İstanbul-Ankara Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Ankara Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
14 °c
açık
2024-04-22 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-04-23 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-04-24 12:00:00

22 °c
22 °c
2024-04-25 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-04-26 12:00:00

19 °c
19 °c

Ankara Hava Durumu

Ankara
TR .
12 °c
parçalı az bulutlu
2024-04-22 12:00:00

20 °c
20 °c
2024-04-23 12:00:00

24 °c
24 °c
2024-04-24 12:00:00

29 °c
29 °c
2024-04-25 12:00:00

27 °c
27 °c
2024-04-26 12:00:00

23 °c
23 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

 1. İstanbul'a farklı şehirlerden ulaşım seçenekleri:

  Uçakla: Türkiye'nin diğer şehirlerinden İstanbul'a uçakla gitmek en hızlı ve yaygın seçenektir. Ülkenin birçok büyük şehri, İstanbul'a direkt uçuşlarla bağlanmaktadır.

 2. Trenle: Bazı şehirlerden İstanbul'a trenle seyahat etmek mümkündür. Ancak Türkiye'nin tren ağı gelişmemiş olduğu için bu seçenek sınırlı olabilir.

 3. Otobüsle: Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a otobüsle seyahat etmek mümkündür. Birçok şehirde bulunan otobüs terminallerinden İstanbul'a seferler düzenlenmektedir. Otobüsler genellikle konforlu ve uygun fiyatlı bir seçenektir.

 4. Arabayla: Kendi aracınız varsa veya araç kiralayarak seyahat etmek istiyorsanız, Türkiye'nin çoğu şehrinden İstanbul'a arabayla seyahat etmek mümkündür. Ana yollar genellikle iyi durumdadır ve seyahat etmek kolaydır. Ancak trafik, özellikle büyük şehirlere yaklaştıkça yoğun olabilir, bu yüzden seyahat planınızı buna göre ayarlamanız önemlidir.

  Deniz Yoluyla: Bazı şehirler, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan limanlardan İstanbul'a deniz yoluyla feribot veya deniz otobüsü ile seyahat edilebilir. Özellikle yaz aylarında, sahil şehirlerinden İstanbul'a deniz yoluyla seyahat etmek popüler bir seçenektir. Bu seçenek genellikle yaz aylarında daha yaygın olup, farklı limanlardan İstanbul'a düzenlenen feribot seferleri bulunmaktadır. Deniz yoluyla seyahat etmek, özellikle manzara keyfi ve farklı bir deneyim arayanlar için tercih edilebilir bir seçenektir.

İstanbul'a ulaşım seçenekleri ve detayları, seyahat edilen şehre ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Ankara Hakkında

Genel Bilgiler

Türkiye’nin başkenti Ankara tarihi ve doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekliyor. İstanbul’dan sonra en kalabalık nüfusa sahip olan Ankara, eski uygarlıklardan günümüze kadar uzanan tarihi dokusuna, Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluş izlerini de dâhil ederek yaşıyor. Siyasetin ve bürokrasinin merkezi olması nedeniyle çok farklı bir sosyal yapıyı da barındıran Ankara, ayrıca birçok kırsal ilçe ve köylere de sahiptir. 

Kent merkezi, cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e ait anıtmezar Anıtkabir başta olmak üzere görülecek, gezilecek birçok müzeye de sahiptir. Türkiye’nin en büyük ve köklü üniversitelerinin bazıları (Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi) Ankara’dadır.

Bu üniversitelerde okumak için Türkiye’nin ve dünyanın değişik bölgelerinden gelen çok farklı kültürel yapıya sahip genç nüfusu da ağırlamaktadır. Renkli ve eğlenceli bir kültür sanat hayatı olan Ankara da ayrıca yemek kültürü de oldukça gelişmiştir.

Anadolu’da bozkırın orta yerinde bulunan Ankara genellikle kara ikliminin etkisinde kalır. Step-bozkır iklimi nedeniyle kışları çok soğuk ve yazları da çok sıcaktır. Karadeniz’in etkisiyle kuzey bölgesinde iklim biraz daha yumuşak ve yağışlıdır.

En düşük sıcaklığın -24.9 ve en yüksek sıcaklığın 41 derece olduğu Ankara’da yaz aylarında mevsim ortalaması 25 ile 30 derece arası, kış aylarında ise -1 ile -4 arası sıcaklıklarda geçmektedir. Eğer Ankara’nın doğal güzelliklerini de gezinize katacaksanız bahar aylarını tercih etmenizi önerir ve bu dönemler için önceden alacağınız uygun fiyatlı uçak bileti ile uçabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Uygun fiyatlı uçak bileti için ilk bakmanız gereken yer www.sonfiyat.com olmalı, zira yurt içi ve yurt dışı tüm destinasyonlarda en uygun en ucuz fiyatlarla uçak bileti alabileceğiniz adres www.sonfiyat.com ‘dur.

Ankara, başkent olması nedeniyle Türkiye’nin her yerinden kolay ulaşılabilecek hem kara yolu ve demiryolu hem de havayolu imkânlarıyla donatılmıştır. Bu nedenle bulunduğunuz yerden Ankara’ya giderken birçok farklı alternatifi kullanmanız mümkündür. 

Demiryolu ile İzmir-Ankara (Mavi Tren), İstanbul-Ankara (YHT), Kars-Ankara (Doğu Ekspresi, Van-Ankara (Van Gölü Ekspresi), Diyarbakır Ankara (Güney Kurtalan Ekspresi), Konya üzerinden aktarmalı Adana – Ankara (Toros Ekspresi) hatları kullanılabilir. 

Ancak uzun tren yolculukları yerine havayolu şirketlerinin fırsatlarını takip ederek ucuz uçak bileti bulabilir ve kampanyalı uçuşlarla çok daha kısa sürede Ankara’ya uçakla gidip gelebilirsiniz. Ankara hem başkent olması hem de kalabalık nüfusu ve her dönem olan yoğun ziyaretçi sayısı nedeniyle iç hatlar kadar dış hatlarda da dünyanın birçok önemli noktasın karşılıklı uçuş imkânı sağlamaktadır.

Ankara’ya uçakla gitmeyi tercih edenlerin kullanacakları Ankara Esenboğa Havalimanı (ESB), 1955 yılında uçuşa açılmış uluslararası bir havalimanıdır. Yılda yaklaşık 15-16 milyon yolcuya ev sahipliği yapan ve Çubuk - Akyurt ilçe sınırları içinde bulunan Esenboğa Havalimanı’na, 444 9 828 (TAV) numaralı çağrı merkezi telefonundan ulaşabilirsiniz.

Başta Türk Hava Yolları olmak üzere AtlasGlobal, Pegasus, Anadolujet, Onur Air gibi yerli havayolu şirketlerinin dışında, dünyanın büyük havayolu şirketleri de Ankara’ya tarifeli uçuşlar düzenlemektedir. Bu havayolları ile konforlu ve uygun fiyatlara uçak bileti bulup Ankara’ya neredeyse günün her saati uçakla gidip gelebilirsiniz. Ayrıca transfer merkezi olduğu için, Ankara üzerinden birçok farklı noktaya da aktarmalı uçuşlar yapılmaktadır.

Özellikle Türkiye’nin her bir köşesinden direkt Ankara'ya uçak bileti bulabilirsiniz.

Ankara bir turizm kenti olmasa gerek başkent olması gerekse kalabalık ve popüler bir şehir oluşu nedeniyle bayram, okul tatili, yılbaşı gibi dönemlerde bilet fiyatları yükselmektedir. Eğer Ankara’ya bir son dakika uçuşu ile gitmeyecekseniz ucuz Ankara uçak bileti için birkaç hafta öncesinden bilet almanız çok daha uygun olacaktır.

Ankara için en ucuz ve en uygun uçak bileti olan tek gidiş ya da tek dönüş için 59 TL’den başlayan fiyatlar ile (İstanbul-Ankara) uçabilirsiniz. Ayrıca gidiş-dönüş Ankara uçak bileti alarak uçuşunuzu ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz. En ekonomik Ankara uçak bileti fiyatları ise sonfiyat.com’da yer alır, Ankara’ya en ucuz uçak bileti fiyatlarını sadece bu sitede bulabilirsiniz.

Ankara’da yoğun uçak seferleri olduğu için Esenboğa Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım imkânları da gelişmiştir. Ankara’da gezilecek yerlerin birçoğuna başta otobüs ve metro olmak üzere toplu taşıma araçları, minibüs (dolmuş) ve diğer alternatiflerle ulaşabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan EGO’nun internet sitesi üzerinden Ankaray, Metro ve Belediye Otobüsü tarifelerine ulaşabilirsiniz. Uzun süreli konaklama yapacaksanız indirimli tariflerden yararlanmak için Ankarakart edinebilirsiniz. Kent içi ulaşımın merkezi olarak Kızılay öne çıkıyor, Kızılay üzerinden birçok bölgeye erişmeniz mümkündür.

Esenboğa Havalimanı – AŞTİ – Kızılay arası ring sefer yapan Belkoair şirketine ait 442 hat numaralı otobüs seferleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için burayı tıklayınız.

Havalimanı ile şehir merkezi arası 29 km olup şehir merkezine ve AŞTİ’ye (Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi - Otogar) Havaş ve belediye otobüsleriyle yaklaşık 50 dakikalık bir sürede gidebilirsiniz (Taksi ile bu süre şehir içi trafiğine bağlı olarak daha da kısalabilir). 

Ankara Esenboğa Havalimanı ile kent içerisine ulaşım için dilerseniz bir rent a car şirketinden araç kiralama yapabilir ya da havaalanı transferi yapan ve gideceğiniz bölgeye ekonomik transfer hizmeti veren özel araçlardan faydalanarak ucuz, konforlu transfer yapabilirsiniz.

Kalabalık bir şehir olan Ankara’da şehir içinde, bütçenize göre birçok farklı otelde konaklama şansınız vardır. Ankara’da 5 yıldızlı lüks zincir oteller gibi bağımsız büyük ve butik oteller de bulabilir, isterseniz küçük ama konforlu ve güvenli, alternatif konaklama tesislerinde de kalabilirsiniz. Özellikle Çankaya ve Kavaklıdere lüks otelleri ile dikkat çekiyor. Bunların dışında Ulus, Kızılay ve Hamamönü de farklı konaklama imkânları ile dikkate değer bölgeler arasında yer alıyor.

Ankara’nın ilçelerinde de keyifle ve güvenle konaklayacağınız sayısız otel bulabilirsiniz. Kızılcahamam, hem barındırdığı Soğuksu Milli Parkı hem de şifalı termal kaplıcaları ile doğal güzelliklerini size sunmak için bekliyor olacak. İster tek başınıza isterseniz ailece güvenle konaklayabileceğiniz birçok otel bulunuyor ilçede. Güzel bir hafta sonu için Ankara içinden ve yakın illerden gelenler, kaplıcaları ve milli park içindeki piknik alanlarını kullanmak için ilçe merkezinde yoğunluk oluşturmaktadır. 

 Yine Beypazarı da yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olmuştur. Gerek yöresel lezzetler gerekse korunmuş tarihi dokusuyla ilginizi çekecek ilçede konaklama şansınız vardır.

Ucuz ve konforlu konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek önceden otel rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir. Ankara’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Ankara’ya tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Ankara, büyük şehir olmanın getirdiği yemek çeşitliliğinin ötesinde yöreye has yemekleri de barındıran kentlerden biridir. Birçok farklı lezzeti mutfağında barındıran Ankara’da nerede ne yenir ne içilir sorusu için çok fazla alternatifiniz bulunmaktadır. Bahçelievler, lüks restoranları ve günün her saatinde hizmet veren şık kafeleri barındırırken, Kızılay kozmopolit yapısı gereği istediğiniz her lezzeti bulabileceğiniz mekânlara ev sahipliği yapar.

Ulus ise diğer bölgelere göre biraz daha geleneksel lezzetleri her bütçeye uygun fiyatlarla sunmaktadır.

Ankara’nın hangi lezzeti daha diye sorsak Ankaralılar bir çırpıda; Ankara Döneri, Beypazarı Güveci, Ankara Simidi, Beypazarı Kurusu, Kızılcahamam Bazlaması, Ankara Tava, Öllüğün Körü(Kıymalı, erişteli bir yemek türü), Çubuk Turşusu, İnceğiz Çorbası, Entekke Böreği, Yemlik Cacığı, Tamtak Tiridi, Şibit (Şebit), Etli Yaprak Sarma, Efelek Dolması, Uruş (Ankara) Kapama, Höşmerim, Kül Çöreği, Baklava, Gözleme, Keşkek Çorbası, Tarhana Çorbası, Aş Çorbası, Dut Pestili, Cezerye, Cevizli Sucuk, Orman Kebabı diyebilirler.

Ve ardından da tatlısından tuzlusuna, ekşisinden acısına adını burada sayamayacağımız onlarca farklı lezzeti daha sıralayabilirler.

Tüm bu lezzetlere ulaşmak için bir hafta sonu kaçamağına ne dersiniz?

Https://www.sonfiyat.com adresinden biletinizi erken alın, Ankara’ya en ekonomik bilet fiyatlarıyla uçmanın keyfini yaşayın.

Kültüründe bunca lezzetli yiyeceği barındıran Ankara’da nerede ne yenir diyecek olursak size kısa bir liste sunalım, ancak Ankara gibi büyük bir şehirde bu listenin asla yetmeyeceğini bilmelisiniz.

 • Liva Pastanesi – Kahvaltı
 • Boğaziçi Lokantası – Ankara Tavası
 • Cafemiz – Cafe de Paris Soslu Biftek
 • Çiftlik Cafe & Kokoreç – Kokoreç
 • Özçelik *ASPAVA – Soslu Soğanlı Dürüm (24 saat açık)
 • Kıtır – Kumpir, Kokoreç
 • Tadım Pizza – Pizza
 • Mezzaluna - İtalyan Mutfağı
 • Efsane Profesör Sadık Usta – Adana Kebap
 • Meşhur Tavacı Recep Usta – Et ve Kebap Çeşitleri
 • Tarihi Mutfak Lokantası – Tandır
 • Ye An Pide – Etli Pide (Kayseri Cıvıklısı)
 • Akman Cafe & Restaurant – Boza
 • Ciğer 52 – Çöp Şiş
 • Çukurağa Sofrası – Yaprak Kebabı
 • Özler Döner – Beyti Et Döner
 • Hacı Arif Bey – Et ve Kebap Çeşitleri
 • Cici Piknik – Et Döner 
 • Fige – Lüks Restoran
 • Göksu Lokantası – Lüks Restoran
 • Dönerci Ali Efendi – Et Döner
 • Karaca Kardeşler Balık Evi – Balık
 • Namlı Gurme – Kahvaltı
 • Yelken Balık Seyfi – Balık
 • Ankara Yelken Kulübü – Izgara Kalamar
 • Burgerdinho – Burger
 • Tirilye - Balık
 • Mersinli Ciğerci Apo – Ciğer
 • Zeugma Künefe – Künefe
 • Papazın Bağı – Kahvaltı

*ASPAVA; Ankara’ya özgü bir deyimin kısaltılmış halidir (Allah sıhhat para afiyet versin amin).

Ankara’da gezilecek yerler o kadar fazla ki yerlerin başlıcalarını şöyle sıralayabiliriz;

Ankara Kalesi, Ankara’yı kuş bakışı görmenizi sağlayan tarihi mekânı ve restore edilerek günümüzde de kullanılan çevre evlerini gezebilir, güzel Ankara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına yapılmış anıtmezar. Milli bayramlarda ve özellikle 10 Kasım günlerinde atasını anmak isteyen her yaştan ve Türkiye’nin her yerinden ziyaretçilerle dolup taşan mekân, aynı zamanda müze bölümüne de sahiptir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi, Ulus’ta bulunan ve hem ilk meclis binası olması hem de Milli Mücadele dönemine ait izler barındırması nedeniyle birçok ziyaretçi çeken müze, 1961 yılında ziyarete açılmıştır. 

Ulus’ta bulunan Hacı Bayram Cami 1428 yılında yapılmış olup, 1714 yılında tamir görmüştür. Bahçesinde Hacı Bayram-ı Veli ve Osman Fazıl Paşa’nın türbeleri bulunan cami, Augustus Tapınağı’na komşudur.

 • Gordion Müzesi,
 • Atatürk Orman Çiftliği,
 • Ankara Etnografya Müzesi,
 • Anadolu Medeniyetleri Müzesi,
 • Ankara Tabiat Tarihi Müzesi,
 • Cumhuriyet Müzesi,
 • Resim Heykel Müzesi,
 • ODTÜ Müzesi,
 • Kocatepe Cami,
 • Roma Hamamı,
 • Çengelhan Rahmi M. Koç Müzesi,
 • Kuğulu Park,
 • Pirinçhan,
 • Beypazarı,
 • Kızıcahamam Kaplıcaları,
 • Soğuk Su Milli Parkı,
 • Nallıhan Kuş Cenneti,
 • İnözü Vadisi,
 • Abacı Peri Bacaları,
 • Eğriova Yaylası.

Sayısız şair, yazar, fikir insanının doğup büyüdüğü, yaşadığı ve yaşattığı şehirdir Ankara. Başkent Ankara, ulusal ve uluslararası birçok sanat ve kültür etkinliğine ev sahipliği yapmaktadır. Ankara Film Festivali ve Ankara Müzik Festivali bunların başında gelir. Türkiye’deki caz müziği tutkunlarının keyifle takip ettiği Ankara Caz Festivali de şehrin sanat hayatına renk katmaktadır.

Bu festivalleri kaçırmak istemiyorsanız uçak biletinizi en uygun fiyatlarla bulabileceğiniz www.sonfiyat.com sitesine bakmanızda fayda var. Böylece Ankara’ya uçakla gitmek için en ucuz uçak biletini satın alabilirsiniz.

Kent birçok tiyatro, opera, bale, sinema, müze ve konser alanına ev sahipliği yapmaktadır.

Ankara, gezmek için olduğu kadar eğlence için de farklı mekân alternatiflerine sahiptir. Bu mekânlarda dilerseniz gece hayatını dolu dolu yaşayarak eğlenebilir, dilerseniz de sakin bir müzik eşliğinde sevdiklerinizle baş başa bir şeyler içebilirsiniz. 

Kızılay Meydanı, Tunalı Hilmi Caddesi, Arjantin Caddesi, Sakarya Caddesi, Tunus Caddesi, Filistin Caddesi, Azerbeycan Caddesi eğlence mekânlarının ağırlıkta olduğu bölgelerdir. Yerel halk daha çok gazinoları (pavyonları) tercih ediyor olsa da şehir dışından gelenler için bu tip mekânlar hem yüksek fiyatları hem de sundukları eğlence tarzıyla hayal kırıklığı yaşatabilir.

 • Jolly Joker Ankara,
 • IF Performance Hall,
 • Hayal Kahvesi Ankara,
 • Kıtır,
 • Tektekçi,
 • Zeki Bar,
 • 45’lik Bar,
 • Sakal Pub,
 • Gaga Manjero,
 • November Pub,
 • Golden Pub,
 • The Soul Pub,
 • James Cook Cafe & Pub,
 • Ruhi Bey Meyhanesi,
 • Nazende,
 • Corvus Pub,
 • Komşu Restoran,
 • Miss Meyhane,
 • Brasserie Bomonti,
 • Garaj 55,
 • Flat, 
 • The North Shield Pub.

Yenilenen Atakule şehrin önemli caziibe alanlarından biri olmaya aday. Yeme içme mekanları, sosyal yaşam çekim merkezi olurken, sanatsal faaliyetlere de ev sahipliği yapmayı planlıyor. 

Ankara’da Ulus Meydanı yakınındaki Çıkrıkçılar Yokuşu, tarihi çarşılardan biridir. Geleneksel el sanatlarını sürdürmeye çalışan ustaların ürünleri ve eserleri ise Bakırcılar Çarşısı’nda sergilenmektedir. Bakır eşyalar, süs eşyaları, antikalar ve mücevherler de bu çarşıda yer almaktadır. Kale civarındaki küçük dükkânlardan hediyelik süs eşyaları alabilirsiniz.

Antikacılar çarşısı da alışveriş için vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri olabilir. Ayrıca yöresel ürünler için Maltepe Pazar, Bahçelievler Pazarı, Aşağı Ayrancı Pazarı da gezi rotanız üzerinde yer alabilir. Ankara dışında Beypazarı Çarşısı’nda yöresel ürünleri, telkâri, bakır, kalay, deri ve dokuma ürünlerini, Kızılcahamam Çarşısı’nda da yöresel ürünleri bulabilirsiniz.

Ankara’da yiyecek, giyim, elektronik ürün ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz, hatta lüks alışveriş yapabileceğiniz birçok AVM bulunmaktadır, işte bunlardan birkaçı;

 • Atakule Alışveriş Merkezi
 • Armada AVM,
 • ANKAMall,
 • Forum Ankara Outlet,
 • Kızılay AVM,
 • Antares AVM
 • CEPA Shopping Center
 • Kentpark,
 • Karum,
 • 365 AVM,
 • Ankuva Shopping Center,
 • Optimum Outlet,
 • Arena AVM,
 • Anatolium,
 • A City AVM

 • Büyük Ankara Festivali
 • Ankara Uluslararası Film Festivali
 • Beypazarı ve Yöresi Festivali
 • Ankara Uluslararası Caz Festivali
 • Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali
 • Ankara Kale Festivali
 • Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali
 • Karapürçek Yağlı Güreşleri
 • Küçük Hanımlar Küçük Beyler Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali
 • Uluslararası Kalecik Karası Festivali
 • Beypazarı Kirazlı Yayla Kızak Şenliği
 • Beypazarı Uçurtma Şenliği
 • Geleneksel Sincan Yağlı Güreşleri
 • Kızılcahamam Kültür Sanat Su Festivali
 • Yeşildere Höşmerim Şenliği
 • Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali

Ankara’nın başkent oluşuyla Milli Bayramlar ve Anma Günleri, Ankara törenlere, yürüyüşlere ve gösterilere sahne olmaktadır.

 • Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan)
 • Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı (19 Mayıs)
 • Zafer Bayramı (30 Ağustos)
 • Ankara’nın Başkent Oluşu (13 Ekim)
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • Atatürk’ün Anma Günü (10 Kasım)
 • Atatürk’ün Ankara’ya Gelişi (27 Aralık)

 • Ankara Hilton SA, 
 • Ankara Swissotel,
 • Metropolitan Hotel Ankara,
 • Anadolu Hotel Downtown Ankara,
 • Hilton Garden Inn Ankara Gimat,
 • JW Mariott Hotel,
 • Divan Çukurhan,
 • Angora House Hotel,
 • No 19 Boutique Hotel
 • Notte Butik Otel
 • Sonno Boutique Hotel
 • Ankara Han Hostel,
 • Deeps Hostel

Kalabalık bir şehir olan Ankara’da şehir içinde, bütçenize göre birçok farklı otelde konaklama şansınız vardır. Ankara’da 5 yıldızlı lüks zincir oteller gibi bağımsız büyük ve butik oteller de bulabilir, isterseniz küçük ama konforlu ve güvenli, alternatif konaklama tesislerinde de kalabilirsiniz. Özellikle Çankaya ve Kavaklıdere lüks otelleri ile dikkat çekiyor. Bunların dışında Ulus, Kızılay ve Hamamönü de farklı konaklama imkânları ile dikkate değer bölgeler arasında yer alıyor.

Ankara’nın ilçelerinde de keyifle ve güvenle konaklayacağınız sayısız otel bulabilirsiniz. Kızılcahamam, hem barındırdığı Soğuksu Milli Parkı hem de şifalı termal kaplıcaları ile doğal güzelliklerini size sunmak için bekliyor olacak. İster tek başınıza isterseniz ailece güvenle konaklayabileceğiniz birçok otel bulunuyor ilçede. Güzel bir hafta sonu için Ankara içinden ve yakın illerden gelenler, kaplıcaları ve milli park içindeki piknik alanlarını kullanmak için ilçe merkezinde yoğunluk oluşturmaktadır. 

 Yine Beypazarı da yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından biri olmuştur. Gerek yöresel lezzetler gerekse korunmuş tarihi dokusuyla ilginizi çekecek ilçede konaklama şansınız vardır.

Ucuz ve konforlu konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek önceden otel rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir. Ankara’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Ankara’ya tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler