İstanbul-Kuşadası Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Kuşadası Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
21 °c
parçalı az bulutlu
2023-05-31 12:00:00

22 °c
22 °c
2023-06-01 12:00:00

22 °c
22 °c
2023-06-02 12:00:00

23 °c
23 °c
2023-06-03 12:00:00

21 °c
21 °c
2023-06-04 12:00:00

19 °c
19 °c

Kuşadası Hava Durumu

Kuşadası
TR .
21 °c
hafif yağmur
2023-05-31 12:00:00

23 °c
23 °c
2023-06-01 12:00:00

24 °c
24 °c
2023-06-02 12:00:00

23 °c
23 °c
2023-06-03 12:00:00

22 °c
22 °c
2023-06-04 12:00:00

25 °c
25 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Kuşadası Hakkında

Genel Bilgiler

Ege’nin Aydın iline bağlı olan Kuşadası, Türkiye’nin en önemli turizm kentlerinden birisi. Kent, İzmir, Bodrum, Çeşme ve Selçuk’a yakınlığı ile de bilinmektedir. Kuşadası, aslında 106 bin kişiden oluşan bir nüfusa sahip olan ufak bir ilçe gibi görünse de, yaz aylarında bu nüfus 2 milyona kadar çıkarak tam bir büyükşehir kapasitesine ulaştığını söyleyebiliriz.

Kuşadası çağlara göre çeşitli yerleşimlerden oluşmaktadır. Bu sebeple şehrin birçok noktasında farklı tarihi yapılara ve antik kentlere rastlamak mümkündür. Yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu kentin İyonyalılar tarafından Neopolis adıyla kurulduğu düşünülmekte.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olma özelliğini uzun yıllardır elinde tutan Kuşadası, su sporlarının da çok yaygın olduğu bir bölgedir. Her yıl ülkenin dört bir yanından sörf yapmak için gelen yüzlerce sporcuyu ağırlamaktadır. Bunun yanında Türkiye’nin en büyük 3. limanına sahip olan kent, uluslararası gemi turizmine de büyük katkı sağlamaktadır.

Büyüleyici güzellikteki plajları, su altı zenginlikleri, turizme elverişli yapısı ve eğlenceli gece hayatı ile Kuşadası en kısa zaman ziyaret etmeniz gereken şehirlerin en başında geliyor. Deniz tatilinin en önde gelen beldelerinden biri olan Kuşadası tatiliniz için uçak bileti fiyatlarını oldukça önceden takip etmeniz gerekir. İşte bu konuda en büyük yardımcınız www.sonfiyat.com ‘dur. 

Ilıman Akdeniz iklimine sahip olan Kuşadası’nda yazları sıcak ve kurak bir hava hâkimdir. Fakat nem oranı oldukça düşük olduğundan, Akdeniz iklimini yaşayan diğer şehirlere göre kavurucu bir sıcaklık hissetmezsiniz. Kış aylarında ise mevsim yerini ılık ve yağışlı bir havaya bırakır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 25-30 derece arasında değişirken Kış aylarında 10-15 derece arasında gidip gelmektedir. 

Kuşadası’nı ziyaret edebileceğiniz en uygun aylar Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır. Bu aylarda bölgeyi ziyaret ederseniz tüm tarihi yerlerinin, plajlarının ve doğasının keyfini doya doya çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda su sporlarını denemek için daha mükemmel bir zaman bulamazsınız. Daha sakin zamanları tercih edecek olursanız eğer Mayıs ve Ekim aylarında Kuşadası’na gelebilir ve huzurlu bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz. 

Bununla birlikte, daha sakin bir tatil için bahar dönemi de oldukça ılıman bir iklime sahip olan Kuşadası’na gitmek isterseniz uçak biletlerini www.sonfiyat.com ‘dan bakabilirsiniz.

Kurvaziyer turizmi denince akla ilk gelen yer olan Kuşadası’na gitmek için çeşitli alternatifleriniz bulunuyor. Bunlardan ilki karayolu ile yani otobüsle veya özel aracınızla ulaşım… Eğer karayolunu kullanacaksanız ülkenin her yerinden kalkan şehirlerarası otobüs terminallerinden Kuşadası’na gelebilirsiniz. (İstanbul-Kuşadası 6 Saat 33 Dakika, İzmir-Kuşadası 1 Saat 17 Dakika, Ankara-Kuşadası 7 Saat 53 Dakika sürmektedir.) Eğer İzmir’den gelecekseniz 15 TL gibi cüzi bir ücret ödeyerek Kuşadası’na kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bir diğer alternatifiniz ise Kuşadası’na en yakın havalimanı olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nı kullanmak. Türkiye’nin hemen her yerinden haftanın 7 günü sonfiyat.com'dan Kuşadası’na uçak bileti bulabilirsiniz. Türk Hava Yollarının yanı sıra Pegasus, Onur Air, Atlas Global gibi havayolu firmalarının seferlerini ve fiyatlarını www.sonfiyat.com’ dan görebilir, uygun bir bilet yakaladığınızda da hemen alabilirsiniz.

Ankara, İstanbul ve daha birçok lokasyondan ortalama 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde Kuşadası’na ulaşmanız mümkün. İzmir Adnan Menderes Havalimanına 65 km. uzaklıkta olan Kuşadası’na Havaş servislerini kullanarak da oldukça uygun bir fiyata ve rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Bazı havayollarının ise kendi bünyesindeki araçları ile Kuşadası’na havalimanı servis hizmeti sunuyorlar.

Tüm bunların haricinde dilerseniz demiryolunu kullanarak da Denizli trenine binebilir oradan da Selçuk İstasyonu’nda inerek Kuşadası dolmuşlarına binerek merkeze ulaşabilirsiniz. 

Son alternatif olarak havaalanındaki turizm firmalarının VIP transfer hizmetinden faydalanabilir veya Rent a car’lardan araç kiralayarak Kuşadası’na ulaşabilirsiniz.

Kuşadası yazları hem karayolu hem havayolu hem de demiryolu tarafından oldukça yoğun günler geçirebiliyor. Fakat yine de en stressiz ve konforlu ulaşım sağlayabileceğiniz araç uçaklar oluyor. Eğer yaz yoğunluğuna girmeden önce sonfiyat.com üzerinden erkenden biletinizi alırsanız. Hem son dakika telaşesinden kendinizi kurtarmış olur hem de rahat ve stressiz bir tatil için güzel bir başlangıç yapmış olursunuz.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olan Kuşadası çok büyük bir ilçe olmadığından şehir içi ulaşım otobüs, minibüs, taksi gibi araçlarla sağlanmaktadır. Anlayacağınız üzere kentin içerisinde çok fazla toplu taşıma seçeceği bulunmamakta. Kuşadası ile bağlı olan diğer ilçeleri gezmek isterseniz eğer kolaylıkla minibüs bulabilirsiniz.

Yaz ayları yaklaştıkça şehir içindeki minibüsler giderek artar ve gideceğiniz yerlere rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat keşfedilesi onca yeri varken siz de Kuşadası’nda pek otobüse binmek istemeyeceksiniz. Yemyeşil parkları ve turkuaz deniziyle Kuşadası’nda yürümeye doyamayacaksınız.

Kuşadası eşsiz bir turizm merkezi olmasının sebeplerinden birisi ise her bütçeye uygun konaklama seçeneklerini içinde barındırıyor olmasıdır. Kuşadası’nda 5 yıldızlı lüks otellerden, şirin pansiyon, butik otel ve hostellere kadar çeşit çeşit konaklama imkânlarını ihtiyacınıza göre bulabilirsiniz. Kuşadası’na gelen kişiler, genellikle merkezde konaklamayı tercih etmektedirler. Sebebi ise çok basit: Kuşadası’nın ruhunu hissetmek, gece-gündüz kolaylıkla denize girebilmek ve e heyecan dolu gece hayatının tadına varabilmek, hepsi bu… 

Eğer Kuşadası merkez de konaklamayı düşünüyorsanız DoubleTreeby Hilton, Olayda Avantgarde Hotel, Le Bleu Hotel &Resort, LadiesBeachResidence, Anlantique Hotel gibi farklı fiyat yelpazelerine sahip ve farklı lokasyonlarda bulunan bu otelleri değerlendirebilirsiniz.Yaz döneminde artan fiyatlardan etkilenmemek ve ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek en az altı ay önceden otel rezervasyonu yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Keza uçak biletleri için de durum neredeyse aynıdır. Https://www.sonfiyat.com/ adresinden 4-6 ay öncesi bilet baktığınızda oldukça uygun iyatlı uçak biletlerini siz de görebilir ve satın alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Kuşadası’nda şehir merkezi hem yabancı hem de yerli turist tarafından tercih edilen konaklama noktası. Bunun sebebi ise denize, plajlara ve eğlence mekânlarına yakın olması.

Kuşadası, Ege mutfağı ve Aydın’ın yöresel yemeklerinin karması olan bir mutfağa sahiptir. Bu sebeple de hiçbir yerde bulamayacağınız çok farklı lezzetlere Kuşadası’nda bulmanız mümkün. Aydın mutfağı; zeytinyağlıları, balık çeşitleri, incir ve üzümlü içecekleri ile gerçekten de oldukça meşhur lezzetlere sahip.

Aynı zamanda yörenin popüler tatlarından olan tarhana ve kulak çorbasını denemeden asla dönmeyin. Yine Aydın yöresine özgü etli nohut, acılı güveç, patlıcan biber kızartma, zeytinyağlı börülce, sarmaşık ve kemirgen kavurma, keşkeki tandır kebabı, arap saçı, yuvarlama, ayran böreği gibi lezzetleri Kuşadası’nda lüks restoranlardan tutun da esnaf lokantalarına birçok geniş yelpazede bulmanız mümkün. Ve gittiğinizde mutlaka Kuşadası’nın meşhur ‘’Çarşaflı’’sından yemeyi ihmal etmeyin.

Kuşadası’nda Mutlaka uğramanız gereken bazı restoranları sizler için şu şekilde derledik:

 • Değirmen Çiftliği
 • Mezgit Restaurant
 • MareRestaurant
 • Macit Balık Restaurant
 • Oksa Marine
 • Marinet Kitchen Steak House
 • Ferah Restaurant
 • Port Yelken Seafood
 • Tarihi Çınar Balık Restaurant
 • Liman Balık Restaurant

Kuşadası her ne kadar küçük bir ilçe de olsa içerisinde gezilecek çok fazla tarihi yapı ve çevresinde mutlaka görülmesi gereken yerler bulunmaktadır. İşte Kuşadası’nda gezilecek yerler;

İlk olarak Kuşadası’na geldiğinizde hem görmeniz hem de sularına girmeniz gereken mavi bayraklı plajlarıyla ünlü Kuşadası Plajları ve Kuşadası Milli Parkı, burada birçok endemik canlı ile karşılaşmanız mümkün.

Kuşadası Kadınlar Plajı bahsetmiş olduğumuz meşhur plajlardan bir tanesi. Osmanlı döneminde sadece kadınların kullandığı bu plaj, şimdilerde belediye tarafından halka açılmış ve herkes tarafından ücretsiz bir şekilde kullanılmaktadır.

Güvercinada listenin yine üst sıralarında yer alan ve Kuşadası’nda mutlaka görmeniz gereken en önemli yerlerden birisi diyebiliriz. Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bu kale denizden gelecek saldırıları önlemek amacıyla inşa edilmiştir.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı; 1618 yılında adını aldığı paşa tarafından yaptırılan bu kervansaray, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmış önemli yapılardan bir tanesi.

Efes Antik Kenti, her ne kadar Selçuk ilçesinin sınırları içerisinde yer alsa da Kuşadası’na gittiğiniz zaman mutlaka ama mutlaka ziyaret etmeniz gereken Efes Antik Kenti, formunu koruyarak günümüze kadar gelebilmiş nadir antik kentlerden bir tanesidir.

Efes’e kadar gelmişken Katoliklerin kutsal saydıkları yerlerden biri olan Meryem Ana Evi’ne uğramayı ve hikâyesini dinlemeyi unutmayın. Hacı olmak isteyen Katolikler, Hz. İsa’nın annesi Meryem’in Aziz John tarafından buraya getirildiği ve cennete alınana kadar bu evde yaşadığı düşünülmektedir.

Kuşadası’nın meşhur plajları ve koyları arasında Güvercinada Plajı, Yılancı Burnu Plajı, Sevgi Plajı bulunmaktadır.

Kuşadası Milli Parkı diğer adıyla Büyük Menderes Deltası Parkı tatlı ve tuzlu suyun birleştiği bir yer olmakla birlikte biyolojik çeşitliliğin ve ender kuş türlerinin bulunduğu bir milli park olma özelliğini taşımaktadır. Nesli tükenme tehlikesinde olan bitki ve hayvanları barındıran bu milli park aynı zamanda tarihiyle de ziyaretçileri büyülemektedir. Dilerseniz Kuşadası Milli Parkı içerisinde karavanınız ile kamp kurabileceğiniz özel yerler bulunmaktadır.

Sisam (Samos) Adası, bölgeye en yakın olan Yunan adalarından birisidir. En büyük 8. Yunan adası olarak bilinen bu ada da Lelegler, Finikeliler, Persler, Makedonyalılar, Romalılar ve Cenevizliler yaşamıştır. İçerisinde birçok tarihi güzelliği bulunan bu adaya Kuşadası’ndan kalkan feribotlar aracılığıyla gidebilirsiniz.

Vaktiniz kalırsa mutlaka Kuşadası’na oldukça yakın bir bölgede bulunan meyveli şaraplarıyla ünlü Şirince köyüne, Büyük Menderes Deltasına yakın bulunan tek yerleşim yeri Eski Doğan Bey Köyüne ve Bafa Gölüne uğramayı ihmal etmeyin. Tüm bu planlarınız için uygun fiyatı uçak biletlerinizi www.sonfiyat.com’dan bulabilirsiniz.

Kuşadası kültür sanat etkinlikleri açısından ziyaretçilerine çok fazla seçeneği bir arada sunmasa da yer yer bu konularda keyifli organizasyonlar ve etkinlikler düzenlemektedir. Her yıl gerçekleşen Kuşadası Gençlik Festivali gibi. Türkiye’nin dört bir yanında gençlerin katıldığı bu festivalde renkli görüntülere şahit olmak mümkündür.

 • Kuşadası Gençlik Festivali
 • Kuşadası Motor Festivali
 • Kuşadası Tiyatro Festivali

Türkiye’nin en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri olan Kuşadası hem yabancı hem de yerli turistler için birçok eğlence sunmakta. Ayrıca gemi turizminden de geçinen bölge, eğlence anlayışını geliştirerek, dinamik bir hale getirmiştir. Kuşadası’nda genellikle tercih edilen iki adres bulunmaktadır bunlardan ilki Kuşadası Barlar Sokağı ikincisi ise Kaleiçi Barlar Sokağıdır.

Barlar sokağındaki pubların çok olması sebebiyle yabancı turistler daha çok tercih etmektedirler. Yerli turist ise daha çok Kaleiçi Barlar Sokağına gitmektedir. Anlayacağınız üzere her telden eğlence Kuşadası’nda mevcut. Aşağıda sizin için Kuşadası’nın en güzel gece mekânlarını derledik;

 • Jimmy’sIrish Bar
 • Orange Bar
 • Kuşadası Club
 • Paddy’sIrısh Bar
 • Heaven Bar 
 • Hayal Kahvesi
 • Lucca Bar
 • Ex Club
 • Nicci Port
 • Tren Beach Club
 • JadeBeach Club 
 • Öküz Kuşadası
 • Sess Kuşadası
 • Harem Club Kuşadası

Kuşadası’na gelip de eli boş dönmek olmaz. Bu yüzden sevdiklerinize ve kendinize gönül rahatlığıyla alabileceğiniz hediyelik eşyalar, kumaşlar ve organik ürünleri Kuşadası’nın merkezinde bulunan çarşıdan satın alabilirsiniz. Burada bulunan birçok hediyelik eşya dükkânını gezebilir çanta, ayakkabı, mont gibi deri ürünlerin satıldığı mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

Aynı zamanda yöre halkının işlediği ve farklı yörelerden getirttiği halı ve kilimlere göz atabilirsiniz. Kuşadası’na veda etmeden önce de mutlaka bölge de popüler olan turunç, narenciye ve incir reçellerinden kendinize ve sevdiklerinize birer kavanoz almayı unutmayın. 

Kuşadası’nda çeşitli ilçe ve mahallelerde farklı günlerde semt pazarları kurulmaktadır, bunlardan bazılarını sizler için derledik.

 • Merkez - Pazartesi Pazarı - Pazartesi
 • Merkez - Salı Pazarı - Salı
 • Merkez - Çarşamba Pazarı - Çarşamba
 • Merkez - Cuma Pazarı - Cuma
 • Merkez - Cumartesi Pazarı - Cumartesi
 • Davutlar - Davutlu Belediyesi Kapalı Semt Pazarı - Pazar
 • Merkez - Pazar Pazarı - Pazar

 • Kuşadası Setur Marina AVM
 • Scala Nuova Shopping Center Ege Porta
 • Kuşadası AVM 
 • Pasaj Akdoğan

 • Atatürk’ün Gelişini Anma Günü (Şubat)
 • Hıdırellez Şenliği (Mayıs)
 • Kuşadası Giritliler Festivali (Mayıs)
 • Kuşadası Gençlik Festivali (Temmuz) 
 • Kuşadası Tiyatro Festivali (Ağustos)
 • Kuşadası Motor Festivali (Eylül)
 • Kuşadası’nın kurtuluşu (7 Eylül)

 • Korumar Hotel De Luxe
 • Pine Bay Holiday Resort
 • Marina Hotel &Suites
 • Club ScalaNuova
 • TusanBeachResort
 • DoubleTreeby Hilton
 • Olayda Avantgarde Hotel
 • Asena Hotel
 • Arora Hotel
 • Surtel Hotel
 • The Panorama Hill
 • Fantasia De Luxe Hotel

Kuşadası eşsiz bir turizm merkezi olmasının sebeplerinden birisi ise her bütçeye uygun konaklama seçeneklerini içinde barındırıyor olmasıdır. Kuşadası’nda 5 yıldızlı lüks otellerden, şirin pansiyon, butik otel ve hostellere kadar çeşit çeşit konaklama imkânlarını ihtiyacınıza göre bulabilirsiniz. Kuşadası’na gelen kişiler, genellikle merkezde konaklamayı tercih etmektedirler. Sebebi ise çok basit: Kuşadası’nın ruhunu hissetmek, gece-gündüz kolaylıkla denize girebilmek ve e heyecan dolu gece hayatının tadına varabilmek, hepsi bu… 

Eğer Kuşadası merkez de konaklamayı düşünüyorsanız DoubleTreeby Hilton, Olayda Avantgarde Hotel, Le Bleu Hotel &Resort, LadiesBeachResidence, Anlantique Hotel gibi farklı fiyat yelpazelerine sahip ve farklı lokasyonlarda bulunan bu otelleri değerlendirebilirsiniz.Yaz döneminde artan fiyatlardan etkilenmemek ve ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek en az altı ay önceden otel rezervasyonu yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Keza uçak biletleri için de durum neredeyse aynıdır. Https://www.sonfiyat.com/ adresinden 4-6 ay öncesi bilet baktığınızda oldukça uygun iyatlı uçak biletlerini siz de görebilir ve satın alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Kuşadası’nda şehir merkezi hem yabancı hem de yerli turist tarafından tercih edilen konaklama noktası. Bunun sebebi ise denize, plajlara ve eğlence mekânlarına yakın olması.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler