İstanbul-İzmir Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- İzmir Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
14 °c
açık
2024-04-22 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-04-23 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-04-24 12:00:00

22 °c
22 °c
2024-04-25 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-04-26 12:00:00

19 °c
19 °c

İzmir Hava Durumu

İzmir
TR .
14 °c
parçalı bulutlu
2024-04-22 12:00:00

23 °c
23 °c
2024-04-23 12:00:00

31 °c
31 °c
2024-04-24 12:00:00

26 °c
26 °c
2024-04-25 12:00:00

23 °c
23 °c
2024-04-26 12:00:00

25 °c
25 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

 1. İstanbul'a farklı şehirlerden ulaşım seçenekleri:

  Uçakla: Türkiye'nin diğer şehirlerinden İstanbul'a uçakla gitmek en hızlı ve yaygın seçenektir. Ülkenin birçok büyük şehri, İstanbul'a direkt uçuşlarla bağlanmaktadır.

 2. Trenle: Bazı şehirlerden İstanbul'a trenle seyahat etmek mümkündür. Ancak Türkiye'nin tren ağı gelişmemiş olduğu için bu seçenek sınırlı olabilir.

 3. Otobüsle: Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a otobüsle seyahat etmek mümkündür. Birçok şehirde bulunan otobüs terminallerinden İstanbul'a seferler düzenlenmektedir. Otobüsler genellikle konforlu ve uygun fiyatlı bir seçenektir.

 4. Arabayla: Kendi aracınız varsa veya araç kiralayarak seyahat etmek istiyorsanız, Türkiye'nin çoğu şehrinden İstanbul'a arabayla seyahat etmek mümkündür. Ana yollar genellikle iyi durumdadır ve seyahat etmek kolaydır. Ancak trafik, özellikle büyük şehirlere yaklaştıkça yoğun olabilir, bu yüzden seyahat planınızı buna göre ayarlamanız önemlidir.

  Deniz Yoluyla: Bazı şehirler, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan limanlardan İstanbul'a deniz yoluyla feribot veya deniz otobüsü ile seyahat edilebilir. Özellikle yaz aylarında, sahil şehirlerinden İstanbul'a deniz yoluyla seyahat etmek popüler bir seçenektir. Bu seçenek genellikle yaz aylarında daha yaygın olup, farklı limanlardan İstanbul'a düzenlenen feribot seferleri bulunmaktadır. Deniz yoluyla seyahat etmek, özellikle manzara keyfi ve farklı bir deneyim arayanlar için tercih edilebilir bir seçenektir.

İstanbul'a ulaşım seçenekleri ve detayları, seyahat edilen şehre ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

İzmir Hakkında

Genel Bilgiler

Güzelliği nedeniyle “Ege’nin İncisi” olarak adlandırılan İzmir, nüfus olarak da Türkiye’nin en büyük üçüncü kentidir. Büyük şehir olmasının yanı sıra yerli ve yabancı turistlerin çok sevdiği birçok gözde sahil bölgesine de sahiptir. 

Bergama, Selçuk, Alaçatı, Şirince gibi tarihi ve turistik bölgelerin yanı sıra dalışçıların ve rüzgâr sörfçülerinin uğrak yeri olan Karaburun, Foça, Çeşme, Seferihisar gibi ilçeleri de barındıran bir körfez kentidir İzmir. 

Ege’nin en batı ucunda yer alan İzmir, ılıman bir iklime sahiptir. Sonbahar sonunda ve kış aylarında bol yağış alan İzmir’in yerlisi olan halk, yazın kent merkezinden kaçarak, Urla, Çeşme, Seferihisar hatta komşu şehir Aydın’ın ilçesi Kuşadası gibi sahillere gitmektedir.

Kışın en soğuk zamanlarda 5 derece olan hava sıcaklığı yazın en çok 32 dereceye kadar çıkar. Şehre çok nadir kar yağar, bu da İzmir’i neredeyse her mevsim gezilecek şehirlerden biri yapar. Kasım – Şubat arasında bol yağmur alan İzmir’i, uygun fiyatlı uçak bileti bulmak amacıyla, kış aylarında dahi gezebilirsiniz. İstediğiniz mevsimde İzmir’e uçmak için en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com üzerinden işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Uygun fiyatlı uçak bileti satın alarak İzmir’e havayolu ile kolayca ulaşabilirsiniz.

İzmir’e nasıl gidilir diye düşündüğünüzde birçok alternatifle karşılaşırsınız. İzmir’e uçak ve karayolu ile ulaşımın yanı sıra Ankara’dan ve Balıkesir’den trenle de gidebilirsiniz (Ankara – İzmir arası trenle yaklaşık 14.5 saat, Balıkesir – İzmir arası ise yaklaşık 5 saat sürmektedir). 

Ayrıca İstanbul ile İzmir arasında yapımı devam eden ve 2019 yılı sonunda bitirilmesi planlanan otoyol sayesinde, ortalama 8-10 saatlik ulaşım süresinin 3,5 saate kadar inmesi bekleniyor.

Gaziemir ilçesinde yer alan Adnan Menderes Havalimanı sayesinde İzmir’e uçakla gitmeniz mümkündür. Türk Hava Yolları’nın yanı sıra tarifeli uçuşlar gerçekleştiren Pegasus, Onur Air ve Atlasglobal ile de konforlu ve ucuz fiyatlarla uçak bileti bulmanız mümkün olabilir. 

İzmir’e, İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanları, Ankara Esenboğa, Adana, Antakya, Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep,  Kars, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Nevşehir, Samsun, Sivas, Şanlı Urfa, Trabzon ve Van’daki havalimanlarından aktarmasız uçuş yapılmaktadır. Diğer şehirlerden ise genelde İstanbul ve Ankara üzerinden aktarmalı seferler ile uçabilirsiniz. 

İzmir popüler bir şehir olduğu için bayram, okul tatili, yılbaşı gibi dönemlerde bilet fiyatları yükselmektedir. Son dakika uçuşu ile gitmeyecekseniz İzmir’e ucuz uçak bileti için en az bir iki ay öncesinde bilet almanız daha uygun olacaktır.

İzmir için en ucuz ve ekonomik uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz. Ayrıca İzmir’e gidiş-dönüş ucuz uçak bileti alarak uçuşunuzu daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

İzmir’e her gün uçak seferleri olduğu için Adnan Menderes Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım da imkânları gelişmiştir. Havalimanından Çeşme, Alsancak-Karşıyaka-Mavişehir, Aydın Nazilli, Kuşadası-Söke, Manisa gibi bölgeler arasında düzenli olarak Havaş servisleri çalışmaktadır. Uçağınızın İzmir’e varacağı saate ya da İzmir’den dönüş yaparken uçağınızın kalkışına en yakın saatlere bakarak uygun bir Havaş servisini kullanabilirsiniz.

Örneğin Havaş servisi kullanarak 11 TL’ye, yaklaşık 30 dakikalık bir yolculuk ile Alsancak’tan havalimanına gidebilirsiniz. Dilerseniz bir rent a car şirketinden araç kiralama yapabilir ya da havaalanı transferi yapan ve gideceğiniz bölgeye ekonomik transfer hizmeti veren özel araçlardan faydalanarak ucuz transfer yapabilirsiniz.

Diyelim ki tüm en ucuz uçak bileti tarihleri için, ucuz bilet alma siteleri içinde en iyilerinden biri olan sonfiyat.com’a girdiniz. Uçacağınız güne en uygun ve en ucuz uçak biletini Atlasglobal havayolu şirketinden buldunuz ve aldınız, ardından uçuş saatinize uygun araç kiralama ya da transfer hizmeti satın alarak İzmir uçuşunuzu, uçuş öncesi ve uçuş sonrasını konforlu hale getirebilirsiniz.

İzmir’in raylı sistemlerinden biri olan İzban ile de havalimanı ve kent merkezleri arasında doğrudan ya da aktarmalı kolay ulaşım mümkün. Birçok ilçeyi birbirine bağlayan metro ve diğer raylı sistemler sayesinde şehir içi kolay ve ekonomik ulaşım yaygınlaşmış durumda. 

Şehir içinde toplu taşıma için otobüsler ya da minibüsleri veya taksileri kullanabilirsiniz.

Çok ziyaret edilen antik kentleri de barındıran İzmir’de şehir merkezinde (Karşıyaka, Konak, Çankaya) kalabileceğiniz gibi Çeşme, Alaçatı, Efes, Selçuk, Bergama gibi ilçelerinde yer alan otellerinde de konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı İbis İzmir Otel’den 5 yıldızlı Swissotel Grand Efes’e varıncaya kadar çok farklı kalite ve fiyatlarda otel bulabilirsiniz.

Ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek önceden otel rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir. İzmir’e yapacağınız kısa süreli gezi ya da uzun süreli tatiliniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İzmir’e ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her bütçeye hitap eden bir kent olan İzmir’de Konak, Alsancak ve Karşıyaka en çok tercih edilen bölgelerin başında gelmektedir. Alsancak yüksek standartlarda hizmet ve kalite arayan gezginlere hitap eder. Kemeraltı ise daha düşük bütçeli gezginlerin bir nevi cennetidir. Yine bu bölgede konaklama için kalınabilecek en iyi bölge Anafartalar Caddesi olacaktır.

Yine Basmane istasyonu ve çevresi uygun fiyatlı konaklama tercih edenler için iyi bir alternatiftir. Zira Kemeraltı, deniz sahili ve İzmir Fuarı’na 15 dakika mesafededir.

Karşıyaka ve civarı da her bütçeye hitap eden bir bölgedir. Hem konaklama hem de alışveriş için oldukça geniş bir yelpazede alışveriş imkânı sunar. İzmir’de kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İzmir’e tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

İzmir’e özel bazı tatlardan söz ederek başlayalım bu bölüme. Herkesin bildiği Boyoz ve Kumru’nun dışında yine İzmir’le özdeşlemiş farklı yiyecekler de var. Örneğin aslen Niğde’den gelmiş Söğüş Kelle yine bunlardan biri, Şambali Tatlısı, Lokma Tatlısı, Pişi, Gelincik Şerbeti, Dibek Kahvesi, Kokoreç, Midye, Balık çeşitleri, Ege bölgesine has ot yemekleri (Şevketi Bostan, radika, semizotu, arapsaçı vb).

İzmir’e has bu lezzetleri lüks restoranlarda bulabileceğiniz gibi bazılarını da ev yemekleri yapan lokantalarda ya da küçük büfelerde ve salaş mekânlarda da yiyebilirsiniz.

 • Kumru – Gevrek – Boyoz:

Tarihi Alsancak Gevrek Fırını – Alsancak

Kırkmerdiven – Konak

Dostlar Fırını – Alsancak

 • Ev Yemekleri:

Kızlarağası Lokantası – Kemeraltı

Yusuf Usta – Alaçatı

Tokmak Hasan – Çeşme

Ömre Bedel Yemekler – Urla Malgaca Pazarı

 • Balık – Balık - Ekmek:

Ferhat Büfe – Güzelbahçe

Deniz Restoran – Kordon

Kemer6 Balık Restoranı – Kemeraltı

 • Kahve:

Kızlarağası Hanı – Kemeraltı

Şakir’in Yeri – Kozbeyli (Dibek Kahvesi)

Saip Kır Kahvesi – Karaburun (Kahvaltı, Gelincik Şerbeti, Kahve)

 • Midye – Kokoreç:

Cila – Buca

Asım Usta - Çamdibi

Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Sultan II Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. Yılı anısına 1901 yılında İzmir Vali Kıbrıslı Kamil Paşa tarafından yaptırılan İzmir Saat Kulesi, hem konumu hem de yapısı nedeniyle İzmir’de görülmeye değer eserlerden biridir. 

İzmir Tarihi Asanör, Konak ilçesinde Karataş semtinde bulunan tarihi bir binadır. İki cadde arasındaki 155 basamaklık merdivenlerin zorunluluğunu yani 58 metrelik kot farkını aşmak amacıyla 1907 yılında yapılmış ve günümüzde hem tarihi hem de kültür alanı olarak hizmet vermektedir.

Antik uygarlıklardan günümüze uzanan Efes Antik Kenti İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içindedir. Görkemli mimari eserlere ev sahipliği yapan Efes; Celcus Kütüphanesi, Antik Tiyatro, Yamaç Evler, Kral Yolu ve çok sayıda arkeolojik eseri barındırmaktadır.

Kemeraltı Çarşısı yakınında olan Agora Ören Yeri’nin tarihi 2. Yüzyıla kadar dayanmaktadır. Agora, stoalar, heykeller, sunalar ve anıtlarla çevrilidir. Dikdörtgen şeklindeki yapı üç katlıdır. Dönemin en güzel mimari özelliğini yansıtan çapraz tonozlar, Agora’nın kuzeyindeki Bazilika’nın bordum katındadır.

1927 yılında açılan İzmir Arkeoloji Müzesi, 1984 yılında 5000 metrekarelik yeni yerine taşınmış olup Smyrna (İzmir), Efes, Milet, Bergama, Klazomenai, İasos ve Teos antik kentlerinden gelen eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihi yapısı ve kültürel değerleriyle Bergama, Türkiye’nin 13üncü ve İzmir’in ilk UNESCO Dünya Mirası’dır. Dünyanın en dik tiyatrosuna, İncil’de adı geçen yedi kiliseden birine sahip Bergama tarih boyunca birçok uygarlığa da ev sahipliği yapmıştır.

17. yüzyıla kadar dayanan tarihi ile Kemeraltı Çarşısı, İzmir’de hala yaşayan en önemli alışveriş merkezlerinden biridir. Geçmişte daha çok demircilerin bulunduğu çarşıda bugün uygun fiyatlı çeşitli hediyelik eşyalar, giysi, ayakkabı, el sanatları ve mücevherat ürünleri bulabilirsiniz.

 • İzmir Doğal Yaşam Parkı,
 • Kıbrıs Şehitleri Caddesi,
 • İzmir Kordon Boyu,
 • Pasaport İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı,
 • St. Polycarp Kilisesi,
 • Radyo ve Demokrasi Müzesi,
 • Aziz Voukolos Kilisesi,
 • Kadifekale,
 • Atatürk Müzesi,
 • İzmir Arkeoloji ve Etnografya Müzesi,

1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün açılışını yaptığı 1. İktisat Kongresi ile İzmir’de fuarcılığın temeli atılmış, Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı ticari fuarı olan İzmir Enternasyonel Fuarı, günümüze kadar etkinliklerini sürdürmüştür. Fuar boyunca ziyaretçilere yönelik müzikal gösteriler, konserler, sinema gösterimleri, tiyatro oyunları, caz konserleri, sokak gösterileri, sergiler, atölyeler, söyleşiler, yoga, zumba gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Her yıl sonbaharın başında gerçekleştirilen bu fuarı ziyaret etmek ve etkinlikleri izlemek amacıyla sonfiyat.com web sitesinden İzmir için en ucuz uçak biletini satın alabilir ve hem uçak konforuyla hem de en ekonomik fiyata uçarak İzmir seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tarih boyunca renkli bir kent olan İzmir’de sayısız tiyatro oyunları, opera ve balo gösterileri sergilenmektedir. Kent, kültür ve sanat dokusu içerisinde 

 • Sinemalar,
 • Müzeler,
 • Fuarlar,

Festival ve Şenliklere ev sahipliği yapmaktadır.


SIRA NO MÜZE VE BAĞLI BİRİMİN ADI HAFTA İÇİ ZİYARETÇİ SAATLERİ HAFTA SONU ZİYARETÇİ SAATLERİ
1 İzmir Arkeoloji Müzesi 08.30-17.30 08.30-17.30
2 Atatürk Müzesi 08.30-17.30 08.30-17.30
3 Tarih ve Sanat Müzesi 08.30-17.30 08.30-17.30
4 Agora Örenyeri 08.30-17.30 08.30-17.30
5 Metropolis Örenyeri 08.30-17.30 08.30-17.30
6 Teos Örenyeri 08.30-17.30 08.30-17.30
7 Klozemenia Örenyeri 08.30-17.30 08.30-17.30
8 Bergama Müzesi 08.30-17.30 08.30-17.30
9 Bergama Akropolü 08.30-17.30 08.30-17.30
10 Bergama Asklepion 08.30-17.30 08.30-17.30
11 Bergama Kızılavlu 08.30-17.30 08.30-17.30
12 Çeşme Müzesi 08.30-17.30 08.30-17.30
13 Efes Müzesi 08.30-17.30 08.30-17.30
14 Efes Örenyeri 08.30-17.30 08.30-17.30
15 St.Jean Anıtı 08.30-17.30 08.30-17.30
16 Ayasuluk Kalesi 09.00-16.30 09.00-16.30
17 Klaros Örenyeri 08.30-17.30 08.30-17.30
18 Ödemiş Müzesi 08.30-17.30 08.30-17.30
19 Tire Müzesi Ziyarete Kapalı Ziyarete Kapalı


İzmir gece hayatı renklidir, canlıdır, halkı gibi neşeli ve eğlencelidir. Türkiye’nin birçok bölgesinden İzmir’deki üniversitelere okumak için gelen genç nüfus da gece hayatının kışın da daimi olmasını sağlar. Kısacası İzmir “Gece Hayatı” kavramının hakkını verir. Eğlencenin kalbi ise Alsancak ve Karşıyaka’dır. Sadece fikir vermesi açısından İzmir gecelerinde eğlenebileceğiniz bazı yerleri aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. 

 • 1888 Bar&Lounge
 • Secret Club
 • Marche Cabaret
 • Tac Mahal
 • Öküz Resto Bar
 • Kybele Rock Jazz Bar
 • Endülüs Meyhane
 • Şımarık Meyhane
 • Eski Usul Meyhane
 • Meyhane Sisim
 • En Velo
 • Bios Bar
 • Pırlanta Night Club
 • OTT8
 • Meyhane Alsancak
 • KafePi Kordon Lounge

Semt pazarları

Bildiğiniz gibi İzmir Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri. Bu sebepledir ki onlarca semt pazarı var ve haftanın her günü bir pazara ulaşmak mümkün. İşte İzmir’in bu semt pazarlarının en beğenilen, en popüler olan, en meşhur pazarlarını sizler için derledik.

Bostanlı pazarı – Çarşamba günleri kurulur. O kadar popülerdir ki çevre illerden bile araçlar kiralarayak alışverişe gelir insanlar. Yeme – içme, giyim – kuşam konularında çok farklı çeşit ve vefiyatta ürünlere ulaşabileceğiniz bir pazardır olan Bostanlı pazarı

Urla Organik Pazarı – Çarşamba günleri kurulur. Urla belediyesi, ETO Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde kurulan pazarda organik sertifikalı yiyecekler bulacaksınız. 09:00 / 19:00 saatleri arasında açık olan pazara giderken yanınızda filenizi ya da bez çantanızı götürmeyi unutmayın!

Ekopazar İzmir – Cuma günleri kurulur. Karşıyaka belediyesi, ETO Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği, İBB İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Tarım İl Müdürlüğü işbirliği ile 2010 yılından beri hizmet vermektedir.

Alaçatı Pazarı – Cumartesi günleri kurulur. Milas, Urla ve Tire ile birlikte çevre köy ve kasabalardan getirilen ürünler satılır bu pazarda. Turizmle birlikte oluşan “Alaçatı” markası sebebiyle olsa gerek, pazardaki ürünlerin çok da uygun fiyatlı olduğu söylenemez. Eee ne de olsa “Alaçatı” Pazarı...

Seferihisar Pazarı – Pazar günleri kurulur. Türkiye’nin ilk CITTASLOW kenti seçilen Seferihisar’ın yavaş şehir konsepti pazarına da yansır. Özellikle Sığacık mahallesinde yer alan Kaleiçi Organik Pazarı yerel üretici ve ev hanımlarının el emeği göz nuru ürünlerini sattıkları bir pazardır.   

Foça Yeryüzü Pazarı - İzmir’in en uluslararası seviyedeki pazarı “Foça Yeryüzü Pazarı”’dır. Zira tüm dünya çapında 8 ülkede 28 üyesi olan “Yeryüzü Pazarı” (Earth Market) Ağı’nın Türkiye’deki yegâne üyesidir. Bu minvalde bir Pazar olunca satılan ürünler ve satıcılar da bir başka oluyor elbette. Bu Pazar mutlaka ziyaret edilmesi gereken pazarlardan biridir.

Ödemiş Pazarı – Cumartesi kurulur. Ödemiz Pazarı’nın kökleri gerçekten eskiye dayanır. Tamı tamına 110 yılık bir pazardır. Aynı zamanda bölgenin en büyük pazarlarından biridir. Tüm pazarın toplam alanı yaklaşık 40.000 metrekaredir. Bu pazarın bir diğer özelliği de el işi üreticilerinin bolluğudur. İğne iğne, ilmek ilmek, bin bir zahmetle dokunmuş oyalar, kanaviçeler, danteller meraklılarının aklını başından almaya yetecektir.

Bir “Peynir Pazarı” bölümü vardır ki sormayın, gitsin. Sepet Peyniri, Tulum Peyniri, Çökelek ve onlarca çeşit peyniri, oldukça uygun fiyatlara satın alabilirsiniz, üreticilerden direkt olarak. Bu kadar gezintiden sonra da Ödemiş Kebabı ve Töngül Pidesini de tatmadan dönmeyin sakın...

İzmir’de ister hesaplı isterseniz lüks alışveriş yapabileceğiniz AVM’lerin bazılarını sizler için sıraladık.

 • Agora AVM
 • Ege Park Moda AVM
 • Forum Bornova AVM
 • Kipa AVM
 • Konak Pier AVM
 • Koçtaş AVM
 • Özdilek Alışveriş Merkezi
 • Park Bornova Outlet Center

 • İzmir Enternasyonal Fuarı (Eylül)
 • Rock Days İzmir (Ekim)
 • Ege Rock Fest (Mayıs)
 • Balkanlılar Halk Dansları Festivali (Ekim)
 • Karşıyaka Jazz Günleri (Kasım-Aralık)
 • Alaçatı Ot Festivali (Nisan)
 • Selçuk Efes Deve Güreşleri Festivali (Ocak)
 • Torbalı Deve Güreşleri Festivali (Şubat)
 • Tire Deve Güreşleri Festivali (Şubat)
 • Orhanlı Şevketi Bostan Şenliği (Şubat)
 • İzmir Uluslararası Kukla Günleri (Mart)
 • Uluslararası Karşıyaka Çocuk Şenliği (Nisan)
 • Zeytin ve Zeytinyağı Festivali (Ekim)
 • Uluslararası Çandarlı Kültür ve Sanat Festivali (Ağustos)
 • Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali (Nisan ayı)
 • Seferihisar Mandalina Şenliği (Kasım)
 • Menemen Rahvan At Yarışı (Nisan)
 • Çeşme Deniz Şenlikleri ve Uluslararası Şarkı Yarışması (Temmuz)
 • Sörf Wind, Sörf Optimis Teşvik Turizm Haftası Yarışması (Temmuz)
 • Dağ Bisiklet Yarışmaları (Eylül)
 • Foça Balıkçılık Festivali (Eylül)
 • Narlıdere Gençlik ve Çiçek Festivali (Mayıs)

 • İzmir’in Kurtuluşu (9 Eylül)
 • Urla Bağ Bozumu (Ağustos)
 • Hıdırellez Bayramı (Mayıs)
 • İlk Kurşun Ödemiş Töreni (Mayıs)

Yıl boyunca İzmir’e gelen yerli ve yabancı turiste konaklama hizmet veren otellerde konaklayabilirsiniz. Lüks otellerin dışında kent merkezinde daha uygun fiyatlı ama konforlu ve güvenli oteller de bulabilirsiniz

 • Swissotel Efes
 • Park Inn Radisson İzmir
 • Balçova Termal
 • Wyndham Özdilek
 • Doubletree Hilton
 • Hilton Garden Inn

Çok ziyaret edilen antik kentleri de barındıran İzmir’de şehir merkezinde (Karşıyaka, Konak, Çankaya) kalabileceğiniz gibi Çeşme, Alaçatı, Efes, Selçuk, Bergama gibi ilçelerinde yer alan otellerinde de konaklayabilirsiniz. 3 yıldızlı İbis İzmir Otel’den 5 yıldızlı Swissotel Grand Efes’e varıncaya kadar çok farklı kalite ve fiyatlarda otel bulabilirsiniz.

Ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek önceden otel rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir. İzmir’e yapacağınız kısa süreli gezi ya da uzun süreli tatiliniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İzmir’e ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her bütçeye hitap eden bir kent olan İzmir’de Konak, Alsancak ve Karşıyaka en çok tercih edilen bölgelerin başında gelmektedir. Alsancak yüksek standartlarda hizmet ve kalite arayan gezginlere hitap eder. Kemeraltı ise daha düşük bütçeli gezginlerin bir nevi cennetidir. Yine bu bölgede konaklama için kalınabilecek en iyi bölge Anafartalar Caddesi olacaktır.

Yine Basmane istasyonu ve çevresi uygun fiyatlı konaklama tercih edenler için iyi bir alternatiftir. Zira Kemeraltı, deniz sahili ve İzmir Fuarı’na 15 dakika mesafededir.

Karşıyaka ve civarı da her bütçeye hitap eden bir bölgedir. Hem konaklama hem de alışveriş için oldukça geniş bir yelpazede alışveriş imkânı sunar. İzmir’de kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İzmir’e tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler