İstanbul-Erzurum Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Erzurum Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
16 °c
açık
2024-05-27 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-05-28 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-05-29 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-05-30 12:00:00

23 °c
23 °c
2024-05-31 12:00:00

25 °c
25 °c

Erzurum Hava Durumu

Erzurum
TR .
7 °c
parçalı az bulutlu
2024-05-27 12:00:00

17 °c
17 °c
2024-05-28 12:00:00

19 °c
19 °c
2024-05-29 12:00:00

22 °c
22 °c
2024-05-30 12:00:00

13 °c
13 °c
2024-05-31 12:00:00

23 °c
23 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

 1. İstanbul'a farklı şehirlerden ulaşım seçenekleri:

  Uçakla: Türkiye'nin diğer şehirlerinden İstanbul'a uçakla gitmek en hızlı ve yaygın seçenektir. Ülkenin birçok büyük şehri, İstanbul'a direkt uçuşlarla bağlanmaktadır.

 2. Trenle: Bazı şehirlerden İstanbul'a trenle seyahat etmek mümkündür. Ancak Türkiye'nin tren ağı gelişmemiş olduğu için bu seçenek sınırlı olabilir.

 3. Otobüsle: Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a otobüsle seyahat etmek mümkündür. Birçok şehirde bulunan otobüs terminallerinden İstanbul'a seferler düzenlenmektedir. Otobüsler genellikle konforlu ve uygun fiyatlı bir seçenektir.

 4. Arabayla: Kendi aracınız varsa veya araç kiralayarak seyahat etmek istiyorsanız, Türkiye'nin çoğu şehrinden İstanbul'a arabayla seyahat etmek mümkündür. Ana yollar genellikle iyi durumdadır ve seyahat etmek kolaydır. Ancak trafik, özellikle büyük şehirlere yaklaştıkça yoğun olabilir, bu yüzden seyahat planınızı buna göre ayarlamanız önemlidir.

  Deniz Yoluyla: Bazı şehirler, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan limanlardan İstanbul'a deniz yoluyla feribot veya deniz otobüsü ile seyahat edilebilir. Özellikle yaz aylarında, sahil şehirlerinden İstanbul'a deniz yoluyla seyahat etmek popüler bir seçenektir. Bu seçenek genellikle yaz aylarında daha yaygın olup, farklı limanlardan İstanbul'a düzenlenen feribot seferleri bulunmaktadır. Deniz yoluyla seyahat etmek, özellikle manzara keyfi ve farklı bir deneyim arayanlar için tercih edilebilir bir seçenektir.

İstanbul'a ulaşım seçenekleri ve detayları, seyahat edilen şehre ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Erzurum Hakkında

Genel Bilgiler

Toprakları hem Doğu Anadolu hem de Karadeniz bölgesi sınırları içinde kalan, Türkiye’nin en yüksek (1853 m) kenti olan *Dadaş diyarı Erzurum, sahip olduğu karasal iklim nedeniyle aynı zamanda Türkiye’nin en soğuk kentlerinden biridir.

Milattan önce 11. Yüzyıla dayanan tarihi, 20 ilçesi, 9 komşu kenti ve Doğu Anadolu’nun en kalabalık nüfusu olan Erzurum, kış sporlarının da en gözde bölgelerinden biridir. Kış turizmi için dünyanın en iyi pistlerine sahip olan Palandöken tercih edilirken yılın diğer dönemlerinde de tarihi ve doğal güzellikleri için yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Erzurum, havalimanı ile kolay ulaşılabilir hale gelmiştir. 

*Dadaş: Erzurum halkının yiğit, mert, erkek kardeş, arkadaş anlamlarında kullandığı bir sözcük.

Karasal iklim etkisinin çok belirgin olarak görüldüğü Erzurum’da yazın ölçülen en yüksek sıcaklık 36.5 derece olurken en düşük sıcaklık -37 dereceyi bulmuştur.

Türkiye’de kış sporları için en çok tercih edilen Palandöken Dağı (3185 m), sahip olduğu tesisler ile ulusal ve uluslararası birçok organizasyona da ev sahipliği yapmıştır. Kış turizminin tercih edilen bölgelerinden biri olması nedeniyle özellikle kış aylarında Erzurum’a gitme niyetiniz varsa önceden alacağınız uygun fiyatlı uçak biletiyle kolayca ulaşabilirsiniz.

En uygun kampanyalı ve indirimli uçak biletlerine hızlıca ulaşmak için de www.sonfiyat.com sitesinden faydalanabilirsiniz. 

Erzurum’a nasıl gidilir diye araştırdığınızda kara yolu, havayolu, demiryolu gibi farklı yollar bulabilirsiniz. Ankara-Kars arası her gün işleyen Doğu Ekspresi treni ile Ankara, Kayseri, Sivas, Erzincan üzerinden yaklaşık 24 saatte ulaşılan kente, kara yolu ile hizmet veren birçok farklı seyahat şirketi otobüsleriyle de ulaşabilirsiniz. Erzurum – İstanbul arası otobüs yolculuğunda 1225 km, yaklaşık 16-17 saat, İzmir arası 1457 km, 22-23 saat, Antalya arası 1270 km, 21 saat, Ankara arası ise 877 km ve 13 saat sürmektedir. 

Ancak uzun saatler sürecek bir tren veya kara yolu seyahati yerine havayolu şirketlerinin fırsatlarını takip ederek, erken satın alma ile ucuz uçak bileti bulabilir ve kampanyalı uçuşlarla çok daha kısa sürede Erzurum’a uçakla gidebilirsiniz. www.sonfiyat.com sitesine girerek kampanyalı ve indirimli uçak biletlerinden faydalanıp Erzurum seyahatinizi gerçekleştirmeniz mümkün.

Erzurum’a uçakla gitmeyi tercih edenlerin kullanacakları Erzurum Havalimanı (ERZ), Erzurum ile Aziziye ilçe sınırları arasında, şehir merkezine 15km mesafede 1966 yılında askeri tesis olarak açılmış ve 1993 yılından itibaren de uluslararası seferler dâhil sivil havacılık için hizmet vermeye başlamıştır. Erzurum Havalimanı Başmüdürlüğü’ne 0442 327 28 35 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Türkiye içinde Erzurum’dan Ankara, İstanbul ve İzmir’e direkt uçuşlar yapılmaktadır ve Türk Hava Yolları dışında, Anadolujet, Pegasus ve SunExpress, Erzurum’a giden havayolu firmaları arasında yer almaktadır. Bu hava yolları ile konforlu ve uygun fiyatlara uçak bileti bulup Erzurum’a uçakla gidebilirsiniz. Erzurum’a farklı kentler ve uluslararası uçuşlar için genelde İstanbul, Ankara ve İzmir üzerinden yapılan aktarmalı seferleri kullanabilirsiniz.

Erzurum kış sporları ve kış turizmi için popüler bir şehir olduğu için kış aylarında uçak bileti fiyatları yükselmektedir. Erzurum’a bir son dakika uçuşu ile gitmeyecekseniz ucuz uçak bileti için birkaç ay öncesinden bilet almanız çok daha ekonomik olacaktır. Erzurum için en ucuz ve ekonomik uçak bileti olan tek gidiş ya da tek dönüş için 65 TL’den başlayan fiyatlar (İzmir – Erzurum) ile uçabilirsiniz.

Ayrıca dönüş tarihiniz belirli ise gidiş-dönüş uçak biletini birlikte alarak Erzurum uçuşunuzu ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanından Erzurum içine ulaşımda en yaygın kullanılan ulaşım aracı otobüslerdir. Toplu taşıma araçları ile kentin birçok farklı bölgesine ulaşım sistemli ve kolay hale getirilmiştir. Erzurum’un ilçeleri arasında otobüsler kadar minibüs de tercih edilmekte. Toplu taşıma araçlarında belediye tarafından sunulan Kardelen Kart adlı bilet sistemi kullanılmaktadır.

Ayrıntılı otobüs hatları ve bilet tarife bilgisine Erzurum Büyükşehir Belediyesi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine belediye servisleriyle gidebilirsiniz. Bu servisler, Oto Terminal Havalimanı, Erzurum Teknik Üniversitesi, EBŞ Belediye Spor Tesisleri, Kız Meslek Lisesi, Hastaneler Caddesi, Gez Mahallesi, İstasyon Meydanı güzergâhını kullanmaktadır. Havaş Otobüsleri Erzurum’da hizmet vermemektedir.

Erzurum Havalimanı’ndan kent içerisine ulaşım için dilerseniz bir rent a car şirketinden araç kiralama hizmeti satın alabilir, kent içinde ve kırsal ilçelere ulaşımda kiralık araç kullanabilirsiniz. Uçak bileti ve rent a car tercihleriniz için www.sonfiyat.com sitesine başvurabilirsiniz.

Erzurum’u gezmek için geldiyseniz şehir merkezine yakın otelleri tercih etmeniz size kolaylık sağlar. Böylece şehir merkezinden hareketle kısa sürede birçok tarihi noktaları keşfedebilir, kültürel alanları gezebilir, yemek yiyebilir ve sonrasında dinlenmek için otelinize dönebilirsiniz. İş seyahati için geldiyseniz merkezdeki bazı otellerde toplantı salonları olduğunu da bilmeniz faydalı olabilir.

Taşhan, Büyük Akçay Oteli, Dilaver Otel, Kervansaray Hotel, Rafo Otel, Amiller Otel gibi temiz, uygun fiyatlı, konforlu ve güvenli otelleri tercih edebilirsiniz.

Kış turizmi için Erzurum’u tercih edenlerdenseniz kayak aktiviteleri için Palandöken’deki Polat Renaissance Otel Erzurum, Palan Otel Erzurum ve Dedeman Palandöken Resort Erzurum otellerinden birinde konaklayabilirsiniz. Bu otellerin bazılarında kış ayları dışında bisiklet, koşu, binicilik gibi sportif etkinlikleri de gerçekleştirme imkânınız olacaktır.

Kış sporları için Erzurum’a geliyorsanız hem uçuş hem de konaklama için önceden yer ayırtmanız, uçak bilet almanız hem ekonomik bir tatil olması hem de istediğiniz tip odalarda konaklama açısından çok önemlidir. Kış sezonunda Palandöken’de yer alan lüks oteller bütçe olarak sizi zorlayacaksa biraz daha ekonomik ama konforlu alternatif olarak Otel Zade, Saltuk Otel ve Hekimoğlu Otel’i tercih edebilirsiniz.

Genelde Erzurum şehir merkezine yakın bölgelerde kalan ziyaretçiler, buradan şehir içine, yakın kırsal bölgelere ve Palandöken kayak merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Özellikle kayak için gelenler Palandöken’deki lüks otellerde konaklamayı seçebilirler. Kayak tatilinizde Erzurum’a gitmek için uçak bileti bakıyorsanız indirimli ya da kampanyalı ucuz fiyatlı uçak biletlerini www.sonfiyat.com ‘dan satın alabilirsiniz.

Erzurum’a gitmişken Cağ Kebabı yemeden şehirden ayrılmayın derler. 24 saat terbiye edilmiş ve şişe geçirilen kuzu ya da oğlak etinin odun ateşinde pişirilmesiyle ortaya çıkan Cağ Kebabı dışında, Et Döner, Kadayıf Dolması, Haşıl, Kesme Çorbası, Çortutu Pancarı, Civil Peyniri gibi yöresel özellikler taşıyan yiyecekleri de çokça bilinmektedir.

Erzurum’da bu lezzetleri Yakutiye, Palandöken ve Kazım Karabekir bölgelerindeki lüks restoranlarda bulabileceğiniz gibi bazılarını da küçük büfelerde ve salaş mekânlarda yiyebilirsiniz. Özellikle Kazım Karabekir üniversite öğrencilerine yönelik bölge olduğu için daha uygun fiyatlarda yemek yiyebilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile Kars’a giden yolcular, önceden telefonla ve internet üzerinden sipariş verip, tren Erzurum’da mola verdiğinde cağ kebaplarını trende afiyetle yiyebiliyorlar. 

Ayrıca ramazan ayında iftar saatleri öncesinde restoran ve lokantalar kapalı olduğu için hazırlığınızı buna göre yapmanızı öneririz.

 • Gel-Gör – Cağ Kebabı – Kadayıf Dolması
 • Emirşeyh Köftecisi – Şiş Köfte - Baklava
 • Güzelyurt Restoran – Karalahana Dolması – Sebze Çorbası
 • Dönerci Hacıbaba – Et Döner
 • Kadayıfçı Muammer Usta - Tatlıcı
 • Erzurum Evleri – Yöresel Yemekler
 • Ökkeş Usta – Tatlıcı
 • Karadeniz Balık Lokantası – Balık
 • Erzurum Kahvaltı Dünyası – Kahvaltıcı
 • Yakamoz - Kahvaltıcı

Erzurum’da gezilecek yerlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

Yakutiye Medresesi, İlhanlı döneminde 1310 yılında Emir Hoca Cemalettin Yakut tarafından yaptırılmıştır. Günümüze kadar ulaşan medrese bugün Türk İslam Eserleri Müzesi ve Etnografta Müzesi olarak kullanılmaktadır.

Erzurum 23 Temmuz Kongre Müzesi, şehir merkezindeki Kongre Meydanı’nda bulunmaktadır. 19. Yüzyıla ait tarihi bina, geçmişte önce İdadi Mektebi, devamında Yapı Sanat Mektebi, sonra Fen Lisesi olarak kullanılmış ve 1998 yılından itibaren de Güzel Sanatlar Lisesi’ne dönüştürülmüş ve birinci katındaki salon ve iki oda Erzurum Kongre Müzesi olarak düzenlenmiştir.

Yapım tarihi tam olarak bilinmese de Erzurum Kalesi için 5. Yüzyılın başlarında yapıldığı görüşü hâkimdir. 1960 metre yükseklikte bir tepe üzerine inşa edilen kale iç içe iki kaleden oluşmaktadır. İç kalenin duvarları yer yer 2.5-3 m kalınlığa erişir. 

1944 yılında ziyarete açılan Erzurum Arkeoloji Müzesi, Erzurum ve çevresinden gelen pek çok farklı tarihi eserin yer aldığı bir müzedir. Tarih içerisinde müze binası değiştirilmiş, yenilenmiş ve en son farklı bir yerde yeniden inşa edilen ve günümüzde hâlâ kullanılan binasına taşınmıştır.

3125 m yükseklikteki Palandöken Dağı ve Kayak Merkezi, ülkemizin en önemli kış sporları merkezlerinden biridir. Ulusal ve uluslararası çapta birçok organizasyona ev sahipliği yapan bölge, Aralık – Mayıs ayları arasında kayak tutkunları için vazgeçilmez hale gelmiştir. Şehir merkezine 10 dakikalık mesafede bulunan tesislerdeki kayak pisti, dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasındadır. Hangi mevsimde giderseniz gidin telesiyejle en yüksek noktaya çıkıp Palandöken’den Erzurum’u izlemeyi de ihmal etmeyin.

Merkeze yaklaşık 100km uzaklıktaki Tortum Gölü, geçmişte heyelan sonucu oluşan göl, günümüzde başta akbabalar olmak üzere pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Pasinler bölgesindeki kaplıcalara gitmek için de yaklaşık 40 km’lik bir yolculuğu göze almanız gerekiyor. Yöre halkı özellikle 14. Yüzyılda inşa edilmiş olan tarihi Büyük Kaplıca’yı öneriyor.

Bugün Erzurum bölgesine has oltu taşı satılan çarşı haline dönüşmüş Rüstem Paşa Kervansaray’ı 16. Yüzyılda Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 

Bunların dışında Erzurum, Palandöken Göleti, Şenkaya Göleti, Ürünlü Göleti gibi birçok gölet, Erzurum Ovası, Allahuekber Dağları, Çoruh Nehri, Tortul Şelalesi gibi doğal güzelliklere ve tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Bölgesindeki diğer şehirlere göre daha çok gelişmiş bir kent olan Erzurum’da Tiyatro, Sinema, Müze, Fuar ve Festivallere gitme şansınız var. Kentte yer alan ve köklü eğitim kurumlarından biri olan Atatürk Üniversitesi sayesinde genç nüfusun da eşlik ettiği tiyatro oyunları, konserler, kitap fuarları, bahar şenlikleri, söyleşiler gibi birçok Kültür - Sanat etkinlikleri düzenleniyor.

Bu kültür sanat etkinliklerini kaçırmamak adına sonfiyat.com sitesinden Erzurum’a ucuz ve uygun fiyatlı uçak biletinizi alabilirsiniz.

Gece hayatının pek de renkli olduğunu söyleyemeyiz Erzurum’un. Ancak kış mevsiminde kayak için gelenler sayesinde Palandöken geceleri biraz daha hareketli geçiyor. Genelde otellerin kendi içlerinde düzenledikleri etkinlikler, partiler Palandöken gece hayatını eğlenceli hale getiriyor. Çok geç saatlere kadar sürmese de barlardaki eğlencelere katılabilir, dans edebilirsiniz. 

Yöre halkı tarafından Barlar Sokağı olarak anılan yerde ve şehrin farklı yerlerinde yer alan eğlence mekânlarından bazılarını sizlere aktarıyoruz. 

 • Sosyete Bar – Mumcu Caddesi
 • Buzz Club – Palandöken
 • Cafe Lavinya – Mumcu Caddesi
 • Abluka Sahne – Mumcu Caddesi
 • Desibel Live Bar – Mumcu Caddesi
 • Rosebud Bar - Palandöken

Erzurum gezinizden özellikle de oltu taşından yapılmış hediyelik hatıra eşyalarla dönmeyi düşünüyorsanız Taşhan size uygun bir alışveriş imkânı sunar. Yine hediyelik eşyalar için hem alışveriş yapmak hem de tarihi mekân görmek gibi bir amacınız varsa Tebriz Kapı Çarşı’sına, Bakırcılar Çarşı’sına gidebilirsiniz. Yine bunların dışında Erzurum’a has birçok ürünü bir arada bulabileceğiniz Hacılar Hanı’na uğrayabilirsiniz. 

Ayrıca Erzurum’da birçok bölgede ve haftanın her günü Semt Pazarları kurulmaktadır, bunlardan bazılarını sizler için derledik.

 • Pazartesi; Yakutiye, 
 • Salı; Palandöken, Yakutiye, 
 • Çarşamba; Yakutiye, Aziziye, 
 • Perşembe; Yakutiye, 
 • Cuma; Palandöken, Yakutiye, 
 • Cumartesi; Palandöken, Yakutiye, 
 • Pazar; Palandöken, Yakutiye,

 • Erzurum Palerium AVM 
 • Forum Erzurum AVM
 • MNG Erzurum AVM

 • Geleneksel Balıklıgöl Festivali ve Karakucak Güreş Şenlikleri
 • Balık Ekmek Şenliği
 • Bal Karakucak Güreş Festivali
 • Aziziye Tabyaları Spor Şenlikleri
 • Winterfest
 • Şenkaya Kültür ve Sanat Etkinlikleri
 • Akdağ Kültür ve Sanat Festivali
 • Oltu Kültür ve Sanat Şenlikleri
 • Geleneksel Tortum Şenlikleri
 • Âşık Sümmani Şenlikleri
 • Kızıldağ Yayla Şenlikleri
 • Cumhuriyet Karakucak Güreş ve Etkinlikleri
 • Armutlu Festivali
 • Çermik Festivali

 • Erzurum Kongresi (23 Temmuz)
 • Erzurum’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu (12 Mart)

 • Palan Otel Erzurum, 
 • Dedeman Palandöken, 
 • Aydıner Resort, 
 • Büyük Akçay Oteli,
 • Polat Renaissance Otel Erzurum,
 • Saltuk Otel,
 • Dilaver Otel,
 • Otel Zade,
 • Hekimoğlu Otel,
 • Amiller Otel,
 • Rafo Otel

Erzurum’u gezmek için geldiyseniz şehir merkezine yakın otelleri tercih etmeniz size kolaylık sağlar. Böylece şehir merkezinden hareketle kısa sürede birçok tarihi noktaları keşfedebilir, kültürel alanları gezebilir, yemek yiyebilir ve sonrasında dinlenmek için otelinize dönebilirsiniz. İş seyahati için geldiyseniz merkezdeki bazı otellerde toplantı salonları olduğunu da bilmeniz faydalı olabilir.

Taşhan, Büyük Akçay Oteli, Dilaver Otel, Kervansaray Hotel, Rafo Otel, Amiller Otel gibi temiz, uygun fiyatlı, konforlu ve güvenli otelleri tercih edebilirsiniz.

Kış turizmi için Erzurum’u tercih edenlerdenseniz kayak aktiviteleri için Palandöken’deki Polat Renaissance Otel Erzurum, Palan Otel Erzurum ve Dedeman Palandöken Resort Erzurum otellerinden birinde konaklayabilirsiniz. Bu otellerin bazılarında kış ayları dışında bisiklet, koşu, binicilik gibi sportif etkinlikleri de gerçekleştirme imkânınız olacaktır.

Kış sporları için Erzurum’a geliyorsanız hem uçuş hem de konaklama için önceden yer ayırtmanız, uçak bilet almanız hem ekonomik bir tatil olması hem de istediğiniz tip odalarda konaklama açısından çok önemlidir. Kış sezonunda Palandöken’de yer alan lüks oteller bütçe olarak sizi zorlayacaksa biraz daha ekonomik ama konforlu alternatif olarak Otel Zade, Saltuk Otel ve Hekimoğlu Otel’i tercih edebilirsiniz.

Genelde Erzurum şehir merkezine yakın bölgelerde kalan ziyaretçiler, buradan şehir içine, yakın kırsal bölgelere ve Palandöken kayak merkezine kolaylıkla ulaşım sağlayabilmektedir. Özellikle kayak için gelenler Palandöken’deki lüks otellerde konaklamayı seçebilirler. Kayak tatilinizde Erzurum’a gitmek için uçak bileti bakıyorsanız indirimli ya da kampanyalı ucuz fiyatlı uçak biletlerini www.sonfiyat.com ‘dan satın alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler