Antakya Uçak Bileti

Antakya uçak bileti ile ilgili sorular

Antakya Hakkında

Genel Bilgiler

İnsanlığın ilk toplu yerleşim yerlerinden olan Antakya, tarihi, dini inanışları ve kültürü ile yüzyıllar boyunca birçok hikâyeye ev sahipliği yapmıştır. Aynı zamanda Hatay’ın en büyük merkez ilçesi ünvanına sahiptir. Geçmişte Hititleri, Urartuları, Asurları, Persleri ve Makedonyalıları ağırlayan bu kent, Makedon Kumandan Birinci Selevkos’un oğlu tarafından kurulmuştur. 

Antakya, geçmişte Roma ve İskenderun’dan sonra Dünya’nın en büyük 3. Şehri ünvanına sahipti. Bu sebeple de bölgede yıllar boyunca savaşlar olmuş ve birçok medeniyetin hâkimiyeti altına girmiştir. Yaşanan bunca değişiklik ise bölgeye zengin bir kültür ve inanışı miras bırakmıştır. Antakya’ya seyahat planı yapıyorsanız köklü bir tarihe ve antik zamanlardan kalma farklı kültürlerin yaşayışlarına şahitlik etmeye hazır olun.

Özellikle kıştan çıkarken ya da Bahar mevsiminde oldukça ılıman olan şehiri gezmek ve ziyaret etmek için en ideal zaman işte bu zamanlardır. Geriye kalan ise uygun fiyatlı uçak bileti almak ve yolculuğa başlamak… İşte uygun fiyatlı uçak bileti bulabileceğiniz tek adres ise www.sonfiyat.com’ dur.

Müslüman inanışın yanında Hristiyan ve Musevi inancından da birçok kişinin yaşadığı Antakya’da kültürel çeşitliliği rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle inanç turizminin yoğun olduğu bu bölge Türkiye’nin en önemli noktalarından bir tanesidir.

Akdeniz bölgesinin güney doğusunda bulunan Antakya’da Akdeniz iklimi görülmektedir. Yazları genellikle sıcak ve kurak geçen iklim zaman zaman tipik Akdeniz ikliminden daha sert olabiliyor. Ortalama sıcaklık genellikle 16 ila 21 derece arasında olan kent sıcaklığı yaz aylarında 40 derecenin üzerine kadar çıkabiliyor. 

Kış aylarında ise sıcak iklim yerini ılık ve bol yağışlı bir havaya bırakmaktadır. Bölgenin diğer bir iklim özelliği ise güney-batı yönünden gelen hâkim rüzgârlarıdır. Her mevsimde baskın olarak hissedilen bu rüzgârlar özellikle yaz aylarının kavurucu sıcaklarında bölgeyi rahatlatmaktadır.

Eğer Antakya seyahati planlıyorsanız Haziran-Temmuz ve Nisan-Mayıs aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz. İçerisinde barındırdığı birçok doğal güzelliği ve tarihi yerleri rahatça gezebilmeniz için bu aylarda bölgeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.  Bu dönemler için www.sonfiyat.com üzerinden erken dönemde alacağınız uygun fiyatlı uçak bileti ile Antakya’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Antakya’ya gitmek için birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Şehre dilerseniz hava, kara, deniz ve demir yolunu kullanarak ulaşmanız mümkün. Ulaşım aracınıza ve hangi şehirden yola çıkacağınıza bağlı olarak Hatay’a ulaşma süreniz kısalıp uzayabilir. İlk olarak kara yolunu kullanarak yani seyahat firmalarının otobüsleriyle gelmeyi tercih edebilirsiniz. (İstanbul - Antakya 12 Saat 26 Dakika, Ankara - Antakya 7 Saat 18 Dakika, İzmir-Antakya 12 Saat 43 Dakika, Antalya-Hatay 9 Saat 22 Dakika sürmektedir.)

Antakya’ya ulaşmak için değerlendirebileceğiniz bir diğer ulaşım şekli ise hava yolu, Antakya’ya hava yolu aracılığıyla hem kısa zaman da hem de konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz. Antakya'ya Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus aracılığıyla ulaşmanız mümkün. Türkiye’nin her yerinden kalkan uçaklar aracılığıyla ortalama 1 Saat 30 Dakika içerisinde Hatay’a ulaşmanız mümkün. Haftanın 7 günü Hatay Havalimanına direkt bilet bulmak için www.sonfiyat.com'u ziyaret edebilirsiniz. Hatay Havalimanı (HTY) 0 (326) 235 13 00 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Kara yolu ve hava yolu haricinde deniz yolunu kullanarak da Antakya’ya ulaşmanız mümkün. İskenderun Limanı’ndan kalkan HADO - Hatay Deniz Otobüsleriyle Antakya’ya ulaşmanız mümkün. Mersin, Kıbrıs ve Beyrut seferlerine devam eden Hatay Deniz Deniz Otobüsleri ilerleyen yıllarda Akdeniz’in 41 ülkesine sefer yapmayı da planlamaktadır. HADO aracılığıyla hızlı ve konforlu bir şekilde Antakya’ya gidebilirsiniz.

Son olarak Demir yolu seçeceğini değerlendirebilirsiniz. Fakat bunun için öncelikle Mersin istasyonuna oradan ise Mersin-İskenderun trenine binmeniz gerekiyor ve İskenderun Limanı’na ulaşarak buradan deniz yolu ile Antakya’ya geçebilirsiniz. Adana-İskenderun arası ise trenle 2 Saat 15 dakika sürmektedir. Mersin’den direkt İskenderun’a giden trenleri tercih ederseniz 3 Saat 25 dakika kadar seyahat etmeniz gerekli.

Antakya yaz tatili için tercih edilen bir şehir olmasa da yıl boyunca tarih ve kültür gezisi yapmak isteyen yerli ve yabancı turistleri çekmektedir. Dini inançları sebebiyle de bölgeyi ziyaret eden pek çok insan olduğunu da belirtmek isteriz. Bu yüzden bayram, okul tatili, yılbaşı gibi dönemlerde aşırı yoğunluk söz konusu olabiliyor. Antakya için ucuz ve ekonomik uçak biletlerini www.sonfiyat.com üzerinden detaylı bir şekilde inceleyebilir ve seyahatiniz için şimdiden biletinizi satın alabilirsiniz.

Hatay Havalimanı’ndan Antakya şehir merkezine ulaşmanız için HAVAŞ servislerinden faydalanmanız gerekmektedir. Maalesef, havalimanında belediyenin sağlamış olduğu herhangi bir toplu taşıma hizmeti bulunmamaktadır. HAVAŞ servisleri aracılığıyla 40 Dakika içerisinde Antakya’ya ulaşabilirsiniz. Yolculuk ücreti ise 13 TL’dir. Dilerseniz havalimanı içerisinde bulunan araç kiralama firmalarından, taksilerden veya transfer hizmeti veren özel tur şirketlerinden faydalanabilirsiniz. 

Antakya otogarından rahatlıkla şehir merkezine ulaşmanız mümkün. Eğer kent kart sahibiyseniz belediye otobüslerinden faydalanarak kolaylıkla gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Kent kartı otogarın içinde bulunan satış noktalarından temin edebilirsiniz.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Antakya, şehir içi ulaşım konusunda epey rahat edebileceğiniz bir sistemine sahip. Genellikle mesafeler birbirlerine yakın olduğundan tek bir vasıta ile istediğiniz noktaya ulaşabiliyorsunuz. Kent kart satın alarak özel halk otobüslerine binebilir veya civar ilçelere gitmek istiyorsanız minibüsleri kullanabilirsiniz. 

Akdeniz bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olan Antakya, farklı türden dini inanışlara sahip insanların bir arada yaşadığı ve lezzetleriyle meşhur mutfağıyla ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Antakya’da birbirinden farklı otellerde her bütçeye hitap eden fiyatlarla konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı lüks otellerin yanı sıra bütçenize uygun butik otelleri de bulmak mümkün.

İster uzun ister kısa süreli bir ziyaret için gelmiş olun Antakya’da konaklamak için Waxwing Hotel, Çankaya Konakları, Ramada Harbour, La Perla Boutique, Antakya Öğretmenevi, Hatay Polisevi gibi farklı fiyatlardaki tesisleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek önceden otel rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Antakya’da daha çok şehir merkezine yakın bölgeler tercih edilmektedir. Erken otel rezervasyonu ve uçak bileti (www.sonfiyat.com) ile unutulmayacak bir Antakya turuna ilk adımı atabilirsiniz.

Hoşgörü şehri Antakya, aynı tarihi gibi zengin bir mutfağa sahiptir. Kozmopolit yapısı nedeniyle her türden lezzete sahip olan Antakya mezeleri, sulu yemekleri, kebapları ve tatlılarıyla misafirlerini unutamayacakları bir lezzet yolculuğuna çıkartmaktadır. Antakya’da bulunan tüm yemekleri tek bir günde tatmanız mümkün değil. Bu sebeple tatilinize yayarak bu mutfağı tatmanızda fayda var.

Antakya’ya özel bol salçalı ve baharatlı yemeklerin arasında Oruk, Şişpereç Çorbası, Ekşi Aşı Çorbası, Zahter Salatası, Ispanaklı Borani, dillere destan Kâğıt Kebabı ve Tepsi Kebabı, Biberli Ekmek, Kömbe, Mütebbel, Muhammara, Humus, Fellah Köftesi mutlaka denemeniz gereken lezzetler arasındadır. 

Antakya’da bu lezzetleri lüks restoranlarda bulabileceğiniz gibi bazılarını da küçük esnaflarda ve salaş mekânlarda yiyebilirsiniz. Mersin ve Adana’da olduğu gibi Antakya’da da birçok mekânda yöreye özel ikram olarak yemek öncesi masanıza meze servisi yapılır.

 • Pöç Kasabı - Yeni Camii Mahallesi
 • Çınaraltı Yusuf Usta - Ayakkabıcılar Çarşısı
 • Konak Antakya - Zenginler Mahallesi
 • Abdo Döner - Zenginler Mahallesi
 • Antakya Kahvaltı Evi - Koca Abdi Mahallesi
 • Affan Kahvesi - Güllü Bahçe Mahallesi
 • Kebapçı Ulaş’ın Yeri - Çağlayan Mahallesi
 • Humusçu İbrahim Usra - Güllü Bahçe Mahallesi
 • Maho’nun Yeri - Kuzeytepe Mahallesi
 • Yusuf Dayı Kahvaltı - Döver Mahallesi

Antakya’da gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz;

Hatay Arkeoloji Müzesi’nde Türkiye’nin ve Dünya’nın hiçbir yerinde göremeyeceğiniz tarihi eserler sergilenmektedir. Dünyanın en büyük ikinci mozaik koleksiyonuna sahip olan bu müze Antakya, Samandağ, Narlıca ve Güzelburç çevresinde bulunan tüm tarihi eserleri içerisinde barındırmaktadır. Hitit döneminden Bizans dönemine kadar olan tarih aralığından yaklaşık 35 bin eser müze de sergilenmektedir. 

Antakya’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan birisi Habib-i Neccar Camii. Anadolu’da kurulan ilk cami ünvanını taşıyan bu yapının hikâyesini Antakya’ya gittiğinizde mutlaka dinleyin.

Her ne kadar günümüze kadar gelememiş bir yapı olsa da Aziz Simeon Manastırı’nın kalıntıları hala ayaktadır. Adını aldığı Saint Simeon tarafından kurulan bu kutsal mekân her sene yabancı turistlerin akımına uğramaktadır.

Yüzyıllar boyunca çeşitli dini inanışlara ev sahipliği yapan Antakya’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise St. Pierre kilisesidir. Hristiyanlık dininde önemli bir yere sahip olan bu kilise, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus’un hristiyanlık dinini yaymak için cemaatle toplantı yaptığı ilk yerlerden birisi. Cemaat ilk kez burada Hristiyan olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bu kilise aynı zamanda Papa VI. Paul tarafından Hristiyanların haç yeri olarak ilan edilmiştir.

1380 metre uzunluğunda 6 Metre genişliğinde ve 7 metre yüksekliğinde olan Titus Tüneli, şehri baskınlardan ve doğal afetlerden korumak amacıyla yapılmıştır. Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu yerin yakınlarında aynı zamanda Seleukeia antik kenti bulunmaktadır.

Beşikli Mağara, Titus tünelinin sonunda bulunan Seleukeia Pieria antik kendinin en önemli yapılarından birisidir. Kaya üzerine oyularak yapılan bu tarihi mezarlıkta toplamda 12 adet kaya mezar bulunmaktadır. Beşikli Mağarası ise bunlardan en ünlü olanıdır.

Haçlılar tarafından inşa edilen Payas kalesi daha sonra Osmanlılar tarafından yıkılıp tekrar inşa edilmiştir. Çeşitli ihtiyaç sahiplerine yardım etmek için yapılan bu kale içersinde cami, hamam ve imarethane bulundurmaktadır.

Doğal güzellikleriyle meşhur olan Antakya’nın bir diğer önemli noktası ise Kapılı Değirmenli Şelale, bu doğal güzellik yaklaşık 15-20 metre yüksekliktedir. Görenleri büyüleyen bu yeri Antakya’ya gittiğinizde mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Hıdırbey Musa Ağacı, yaklaşık yaşı 2000-3000 civarında olduğu tahmin edilen asırlık Çınar ağacının dillere destan hikâyesini Antakya’ya gittiğinizde mutlaka dinlemeden dönmeyin.

Antakya tarihi güzellikleri ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra yıl boyunca gerçekleşen birbirinden farklı etkinliklere katılarak keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

 • Akçalı Yumurta Bayramı (Mart)
 • Evvel Temmuz Festivali (Temmuz)
 • İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali (Kasım)
 • Uluslararası Antakya Film Festivali (Aralık)

Kozmopolit yapısını yıllarca sürdüren Antakya’da, turizmin etkisiyle birlikte gece hayatı hareket kazanmıştır. Antakya’da gece hayatı, bar, pub, canlı müzik mekânları ve kafelerde günün ilk ışıklarına kadar devam etmektedir.  Aşağıda Antakya gecelerinde eğlenebileceğiniz mekânları bulabilirsiniz.

 • Buzz Bar
 • Pera Stamboul
 • Cabaret Bar
 • Meydan Bistro Cafe
 • Antakya Evi & Bistro
 • Barudi
 • Metin Cocktail Club
 • Garaj Bar
 • Kara Kedi
 • Kule Restaurant
 • Leban Teras Restaurant

Büyüleyici tarihi, eşsiz doğası ve kültürel zenginlikleri ile Antakya, yöresel lezzetleri ile öne çıkan önemli Akdeniz kentlerinden birisidir. Uzun Çarşı, bölgenin en meşhur çarşılarından birisidir burada yöresel ürünler, takılar ve hediye eşyalara kadar envai çeşit ürünü bulabilirsiniz. Çarşı içinden mutlaka küflü çökelek, testi peyniri, tuzlu yoğurt veya sünme peynirini denemelisiniz. Aynı zamanda Aktarcılar ve Baharatçılar Çarşısı’na ve Ayakkabıcılar ve Bakırcılar Çarşısı’na da uğrayabilirsiniz.

 • Gazi Mahallesi Semt Pazarı - Pazartesi
 • Saraykent Mahallesi Semt Pazarı - Pazartesi
 • Esentepe Mahallesi Semt Pazarı - Pazartesi
 • Stadyum Semt Pazarı - Salı
 • Emek Mahallesi Semt Pazarı - Salı
 • Bağrıyanık Mahallesi Semt Pazarı - Çarşamba
 • Aksaray Mahallesi Semt Pazarı - Çarşamba
 • Eski Mezbaha Semt Pazarı - Perşembe
 • Meteoroloji Semt Pazarı - Perşembe
 • Esenlik Mahallesi Semt Pazarı - Cuma
 • Cebrail Mahallesi Semt Pazarı - Cumartesi
 • Narlıca Semt Pazarı - Pazar

 • Palladium AVM
 • Primemall AVM
 • İskenderun Park Forbes AVM

 • Uluslararası Antakya Kültür, Sanat ve Edebiyat Günleri
 • Akçalı Yumurta Festivali
 • Uluslararası İskenderun Turizm ve Kültür Festivali
 • Evvel Temmuz Festivali
 • Uluslararası Antakya Film Festivali
 • İlk Kurşun Kültür, Sanat ve Turunçgil Festivali
 • Temmuz Festivali
 • Antakya Festivali
 • Füsun Sayek Sağlık ve Kültür Etkinlikleri
 • Yayladağı Kültür ve Aba Güreşi Festivali
 • Payas Kervansaray Şenlikleri

 • Hatay’ın Kurtuluş Günü (23 Temmuz 1939)
 • Erzin’in Kurtuluşu (8 Ocak)
 • Dörtyol’un Kurtuluşu (9 Ocak)
 • Türk Askerlerinin Hatay’a Girişi (5 Temmuz 1938)
 • St. Pierre Günü (29 Haziran)

 • Grand Boğaziçi Hotel Harbiye
 • Güngör Ottoman Palace
 • Çankaya Konakları Otel
 • Narin Hotel
 • Kavinn Butik Hotel
 • The Shahut Hotel
 • Ramada İskenderun Harbour
 • The Liwan Hotel
 • Büyük Antakya Oteli
 • Kalipso Park Butik Otel
 • Waxwing Hotel

Akdeniz bölgesinin önemli şehirlerinden birisi olan Antakya, farklı türden dini inanışlara sahip insanların bir arada yaşadığı ve lezzetleriyle meşhur mutfağıyla ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. Antakya’da birbirinden farklı otellerde her bütçeye hitap eden fiyatlarla konaklayabilirsiniz. 5 yıldızlı lüks otellerin yanı sıra bütçenize uygun butik otelleri de bulmak mümkün.

İster uzun ister kısa süreli bir ziyaret için gelmiş olun Antakya’da konaklamak için Waxwing Hotel, Çankaya Konakları, Ramada Harbour, La Perla Boutique, Antakya Öğretmenevi, Hatay Polisevi gibi farklı fiyatlardaki tesisleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek önceden otel rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Antakya’da daha çok şehir merkezine yakın bölgeler tercih edilmektedir. Erken otel rezervasyonu ve uçak bileti (www.sonfiyat.com) ile unutulmayacak bir Antakya turuna ilk adımı atabilirsiniz.

Antakya Uçak Bileti Fiyatları

Antakya Hava Durumu

Antakya
TR .
13 °c
kapalı
2023-12-05 12:00:00

17 °c
17 °c
2023-12-06 12:00:00

16 °c
16 °c
2023-12-07 12:00:00

17 °c
17 °c
2023-12-08 12:00:00

15 °c
15 °c
2023-12-09 12:00:00

16 °c
16 °c

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler