İstanbul-Fethiye Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Fethiye Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
10 °c
açık
2024-02-24 12:00:00

14 °c
14 °c
2024-02-25 12:00:00

15 °c
15 °c
2024-02-26 12:00:00

12 °c
12 °c
2024-02-27 12:00:00

10 °c
10 °c
2024-02-28 12:00:00

12 °c
12 °c

Fethiye Hava Durumu

Fethiye
TR .
6 °c
açık
2024-02-24 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-02-25 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-02-26 12:00:00

17 °c
17 °c
2024-02-27 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-02-28 12:00:00

19 °c
19 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Fethiye Hakkında

Genel Bilgiler

Eşsiz konumu, muhteşem doğası ve tarihiyle, doğusunda Antalya, güneybatısında Akdeniz, kuzey batısında Dalaman, Kuzeyinde ise Denizli ve Burdur ile çevrili Fethiye, Muğla iline bağlı olan ilçelerden birisidir. Fethiye Akdeniz bölgesinin Ege Bölgesi ile sınır kesiminin bulunduğu noktada yer almaktadır.

Yüksek sıra dağlarla çevrili olan Fethiye, bu dağların eteklerinde bulunan birçok koya da sahiptir. İlçe aynı zamanda doğal güzellikleri ile Türkiye’nin önde gelen turizm merkezlerinden birisi. Bu sebeple bölge de turistik yatırımlar ağırlıklı olmakla birlikte bu duruma katkı sağlamaya yönelik tesisler yapılmıştır.

İlçenin popüler yerlerinin başında Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Tlos ve Gemile gelmektedir. Büyüleyici doğası ile tüm yaz boyunca hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlayan Fethiye, spor faaliyetleri, plajları, festivalleri, sanatsal ve kültürel aktiviteleriyle tatil denince akla gelen ilk yerlerden.

Tarihinde ise ışıklar diyarı olarak bilinen Likya medeniyetinin gülü, antik çağın o bölgedeki gözbebeği olan Fethiye’nin o zaman ki adı Apollo’nun oğlu olan Telmesos’tur. Tarihte sırasıyla Perslerin, Romalıların ve Bizanslıların hâkimiyetine giren şehir son olarak 1424’te Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Fethiye Romalılar döneminde “uzak diyar” anlamdın “Mekri” adını almıştır ve son yüzyıla kadar da bu isimle anılmıştır. 1914’te ilk hava şehitlerimizden Fethi Bey’in adı 35. Padişah Sultan Reşad tarafından Megri şehrine verilmiş ve ismi “Fethiye” olarak değiştirilmiştir.

Akdeniz ve Ege sınırında olan Fethiye’de Akdeniz iklimi yaşanmaktadır. Yaz aylarında sıcak ve kurak olan bu bölgeyi ziyaret etmeyi düşünüyorsanız oldukça sıcak bir hava ile karşılaşabilirsiniz. Kıyıdan içeri kısımlara doğru ilerledikçe ise kara ikliminin etkileri artar ve ısı düşer. Yaz aylarında hava 38 ila 40 derece arasında seyretmektedir.

Sıcaklığa rağmen rüzgârları ile meşhur bu ilçe de yamaç paraşütü yazın yapılan en popüler aktivitelerdendir. Aynı zamanda ilçenin büyük bir kısmı orman ve fundalıklarla kaplı olduğu için Akdeniz şehirlerine göre bir nevi daha serindir. 

Kış ayları ılık ve yağışlı geçen Fethiye’de kışın sıcaklık eksi 12 dereceye kadar inmektedir. Kıyı kesimlerinde kar yağışı görülmese de iç kesimlere doğru kar yağışı ile karşılaşılmaktadır. Mevsimsel şartlara bakıldığında Fethiye’ye gidilebilecek en verimli zamanlar yaz ayları ve sonbaharın başlangıcı olan Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.

Aslında kış ayları da dâhil olmak üzere yılın her dönemi ayrı bir tadı olan Fethiye, özellikle sakinlik ve huzur arayanlar için mükemmel bir tercih.

Fethiye’ye gitmek isteyen kişiler için en rahat ulaşım şekli Dalaman Havaalanı’ndan gerçekleştirilebilir. İstanbul’dan hava yolu ile yaklaşık 1 saat süren bu yolculuğa bir de Dalaman’dan Fethiye’ye şehir merkezine giden yolculuk eklenince yaklaşık 1,5 saati bulabiliyor. Aynı zamanda Antalya’dan aktarmalı uçuş ile (2 Saat 30 Dakika) ve Ankara’dan (1 Saat 20 Dakika) sürüyor. Dalaman Havalimanına 0 (252) 792 55 55 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları dışında Pegasus ve Onur Air ile sonfiyat.com 'da bulabileceğiniz uçuşlarla haftanın yedi günü Dalaman Havalimanına seyahat edebilirsiniz.
 
Diğer bir alternatifiniz ise Fethiye’ye karayolu yani seyahat firmaları aracılığıyla gitmek. ( İstanbul-Fethiye 11 Saat 30 Dakika, Antalya-Fethiye 3 Saat 5 Dakika, İzmir-Fethiye 5 Saat, Ankara Fethiye 8 Saat 50 Dakika, Adana-Fethiye 11 Saat 40 Dakika sürmektedir.)

Son olarak Fethiye’ye kendi aracınız ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Fethiye’ye İstanbul yönünden gelecekseniz İzmit-Sakarya-Kütahya-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer güzergâhını, Ankara yönünden gelecekseniz Sivrihisar-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer güzergâhını, İzmir yönünden gelecekseniz İzmir-Aydın-Muğla-Dalaman güzergâhını tercih edebilirsiniz.

Fethiye özellik yaz aylarında yoğunluğu ile bilenen kentlerden bir tanesi. Yaz tatili için yabancı ve yerli turistlerin akımına uğrayan Fethiye’ye ucuz uçak bileti bulmak için aylar öncesinden rezervasyon yapmanız gereklidir. Aksi takdirde son dakika uçuşu ile ya çok fazla ücret ödersiniz ya da uçuş bulamayabilirsiniz.

Fethiye için en ucuz uçak biletini sonfiyat.com’dan  rahatlıkla bulabilirsiniz. Üstelik erken rezervasyon fırsatları sayesinde indirimleri de yakalayabilirsiniz.

Fethiye Akdeniz Bölgesinin en önemli tatil bölgelerinden biri olmanın yanı sıra ülkenin tartışmasız en iyi turizm merkezlerindendir. Bu sebeple yazları yoğun bir kara trafiği bulunmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi www.sonfiyat.com 'dan uygun fiyatlı uçak bileti satın alarak trafik stresi olmadan Fethiye’ye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yolculuğunuz sonrası Fethiye’ye Dalaman havalimanından ulaşmak için Havaş veya Muttaş servislerini kullanabilirsiniz. Servislerin hareket saatlerini, güzergâhları ve yolculuk sürelerini öğrenmek için www.muttas.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz. Havaş servisleri ile Dalaman-Fethiye arası (50 km) ulaşım 90 dakika kadar sürebiliyor ve ücreti 17.5 TL.

Bir diğer ulaşım alternatifiniz ise Dalaman Havaalanı ya da Dalaman Merkezden rent a car firmalarından araç kiralamak. Veya transfer hizmeti veren turizm firmalarıyla anlaşarak ekonomik ücretler ödeyerek Fethiye’ye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bunlardan en ekonomik olan ulaşım şekli tabi ki Havaş servisiyle Fethiye otogarına gitmek, oradan da varış noktanıza giden belediye otobüsleri ve minibüslerini kullanmak. Dilerseniz Dalaman Havaalanından kalkan belediye minibüslerini kullanarak Dalaman Otogarına oradan da Fethiye’ye geçiş yapabilirsiniz.

Fethiye’nin gelişmiş ulaşım ağıyla şehrin içinde rahatlıkla gideceğiniz yerlere ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşımanın yaygın olduğu şehirde tek bir otobüs hattı üzerinden birçok noktaya ulaşmanız mümkün.  Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesi üzerinden konumunuzu ve ulaşmak istediğiniz noktayı seçerek gideceğiniz yerlere hangi otobüslerin gittiğiyle ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fethiye, turizmin çok gelişmiş olduğu ve geçimini turizm üzerinden sağlayan bir yapıya sahip olduğu için kalacak yer konusunda sayısız alternatife sahiptir. Lüks otel ve tesislerden butik otellere, tatil köylerinden kamp alanlarına kadar ziyaretçilerine nerde kalınacağı ile ilgili birçok seçenek sunuyor. 50 TL’den 5.000 TL’ye kadar uzanan bir fiyat aralığıyla karşılaşabileceğiniz, ister uzun süreli ister kısa bir tatil amaçlı olsun fark etmez. Fethiye’de herkese uygun bir seçenek mutlaka var.

Fethiye Merkezde kalacaksanız Yacht Classic, Unique Hotel, Yacht Bohem Hotel.

Ölüdeniz tarafında konaklayacaksanız Jade Residence, OysterResidence, Tonoz Hotel, Loft Hotel,

Kabak koyu tarafında ise Mandarin Mango Boutique Hotel, Turan Hill Lounge Kabak Koyu, Sea View Resort Faralya gibi farklı fiyatlı otelleri tercih edebilirsiniz.

Kamp alanı olaraksa Doğa Camping, Yeşil Vadi Yanıklar, Kelebekler Vadisi, Alınca Köyü: Catcha Camping, Aksazlar Camping, Ölüdeniz Doğa Kamp popüler konaklama noktalarındandır.

Fethiye’ye yaz aylarında uygun fiyatlarla gitmeyi planlıyorsanız 4-6 ay önceden uçak biletinizi www.sonfiyat.com’dan alabilirsiniz.

Akdeniz ve Ege sınırında bulunan Fethiye, antik çağlardan beri bir yerleşim yeri olmasından ötürü zengin bir mutfağa sahiptir. Bölge, deniz mahsullerinden oluşan geniş bir menüye sahiptir. Fethiye’de Otlu Gözleme, Bazlama Çeşitleri, Balık, Kalamar, Mavi Yengeç hatta İngiliz Kahvaltısı ve çeşitli Çin Restoranları bulmanız mümkün. Turistik bölge olması sebebiyle bu lezzetleri çok lüks restoranlarda bulabileceğiniz gibi uygun esnaf lokantalarında ve salaş yerlerde de tadabilirsiniz. Fethiye’de fiyatlar yer yer dönem yoğunluğuna ve sezona göre de değişebilmekte.

İşte sizin için derlediğimiz Fethiye’de nerede ne yenir, ne içilir listesi:

Köfteci İmadettin - Belediye Caddesi

Sezai’nin Yeri - Balık Restoranı - Babataşı Mahallesi

Senit Ekmek - Fevzi Çakmak Caddesi

Cinbal Kebap Salonu - Kayaköy Mahallesi

Yengeç Restoran - Karagözler Mahallesi

Hilmi Restoran, Fethiye Balık Hali - Cumhuriyet Mahallesi

İksirci Tezcan - Cumhuriyet Mahallesi

Unique Restaurant - Karagözler Mahallesi

Bülent’in Yeri - Kayaköy Mahallesi

Flora & Fauna - Yeşil Üzümlü Mahallesi

Fethiye Meyhanesi - Çalış Plajı

Fethiye’de gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz;

Tabi ki listenin başını çeken, dünyanın en güzel plajlarından birisi olan Ölüdeniz... Dünya çapında nam salmış olan Ölüdeniz, turkuaz ve mavi renkleriyle ve eşsiz kumlarıyla deniz ve güneşin tadına varabileceğiniz nadir güzellikteki yerlerden birisi.

Belcekız plajı, Ölüdeniz’in hemen yanından uzanıp giden meşhur plajlardan bir diğeri. Ölüdeniz gibi kristal berraklığında bir temizliğe sahip olan plaj Fethiye’nin tatil noktalarından. Belcekız plajında güneş ve denizin tadını çıkarabilir. Su sporlarıyla eğlenebilir. Dilerseniz de yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Plaj boyunca uzanan mekânlarda lezzetli yemeklerin tadını çıkartabilirsiniz.

Endemik bitkileriyle ünlü Kelebekler Vadisi, Türkiye’nin eşsiz doğal güzelliklerinden birisi olarak görülüyor. Doğal güzellikleri nedeniyle 1995 senesinde birinci derecede doğal sit alanı ilan edilen bölge doğa ve kamp turizminin en önemli noktalarından. Kamp yapmak için oldukça ideal olan bu bölge 80’den fazla kelebek türünü içinde bulunduruyor. Ölüdeniz’den kalkan tekneler aracılığıyla bu bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kabak koyu, son yıllarda ülkemizde giderek popülerleşen özellikle gençlerin çoğunlukla tercih ettiği noktalardan birisidir. Fethiye’ye yaklaşık 17 Km. uzaklıktaki bu yer dağlarla çevrili bir vadi ve vadinin denize açılan bir kısmı bulunuyor. Konaklamak için tercih edilebilecek lokasyonlardan birisi olan bu bölge de bolca kafe ve restoranla karşılaşabilirsiniz.

Kayaköy, aslında Fethiye’nin eski bir Rum köyüdür. 1923 senesine kadar insanların yaşadığı bu bölge Karmilassos Antik Kenti üzerine kuruludur. Fethiye’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden olan Kayaköy, göç sebebiyle terk edilmiştir. Son yıllarda ise dar sokakları, çam ve incir ağaçları, kiliseleri, şapelleri ve muhteşem manzarasıyla tekrardan canlanmaya başladı. Hızla gelişen bu bölge de yakın zamanda konaklamanız da mümkündür.

Gemiler Adası yine ülkemizin doğal SİT alanlarından birisi. Ölüdeniz’den sonra Fethiye’de bulunan en güzel koy. Kayaköy tarafından aşağıya indiğinizde gemiler adasıyla karşılaşabilirsiniz.

Tarihi Antik Çağ’a kadar dayanan Likyalıların ticaret yolu olarak kullandıkları Likya yolu, Dünyaca ünlü trekking (dağ yürüyüşü) rotalarından birisi. Bu yol yaklaşık 535 km. olmakla birlikte yol üzerinde İdyros, Phaselis, Olympos, Limyra, Myra, Simena gibi çok sayıda antik kent bu yolun üzerinde bulunmaktadır.

Fethiye’nin simgesi haline gelmiş tarihi değerlerden birisi de Fethiye Kral Mezarları, doğal kayaların içlerine oyulmuş mezarlar olan Kral Mezarları, Likya Döneminden günümüze kadar gelebilmiş nadir eserlerden.

Fethiye çevresinde ise mutlaka görmeniz ve yapmanız gerekenler arasında; 12 Adalar Turu, Saklıkent Kanyonu, Şövalye Adası, Cennet Koyu, Günlüklü Koyu, Katrancı Koyu, Tlos Antik Kenti ve Telmessos Antik Kenti bulunmaktadır.

Fethiye Kültür, Sanat ve Müzik Festivalleri ile meşhur bir kent. Her yıl düzenli olarak gerçekleşen Fethiye Kültür Sanat Festivali ve Uluslararası Dünya Müzikleri Şenliği gibi popüler etkinliklerle dünyanın her yerinden farklı kültürleri ve insanları bir araya toplamaktadır. 

Türkiye’nin popüler tatil kentlerinden olan Fethiye renkli bir eğlence kültürüne sahip diyebiliriz. Mekânlarda genellikle turist yoğunluğu bulunmakla denize sıfır mekânlarda eğlencenin doruklarına çıkabilirsiniz.

 • Hisarönü Barlar Sokağı,
 • Revolution,
 • Time Out Club,
 • Paspatur Barlar Sokağı,
 • Deep Blue Bar
 • Car Cemetery
 • Flow Art Lounge Bar
 • Mango Bar 
 • Elma Music &Dance
 • Help Beach Bar
 • Buzz Beach Bar
 • Cafe Park Teras

Yaz tatillerinin en sevilen taraflarından birisi de alışveriştir. Fethiye, kendinize ve sevdiklerinize hatıra olarak alabileceğiniz birçokmekâna sahiptir. Bunlardan ilki Paspatur Çarşısı, el yapımı ve dokuma ürünleriyle meşhur olan bu çarşı da halı, kilim, deri ürünleri ve takılarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz.

Eğer gıda alışverişi yapmak ve Ege-Akdeniz karışımı bu kentin yöresel lezzetlerini memleketinize götürmek isterseniz Fethiye Organik Pazarı’na mutlaka uğrayın. Arkadaşlarınız ve sevdikleriniz için hediyelik eşyalar arıyorsanız eğer Çalış Kordon’daki hediyelik eşya dükkânlarına bakabilirsiniz.

Aynı zamanda Hisarönü ve Ölüdeniz Çarşısını da alternatif olarak gezebilirsiniz.

Fethiye’de çeşitli ilçe ve mahallelerde farklı günlerde Semt Pazarları kurulmaktadır, bunlardan bazılarını sizler için derledik.

 • Salı Pazarı - Tuzla Mahallesi - Salı
 • Patlangıç Pazarı - Pazaryeri Mahallesi - Cumartesi
 • Günlükbaşı Pazarı - Foça Mahallesi - Pazar

 • Erasta Alışveriş Merkezi
 • Makri Alışveriş Merkezi
 • Melisa Alışveriş Merkezi

 • Yeşil Üzümlü Kuzu Göbeği Mantar Festivali (Nisan)
 • Fethiye Kültür ve Sanat Günleri Festivali (Mayıs)
 • Ölüdeniz Uluslararası Hava Oyunları Festivali (Ekim)
 • Uluslararası Göcek Regatta (Ekim)

 • Manas Park Hotel
 • Alesta Yacht Hotel
 • SunCity Hotel &Beach Club
 • Cennet Life Hotel
 • Kayı Hotel
 • Rixos Premium Göcek Suites
 • Yacht Classic
 • Casa Margot
 • Infinity City

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Fethiye’de Şehir merkezi, Ölüdeniz, Kabak Koyu vb. yerlerde çoğunlukla tercih edilen konaklama noktalarıdır.

Fethiye, turizmin çok gelişmiş olduğu ve geçimini turizm üzerinden sağlayan bir yapıya sahip olduğu için kalacak yer konusunda sayısız alternatife sahiptir. Lüks otel ve tesislerden butik otellere, tatil köylerinden kamp alanlarına kadar ziyaretçilerine nerde kalınacağı ile ilgili birçok seçenek sunuyor. 50 TL’den 5.000 TL’ye kadar uzanan bir fiyat aralığıyla karşılaşabileceğiniz, ister uzun süreli ister kısa bir tatil amaçlı olsun fark etmez. Fethiye’de herkese uygun bir seçenek mutlaka var.

Fethiye Merkezde kalacaksanız Yacht Classic, Unique Hotel, Yacht Bohem Hotel.

Ölüdeniz tarafında konaklayacaksanız Jade Residence, OysterResidence, Tonoz Hotel, Loft Hotel,

Kabak koyu tarafında ise Mandarin Mango Boutique Hotel, Turan Hill Lounge Kabak Koyu, Sea View Resort Faralya gibi farklı fiyatlı otelleri tercih edebilirsiniz.

Kamp alanı olaraksa Doğa Camping, Yeşil Vadi Yanıklar, Kelebekler Vadisi, Alınca Köyü: Catcha Camping, Aksazlar Camping, Ölüdeniz Doğa Kamp popüler konaklama noktalarındandır.

Fethiye’ye yaz aylarında uygun fiyatlarla gitmeyi planlıyorsanız 4-6 ay önceden uçak biletinizi www.sonfiyat.com’dan alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler