İstanbul-Konya Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Konya Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
11 °c
açık
2024-02-24 12:00:00

14 °c
14 °c
2024-02-25 12:00:00

15 °c
15 °c
2024-02-26 12:00:00

12 °c
12 °c
2024-02-27 12:00:00

10 °c
10 °c
2024-02-28 12:00:00

12 °c
12 °c

Konya Hava Durumu

Konya
TR .
1 °c
açık
2024-02-24 12:00:00

11 °c
11 °c
2024-02-25 12:00:00

12 °c
12 °c
2024-02-26 12:00:00

11 °c
11 °c
2024-02-27 12:00:00

11 °c
11 °c
2024-02-28 12:00:00

11 °c
11 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Konya Hakkında

Genel Bilgiler

Derin tarihi ve kültürü, sıcak Anadolu insanının misafirperverliğinin hissedildiği, Anadolu Selçukları’nın başkentiliğini yapmış, Dünya’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Çatalhöyük ve Hz. Mevlana’nın türbesinin bulunduğu en önemli iç anadolu kentlerinden Konya. Türkiye’nin yüz ölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci şehridir. Bunların yanında Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden birisi Konya’dır. 

İç Anadolu’da tarih, kültür ve lezzet yolculuğu yapmak isteyenlerin keyif alacağı şehirlerin en başında Konya geliyor. Etli ekmeği ile meşhur olan Mevlana kentinde Selçuklulardan kalma birçok saray ve han ziyaret edebilir. Tarihin derinliklerine inerek oyma yeraltı şehirlerini gezebilir, türbe, mescit, kilise ve havraları ziyaret edebilirsiniz. Türkiye’nin tam kalbinde yer alır Konya ilimiz. Konya’yı ziyaret etmek istediğinizde en uygun fiyatlı uçak biletinizi www.sonfiyat.com adresinden alabilirsiniz.

Komşuları da doğudan Niğde, Aksaray illeri, batıdan Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir, kuzeyden Ankara ve güneyden, İçel, Karaman, Antalya ile çevrilidir. Şehir, konumu sebebi ve ilçeleriyle eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

İç Anadolu’nun konum itibariyle en güney bölgesinde bulunan Konya’da karasal iklim yaşanmaktadır. Yaz aylarında sıcak ve kuru bir hava bölgeye hakimdir. Gece ile gündüz sıcaklık farkı yaz aylarında 16 ila 22 derece arasında değişmektedir. Yani yazın Konya’da rahatlıkla gezmek mümkün. Kış aylarında ise nemden dolayı bu fark 9 ila -12 dereceye kadar düşebilmektedir. Bolca kar yağışı görülen bölge de kar ortalama 3 ay yerde kalır.

Kısacası Konya’nın bütün tarihini keşfedebilmek ve güzelliklerini görebilmek için gidilebilecek en uygun aylar ilkbaharın sonu Mayıs, yaz ayları için Haziran, Temmuz ve Ağustos, Sonbahar için Eylül ayı, Kışın gezmek isteyenler içinse Şubat ayı uygundur. Bu dönemler için önceden uygun fiyatlı uçak veya hızlı tren biletleri ile Konya’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Konya’ya gitmek için birden fazla seçeneğiniz bulunmaktadır. İstanbul’dan YHT (Yüksek Hızlı Tren) aracılığıyla (4 Saat 27 Dakika) Konya’ya ulaşabilirsiniz. Ankara (1 saat 50 Dakika) ve İzmir’den (10 Saat) kalkan hızlı trenlerle de saatler içersinde Konya’ya gidebilirsiniz. 

Konya İç Anadolu bölgesinde bulunması sebebiyle ülkenin dört bir yanında karayolu ile ulaşmanız mümkün. Seyahat firmalarının otobüslerini tercih edebilirsiniz. (İstanbul-Konya 10 Saat 18 Dakika, Ankara-Konya 2 Saat 34 Dakika, Antalya-Konya 3 Saat 13 Dakika sürmektedir.)

Konya’ya ulaşmanın diğer bir yolu ise Pegasus, Türk Hava Yolları gibi havayolu firmaları ile mümkün. Bu firmalar aracılığıyla uygun fiyatlı uçak bileti satın alarak Konya’ya 1 saat içinde ulaşabilirsiniz. Konya’ya İstanbul haricinde genellikle bulunduğunuz şehirden İstanbul aktarmalı uçuşlar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Tüm bu havayolu firmalarının en uygun fiyatlı uçak biletlerine ulaşabileceğiniz tek adres www.sonfiyat.com ‘dur.

Konya yıl genelinde sakin bir ziyaretçi trafiğine sahip olsa da bayram, yılbaşı, okul tatili gibi dönemlerde yükselen bilet fiyatlarıyla karşılaşabilirsiniz. En uygun fiyatlarla ve en kısa zamanda ulaşabilmek için önceden kısa süren aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz. İstanbul-Ankara gibi lokasyonlarda bulunuyorsanız YHT (Yüksek Hızlı Tren) seçeceğini veya karayolları seçeceğini de değerlendirebilirsiniz.

Konya’ya her türden ulaşım kolaylıkla sağlanabildiği için şehrin tümü yüz ölçümü büyüklüğünden kaynaklanan imkanlar neticesinde tramvay ağıyla donatılmıştır. Meram tarafında böyle bir hizmet sunulmasa da 2 büyük tramvay hattı bulunmaktadır. Bu hatların ilki Alaaddin-Selçuk Üniversitesi Kampüs olmakla beraber ikinci hat Alaaddin-Adliye’dir. İlk hat yeşil renge sahipken diğer hat mavidir. Ve sabaha kadar ulaşım sağlanmaktadır.

Konya tren garından şehir merkezi yürüme mesafesiyle 20 dakika olup taksiyle 10 TL gibi bir ücretle ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında dolmuş tercih edebilir fakat 10 dakika da şehir merkezine ulaşmak varken fazlasıyla vakit kaybedebilirsiniz.

Konya’nın tam ortasına konuşlandırılan Konya Otogarı‘nda indikten sonra ise tramvay, dolmuş gibi vasıtalarla istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Konya’da istediğiniz her yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ATUS (Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi) uygulamasını kullanarak rahatlıkla varış noktanıza ulaşabilirsiniz.

Konya Havalimanı’nda şehir merkezine ulaşmak içinse Havaş Otobüslerinden veya taksilerden faydalanabilirsiniz. Konya Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım ise yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Ve kişi başı ücret 11 TL’dir. Dilerseniz de havaalanı içerisinde bulunan rent a car firmalarından veya özel tur şirketlerinin transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bulunduğunuz şehirden Konya Havalimanına en makul fiyatlı uçak biletini bulabileceğiniz tek adres ise www.sonfiyat.com ‘dur.

Konya Ticaret’in ve Turizm’in yoğunluğu açısından sıklıkla ziyaret edilen bir şehir olduğu için her türlü imkan ve isteğe göre alternatif bulabilirsiniz. Konya ’da 5 yıldızlı lüks, termal ve butik otelleri kadar küçük alternatif konaklama tesisleri de bulunuyor. İster uzun süreli bir tatil isterseniz günü birlik konaklamalarınız için Hich, Ramada Plaza, Araf, Dedeman, Grand Otel, Nov Otel, Hilton Garden, İbis, Rumi gibi otelleri tercih edebilirsiniz.

Ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi önceden belirleyerek online otel rezervasyonunuzu uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olan Konya’da daha çok şehir merkezine yakın bölgeler (Selçuklu, Meram, Karatay vb.) tercih edilmektedir.

Konya’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Konya’da tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Konya, İç Anadolu’nun eşsiz lezzetlerini içinde bulunduran bir kent olmakla birlikte yöresel yemekleriyle de nam salmıştır. Bir çok farklı lezzeti mutfağında barındıran Konya’da nerede ne yenir sorusu için çok fazla alternatifiniz bulunmaktadır. Kentle özdeşleşmiş Etli Ekmek ve geleneksel düğünlerde bulabileceğiniz pilavı ve bamya çorbası gibi seçeneklerinin yanında etli ekmek türevi olan Mevlana, bıçak arası, peynirli gibi pide çeşitleri bulunmaktadır.

Peynirli denilen börek Konya’ya has küflü peynir ile yapılan üzerinde bol tereyağı ile servis edilen bir pide çeşididir. Pide çeşitleri dışında Tirit, Yağ Somunu, Tandır gibi yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Yöresel olmayıp ün yapan bir diğer lezzet ise Kurucu Kazım da yenilen Kuru Fasulye-Pilav ikilisi dışında Kavurmadır. Konya’ya gelen ziyaretçilerin bol bol soda eşliğinde bu lezzetleri denemeleri tavsiye edilir. Çünkü yöresel lezzetler fazlasıyla yağlıdır.

Konya’da bu lezzetleri lüks restoranlarda bulabileceğiniz gibi esnaf ve küçük boyutlu lokanta ve restoranlarda da yiyebilirsiniz. Popülerlik açısından bakıldığında etli ekmekte cemo, havzan gibi restoranlar akıla gelirken, tirit noktasında tiritçi Mithat ilk gidilen yerlerdir. İşte bu inanılmaz Konya lezzetlerini tatmak için Konya seyahatinize en uygun uçak biletlerinizi bulabileceğiniz adres www.sonfiyat.com ‘dur.

 • Tiritçi Mithat- Konya Bedesteni 
 • Cemo- 4 Şube
 • Havzan- 6 Şube
 • Kurucu Kazım-Kilise Sokağı
 • Gara Fırın (Somuncu)- Büsan Sanayi
 • Serenad Etli Ekmek- Organize Sanayi
 • Sofu- Ayakkabıcılar 
 • Yıldızoğlu (Baklava)-Rampalı

Konya’da gezilecek yerlere merkez boyutunda bakarsak Selçuklu medreselerinden olan İnce Minareli, Karatay, Sırçalı gezilmelidir. O günün medresesi olan İnce Minareli Medrese, günümüzde eğitim yuvası vasfını kaybetmeden “Taş ve Ahşap Eserler Müzesi” olarak ilim irfan yuvası sıfatıyla hizmetine devam etmektedir.

Karatay Müzesi Çini eserler müzesi olup Selçuklu dönemine ait en zengin çini koleksiyonunu barındırmaktadır. Alaaddin tepesi denilen höyük üzerinde kurulmuş Selçuklu Sarayından günümüze ulaşan Alaaddin Cami ziyaret edilip, Lale bahçelerinde fotoğraf çekilip, Şehrin panaroması seyredilip çay bahçelerinden birinde soluklanma molası verebilirsiniz.

Mevlana Dergahını ziyaret edebilir yanında bulunan ve Mimar Sinan’a atfedilen Selimiye Camii’nde maneviyatınızı arttırabilirsiniz sonrasında Tarihi Konya Bedesteninde alışveriş yapabilir Osmanlı hanlarını keşfedebilir.

Geç Osmanlı Yapısı olan Aziziye Camii’yle hayranlığınızı arttırabilirsiniz. Aziziye Camii’nden sonra Şems Tebrizi Camii ve türbesini ziyaret edip Mevlana-Şems ikilemini bağlamış olursunuz. Ek olarak Sahip Ata Külliyesini ziyaret edip ardından hemen yanında bulunan Konya Arkeoloji müzesinde Çatalhöyük, Roma ve prehistorik dönem Konyasına şahit olup, yine Arkeoloji Müzesinin yanında bulunan Etnografya Müzesine gidip Konya’nın Türk dönemi geleneksel kültürüne tanıklık edebilirsiniz.

Konya Kültür Ve Sanat Alanında her yıl Eylül ayında mistik festival düzenleyip bir çok uluslararası sanatçıyı Konya’ya davet etmektedir. Bir diğer etkinlik Mevlananın ölüm yıldönümü olan Vuslat denilen Şeb-i Arus törenleriyle her yıl 27 aralıkta milyonlarca yerli yabancı turist ve devlet erkanını ağırlamaktadır

Konya gece hayatı anlamında muhafazakar bir tutum izlemekle beraber tek tük gençlerin eğlenebileceği mekanlara sahiptir. Onun dışında pavyon kültürü de Ankara ya yakınlığı dolayısıyla gelişmiştir.

 • Tren
 • Extrablat
 • Mr.Frog
 • Maydonoz
 • Parlament 

Konya’da alışveriş için akla ilk gelenler Muhacir Pazarı, Konya Tarihi Bedesten gibi yerlerden hediyelik eşyalar, el işlemeleri, yöresel ürünler gibi birçok şeye ulaşmak mümkün. 

Konya’da birçok ilçe ve mahallede farklı günlerde Semt Pazarları kurulmaktadır, bunlardan bazılarını sizler için derledik.

 • Binkonut Kapalı Semt Pazarı - Şeyh Şamil Mahallesi - Pazartesi
 • Hocacihan Semt Pazarı - Hocacihan Saray Mahallesi - Pazartesi
 • Fatih Sultan Mehmet Pazarı - Çevreyolu Caddesi - Salı
 • Yazır Semt Pazarı - Yazır Mahallesi - Salı
 • Aydınlık Evler Semt Pazarı - Aydınlık Evler Mahallesi - Çarşamba
 • Sancak Kuzeykent Pazarı - Sancak Mahallesi Özkan Siteleri - Çarşamba
 • Seyit Onbaşı Semt Pazarı - Rauf Denktaş Caddesi - Perşembe
 • Özalkent Semt Pazarı - Hadimi Caddesi - Cuma
 • Bosna Hersek Kent Pazarı - Mesaj Caddesi - Cumartesi
 • Dumlupınar Semt Pazarı - Lale Caddesi - Pazar

 • Novaland
 • Kent Plaza 
 • Kule Site
 • Real Alışveriş Merkezi

 • Beyaz Kiraz Festivali
 • Şeb-i Arus Anma Etkinlikleri
 • Yörük Türkmen Kültür Şöleni
 • Tuz, Avcılık, Kültür ve Sanat Festivali
 • Bir Nefes Bir Ses Uluslararası Tiyatro Festivali

 • 3-5 Mayıs: Hz. Mevlana ve Ailesinin Konya’ya gelişlerini Yıldönümü etkinlikleri
 • 6 Mayıs: Hıdırellez Kültür ve Bahar Bayramı etkinlikleri
 • 25-28 Mayıs: Konya Sinema Günleri
 • 1-7 Haziran: Yayla Şenliği – Çeşmelisebil /SARAYÖNÜ
 • 6 Haziran: Lille Şenlikleri – ÇUMRA
 • 13 Haziran: Tüfek Bayramı – Huğlu / BEYŞEHİR
 • 5-10 Temmuz: Nasreddin Hoca Şenlikleri – AKŞEHİR
 • 20 Temmuz – 15 Ağustos: Konya Fuarı
 • 3 Ağustos: Atatürk’ün Konya’ya İlk Gelişinin 78. Yıldönümü Programı
 • 24 Ağustos: Şeref Günü – AKŞEHİR
 • 12-13 Eylül: Hz. Hadimi’yi Anma ve Bağ bozumu Şenlikleri – HADİM
 • 12-18 Ekim: Ahilik Kültür Haftası etkinlikleri
 • 25-28 Ekim: Konya Aşıklar Bayramı (Konya Turizm Derneği – Büyükşehir Belediyesi)
 • 10-17 Aralık: Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri

 • Hice
 • Ramada Plaza
 • Araf Hotel
 • Dedeman Hotel
 • Grand Otel
 • Nov Otel
 • Hilton Garden
 • İbis
 • Rumi

Konya Ticaret’in ve Turizm’in yoğunluğu açısından sıklıkla ziyaret edilen bir şehir olduğu için her türlü imkan ve isteğe göre alternatif bulabilirsiniz. Konya ’da 5 yıldızlı lüks, termal ve butik otelleri kadar küçük alternatif konaklama tesisleri de bulunuyor. İster uzun süreli bir tatil isterseniz günü birlik konaklamalarınız için Hich, Ramada Plaza, Araf, Dedeman, Grand Otel, Nov Otel, Hilton Garden, İbis, Rumi gibi otelleri tercih edebilirsiniz.

Ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi önceden belirleyerek online otel rezervasyonunuzu uygun fiyatlara yaptırabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olan Konya’da daha çok şehir merkezine yakın bölgeler (Selçuklu, Meram, Karatay vb.) tercih edilmektedir.

Konya’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Konya’da tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler