Schengen Başvurusu: Schengen Nasıl Alınır?

04.08.2021,

Schengen Nedir?

Kelime anlamına bakacak olursak, Schengen, Avrupa Birliği üyeleri ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyelerini kapsayan bölgenin ismidir. Bu ülkeler; Belçika, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Lihtenştayn şeklindedir.  Avrupa Birliği’ne üye olmasına karşın Schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler ise: İrlanda, Birleşik Krallık, Romanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Kıbrıs’dır.

Schengen ülkeleri arasındaki vize serbestisi bulunduğu için birlik üyesi ülkelerin vatandaşları, sadece kimlik ve pasaport kullanarak bölge içinde seyahat edebilirler. Kişiler bölge dışında iseler, yine vize talebinde bulunarak işlem başlatabilirler.

Schengen Vizesi Nedir?

Schengen ismi bir bölge adından gelmiş olsa da, aynı zamanda belirli kurumlarca verilen ve bu kurumlara bağlı ülkeler içinde seyahat etmeye olanak tanıyan bir vize türüdür. Schengen bölgesinde olan ülkelere bu belge ile giriş yapılabiliyor.

Schengen Başvurusu: Schengen Nasıl Alınır?

Schengen üyesi ülkelere öncelikle elektronik başvuru yapılması gerekiyor. Kişiler başvuru formlarını elektronik ortamda doldurup imzalayıp başvurularını tamamlayabilirler.

Schengen vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri (aracı kurum) üzerinden alınabilmektedir.

Başvuru merkezlerince akredite edilmiş TURSAB A grubu seyahat işletmeciliği belgesi bulunan acenteler tarafından veya bireysel olarak vize başvuru merkezlerine müracaat edilebilme imkanı bulunmaktadır.

 Schengen vizeleri aşağıdaki başvuru merkezlerinden temin edilmektedir.

 

-VFS Global

-İdata

-As Visa

-Kosmos Vize Hizmetleri

-Tls Contact

-Bls International

 

 

Schengen Vizesi Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

-Pasaport süresi planlanan seyahat dönüş tarihi itibari ile en az 3 - 6 ay olmalıdır.

-Pasaport üzerinde (resimli sayfa) kimlik bilgilerinin ve biometrik verilerin yer aldığı sayfa üzerinde tahribat, leke ve veri kaybına neden olacak sıvı teması olmamalıdır.

-Schengen vize başvurusu ilk giriş yapılacak ülke üzerinden veya birden fazla ülkeye seyahat edilecek ise en fazla konaklama yapılacak ülke üzerinden başvurusu yapılmalıdır.

-Vize başvurusu için fotoğraf arka fonu beyaz biometrik olmalı ve son 3 aydan güncel olmalıdır.

-Bir önceki alınan Schengen vizesi, herhangi bir sebepten dolayı vize alınan ülkeye ilk girişin yapılmaması durumunda  (visa shopping)  farklı bir ülkeye seyahat edilmesi halinde gerekçeler belgelendirilip yeni vize başvurusu esnasında hazırlanacak evraklar arasına eklenmelidir ve mazeret dilekçe ile açıklanmalıdır. Mevcut durum belgelendirilemiyor ve mazeret bildirilmeyen durumlarda yeni yapılacak vize başvurularında negatif yönde etkilenme olasılığı bulunmaktadır.  Örneğin; vize süresinin kısa tutulması, ilave belge talep edilmesi, satın alınmış otel ve uçak rezervasyonları vb..

-Schengen vize başvurularında vize evraklarının güncel olması önemli kriterler arasında yer almaktadır, örneğin planlanan randevu tarihi ile banka hesap hareketlerinin, SGK belgelerinin alınış tarihi arasında maksimum 1 hafta olmalıdır. Rakamsal içerikli belgelerin güncel olmaması durumunda vize başvuruları kabul edilmemektedir.

-Schengen başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gerekenler, birçok ülkenin Schengen vize formlar artık dijital ortamda on-line olarak doldurmaya entegre edilmiş durumdadır. On-line doldurulan vize başvuru formları doldurulduktan sonra çıktı alınıp imza bölümleri mutlaka başvuru sahibi tarafından tükenmez lacivert kalem ile imzalanmalıdır ve bilgilerin doğruluğu başvuru öncesinde kontrol edilmelidir. 18 Yaş altı başvuru sahiplerinin vize başvuru formları mutlaka yasal ebeveynleri tarafından çift imzalı olmalıdır.

-Schengen vize başvurularında seyahat sağlık sigortası zorunlu bir belge olup, planlanan seyahatten 1 gün önce başlayıp seyahat bitiş tarihinden 1gün sona ermelidir.

-Schengen vize müracaatlarında, 12 yaş üzeri tüm başvuru sahiplerinden parmak izi ve biometrik verileri alınmaktadır, alınan parmak izlerinin geçerlilik süresi 59 ay (5 yıl) ile sınırlıdır. Belirlenen süre sonunda yapılacak vize başvurusunda tekrar parmak izi ve biometrik veri alımı yapılmaktadır.

 

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

 

Schengen Vize Ücreti

0 - 6 Yaş

6 - 12 Yaş

12+ Yaş

T.C. Vatandaşı

0 € 

40 € 

80 € 

 

Schengen vize ücreti EU komisyonlarınca standart olarak 80 Euro olarak belirlenmiştir ancak ülke temsilcilikleri ve aracı kurumların ücret politikaları gereği Euro, USD veya TL para birimlerince vize ücreti, aracı kurum ücreti vb. ek hizmetler belirlenen para birimince tahsil edilmektedir. Başvuru öncesi vize ücreti ve başvuru merkezinin hangi para birimince tahsilat yapıldığı bilinmelidir.

Schengen Vize Evrakları Nelerdir?

Schengen ülkeleri için standart olarak sunulması zorunlu olan belgeler aşağıdaki belirtilmektedir, vize başvurusunda bulunulacak ülkeye göre ilave belgeler talep edilebilir.

 

·         Eksiksiz doldurulmuş ve tükenmez kalem ile imzalanmış vize başvuru formu ve ek formlar

·         Planlanan seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği bulunan pasaport aslı ve var ise eski pasaport

·         Planlanan seyahat tarihlerine uyumlu otel ve uçak rezervasyonu

·         Seyahatin tamamını kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası

·         Son 6 ay içerisinde çektirilmiş 3 adet biometrik fotoğraf (3.5mm X 3.5mm ölçülerinde)

·         Arkalı önlü kimlik fotokopisi

·         Son 6 aylık hesap hareketleri dökümü aslı

·          

İşveren ve Bordrolu Çalışanlardan İlaveten Talep Edilen Schengen Vize Başvuru Belgeleri

·         İşyeri antetli kağıdına gidiş amacını, gidiş dönüş tarihlerini ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı beyan edilen kaşeli imzalı dilekçe aslı

·         Son 1 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi fotokopisi

·         İmza sirküleri fotokopisi

·         Güncel vergi beyanlı vergi levhası fotokopisi

·         Ticari sicil gazetesi fotokopisi

·         SGK 4A işe giriş belgesi

·         SGK 4A barkodlu hizmet dökümü

·         Son 3 aylık iş veren tarafından imzalı ve kaşeli maaş bordrosu aslı

·         Tüm aile üyelerinin gözüktüğü tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği

 

Yukarıda belirtilen belgeler standart olarak sunulması gerekli olan vize başvuru belgeleridir, vize başvurusunda bulunulacak ülke temsilciliğinin belirlemiş olduğu kurallar kapsamında ilave belge talepleri ve sunulan belgelerin İngilizce dilinde hazırlanması talep edilebilir, hazırlanacak belgeler A4 boyutunda beyaz kağıda hazırlanmalıdır.