Covid19: İspanya Giriş Şartları

06.09.2021,

İspanya Covid 19 seyahat kısıtlamaları başlığı altında topladığımız tüm maddeler aşağıdaki gibi listelenmektedir. İspanya seyahati öncesi dikkat etmeniz gerek konular hakkında tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

İspanya sınır kapalılığı 31 Ocak 2022 tarihine kadar devam etmektedir. Aşağıda NOTAM’da yazılı şartlara haiz olanlar İspanya’ya giriş yapabileceklerdir.

07 HAZİRAN 2021 tarihinden itibaren giriş yapabilecek yolculardan istenen sağlık şartları aşağıda ki gibidir. *

Yazılı form artık kullanılmayacaktır, yolculardan QR kod istenecektir. QR form İspanya uçaklarına binecek her yolcu için sorulmalıdır. (12 yaş altı veya transit devamları olsa bile)

- QR kodu www.spth.gob.es internet sitesinden veya SPTH’ın Google Play veya Apple Store’dan temin edilecektir.

- QR KOD dolduramayan yolculara mutlaka QR form doldurmaları konusunda yardım edilecektir.

- Form istisnasız her yolcu için doldurulacaktır. Aile bireyleri içinde form doldurulmak zorunludur.

* Notamdaki şartları taşıyan ve İspanya girecek olan yolcular; AŞI olmuş (***), veya İspanya’ya girişten önce 48 saat önce alınmış Antijen veya 72 saat önce PCR testlerden, aşağıda yazılı asi tiplerinden birini beyan etmek zorundadır. 12 Yaş altı çocuklar bu uygulamadan muaftır. PT-PCR, TMA, RT-LAMP ve ANTİJEN tipi testlerden herhangi birisi. Testler İspanyolca, İngilizce, Almanca veya Fransızca dilinde olmalıdır. (*)

* EU dışındaki üçüncü taraf ülkelerinden gelenler; (Örneğin Türkiye) - OMS tarafından onaylanmış iki doz aşı yaptıranlar ve son dozun üzerinden 14 gün geçmiş olmaları (ASTRAZENECA (VAXZEVRIA), JANSSEN, MODERNA OR PFIZERBIONTECH, SERUM INSTITUTE OF INDIA, SINOPHARM OR SINOVAC AT LEAST 14 DAYS BEFORE ARRIVAL) şartı ile herhangi bir geçerli vize ile veya timatige göre vizesiz gelebilirler.

* UE Vatandaşları ve Oturum Sahiplerinin giriş şartları: (Aşağıdakilerden birinin olması yeterlidir)

- İki doz aşılama sertifikası ve ikinci dozun üzerinden 14 gün geçmeli (***) Veya - Arrivaldan 72 saat önce alınmış PCR veya gelişten 48 saat öncesini kapsayan Antigen test (*) Veya - Covid 19'u geçtikten sonra iyileştiğini gösteren belge. Gelişten 11 gün öncesinden 180 günü kapsayacak şekilde (**) Aşağıdaki ülkelerden direk ya da transit gelenler (transit geçtiği ülkeye giriş yapmayacak) hiçbir kısıtlamaya tabi değildir. Test, aşı vs. istenmez. QR zorunludur. Ayrıca ekte riskli EU ülke listesini bulabilirsiniz. https://www.mscbs.gob.es/en/profesionales/saludPublica/ccayes/alertasActual/nCov/spth.htm (Bu linkten güncel listeye ulaşabilirsiniz.)

* Hastalığı geçirmiş olan yolcunun beyanında bulunması gerekenler;

1- İsim, soy isim

2- Covid pozitif testi raporu (11-180 gün içerisinde)

3- Yapılan test tipi

4- Düzenleyen ülke

* AŞI belgesinde olması gereken bilgiler. (***)

1- İsim, soy isim

2- Aşı tarihi, son dozun yapıldığı tarih

3- Yapılan aşının tipi

4- Uygulanan doz sayısı

5- Düzenleyen ülke

6- Aşı sertifikasını veren kurum.

Ekonomik Madrid uçak bileti için tıklayın.