Türkiye: Corona Virüs Tedbirleri

09.08.2021,

1 Haziran tarihi itibariyle yayınlanan resmi yazıda:

01.06.2022 tarihinden itibaren yurtdışından Türkiye'ye seyahat edecek yolcularımız için ülkeye giriş öncesi talep edilmekte olan aşı sertifikası veya aşı sertifikası ibraz edemeyen yolcularımız için talep edilmekte olan negatif PCR & hızlı antijen test sonucu ibraz etme uygulaması yürürlükten kaldırılmıştır. 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30 aralık 2021 saat 14:30 itibariyle Türkiye Corona Virüs önlemleri altında bazı maddelerde değişiklikler meydana gelmiştir. Aşağıdaki içeriğimizde Türkiye seyahat kısıtlamaları haberinin detayına erişebilirsiniz.

 1) Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'den uçuşlar ikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur. Son 14 günde Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve'de bulunduğu anlaşılan yolcuların Türkiye'ye girişten azamı 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu sunmaları gerekmektedir. Bu yolcular valiliklerce belirlenecek mekanlarda 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Konaklama ve havaalanlarından transferlerine ilişkin ücretler yolcular tarafından karşılanacaktır. Karantina sürecinin 10.gununde yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılacak, 10. günde PCR testi yaptırmayanlar 14 gün süreyle karantinada tutulacak, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda sağlık bakanlığı halk sağlığı genel müdürlüğünce yayınlanan güncel pandemi rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.

 2) Karantina altına alınacak yolcuların Türkiye'ye gelmeden önce konaklama ücretlerini ödemiş olmaları gerekmektedir. Valiliklerce belirlenen mekanlarda karantina süreleri boyunca kalmak üzere gerekli ödemeleri yaptığını belgeleyemeyen yolcuların uçağa kabul işlemi hava yolu işletmeleri tarafından yapılmayacaktır.

 3) Ambulans, insani yardım, özel ve tüm kargo uçuşları bu kısıtlamalardan muaftır.

4) Mürettabat için PCR testi ve karantina zorunluluğu bulunmamaktadır.

1) Brezilya, Nepal, Sri Lanka, Bangladeş, Hindistan ve Pakistan'dan gelen yolcuların Türkiye'ye girişten azamı 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu sunmaları gerekmektedir. Brezilya, Nepal , Sri Lanka, Banglades, Hindistan ve Pakistan doğrudan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan dünya sağlık örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş aşılardan en az iki doz (johnson and johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyenler ülkemizce girişte karantina uygulamasından muaf tutulacaklardır) Brezilya, Nepal, Sri Lanka, Banglades, Hindistan ve Pakistan'dan gelenler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılanlardan dünya sağlık örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş asılardan en az iki doz (johnson and johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise ikametgahlarında veya beyan edecekleri adreslerde karantinaya alınacak, karantina sürecinin 10.gununde yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılacak, 10. günde PCR testi yaptırmayanlar 14 gün sureyle karantinada tutulacak, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda sağlık bakanlığı halk sağlığı genel müdürlüğünce yayınlanan güncel pandemi rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.

2) Birinci maddede belirtilen ülkelerden ebeveynleri ile birlikte yolculuk yapmak kaydıyla ülkemize giriş yapacak 12 yasından büyük ve 18 yasından küçük olan yolculardan dünya sağlık örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş asılardan en az iki doz (johnson and johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini belgeleyemeyenler ise 72 saat öncesinde alacakları negatif PCR test sonucu ile uçuşa kabul edilecektir. Bu yolcular için ikametlerinde tekrar PCR testi uygulanacak olup, PCR test sonucu negatif çıkanlar karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

3a) Afganistan’dan gelen yolcular ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan yolcuların Türkiye’ye girişten azamı 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu sunmaları gerekmektedir. Bu yolcular valiliklerce belirlenecek otellerde 10 gün sureyle karantinaya alınacaktır. konaklama ve havaalanlarından transferlerine ilişkin ücretler yolcular tarafından karşılanacaktır. Karantinanın 7. gününün sonunda yapılacak PCR test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina tedbiri sonlandırılacaktır.

3b) Ülkemizde ikamet veya çalışma izni olan Afganistam vatandaşları havayolu ile seyahatlerinde ülkemizde geçerli ikamet veya çalışma belgelerini sunmaları kaydıyla uçağa kabul edilecekler, bu kişiler otel karantinasından muaf tutulacak olup karantina sürelerini ikametlerinde geçirebilecekler ve ilk giriş noktaları İstanbul veya Ankara dışında olanların ikametlerine gidişlerine sadece özel araçla müsaade edilecek olup yurt içi uçuş yapmalarına veya toplu ulaşım araçlarını kullanmalarına izin verilmeyecektir.

 3c) Afganistan’dan gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları otel karantinasından muaf tutulacak olup karantina sürelerini ikametlerinde geçirebilecekler ve ilk giriş noktaları İstanbul veya Ankara dışında olanların ikametlerine gidişine sadece özel araçla izin verilecek olup yurt içi uçuş yapmalarına veya toplu ulaşım araçlarını kullanmalarına izin verilmeyecektir.

4) 3a maddesi kapsamında karantina altına alınacak yolcuların Türkiye’ye gelmeden önce otel ücretlerini ödemiş olmaları gerekmektedir. Valiliklerce belirlenen otellerde karantina süreleri boyunca kalmak üzere gerekli ödemeleri yaptığını belgeleyemeyen yolcuların uçuğa kabul işlemi hava yolu işletmeleri tarafından yapılmayacaktır.

 5) İran ve Mısır’dan gelen yolculardan azamı 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya Dünya sağlık örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş asılardan en az iki doz (johnson and johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini gösteren aşı ası kartı talep edilecektir.

 6) Birinci, üçüncü ve beşinci maddelerde yer alan ülkeler dışında kalan diğer ülkelerden gelen yolculardan Türkiye’ye girişlerde dünya sağlık örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş asılardan en az iki doz (johnson and johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi teslim edenlerden ayrıca negatif sonuçlu/PCR hızlı antijen testi raporu teslim edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır.

7) Birinci, üçüncü ve beşinci maddelerde yer alan ülkeler dışında kalan diğer ülkelerden gelen yolculardan Türkiye’ye girişlerde dünya sağlık örgütü veya ülkemizce acil kullanım onayı verilmiş asılardan en az iki doz (johnson and johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair belge sunmaması durumunda girişten azamı 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azamı 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun sunulması istenecektir.

8) Türkiye’ye girişlerde yapılacak girişlerde yolculara sağlık bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme (samplıng) temelinde PCR testi yapılabilecektir. Gelen yolcuların test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek ve test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda sağlık bakanlığı covıd-19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. Test sonuçları pozitif çıkan yolcular ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile karantinaya alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden delta mutantı taşıdığı tespit edilenlerin karantina koşulları 14. günün sonunda PCR testi yapılmadan sonlandırılacaktır.

 9) Ülkemize giriş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, sağlık örgütü veya ülkemize acil kullanım onayı verilmiş asılardan en az iki doz (johnson and johnson için tek doz) yaptırdıklarını ve son dozdan en az 14 gün geçtiğini ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere hastalığı son 6 ay için geçirdiğini belgeleyenler ile girişten azamı 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporunu veya girişten azamı 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antıjen test sonucunu sunmaları ülkemize girişlerine izin verilecektir.

10) bu gereklilikler transit ve transfer yolcular için geçerli değildir. Z

11) Murettebat için PCR testi ve karantina zorunluluğu bulunmamaktadır.

 12) 12 yas altındakı yolcular Türkıye'ye girişlerde PCR/antıjen test raporu ile ası sertifikası uygulamalarından muaftır.

13) ası sertifikası, pcr/antıjen test sonucu gibi belgeler yolculuk öncesi havayolu işletmeleri tarafından kontrol edilecek, belgesi olmayanların sefere kabul edilmemesi sağlanacak, belgesi olmayanların sefere kabul edilmesinden ötürü ortaya çıkan sorumluluk havayolu işletmeleri tarafından karşılanacaktır.

14) 3a meddesi kapsamında arantinaya alınacak yolcular için valilikler tarafından belirlenen/belirlenecek oteller shgm'nın linkinde  (http://web.shgm.gov.tr/tr/covıd-19-tedbırler/6599-ızolasyon-otellerı not: web browserına web adresini küçük harflerle ve ingilizce klavye ile giriş yapmanız gerekmektedir) İngilizce olarak yayınlanacaktır.

 g7419/21 notamr g5783/21 q)ltxx/qoexx/ıv/nbo/e/000/999/3901n03524e465

 a)ltaa ltbb b)2112301414 c)2203312100

 e)covıd-19 / Türkiye’ye yapılan uçuşlara yönelik notam 1. 14 mart 2021 tarihi saat 21:00 utc itibariyle yurtdışından hava yolu ile Türkiye'ye giriş yapacak 6 yas ve ustu yolcuların uçağın kalkışından önceki son yetmiş iki (72) saat içerisinde 'regıster.health.gov.tr' adresinden Türkiye’ye giriş formunu doldurması gerekmektedir. Söz konusu formun yolcular tarafından doldurulup doldurulmadığının yolculara ait mobil cihazlardan veya kağıt çıktısı ile uçuş öncesinde havayolu işletmeleri tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.

2. Bu gereklilik transit/transfer yolcular ve mürettebat için geçerli değildir.

g7416/21 notam g5456/21 q)ltxx/qoexx/ıv/nbo/e/000/999/3901n03524e999

 a)ltaa ltbb b)2112301409 c)2203312100

 e)covıd-19

1) Geçerli vize hamili Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’de yetkili makamlarca tanzim edilen covıd-19 bağışıklık/aşı sertifikası ile test sunmaları ve karantinaya tabi olmadan Macaristan’a seyahat edebileceklerdir. Bu kişilerin refakatinde seyahat eden 18 yas altı küçükler PCR testi sunmaları ve karantinaya tabı değildir.

2) Macaristan vatandaşları da Macaristan’da Macaristan yetkili makamlarınca tanzim edilen covıd-19 “bağışıklık/ası sertifikaları ile PCR testi sunmaları ve karantinaya tabı olmadan Türkiye’ye seyahat edebileceklerdir. Bu kişilerin refakatinde seyahat eden 18 yas altı küçükler PCR testi sunmaları ve karantinaya tabı değildir.

 g7415/21 notamr g5457/21 q)ltxx/qoexx/ıv/nbo/e/000/999/3839n03709e999

 a)ltaa ltbb b)2112301359 c)2203312100

e)covıd-19

 1) hamili Türkiye cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’de yetkili makamlarca tanzim edilen covıd-19 bağışıklık/aşı sertifikası ile test sunmaları ve karantinaya tabi olmadan Sırbistan’a seyahat edebileceklerdir. Bu kişilerin refakatinde seyahat eden 18 yas altı küçükler PCR testi sunmaları ve karantinaya tabı değildir.

 2) Sırbistan vatandaşları da Sırbistan’da Sırbistan yetkili makamlarınca tanzim edilen covıd-19 “bağışıklık/ası sertifikaları ile PCR testi sunmaları ve karantinaya tabı olmadan Türkiye’ye seyahat edebileceklerdir. Bu kişilerin refakatinde seyahat eden 18 yas altı küçükler PCR testi sunmaları ve karantinaya tabı değildir.