 • Buzz Club – Palandöken
 • Cafe Lavinya – Mumcu Caddesi
 • Abluka Sahne – Mumcu Caddesi
 • Desibel Live Bar – Mumcu Caddesi
 • Rosebud Bar - Palandöken

Erzurum gezinizden özellikle de oltu taşından yapılmış hediyelik hatıra eşyalarla dönmeyi düşünüyorsanız Taşhan size uygun bir alışveriş imkânı sunar. Yine hediyelik eşyalar için hem alışveriş yapmak hem de tarihi mekân görmek gibi bir amacınız varsa Tebriz Kapı Çarşı’sına, Bakırcılar Çarşı’sına gidebilirsiniz. Yine bunların dışında Erzurum’a has birçok ürünü bir arada bulabileceğiniz Hacılar Hanı’na uğrayabilirsiniz. 

Ayrıca Erzurum’da birçok bölgede ve haftanın her günü Semt Pazarları kurulmaktadır, bunlardan bazılarını sizler için derledik.

 • Pazartesi; Yakutiye, 
 • Salı; Palandöken, Yakutiye, 
 • Çarşamba; Yakutiye, Aziziye, 
 • Perşembe; Yakutiye, 
 • Cuma; Palandöken, Yakutiye, 
 • Cumartesi; Palandöken, Yakutiye, 
 • Pazar; Palandöken, Yakutiye,

 • Erzurum Palerium AVM 
 • Forum Erzurum AVM
 • MNG Erzurum AVM

 • Geleneksel Balıklıgöl Festivali ve Karakucak Güreş Şenlikleri
 • Balık Ekmek Şenliği
 • Bal Karakucak Güreş Festivali
 • Aziziye Tabyaları Spor Şenlikleri
 • Winterfest
 • Şenkaya Kültür ve Sanat Etkinlikleri
 • Akdağ Kültür ve Sanat Festivali
 • Oltu Kültür ve Sanat Şenlikleri
 • Geleneksel Tortum Şenlikleri
 • Âşık Sümmani Şenlikleri
 • Kızıldağ Yayla Şenlikleri
 • Cumhuriyet Karakucak Güreş ve Etkinlikleri
 • Armutlu Festivali
 • Çermik Festivali

 • Erzurum Kongresi (23 Temmuz)
 • Erzurum’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu (12 Mart)

 • Palan Otel Erzurum, 
 • Dedeman Palandöken, 
 • Aydıner Resort, 
 • Büyük Akçay Oteli,
 • Polat Renaissance Otel Erzurum,
 • Saltuk Otel,
 • Dilaver Otel,
 • Otel Zade,
 • Hekimoğlu Otel,
 • Amiller Otel,
 • Rafo Otel

Erzurum’u gezmek için geldiyseniz şehir merkezine yakın otelleri tercih etmeniz size kolaylık sağlar. Böylece şehir merkezinden hareketle kısa sürede birçok tarihi noktaları keşfedebilir, kültürel alanları gezebilir, yemek yiyebilir ve sonrasında dinlenmek için otelinize dönebilirsiniz. İş seyahati için geldiyseniz merkezdeki bazı otellerde toplantı salonları olduğunu da bilmeniz faydalı olabilir.

Taşhan, Büyük Akçay Oteli, Dilaver Otel, Kervansaray Hotel, Rafo Otel, Amiller Otel gibi temiz, uygun fiyatlı, konforlu ve güvenli otelleri tercih edebilirsiniz.

Kış turizmi için Erzurum’u tercih edenlerdenseniz kayak aktiviteleri için Palandöken’deki Polat Renaissance Otel Erzurum, Palan Otel Erzurum ve Dedeman Palandöken Resort Erzurum otellerinden birinde konaklayabilirsiniz. Bu otellerin bazılarında kış ayları dışında bisiklet, koşu, binicilik gibi sportif etkinlikleri de gerçekleştirme imkânınız olacaktır.

Kış sporları için Erzurum’a geliyorsanız hem uçuş hem de konaklama için önceden yer ayırtmanız, uçak bilet almanız hem ekonomik bir tatil olması hem de istediğiniz tip odalarda konaklama açısından çok önemlidir. Kış sezonunda Palandöken’de yer alan lüks oteller bütçe olarak sizi zorlayacaksa biraz daha ekonomik ama konforlu alternatif olarak Otel Zade, Saltuk Otel ve Hekimoğlu Otel’i tercih edebilirsiniz.

Genelde Erzurum şehir merkezine yakın bölgelerde kalan ziyaretçiler, buradan şehir içine, yakın kırsal bölgelere ve Palandöken kayak merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Özellikle kayak için gelenler Palandöken’deki lüks otellerde konaklamayı seçebilirler. Kayak tatilinizde Erzurum’a gitmek için uçak bileti bakıyorsanız indirimli ya da kampanyalı ucuz fiyatlı uçak biletlerini www.sonfiyat.com ‘dan satın alabilirsiniz.

Erzurum Uçak Bileti Fiyatları

Erzurum Hava Durumu

Erzurum
TR .
-7 °c
parçalı bulutlu
2024-02-24 12:00:00

1 °c
1 °c
2024-02-25 12:00:00

2 °c
2 °c
2024-02-26 12:00:00

-1 °c
-1 °c
2024-02-27 12:00:00

-2 °c
-2 °c
2024-02-28 12:00:00

-2 °c
-2 °c

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler