İstanbul-Mardin Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Mardin Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
-2 °c
az bulutlu
2021-01-19 12:00:00

1 °c
1 °c
2021-01-20 12:00:00

4 °c
4 °c
2021-01-21 12:00:00

7 °c
7 °c
2021-01-22 12:00:00

9 °c
9 °c
2021-01-23 12:00:00

11 °c
11 °c

Mardin Hava Durumu

Mardin
TR .
1 °c
parçalı bulutlu
2021-01-19 12:00:00

2 °c
2 °c
2021-01-20 12:00:00

0 °c
0 °c
2021-01-21 12:00:00

-1 °c
-1 °c
2021-01-22 12:00:00

0 °c
0 °c
2021-01-23 12:00:00

2 °c
2 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Mardin Hakkında

Genel Bilgiler

Medeniyetlerin uğrak noktası, mimari, Etnografik, arkeolojik ve görsel zenginliğiyle Mardin. Kendine has lezzetleri ve insanlarıyla yüzyıllar boyunca farklı dini inanışları ve toplulukları topraklarında ağırlamıştır. Mezopotamya Ovasının kuzeyinde yer alan şehir, güneyde Suriye Devleti’ne komşuluk yapmaktadır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin incisi Mardin, batısında Şanlıurfa, kuzeyinde Diyarbakır, Kuzeydoğusunda Siirt ve Doğusunda Şırnak bulunmaktadır.

Mardin’in ilçeleri arasında ise en az kent merkezi kadar büyüleyici olan Artuklu, Dargeçit, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Derik, Kızıltepe, Ömerli, Savur ve Yeşilli bulunmaktadır. İpek yolu üzerinde yer alan kent, Anadolu kültürünün leziz mutfağı, kültürü, tarihi ve birçok uygarlığın etkisinde kalmış manastırları, kiliseleri, kaleleri, camii ve medreseleri ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Ayrıca meraklıları tarafından yetiştirilen birbirinden güzel güvercinleri ve rahvan atları da Mardin’i görülmeye değer kılmaktadır.

Güneydoğu Anadolu’nun kalbinde yer alan Mardin’e karasal iklim ve Akdeniz iklimi hâkimdir. Tipik karasal iklim şartlarına sahip olan ilde yer yer Akdeniz iklimine geçişler yaşanabilmektedir. Yazları güneyden gelen çöl iklimi etkisi sebebiyle Mardin’de kurak aylar etkisini göstermektedir. Yaz aylarında sıcaklık ortalama 35 derece olan şehirde Kışları bu sıcaklık ortalama 3 dereceye kadar düşmektedir. 

Mardin’e seyahat etmek için en uygun zamanlar aslında ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Çünkü yazın kurak havanın, kışın ise dondurucu soğukların etkisinde olan Mardin’i Nisan, Mayıs veya Eylül, Ekim aylarında gezebilirsiniz. Bu tarihlerde Mardin’e seyahat ederseniz, şehrin yeşilliklere bürünmüş halini görme şansına da sahip olabilirsiniz. Seyahat tarihleriniz kesileştiğinde uygun fiyatlı uçak biletlerini sonfiyat.com adresinden alabilirsiniz.

Medeniyetlerin ortak yerleşim alanı olan Mardin son yıllarda popüler bir uğrak noktası haline geldi. Mardin’e ulaşım sağlamak için 3 seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlardan ilki havayolunu kullanmaktır. Haftanın yedi günü sonfiyat.com’a girip Türkiye’nin birçok noktasından Mardin’e uygun uçak biletleri bulabilirsiniz. İstanbul (1 Saat 55 Dakika) Ankara (1 Saat 25 Dakika) ve İzmir’den (1 Saat 55 Dakika) rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Yurt dışından Mardin’i ziyaret etmek isteyenler ise İstanbul aktarmalı uçuşlara sonfiyat.com ‘dan ulaşabilirler. Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Sun Express ve Onur Air ile de Mardin’e seyahat edebilirsiniz.

Mardin’e aynı zamanda karayolu ile ulaşmanız mümkün. Seyahat firmaları aracılığıyla Türkiye’nin her yerinden Mardin’e yolculuk etmek mümkündür. (İstanbul-Mardin 15 Saat 47 Dakika, İzmir-Mardin 16 Saat 41 Dakika, Ankara-Mardin 13 Saat 7 Dakika sürmektedir.)

Bir diğer alternatif ise Mardin’e demiryolu ile ulaşmaktır. Fakat Mardin’e ulaşmak için öncelikle Şanlıurfa-Ceylanpınar’dan giden demiryolu hattına ulaşıp oradan sınırı izleyerek Şenyurt kasabasından geçen bu demiryoluna Mardin 30 km. hatla bağlıdır. Dilerseniz İstanbul çıkışlı Kurtalan Ekspresi ile de Mardin Turu gerçekleştirebilirsiniz.

Mardin, bayram ve tatiller haricinde ziyaretçi yoğunluğu fazla değildir. Yine de yılbaşı gibi dönemlerde bilet fiyatları oldukça yükselmektedir. Bu gibi fiyat farklarından etkilenmemek için biletlerinizi uygun fiyatlı seçeneklerle www.sonfiyat.com üzerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca gidiş - dönüş bileti satın alarak seyahatinizi daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Mardin Havalimanı merkeze yaklaşık 20 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanı transferi için en uygun yol havaalanından şehir merkezine giden minibüslere binmek olacaktır. Bu minibüsler 3,5 TL gibi cüzi bir miktara sizi şehir merkezine kadar ulaştıracaktır. Şehir merkezine gitmek için bir hususa dikkat etmekte fayda var.

Havalimanından transfer için üstünde Mardin-Kızıltepe yazan minibüslere binmeniz gerekiyor. Diğer bir alternatifiniz ise taksi ile merkeze gitmek. Dilerseniz de havaalanına indiğiniz zaman bir rent a car firmasına uğrayarak araç kiralayabilirsiniz. 

Mardin Otogar’dan da yine Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs ve minibüsleri aracılığıyla şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Mardin ufak bir kent olduğundan kent içinde hemen hemen her yere yürüyerek ulaşmanız mümkün. Özellikle eski Mardin içinde kalacaksanız araca pek ihtiyacınız olmayacaktır. Fakat dilerseniz şehir içi ulaşım için belediye otobüsleri ve minibüslerinden faydalanabilirsiniz. 

Hem kültürel zenginliklerin hem de Anadolu insanının sıcak misafirperverliğinin yoğun bir şekilde hissedildiği Mardin’de nerede kalınır sorusunun birden çok yanıtı var. Her yıl binlerce kişiyi ağırlayan bu mistik ve tarihi yerde dilerseniz 5 yıldızlı otellerde, dilerseniz de kendinizi tarihin içinde hissedeceğiniz konaklarda veya butik otellerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. 

Mardin’e ne amaçla geliyor olursanız olun, mutlaka kendinize uygun bir seçenek bulabilirsiniz. 5 yıldızlı otel konforunu yaşamak isterseniz size Midyat yolu üzerinde bulunan Erdoba Elegance Otel’i tavsiye ederiz. Bunun haricinde Mardin Butik Otel, Artuklu Kervansarayı, Mardius Tarihi Konak gibi birbirinden farklı onlarca seçenekten birini tercih etmek yine size kalmış. 

Mardin’de özellikle tarihi konaklarda kalmayı tercih edecekseniz birbirinden eşsiz hikâyelerle karşılaşmanız olası. Çünkü birçoğu restore edilmiş eski taş evlerden oluşmakta... Mardin her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile Mezopotamya’nın binlerce yıllık tarihine tanıklık edeceğiniz eşsiz bir kent. Böyle bir seyahate karar verdiğinizde ilk bakacağınız şey uygun fiyatlı uçak bileti bulmak olacaktır. Bu konuda ise en büyük yardımcınız www.sonfiyat.com ‘dur.

Her seviye bütçeye hitap eden Mardin’de Yenişehir ve Eski Mardin tarafları tercih dilen bölgeler arasında. Erken otel rezervasyonu ve uçak bileti www.sonfiyat.com ile unutulmayacak bir Mardin turuna ilk adımı atabilirsiniz.

İpek yolu üzerinde bulunması sebebiyle farklı kültürlerin uğrak noktası olan Mardin, kökleri çok eskilere dayanan zengin bir mutfağa sahiptir. Yöresel yemeklerini yemeden asla dönmemeniz gereken Mardin mutfağının ünü Türkiye sınırlarını aşarak Dünya’ya yayılmaya başlamıştır. Bu lezzetler arasında en meşhur olanları Genadir ve Lebeniye çorbası, Kibbe, İrok, İkbebet, Kaburga Dolması bulunmaktadır. Bir yediğinizi bir daha asla unutamayacağınız bu lezzetleri Mardin’de çok lüks restoranlarda tadabilirken aynı zamanda ufak büfe ve lokantalarda da yiyebilirsiniz. Bu eşsiz lezzetleri tadabileceğiniz bir kaç noktayı sizler için derledik;

 • Cercis Murat Konağı - Şar Mahallesi
 • Kebapçı Rido - Cumhuriyet Caddesi, Merkez
 • Bağdadi - Sar Vali Adil Sokak
 • Sadık Künefe - SSK Caddesi, Yenişehir
 • Kardeşler Odunlu Ekmek Fırını - Cumhuriyet Caddesi, Merkez
 • Mezopotamya Çay Bahçesi - Işık Sokak
 • Yusuf Usta - Cumhuriyet Caddesi
 • Siras Şarapçılık - Eski Şehir

Medeniyet ve kültür beşiği Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tartışmasız en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Kültür ve tarih turu yapmak isteyen gezginler içinse mutlaka gidilmesi gereken bir seyahat noktası. Mardin’in tarihi ve kültürel güzelliklerini tamamen gezebilmeniz için kendinize 3-4 gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

Mardin’de gezilecek yerleri ise şöyle sıralayabiliriz:

Şehir turuna birçok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin Kalesi ile başlayabilirsiniz. Aynı zamanda ‘’Kartal Yuvası’’ olarak bilenen bu yerin tarihinin 10.yüzyıla kadar dayandığı tahmin edilmektedir.

Deyrulzafaran Manastırı, Mardin’e 5 km. uzaklıkta bulunan ve Süryaniler tarafından dini merkez ve eğitim yeri olarak bugün dahi kullanılmaktadır. Deyrulzafaran Manastırı, Süryani toplumları temsil eden en eski yapı olarak görüldüğünden Mardin için hem tarihi hem de kültürel açıdan önemli bir yere sahiptir.

Zinciriye Medresesi, Mardin’in merkezinde bulunan en eski yapılardan bir tanesidir. Mardin Kalesi’nin hemen altında bulunan bu medrese 14. Yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Farklı mimari yapısıyla dikkat çeken bu yapı, Mardin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir.

Mor Behnam (Kırklar) Kilisesi, eski dönem Hristiyan eserlerinin en güzel örneklerinden olan bu kiliseyi şehir turunuza eklemenizde fayda var.

Mardin’in en büyük yapıları arasına giren Kasımiye Medresesi, 12. Yüzyılda hem dini bir merkez hem de tıp eğitimi vermek için kullanılmıştır.

Ulu Camii, Artuklu dönemine ait çok önemli eserlerden bir tanesidir. Kiliseden camiye döndürülen bu yapı içerisinde belirli dönemlerin etkileriyle karşılaşmak mümkündür.

Dara Antik Kenti, bu bölgede bulunan en eski ve en büyük kentlerden birisi. Kentin büyük bir kısmı hala toprak altında olmasına rağmen saray, kale, çarşı, kilise, tophane, zindan ve su sarnıçlarının kalıntılarını yer yer görmek mümkün. Mardin’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler listesinin üst sıralarına bu tarihi kenti ekleyebilirsiniz.

Büyüleyici güzelliğiyle Mor Gabriel Manastırı, Mardin bölgesinin en önemli yapılarından biridir. Süryaniler için büyük bir önemi olan bu yapıyı Mardin’e geldiğiniz zaman es geçmeyin.
Mardin’e gelince görmeden gitmemeniz gereken bir diğer nokta ise Mardin Evleri. Şehrin tüm hikâyesini, kültürünü ve insanını anlatan bu yapılar, mazı dağının güney yamaçlarındadır. Aşırı sıcaklardan korunmak amacıyla kurulan bu evler, içinde konaklayanları yazın sıcaktan kışınsa soğuktan korumaktadır.

Mardin’e gittiğinizde aynı zamanda Meryemana Kilisesi ve Patrikhanesi, Surur Hanı ve Sabancı Kent Müzesini gezmeyi de ihmal etmeyin.

Güneydoğu’nun incisi Mardin kentine uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için www.sonfiyat.com ‘a bakabilirsiniz.

Mardin tarihi kadar kültür sanat etkinlikleriyle de zengin bir şehir. Her sene düzenli olarak gerçekleşen Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu, Turizm Festivali, Mardin Opera ve Bale Günleri, Mardin Bienali, Yeşilli Kültür Turizm ve Kiraz Festivali, IM Uluslararası Sosyal Sirk Festivali, SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali, Mardin seyahatiniz sırasında karşılaşabileceğiniz kültür ve sanat etkinliklerindendir.

 • Tiyatrolar,
 • Sinemalar,
 • Müzeler,
 • Fuarlar,
 • Festivaller.

Her ne kadar çeşitli açılardan zengin bir kent olsa da Mardin’de gece hayatı diğer şehirlere göre biraz farklıdır. Muhafazakâr bir yapıya sahip olan kentte daha çok canlı müzik ve türkü barları bulabilirsiniz. Bu açıdan oldukça mütevazı bir eğlence anlayışı olan Mardin’de farklı fiyat seçenekleriyle dilediğiniz gibi bir gece geçirebilirsiniz.  Aşağıda Mardin gecelerinde eğlenebileceğiniz mekânları bulabilirsiniz.

 • 7/47 Club & Disco
 • Abbara Türkü Bar
 • Antik Sur Restaurant
 • Pasha Cafe & Bar
 • Bağdadi Restaurant
 • Mezopotamya Otantik Cafe
 • Pause Cafe

Mardin’e geldiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken yerler arasında gümüşçüler, bakırcılar, ayakkabıcılar ve Kayseriye çarşısı bulunuyor. Kayseriye ve Revaklı Çarşısına giderek kumaşlar, bakırlar, sabunlar, gümüş, bakır ve çeşitli ürünleri satın almanız mümkün. Telkâri adı verilen altın ve gümüşün bükülmesiyle meydana gelen takılardan sevdiklerinize ve kendinize alabilirsiniz.

Bunun haricinde bölgede sabun, taş ustalığı, eğer yapımı, kumaş baskıcılığı, bakır işçiliği ve ahşap işçiliği yaygındır. Hediyelik eşya konusunda sıkıntı yaşamayacağınız Mardin’de sayısız çarşı bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizler için aşağıda derledik.

 • Ayakkabıcılar Çarşısı
 • Kapalı Çarşı
 • Hasan Ayar Çarşısı
 • Meşkin Çarşısı
 • Kasaplar Çarşısı
 • Bülbüller Çarşısı
 • Cumhuriyet Çarşısı
 • Marangozlar Çarşısı
 • Manifaturacılar Çarşısı
 • Kuyumcular Çarşısı
 • Gümüşçüler Çarşısı
 • Bakırcılar Çarşısı

 • Emirgan AVM - Merkez
 • Movapark AVM - Merkez
 • Mardin AVM

 • Mardin Turizm Festivali (Nisan)
 • Mardin Opera ve Bale Günleri (Mayıs)
 • Bilali Şenlikleri (Mayıs)
 • Mardin Bienali (Mayıs)
 • Mardin Yeşilli Kültür Turizm ve Kiraz Festivali (Haziran)
 • SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali (Haziran) 
 • IM Uluslararası Sosyal Sirk Festivali (Eylül)
 • Harire Günleri (Ekim)
 • Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali (Kasım)

 • Mardius Tarihi Konak
 • Otel Kasr-ı Nehroz
 • Shmayaa Hotel
 • İzala Hotel
 • Matiat Hotel
 • Erdoba Elegance Hotel
 • Hilton Garden Inn
 • Artuklu Kervansarayı
 • Mardin Osmanlı Konağı

Hem kültürel zenginliklerin hem de Anadolu insanının sıcak misafirperverliğinin yoğun bir şekilde hissedildiği Mardin’de nerede kalınır sorusunun birden çok yanıtı var. Her yıl binlerce kişiyi ağırlayan bu mistik ve tarihi yerde dilerseniz 5 yıldızlı otellerde, dilerseniz de kendinizi tarihin içinde hissedeceğiniz konaklarda veya butik otellerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. 

Mardin’e ne amaçla geliyor olursanız olun, mutlaka kendinize uygun bir seçenek bulabilirsiniz. 5 yıldızlı otel konforunu yaşamak isterseniz size Midyat yolu üzerinde bulunan Erdoba Elegance Otel’i tavsiye ederiz. Bunun haricinde Mardin Butik Otel, Artuklu Kervansarayı, Mardius Tarihi Konak gibi birbirinden farklı onlarca seçenekten birini tercih etmek yine size kalmış. 

Mardin’de özellikle tarihi konaklarda kalmayı tercih edecekseniz birbirinden eşsiz hikâyelerle karşılaşmanız olası. Çünkü birçoğu restore edilmiş eski taş evlerden oluşmakta... Mardin her bütçeye uygun konaklama seçenekleri ile Mezopotamya’nın binlerce yıllık tarihine tanıklık edeceğiniz eşsiz bir kent. Böyle bir seyahate karar verdiğinizde ilk bakacağınız şey uygun fiyatlı uçak bileti bulmak olacaktır. Bu konuda ise en büyük yardımcınız www.sonfiyat.com ‘dur.

Her seviye bütçeye hitap eden Mardin’de Yenişehir ve Eski Mardin tarafları tercih dilen bölgeler arasında. Erken otel rezervasyonu ve uçak bileti www.sonfiyat.com ile unutulmayacak bir Mardin turuna ilk adımı atabilirsiniz.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Duyurular