İstanbul-Amsterdam Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Amsterdam Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
9 °c
parçalı bulutlu
2023-12-05 12:00:00

11 °c
11 °c
2023-12-06 12:00:00

13 °c
13 °c
2023-12-07 12:00:00

13 °c
13 °c
2023-12-08 12:00:00

10 °c
10 °c
2023-12-09 12:00:00

9 °c
9 °c

Amsterdam Hava Durumu

Amsterdam
NL .
1 °c
hafif yağmur
2023-12-05 12:00:00

2 °c
2 °c
2023-12-06 12:00:00

6 °c
6 °c
2023-12-07 12:00:00

4 °c
4 °c
2023-12-08 12:00:00

7 °c
7 °c
2023-12-09 12:00:00

9 °c
9 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Amsterdam Hakkında

Genel Bilgiler

Özgürlükler Ülkesi olarak da adlandırılan Hollanda’nın başkenti Amsterdam, aynı zamanda Avrupa’nın da en özgür şehri olarak biliniyor. Yaklaşık 800.000 nüfusa sahip Amsterdam, su kanalları, dünyaca ünlü müzeleri, Avrupa tarihinde önemli yeri bulunan yapıları ve elbette ki dillere destan eğlence hayatıyla her zaman ilgi odağı olmuştur.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam olmasına rağmen başka ülkelerde pek de rastlanılmayacak bir şekilde devlet idare binaları Lahey (Den Haag) şehrindedir. Bu da Amsterdam’ı devlet dairelerinde çalışanların yoğun olduğu bir kent olmaktan kurtarmıştır.

Kanalları ve yoğun kullanılan bisiklet yolları sayesinde trafik diğer Avrupa şehirlerine oranla daha rahat olan şehirde ulaşım ağı da gelişmiş. Dam Meydanı, Amsterdam’daki önemli etkinliklerin merkezi konumundadır. Amsterdam aynı zamanda kahveleri ve kurabiyeleriyle meşhurdur. 

Kentte 2015 nüfus sayımına göre yaklaşık 822 bin kişi yaşasa da göçmenlerin tercih ettiği bir bölge olduğu için nüfusu sürekli artmaktadır.

12. yüzyılda Amstel ırmağı kıyısında bir balıkçı köyü olarak kurulan Amsterdam, bugün bir sanayi merkezi olmanın yanı sıra büyük bir finansman merkezi olarak da çok önemlidir. 17. yüzyılda kurulan Amsterdam Kambiyo Bankası, devam eden süreçte Avrupa'nın en büyük takas merkezi haline gelmiştir.

1602 yılında kurulan Hollanda Doğu Hindistan Kumpanyası, günümüzdeki hisse senedi işlemlerinin temelini oluşturmaktadır. Bugün Amsterdam Borsası,  Avrupa'da en fazla yabancı hisse senedi ve tahvilin kayıtlı olduğu borsadır. Bu nedenle New York, Londra ve Zürich gibi dünya finans merkezleri arasında yer alır.

Her yıl yaklaşık 1,5 milyon turistin geldiği Amsterdam'da turistler için otellerin yanında birçok pansiyon ve gençlik hoteli hizmet verir. Kongre ve sergi turizminde de dünya çapında bir merkezdir Amsterdam.

Temel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.

Hollanda Schengen vize sistemine dahil olan ülkelerdendir.

Her başvuru için 2 (6 aydan eski olmayan, arka fonu beyaz biometrik) fotoğraf gerekmektedir.

Kişi başı 1 form doldurulması gerekmektedir.

Vize başvuru formu online olarak doldurulmaktadır hazırlanmıştır.

Planlanan seyahatten 180 gün önce vize başvurusu yapılabilir, seyahat tarihine minimum 15 gün kala başvuru yapalabilir seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında 15 günden az süre olması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir.


Özel Bilgiler

Yeşil pasaport sahiplerinin Hollanda Vizesi ihtiyaci yoktur.

Hollanda Vizesi başvuruları VFS global aracılığı ile randevu alınarak İstanbul, Ankara ve İzmir' den yapılmaktadır.

Evlilik, boşanma gibi nedenlerden dolayı soyadı değişikliği yaşamış olan kişilerden güncel soyadlarının kullanıldığı pasaport ile Hollanda vizesi müracaatı yapmalıdırlar.

Hollanda Vizesi Özel başvurusu için VFS VIP Servisi uygulamasından 50 Euro karşılığında yararlanılabilir ancak bu tercih işlem sürecini ve kararını etklemez.

Ayrıca çok yoğun kişiler için VFS Mobil Biyometri Servisi ile de (ücretli) Vize Başvuru Merkezi’ne gelmeden parmak izi verilebilir.

Hollanda Vizesi için gerekli seyahat sağlık sigortası tüm seyahati süresi kapsayan, kaşe ve imzalı orijinal olarak sunulmalıdır.

Hollanda vizesi Başvuru dilekçesi İngilizce  olmalıdır.

Uçuş ve Otel rezervasyonu ibraz edilmelidir, ayrıca kontrol edileceğinden doğru rezervasyonun olması önemlidir.

Hollanda'da ki Aile ziyaretleri için Hollanda'dan belediye onaylı orjinal davetiye alınmalıdır.

Önemli Not:

Hollanda Vize formu online doldurulmalıdır. https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/schengen-advisor/KJAHTI/Advisor/Advisor/IntendedStay

Aile ile seyahatlerde yapacaklardan veya akraba ziyareti amaçlı geziye katılacaklardan Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, doğum kayıt örneği ve evli kişilerden ise evlilik cüzdanı belgelere eklenmelidir.


Turist Vizesi

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize Ücreti : 910 TL

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Elçiliğe hitaben antetli kağıda yazılmış İngilizce dilekçe aslı
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası 
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Online olarak doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu. Form Link: https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/schengen-advisor/KJAHTI/Advisor/Advisor/IntendedStay 
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Ticari Vize

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize Ücreti:  910 TL

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Elçiliğe hitaben antetli kağıda yazılmış dilekçe aslı
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Online olarak doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu. Form Link: https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/schengen-advisor/KJAHTI/Advisor/Advisor/IntendedStay 
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Öğrenci Vizesi

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize ücreti: 0-06 yaş 122 TL - 06-11 yaş 352 TL - 11 yaş üzeri 516 TL

Başvuru sırasında gerekli belgeler

Ebeveyn'e ait evraklar:

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Elçiliğe hitaben antetli kağıda yazılmış dilekçe aslı
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Seyahat masraflarının karşılanacağına beyan eden sponsorluk dilekçesi

Başvuru sahibine ait belgeler:

 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden veya nüfus müdürlüğünden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği aslı
 • Online olarak doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu. Form Link: https://consular.mfaservices.nl/schengen-visa/schengen-advisor/KJAHTI/Advisor/Advisor/IntendedStay 
 • Anne ve baba tarafından Noter onaylı muafakatname aslı
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Konsolosluk

Adres: Uğur Mumcu Cd No:16 G.O.P. Ankara

Tel: +903124091800

Faks: +903124091820

E-posta: ank@minbuza.nl

Website: www.nl.org.tr


Fahri Konsolosluk

Hollanda ılıman bir bölgede bulunduğu için genel olarak iklim her bölgede aynıdır. Hava çoğunlukla Atlantik Okyanusu’ndan gelen soğuk siklonlardan (kuvvetli fırtınalar) etkilenir. İklimin genel özelliği yüksek nem oranıdır. Kış ortasında ortalama sıcaklık en az 3 derece derecedir ve yaz mevsiminde 20 dereceyi pek aşmaz. Genel olarak, ülkedeki hava herkes için oldukça hoş sayılabilir. Batı rüzgârları, en sıcak dönemde dahi ani sıcaklık değişimlerine neden olur.

Amsterdam’daki bahar en keyifli zamanlardır, sıcak ve güneşli havanın tadını çıkarabilirsiniz,  genelde sıcaklık 15 dereceyi geçmez. Bu hava koşullarında, ortamı harika bir koku ile dolduran ilk Hollanda Lalesi açar. Nisan ayında dünyaca ünlü efsanevi çiçek sezonu başlar ve bu etkinlik için dünyanın her yerinden gezginler toplanır.

Amsterdam yazın nispeten serindir; sıcaklık genelde 22 dereceyi aşmaz. Neredeyse her gün yağmur yağan Hollanda genelinde yaz aylarında su sıcaklığı 18 dereceye kadar ısınır ve deniz sezonu en fazla bir ay sürer. 

Amsterdam sahip olduğu iklim nedeniyle neredeyse her mevsim gidilebilecek Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir ve bu nedenle turistlerin akınına uğramaktadır.

Amsterdam için en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com üzerinden işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir, istediğiniz dönem için önceden alacağınız uygun fiyatlı uçak bileti satın alarak Amsterdam’a kolayca ulaşabilirsiniz.

Avrupa’nın üst düzey kentlerinden biri olan Amsterdam, ulaşım konusunda konuklara yararlanabilecekleri pek çok alternatif sunmaktadır.

Bu alternatiflerin ilki ve elbette en hızlısı havayolu. Ülkemizde başta İstanbul olmak üzere İzmir, Bodrum, Antalya gibi bölgelerden Amsterdam’a direkt uçak seferleri düzenleniyor. Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air’ın düzenledikleri bu uçuşlar, yaklaşık 3 buçuk saatte tamamlanıyor. Türkiye menşei havayolu şirketleri dışında Amsterdam’a uçuş düzenleyen dünyaca ünlü birçok yabancı havayolu firmaları da bulunuyor. KLM, Delta, British Airways ve Lufthansa bu firmaların en bilinenleri.

Amsterdam’a yapılan tüm uçuşlar, Avrupa’nın en büyük havalimanları arasında sayılan Amsterdam Schiphol‘de sonlanıyor. Siz de Amsterdam’a direkt, ekonomik ve uygun fiyatlarla uçmak için, uçak bileti alternatiflerini sonfiyat.com’dan görüntüleyebilir; hızlı ve güvenli bir şekilde ucuz uçak biletinizi doğrudan satın alabilirsiniz. Böylece konforlu ve uygun fiyatlara uçak bileti bulup Amsterdam’a uçakla kısa sürede, konforlu ve güvenle gidebilirsiniz.

Avrupa’nın başlıca ülkelerinden Amsterdam’a gitmeyi planlıyorsanız bu yolculuk için otobüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. Otobüslerin ulaşım merkezinden şehir içi ulaşımı sağlayan; tren, tramvay, metro ve otobüs seferlerine aktarma yapmak da oldukça kolay. Almanya’nın çeşitli kentlerinden Amsterdam’a ulaşım konusuna çözüm getiren firmalar Flixbus ve City Bus Express. Fransa’dan İDBUS, İngiltere’den ise Megabus  kara yolu ile Amsterdam’a ulaşmak isteyenlere hitap ediyor.

Kara yolunu tercih ettiğinizde kullanabileceğiniz tek seçenek otobüs seferleri değil. Kendi aracınızla veya araç kiralama şirketlerinden ihtiyacınıza uygun olarak kiraladığınız araçla, istediğiniz rota doğrultusunda ve zamanda Amsterdam’a ulaşabilirsiniz. Kente giriş yaptıktan sonra hedeflediğiniz yere varmak için A10 ya da 18 S-routes’u kullanabilirsiniz. Ancak Amsterdam’ın kalabalık bir şehir olduğunu ve özellikle günün belirli saatlerinde park yeri sorunu yaşayabileceğinizi unutmayın. 

Lüksemburg, Fransa, İngiltere, Belçika, İtalya, İsviçre gibi ülkelerden konforlu, güvenlik ve keyifli bir yolcuğu bir arada sunan demir yolu seçenekleriyle de Amsterdam’a gidebilirsiniz. Üstelik son teknoloji hızlı trenler kullanıldığı için kara yoluna göre daha hızlı bir şekilde kanallar şehri Amsterdam’a ulaşabilirsiniz. Kente giriş yapan trenlerin son durakları ya Amsterdam Centraal ya da Zuid olmaktadır.

Ulaşım konusunda neredeyse her aracın kullanılabildiği nadir kentlerden birisidir Amsterdam. Kanalları sayesinde deniz taşıtların, şehir içinde her yerde yoğun olarak kullanılan bisikleti ve elbette tren, otobüs ve metro hatlarıyla şehir içi ulaşımı açısından ideal bir örnek oluşturmaktadır.

Amsterdam Schiphol Havalimanı (AMS) şehir merkezine 15 km uzaklıkta konumlandırılmış. Havalimanından şehir merkezine ulaşmanın en kolay yolu, gün boyunca çok sayıda sefer yapan trendir. Havalimanından şehir merkezine inmek için yaklaşık 30 dakika süren otobüs seferlerini de seçebilirsiniz. Taksi kullanmak da seçenekleriniz arasındadır, ancak biraz pahalıya gelebilir. 

Şehir içi toplu ulaşımda kullanılabilen daimi ve geçici kartlar var, kalacağınız süreye göre bunlardan edinmeniz seyahatinizi kolaylaştıracaktır. Elbette Amsterdam’da en çok kullanılan ulaşım aracı bisiklet, Dam Meydanı'na gittiğinizde bisikletin ne kadar çok kullanıldığını görebilirsiniz. 

Amsterdam'da nüfus sayısına yakın sayıda bisiklet bulunmaktadır ve Amsterdam’a Dünya Bisiklet Başkenti denilebilir. Amsterdam’a bisikletsiz gittiyseniz üzülmeyin, kentte seyahatiniz boyunca bisiklet kiralayabileceğiniz çok sayıda yer de bulunmaktadır.

Amsterdam’a bir son dakika uçuşu ile gitmeyecekseniz çok çok ucuz uçak bileti için birkaç ay öncesinden sonfiyat.com web sitesinden bilet almanız çok daha uygun olacaktır. Aynı web sitesinden Amsterdam’a bugün için uçak bileti kaç TL diye bakabilirsiniz.

En ucuz ve ekonomik uçak bileti ne kadar diye soracak olursanız örneğin Türk Hava Yolları ile tek gidiş ya da tek dönüş için ucuz fiyatlarla İstanbul’dan Amsterdam’a aktarmasız uçabilirsiniz. Ayrıca seyahat tarihleriniz kesin ise gidiş-dönüş uçak bileti alarak Amsterdam uçuşunuzu ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Amsterdam‘da konaklama bedelleri Avrupa ortalamasına göre biraz yüksek sayılabilir. Elbette fiyatlar tesisin konumuna ve misafirlerine sunduğu imkânlara göre değişmektedir. Lüks Amsterdam otellerinden, öğrencilere bile uyacak bütçedeki hostellere kadar birçok farklı konaklama seçeneği arasından kendi zevkinize ve bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

Turizm şirketlerinin büyük çoğunluğu Amsterdam gezilerinde havalimanı otellerini tercih etseler de gezginler için bu durum pek geçerli değil. Amsterdam merkezi dışında yer alan oteller ekonomik olsa da özellikle kısıtlı zamanı olan gezginler için kent içi ulaşımlara hem zaman hem de para ayırmak demek.

Bu nedenle her şehirde olduğu gibi bütçenizi biraz daha gözden geçirerek merkezde yer alan otellerde konaklama yapmanız. Amsterdam merkezinde konaklama yaptığınızda şehirde yer alan gezilecek yerlerin birçoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan hem de paradan tasarruf etme şansınız olur.

Amsterdam yürüyerek dolaşabileceğiniz kadar küçük bir kenttir. Kanalların kenarındaki sokaklar, otobüslerin giremeyeceği kadar dardır. Böylece birçok yeri isteseniz de otobüs penceresinden değil de yürürken, yavaş yavaş izleyerek görebilirsiniz, seyredebilirsiniz. Kanal turlarından birine katılırsanız da suyun akışında sessizce ilerleyen bir tekneyle zamanda yolculuk yapar gibi gezinebilirsiniz.

Merkez Tren İstasyonu, Dam Meydanı, Rembrandtplein Meydanı,  Museumplein, Spui gibi bölgeler konaklamada tercih edebileceğiniz güzel yerler.

Uluslararası bir havalimanına sahip Amsterdam gibi rağbet gören bu güzel kentte, doğal ve tarihi güzelliklere yürüme mesafesinde olan tesislerde, uygun fiyatlara konforlu konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; erken rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Amsterdam’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Avrupa’nın en eğlenceli şehirlerinden biri olan Amsterdam gibi rağbet gören bu güzel kentin içinde gezilecek yüzlerce farklı yerlerine yürüme mesafesinde olan çok sayıdaki tesiste, lüks tercihlerin dışında ucuz ve uygun fiyatlara konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; önceden rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır.

Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Amsterdam’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Amsterdam yiyecek içecek seçeneklerinde Avrupa’daki diğer kentler kadar zengin sayılmaz. Şehir genelinde dünya mutfağından yemekler bulabileceğiniz gibi (temel nedeni Hollanda’nın dünyanın her yerinden göç almasıdır), Hollanda ve Amsterdam mutfağına özgü yöresel yiyecekleri tadabilirsiniz.

Elbette yiyecek konusunda akla ilk gelen şey meşhur Hollanda peynirleri olacaktır. İçecek konusunda da Hollanda birası öne çıkmaktadır. Ayrıca Patat adı verilen patates kızartması şehrin her yerinde bulunabilecek güzel bir atıştırmalıktır.

Hollanda Mutfağı; harika peynirleri, haring adıyla anılan çiğ balık ekmeği, patat (soslu patates kızartması), bitterbalen adlı yuvarlak köfteleri, sosisli yemekleri ve pompoensoep denilen bal kabağı çorbasıyla meşhurdur. 

Kahvaltılıklar & Atıştırmalıklar:

 • Lunchcafe 
 • Eetcafe Volle Maan
 • Dignita 
 • Sandwichshop Vennington 
 • Vinnies 
 • Hotel Pulitzer
 • Greenwoods 
 • De Ysbreeker
 • Cafe de Jaren
 • Winkel
 • Café Nielsen
 • Da Portare Via  
 • Lombardo’s 
 • Bierfabriek
 • Bagels&Beans
 • Burger Bar
 • Café Brecht
 • Singel 404
 • Pancake Bakery
 • Restoranlar:
 • De Zotte 
 • Cafe Klos
 • Los Pilones 
 • Pata Negra 
 • Razmataz
 • Coco’s Mine
 • Momo
 • Castell
 • District V
 • Pasta e Basta 
 • Red
 • Jaspers
 • Balthazar’s Keuken
 • Vasso Casa di David 
 • Saturnino
 • Beddington’s
 • La Olivia
 • Greetje
 • De Klos
 • Envy

Amsterdam’da görebileceğiniz yüzlerce yer var diyebiliriz. Dünyanın sayılı müze ve sanat galerilerinden sıra dışı müze ve eğlence mekânlarına kadar kentte gezilecek birçok yer bulabilirsiniz.

Kent merkezi küçük olmasına rağmen alışana kadar yadırgayacağınız, hatta bir dolambaçlı yapıda sokaklardan oluşmakta. Birçok yere yürüyerek gideceğiniz için mevsime uygun rahat bir spor ayakkabı ile Amsterdam’ı dolaşmanız daha kolay olacaktır.

Kentin asıl merkezi Dam Meydanı’dır. At nalı şeklinde ve geniş caddelerden ile dar sokaklardan oluşmaktadır. Bu bölge kanallarla sarılmıştır. Büyük çemberler oluşturan bu kanallar ağına “gracht” denir. Zaman içinde genişletilen kanallar ağının içten dışa sıralanışı ise şöyledir 

 • Heren grancht (Centilmen kanalı)
 • Kaizers grancht (İmparator kanalı)
 • Prinsen grancht (Prenses kanalı)

Şehirde görülecek çok yer olunca bir rehber ve harita edinmeniz ve gideceğiniz bölgeye göre sıralama yaparak dolaşmanız daha verimli ve daha az yorucu olacaktır. Gezilecek başlıca yerleri sizin için şöyle sıralayabiliriz.

 • Van Gogh Müzesi,
 • Anne Frank Evi,
 • Rembrant Evi,
 • Diamond Center
 • Openbare Bibliotheek
 • Rıjk Museum. (Ulusal Sanat Galerisi)
 • Dam Meydanı
 • Jordan
 • Stedelijk
 • Bibliotheca Philosophica Hermetica
 • Vondelpark
 • Madam Tussaud Müzesi
 • Artis Royal Zoo
 • Kanallarda Tekne Gezintisi
 • Yel Değirmenleri
 • Foam
 • Nemo
 • Çiçek Pazarı
 • Heineken Brewery
 • Hortus Botanicus
 • İlginç ve özellikleri olan bir yer olarak 

Erotic Museum, Wallerjet, Kırmızı Fener Mahallesi (Buralar çok ilgi çekse de çocuklara, muhafazakârlara ve ailelere uygun yerler olmadığını bilmelisiniz).

180 farklı kökenden gelen kültürlerin buluşma noktası olan Amsterdam, sinema, tiyatro, çağdaş sanat ve özgün tasarımları yaratan sanatçılarıyla entelektüel yönü de oldukça gelişmiş bir şehirdir. Tarih boyunca Avrupa’nın belli başlı kültür merkezlerinden biri olan Amsterdam’da eğlencenin yanı sıra kültürel etkinliklerin yoğunluğu sizi şaşırtabilir.

Hollanda'nın en büyük kültür festivali olan Uitmarkt'ta klasik müzikten çocuklara yönelik etkinliklere, danstan tiyatroya kadar herkes için bir şeyler bulmak mümkün. 500 bine yakın ziyaretçinin katılması beklenen festival 30'dan fazla, ayrı mekânda düzenleniyor ve 2 binden fazla sayıda sanatçı performanslarını sergiliyor. 

En keyifli olan etkinliklerden biri olan ve ücretsiz yararlanabileceğiniz haftanın belli günlerinde gerçekleşen öğlen konserleri. Amsterdamlı konservatuar öğrencilerinin caz ve klasik müzik konserleri ile Temmuz ve Ağustos aylarında Vondelpark’taki açık hava konserleri için izlenmeye değer müzik şölenleri diyebiliriz.

Ayrıca seyahatiniz sırasında gerçekleşecek etkinlikleri yerel turist bürolarından edinebileceğiniz aylık dergilerden takip edebilirsiniz.

Bunların dışında kentte birçok tiyatro, konser, sinema, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan mekânlar bulunmaktadır.

 • Tuschinski Sineması
 • Stadsschouwburg Tiyatrosu
 • Concertgebouw Orkestrası
 • Beurs van Berlage
 • Muziek Theater (Stopera)
 • Bimhuis
 • Melkweg
 • Paradiso

Dünyadaki gece hayatının en hareketli olduğu yerlerden birisi de Amsterdam sayılabilir. Hemen hemen her gece farklı bir etkinlik bulabilirsiniz Amsterdam’da. Elbette gece kulüpleri şehrin gece hayatının en önemli eğlence merkezleridir. 

Size bu gece kulüplerinden bazılarının isimlerini vereceğiz. Bu kulüplerin bazılarına giriş oldukça zor, çünkü Avrupa’da epey ünlü bu mekânlara çok fazla talep olduğu gerçeğini asla unutmayın. 

 • Jimmy Woo,
 • Escape,
 • Paradiso,
 • Alte Cafe,
 • Studio 80,
 • Trouw,
 • De Groene,
 • OT301
 • Club 8

Ayrıca Amsterdam’da “Red Light District” olarak bilinen en ünlüsü Wallen isimli rıhtım bölgesinde bulunan erotik gösterileri ile ünlü sokaklar da var. Bu caddede kadınlar pencerelerde dans şovları yapıyorlar, yine bu bölgede 24 saat açık kabareler ve striptiz kulüpleri de bulunuyor.

Amsterdam’da alışveriş için bulabileceklerinizin sınırı yok; kitaplardan kıyafetlere, antika eşyalardan mücevherata kadar her şeyin en ucuzunu da en kalitelisini de bulabilirsiniz. Alışveriş için gideceğiniz mekânların çoğu hafta içi 09.00 - 18.00 arası açık olacaktır. Ancak bazı yerler özellikle pazartesi daha geç saatlerde açılabilir. Hafta sonlarında ise akşam 22.00’a kadar açık olan yerleri de bulabilirsiniz. 

Şehir merkezi, Kalverstraat, Leidsestraat, Damrak ve Noorderkerk caddeleri alışveriş için uygun yerlerden. Özellikle Kalverstraat parfüm, çanta, elbise, spor giyim, müzik ve hediyelik eşyaları satın alabileceğiniz bir bölge. Yine cadde üzerinde bulunan döviz bürolarında para değişimi yapabilir, bir şey yerken bira içebileceğiniz ve oturup yemek yiyebileceğiniz mekânlar bulabilirsiniz.

Caddenin Muntplein tarafının sonunda lale, nergis gibi çiçekleri bulabileceğiniz bir çiçek marketi var. Hollanda’nın dünyaca ünlü lale soğanlarını bu marketten satın alabilirsiniz. Kalverstraat’ın paralelinde ise Damrak ve Rokin caddeleri var, bunlar araç trafiğine açık olduğu için öncelikle bisikletlilere dikkat etmelisiniz. 

Biraz daha lüks arayanlara için Oud Zuid adlı bölgede bulunan P.C. Hooftstraat’ı öneriyoruz. Burada Gucci, Edgar Vos, Cartier gibi önemli markaların ürünlerini satın alabilirsiniz. 

Amsterdam’da çay evleri, çiçek evleri, sanat evleri, antikacılar, kitap evleri ve erotik oyuncak dükkânları gibi çok sayıda farklı ürün satan mağaza bulmak mümkün.

Dam Meydanı’nda olan De Bijenkorf, Magna Plaza ve Kalvertoren adlı alışveriş merkezlerinde dilediğiniz ürünü bulabilirsiniz. 

Amsterdam'da yıl boyunca çok sayıda festival düzenlenmektedir. Bazı önemli festivaller şu şekilde sıralanmıştır;

Kral Günü: Her yıl Nisan’da kutlanır.

Açık Hava Konserleri: Temmuz ayında düzenlenir.

Hollanda Festivali: Haziran ayı boyunca uluslararası çağdaş sanatın adresi.

Amsterdamse Bostheater Tiyatro Festivali: Her yaz, 3 ay boyunca sürer.

Gökkuşağı Festivali: Temmuz’un son haftasında genelde eşcinsellerin katıldığı bir festivaldir. 

Amsterdam seyahatiniz için planlama yaparken aynı tarihlerde gerçekleşecek festivalleri kontrol edebilir ve Amsterdam’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

 • 1 Ocak - Yeni Yıl,
 • 19 Şubat - Çin Yeni Yılı (Çin Mahallesi'nde kutlanır)
 • 5 Mayıs – Amsterdam Kurtuluş(Bağımsızlık) Günü,
 • 5 Aralık - Aziz Nicholas Günü,
 • 25 Aralık - Noel

 • Amsterdam Marriott Hotel
 • Andaz Amsterdam Prinsengracht - a Hyatt Hotel
 • Bilderberg Garden Hotel
 • NH Barbizon Palace
 • NH Grand Hotel Krasnapolsky
 • Radisson Blu Hotel Amsterdam Airport Schiphol
 • Hilton Amsterdam
 • Renaissance Amsterdam Hotel
 • Grand Hotel Amrâth Amsterdam
 • Hotel Okura Amsterdam
 • Hotel Pulitzer, a Luxury Collection Hotel
 • De L'Europe Amsterdam
 • The Dylan Amsterdam
 • Sofitel Legend The Grand Amsterdam
 • InterContinental Amstel Amsterdam
 • City Centre Apartments Jolanda
 • The Dylan 
 • Hotel V Frederiksplein
 • Radisson Blu Hotel Amsterdam Airport
 • Hotel De L'europe
 • Art'otel Amsterdam
 • The Flying Pig
 • The Shelter
 • St. Christopher’s Inn – Amsterdam

Amsterdam‘da konaklama bedelleri Avrupa ortalamasına göre biraz yüksek sayılabilir. Elbette fiyatlar tesisin konumuna ve misafirlerine sunduğu imkânlara göre değişmektedir. Lüks Amsterdam otellerinden, öğrencilere bile uyacak bütçedeki hostellere kadar birçok farklı konaklama seçeneği arasından kendi zevkinize ve bütçenize uygun olanı seçebilirsiniz.

Turizm şirketlerinin büyük çoğunluğu Amsterdam gezilerinde havalimanı otellerini tercih etseler de gezginler için bu durum pek geçerli değil. Amsterdam merkezi dışında yer alan oteller ekonomik olsa da özellikle kısıtlı zamanı olan gezginler için kent içi ulaşımlara hem zaman hem de para ayırmak demek.

Bu nedenle her şehirde olduğu gibi bütçenizi biraz daha gözden geçirerek merkezde yer alan otellerde konaklama yapmanız. Amsterdam merkezinde konaklama yaptığınızda şehirde yer alan gezilecek yerlerin birçoğuna yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan hem de paradan tasarruf etme şansınız olur.

Amsterdam yürüyerek dolaşabileceğiniz kadar küçük bir kenttir. Kanalların kenarındaki sokaklar, otobüslerin giremeyeceği kadar dardır. Böylece birçok yeri isteseniz de otobüs penceresinden değil de yürürken, yavaş yavaş izleyerek görebilirsiniz, seyredebilirsiniz. Kanal turlarından birine katılırsanız da suyun akışında sessizce ilerleyen bir tekneyle zamanda yolculuk yapar gibi gezinebilirsiniz.

Merkez Tren İstasyonu, Dam Meydanı, Rembrandtplein Meydanı,  Museumplein, Spui gibi bölgeler konaklamada tercih edebileceğiniz güzel yerler.

Uluslararası bir havalimanına sahip Amsterdam gibi rağbet gören bu güzel kentte, doğal ve tarihi güzelliklere yürüme mesafesinde olan tesislerde, uygun fiyatlara konforlu konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; erken rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Amsterdam’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Avrupa’nın en eğlenceli şehirlerinden biri olan Amsterdam gibi rağbet gören bu güzel kentin içinde gezilecek yüzlerce farklı yerlerine yürüme mesafesinde olan çok sayıdaki tesiste, lüks tercihlerin dışında ucuz ve uygun fiyatlara konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; önceden rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır.

Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Amsterdam’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Hollanda Ülke Bilgileri

Resmi Adı: Hollanda Kralliği (NL)
Kıta: Batı Avrupa (Avrupa)
Başkenti: Amsterdam
Telefon Kodu: +31
Para Birimi: EUR (Euro)
Konuşulan Diller: Flemenkçe, Frizye Dili

Diğer Hollanda Destinasyonları

Etkinlikler