İstanbul-Kayseri Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Kayseri Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
27 °c
açık
2024-06-18 12:00:00

28 °c
29 °c
2024-06-19 12:00:00

28 °c
28 °c
2024-06-20 12:00:00

29 °c
29 °c
2024-06-21 12:00:00

27 °c
27 °c
2024-06-22 12:00:00

27 °c
27 °c

Kayseri Hava Durumu

Kayseri
TR .
29 °c
açık
2024-06-18 12:00:00

29 °c
31 °c
2024-06-19 12:00:00

32 °c
32 °c
2024-06-20 12:00:00

32 °c
32 °c
2024-06-21 12:00:00

31 °c
31 °c
2024-06-22 12:00:00

31 °c
31 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

 1. İstanbul'a farklı şehirlerden ulaşım seçenekleri:

  Uçakla: Türkiye'nin diğer şehirlerinden İstanbul'a uçakla gitmek en hızlı ve yaygın seçenektir. Ülkenin birçok büyük şehri, İstanbul'a direkt uçuşlarla bağlanmaktadır.

 2. Trenle: Bazı şehirlerden İstanbul'a trenle seyahat etmek mümkündür. Ancak Türkiye'nin tren ağı gelişmemiş olduğu için bu seçenek sınırlı olabilir.

 3. Otobüsle: Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a otobüsle seyahat etmek mümkündür. Birçok şehirde bulunan otobüs terminallerinden İstanbul'a seferler düzenlenmektedir. Otobüsler genellikle konforlu ve uygun fiyatlı bir seçenektir.

 4. Arabayla: Kendi aracınız varsa veya araç kiralayarak seyahat etmek istiyorsanız, Türkiye'nin çoğu şehrinden İstanbul'a arabayla seyahat etmek mümkündür. Ana yollar genellikle iyi durumdadır ve seyahat etmek kolaydır. Ancak trafik, özellikle büyük şehirlere yaklaştıkça yoğun olabilir, bu yüzden seyahat planınızı buna göre ayarlamanız önemlidir.

  Deniz Yoluyla: Bazı şehirler, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan limanlardan İstanbul'a deniz yoluyla feribot veya deniz otobüsü ile seyahat edilebilir. Özellikle yaz aylarında, sahil şehirlerinden İstanbul'a deniz yoluyla seyahat etmek popüler bir seçenektir. Bu seçenek genellikle yaz aylarında daha yaygın olup, farklı limanlardan İstanbul'a düzenlenen feribot seferleri bulunmaktadır. Deniz yoluyla seyahat etmek, özellikle manzara keyfi ve farklı bir deneyim arayanlar için tercih edilebilir bir seçenektir.

İstanbul'a ulaşım seçenekleri ve detayları, seyahat edilen şehre ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Kayseri Hakkında

Genel Bilgiler

Kayseri... Türkiye’de her şehrin kendine has özelliği var elbette. Fakat Kayseri’yi anlatırken biraz daha üstünde durmak gerekli. Hani tarih kokuyor, gidilmesi gerek, kültür şehri, insanları güzel, yemekleri güzel diye anlatılır ya, ne eksik ne fazla... İşte öyle kültürün sanatın bilimin ve turizmin merkezlerinden sayılıyor Kayseri.

Öyle ki ismiyle müsemma, Kayseri adı bu şehre Roma döneminde verilmiştir. Ancak tam ve kesin olarak Cumhuriyet döneminde Kayseri olarak anılıyor. Roma devrinde imparator şehri manasına gelen Kaisareia oluyor bizim Kayseri... 

Şehre girerken sizi Erciyes Dağının görkemli manzarası karşılıyor. Eteklerin de bembeyaz kar kalıntıları muazzam bir tablo. İç Anadolu Bölgesinde yer alan ilimiz Türkiye’nin en kalabalık 14. İli olarak biliniyor. Seneler önce gidenler yakın zamanda gittiğinde şehrin çok geliştiğini ve hala gelişmekte olduğunu söylüyor.

Genel veriler de bu şehrin en hızlı büyüyen şehirlerden olduğunu doğruluyor. Tarihimize bize sunan bir çok zenginliği barındırıyor içinde, seyahat tutkunlarını fazlası ile tatmin eden şehir, turistler için de hedef noktaları arasında yer alıyor. Peki ya Kayseri seyahati? Kayseri seyahatiniz için en uygun fiyatlı uçak biletlerini sorgulayıp satın alabileceğiniz tek adres elbette www.sonfiyat.com ‘dur.

Kayseri ilinin iklim şartları her insanda aynı intibayı uyandırır. BU şehri soğuk hava koşulları ile tanır Türkiye, Doğrudur da. Şehirde hakim olan bozkır iklimi özellikleri yazların kurak geçmesine kışların ise oldukça soğuk olmasına sebep olmaktadır. Kayseri yükselti farklılıkları olan bir bölgededir.

Bu sebeple iklim özellikleri yer yere değişiklik gösterebilir. Bilindiği üzere daha çukurda kalan alanlar soğuğu daha az hissederken daha yüksekteki alanlar soğuğu oldukça fazla hissetmektedir. Kayseri de böyle güzel ne yapalım... Dağıyla, tepesiyle, yaylasıyla, değişken ve baskın hissettiren iklim şartlarıyla... 

Kayseri’ye ulaşım Türkiye’nin her yerinden karayolu ile mümkündür. Hava ve Demiryolunda biraz daha durum farklılaşıyor. Karayolu ile İstanbul’dan Kayseri’ye 11 saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile bu süre daha aza indirgenir. Ankara’dan ise toplam 317 km. Olan Kayseri yaklaşık 6 saat sürmektedir 

Demiryolu: Demir yolu trafiğinin en yoğun olduğu illerden biri olarak bilinen Kayseri’ye İstanbul’dan Doğu ekspresi vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Hat Ankara- Erzurum ve Karsı birbirine bağlamaktadır. Ankara’dan ise demir yolu ile ulaşım her gün seferi olan Erzurum ekspresi üzerinden gerçekleşmektedir. 

Kayseri havalimanı şehrin merkezine yaklaşık 6 km. uzaklıktadır. İstanbul’dan Kayseri’ye havayolu ile  geçiş onurair ayrıcalığı ile hemen her gün sağlanıyor. Tarifeler kış ve yaz mevsimlerinde değişiklik gösterebilmektedir. Onur airin uçuş sitesinden kampanyaları takip edebilir ve güncel fırsatlardan faydalanabilirsiniz.

Yurtdışından ise Kayseri’ye ulaşım İstanbul üzerinden aktarmalı mümkün olduğu gibi yurt içinden özellikle büyük şehirlerden aktarmasız ulaşım sağlanmaktadır. En uygun kampanyalı ve indirimli uçak biletlerine hızlıca ulaşmak ve ucuz uçak bileti için de www.sonfiyat.com sitesinden faydalanabilirsiniz.

Gidilen şehir neresi olursa olsun konaklama seçeneklerinde aranılan belli başlı özellikler vardır. Ayrıca her sene turist sayısında da artış yaşayan bölge için şehre gelen yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlamak büyük önem taşımaktadır. Konaklama seçeneklerinde bütçeye göre farklılık gösteren artı eksi özellikler olsa da bunlar sizin zevk ve arayışlarınıza göre değişkenlik gösterebilir. Sonuç olarak herkesin konaklama için tercihinde ön planda tuttuğu özellikler aynı değildir.

Tatilinizi Kayserinin göbeğinde geçirmek istiyorsanız size iyi bir haber verelim, genellikle otellerin büyük çoğunluğu merkezde yoğunlaşmış durumda. Daha çok gezmek ve daha çok keşfetmek gibi bir planınız var ise şayet kime sorsanız konaklama için ‘’Kocasinan’’ı size önereceklerdir. Kocasinan Kayseri ilinin en kalabalık ilçelerinden biri ve kendini Kayseri’de muhakkak gezilip görülmesi gereken yerlere yakınlığı ile kanıtlamış durumda. 

Otel olarak ise eğer tavsiye isteyecek olursanız Novotel’in avantajlarından bahsetmek isteriz. Ücretsiz kahvaltı ve park sorununa çözüm getiren ücretsiz otopark seçeneği bu otelin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biridir. Ayrıca merkez ile arasındaki uzaklık on dakika yürüme mesafesindedir.

Sizde şehir gezerken araç ile gezmekten ziyade ayaklarınızla gezmeyi tercih ediyorsanız, sizi yormadan kısa mesafeden işe çözüm üretecek konaklama seçeneklerini değerlendirmenizde fayda var. Gezginlerin aradığı bir diğer özellik ise şehrin manzarasını size sunan konaklama seçenekleri...

Kayseri’ye gelmişken o güzel Erciyes Dağının heybetli görüntüsüne daha fazla maruz kalmak istemek en doğal hakkınız! Kocasinan öğretmen evi ise bu manzara için biçilmiş kaftan. Belirtmeliyiz ki öğretmen evini tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla ve yer bulmak için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Kış turizminin de konaklamanın bir bölümünü oluşturduğunu görüyoruz.

Dağ otelleri turistler için büyük ilgi uyandırıyor, otellerde aranılan özellik ise hijyen ve konfor. Kış turizmi düşünüyorsanız, Erciyes dağının muazzam havasını solumak için daha erken diye düşünmeyin! Erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın derim...

Kayseri’de kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Kayseri’ye tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Bir seyahat rotamızın daha sonuna geldik. Gezerken keyif almanızı verdiğimiz bilgilere dayanmanızı tavsiyelerimizden memnun kalmanızı umuyoruz. 

Kayseri deyince bir tamlama gibi peşi sıra gelen mantının hemen kokusunun burnumuza gelmesi, bol soslu bol tereyağlı! Biraz üstü kapalı bahsedelim de sonra konuyu yavaş yavaş açacağım, yemek önemli!! Ne için gezeriz, ne için tarihi, toprağı, kültürü medeniyeti merak ederiz sorularının cevabı hep biraz daha bilimsel kalıyor şehir rehberlerinde...

Yemeğe sıra gelince mola vaktinin geldiğini anlıyoruz. Hele de yeni lezzetler tatmayı seviyorsanız, sizin için seyahat etmenin manaları bin bir çeşide bölünüyor. Yemeği kültürden ayrı tutmak ne mümkün! Hele de konumuz Kayseri ise.

Kayseri mutfağı yemek konusunda iddialı. Yani burayı ziyarete gelen turistler de yöresel lezzetlerinden tattıkça tatmak istiyor diyebiliriz. Çünkü kendini yurtdışında da ispatlamış bir mutfak kültürüne sahip şehrimiz. Mantıdan ziyade o meşhur pastırma ve sucuğu ile dillere destan menülerin ilk sıralarında yer alır.

Bilir misiniz, Kayseri mantısı neden ünlüdür? Bir kaşığa 40 tane mantı sığdırıldığı iddia edilmiştir ve kanıtlanmıştır da ondan... Şimdi bu tarihi şehrin diğer efsane lezzetlerine uğrayalım, ne nerede yenir bir göz atalım. 

SUCUK  - Başyazıcı ve Şahin Sucuklarının merkezi Kayseridir. 

PASTIRMA – Sucukta olduğu gibi pastırmada da aynı markalar piyasada adından söz ettiriyor. 

Bu aslına zor rastlanan iki lezzet Kayseri’ye has baharatlar ile hazırlanmaktadır. Bunlarla da bitmiyor anlatacaklarımız sırada Kayseri yağlaması var, bu lezzeti de tatmadan seyahatinize son vermeyin deriz. Nevzine tatlısı, örgülü pilav, pöç gibi yedikçe bir kez daha yemek isteyeceğiniz tatların durağı olan Kayseri’de sizlere tavsiye edebileceğimiz birçok meşhur da restoran var. 

 • Sultan Sofrası 
 • Çemen’s Gurme
 • Altınsaray Pöç – Kelle 
 • Taş Mekan Et Lokantası 
 • Kayseri Develi Restaurant 
 • Kemal Koçak Et Lokantası 

Kayseri’yi ziyaretiniz esnasında şehrin rehber haritasını edinmeniz zaman açısından size kolaylık sağlayacaktır. Tur ile gittiğinizde ise zaten ünlü ve tanınan mekanlara daha hızlı ve önceden planlanmış vaziyette uğrarsınız. Restoranların yer ve iletişim bilgilerine web sitelerinden ulaşabilirsiniz. 

Her şehrin kendine has ikliminin olduğunu ve gezi koşullarının bu iklim şartlarına göre değişeceğini belirtmiştik. Kayseri’de eğer kış tatili hayal etmiyorsanız tamamen şehre odaklı bir tatil planınız varsa soğuk havalara denk getirmemenizi öneririz. 

Kayseri Kalesi:  Kayseri saat kulesinin hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Sultan II. Abdulhamid zamanında camilerin yanına güneşin hareketlerine göre namaz saatlerini ayarlamak işiyle uğraşan bir ferman yayınlatmış. Bu ferman sonrası ise Kayseri’ye 1906’da bu saat kulesi inşa edilmiştir. Kulenin yüksekliği 10 metredir. 

Hunat Hatun Camii ve Külliyesi 

Bu yapı 1238 yılında yapılmıştır. O zamana ait taş oymaları turistlerin oldukça ilgisini çeker. Mimarisi Selçuklu mimarisine ait. Bina yaşından ötürü çürümeye yüz tutunca Vakıflar Bölge müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. 

Alaca kümbet 

Hani tarih şehri diyoruz anlatıyoruz, havada kalmasın anlattıklarımız. BU yapı da tarihin en büyük şahitlerinden biri. 1280 yılında Emir Cemaleddin bin Muhammed  tarafından yapıldığı bilgisine kitabesinden ulaşılmıştır. 

Zeynel Abidin Türbesi 

Mekan şu an Turizm Danışma merkezi kullanılıyor. Türbenin girişinde Sultan II. Abdülhamid’in tuğrası var. 1414 yılında Zeynel Abidin vefat edince mezarı üzerine yaptırılan türbeyi muhakkak ziyaret edin.

Gevher Nesibe Hatun Medresesi ve Şifahane 

Şifahanenin  hikayesi başka, öncelikle tarihinden biraz bahsedelim. 1. Gıyasettin Keyhüsrev, 1204te darüşşifa ile birlikte bu bitişik külliyenin inşaatını başlatır ve inşaat 1206’da tamamlanır. Fakat günümüzde yapılan bir takım çalışmalar şifahane ile ilgili farklı bilgilere ulaşıldığını gösteriyor. 1980 yılında Erciyes Üniversitesi tarafından binanın su ve kanalizasyon sistemine ulaşılacak bir kazı çalışması yapılmış.

A. Hulusi Köker’in anlattığı bilgiye göre ‘’Şifaiyye ve Gıyasiyyeden tamirat esnasında 13-15 metreden çıkarılan artezyen suları, günlerce havuza akıtıldığı halde, Selçuklu kanalı, bu suyu biriktirmeden rahatlıkla çekmiştir. Şu halde 1206 yılında açılmış olan bu Selçuklu kanalı halen çalışmaktadır. Suyun nereye akıp gittiği ise bilinmemektedir’’ 

Ne kadar ilginç değil mi?

Erciyes Dağı 

Tarihten kültürden bahsederken unutur muyuz sandınız?  Erciyes dağı unutulur mu? Tarihten sonra biraz keskin bir viraj gibi geldi bu konu. Fakat kış turizminin adresi olarak bilinen Kayseri Erciyes dağını ballandıra ballandıra anlatmazsak olmaz. Kayak yapmak için bu bölgeye geldiyseniz verilen hizmetten son derece memnun kalacaksınız, çocuklar ve ebeveynler için ayrı pistlerin mevcut olduğu, bembeyaz kar tanelerinin Erciyes’in eteklerinde buluştuğu, sıcak bir mekan aslında. Eğer kış turizmi için gitmediyseniz piknik yapmak için ideal ortamların da olduğunu göreceksiniz. Erciyes dağını gördüm demekle yetinmeyin, tadını çıkartın tavsiye ederiz... 

Mimar Sinan Evi 

Ağırnas köyü içerisinde bulunan ev ‘’Koca Sinan’’ lakaplı büyük mimar ‘’Mimar Sinan’ın’’ doğduğu evdir. Kayseri’de ziyaret etmeniz gerekenler listesine muhakkak bu evi de eklemenizi öneririz. Eski zamanlardan günümüze varlığı korunan ve çeşitli restorasyon çalışmalarıyla ziyarete açılan ev şehir merkezine 27 km. Uzaklıktadır. 

Eğer şehri hakikaten karışlamak istiyorsanız tabii ki bir günün yetmeyeceğini bilmelisiniz. Çünkü bu saydığımız başlıklardan farklı olarak küçük bir liste daha hazırladık. Seyahat uzunluğunuz dahilinde Kayseri’de muhakkak gezilmesi gereken yerlere bu noktaları da eklemelisiniz. 

 • Selçuklu Müzesi
 • Soğanlı Vadisi 
 • Döner Kümbet 
 • Arkeoloji müzesi 
 • Aladağlar 
 • Gültepe Parkı
 • Etnografya Müzesi 
 • Mescidi Aksa Camii
 • Ağırnas Yer Altı Şehri 
 • Atatürk Heykeli 
 • Sahabiye Medresesi 

 • Forum Kayseri 
 • Kayseri Park Alışveriş Merkezi
 • Mix Kayseri Yaşam Merkezi
 • İpeksaray Avm

 • Bünyan Kış Yüzme Şenliği
 • Erciyes Kış Turizm Festivali
 • Erciyes Film Festivali
 • Uluslararası Kayseri Altınçınar Film Festivali
 • İncesu Üzüm Festivali
 • Uçurtma ve Bahar Şenliği 
 • Yeni yoğurt ve Kilim Festivali 
 • Mimar Sinan’ı ve Evliyaları Anma Günü

 • HİLTON KAYSERİ 
 • RADİSSON BLU HOTAL, KAYSERİ
 • BUPA
 • İBİS KAYSERİ
 • CİTY ONE 
 • NÜZHET
 • OMMER HOTEL
 • NOVOTEL
 • IMAMOĞLU PAŞA BUTİK OTEL 
 • THE GARDEN
 • DİAMOND
 • EFRA SUITE
 • SAFFİRE TOWER
 • SETENONU 1892

Gidilen şehir neresi olursa olsun konaklama seçeneklerinde aranılan belli başlı özellikler vardır. Ayrıca her sene turist sayısında da artış yaşayan bölge için şehre gelen yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlamak büyük önem taşımaktadır. Konaklama seçeneklerinde bütçeye göre farklılık gösteren artı eksi özellikler olsa da bunlar sizin zevk ve arayışlarınıza göre değişkenlik gösterebilir. Sonuç olarak herkesin konaklama için tercihinde ön planda tuttuğu özellikler aynı değildir.

Tatilinizi Kayserinin göbeğinde geçirmek istiyorsanız size iyi bir haber verelim, genellikle otellerin büyük çoğunluğu merkezde yoğunlaşmış durumda. Daha çok gezmek ve daha çok keşfetmek gibi bir planınız var ise şayet kime sorsanız konaklama için ‘’Kocasinan’’ı size önereceklerdir. Kocasinan Kayseri ilinin en kalabalık ilçelerinden biri ve kendini Kayseri’de muhakkak gezilip görülmesi gereken yerlere yakınlığı ile kanıtlamış durumda. 

Otel olarak ise eğer tavsiye isteyecek olursanız Novotel’in avantajlarından bahsetmek isteriz. Ücretsiz kahvaltı ve park sorununa çözüm getiren ücretsiz otopark seçeneği bu otelin tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biridir. Ayrıca merkez ile arasındaki uzaklık on dakika yürüme mesafesindedir.

Sizde şehir gezerken araç ile gezmekten ziyade ayaklarınızla gezmeyi tercih ediyorsanız, sizi yormadan kısa mesafeden işe çözüm üretecek konaklama seçeneklerini değerlendirmenizde fayda var. Gezginlerin aradığı bir diğer özellik ise şehrin manzarasını size sunan konaklama seçenekleri...

Kayseri’ye gelmişken o güzel Erciyes Dağının heybetli görüntüsüne daha fazla maruz kalmak istemek en doğal hakkınız! Kocasinan öğretmen evi ise bu manzara için biçilmiş kaftan. Belirtmeliyiz ki öğretmen evini tercih edenlerin sayısı da oldukça fazla ve yer bulmak için elinizi çabuk tutmanız gerekiyor. Kış turizminin de konaklamanın bir bölümünü oluşturduğunu görüyoruz.

Dağ otelleri turistler için büyük ilgi uyandırıyor, otellerde aranılan özellik ise hijyen ve konfor. Kış turizmi düşünüyorsanız, Erciyes dağının muazzam havasını solumak için daha erken diye düşünmeyin! Erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın derim...

Kayseri’de kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Kayseri’ye tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Bir seyahat rotamızın daha sonuna geldik. Gezerken keyif almanızı verdiğimiz bilgilere dayanmanızı tavsiyelerimizden memnun kalmanızı umuyoruz. 

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler