İstanbul-Adana Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Adana Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
14 °c
açık
2024-04-22 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-04-23 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-04-24 12:00:00

22 °c
22 °c
2024-04-25 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-04-26 12:00:00

19 °c
19 °c

Adana Hava Durumu

Adana
TR .
17 °c
az bulutlu
2024-04-22 12:00:00

24 °c
24 °c
2024-04-23 12:00:00

31 °c
31 °c
2024-04-24 12:00:00

35 °c
35 °c
2024-04-25 12:00:00

35 °c
35 °c
2024-04-26 12:00:00

29 °c
29 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

 1. İstanbul'a farklı şehirlerden ulaşım seçenekleri:

  Uçakla: Türkiye'nin diğer şehirlerinden İstanbul'a uçakla gitmek en hızlı ve yaygın seçenektir. Ülkenin birçok büyük şehri, İstanbul'a direkt uçuşlarla bağlanmaktadır.

 2. Trenle: Bazı şehirlerden İstanbul'a trenle seyahat etmek mümkündür. Ancak Türkiye'nin tren ağı gelişmemiş olduğu için bu seçenek sınırlı olabilir.

 3. Otobüsle: Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a otobüsle seyahat etmek mümkündür. Birçok şehirde bulunan otobüs terminallerinden İstanbul'a seferler düzenlenmektedir. Otobüsler genellikle konforlu ve uygun fiyatlı bir seçenektir.

 4. Arabayla: Kendi aracınız varsa veya araç kiralayarak seyahat etmek istiyorsanız, Türkiye'nin çoğu şehrinden İstanbul'a arabayla seyahat etmek mümkündür. Ana yollar genellikle iyi durumdadır ve seyahat etmek kolaydır. Ancak trafik, özellikle büyük şehirlere yaklaştıkça yoğun olabilir, bu yüzden seyahat planınızı buna göre ayarlamanız önemlidir.

  Deniz Yoluyla: Bazı şehirler, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan limanlardan İstanbul'a deniz yoluyla feribot veya deniz otobüsü ile seyahat edilebilir. Özellikle yaz aylarında, sahil şehirlerinden İstanbul'a deniz yoluyla seyahat etmek popüler bir seçenektir. Bu seçenek genellikle yaz aylarında daha yaygın olup, farklı limanlardan İstanbul'a düzenlenen feribot seferleri bulunmaktadır. Deniz yoluyla seyahat etmek, özellikle manzara keyfi ve farklı bir deneyim arayanlar için tercih edilebilir bir seçenektir.

İstanbul'a ulaşım seçenekleri ve detayları, seyahat edilen şehre ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Adana Hakkında

Genel Bilgiler

Sıcaklığı, kendine has insanı ve harika lezzetler sunan mutfağı ile Akdeniz bölgesinin en güzel şehirlerinden biridir Adana. Bölgenin en büyük kenti olan Adana aynı zamanda İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra nüfus olarak Türkiye’nin beşinci büyük kentidir. 3000 yıl öncesinden bugüne gelen tarihi ve kültürel yapısıyla Anadolu’nun gezilip görülecek keyifli kentlerinin başında gelir Adana.

Uluslararası festivalleri, yağlı güreşleri, yayla şenlikleri ile kültürel güzellikleri bulunan kentin, içinde yer aldığı Seyhan Baraj Gölü, Adana’nın genel görüntüsüne ayrı bir güzellik katmaktadır. Adana şehir merkezi Akdeniz sahilinden 30 km kadar içeride, Seyhan Nehri üzerinde ve çevresindedir. 

Akdeniz’in doğu ucunda yer alan Adana, sıcak bir iklime sahiptir. Yaz aylarında bir Adana seyahati düşünüyorsanız ortalamanın 33 derece civarında olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sıcaklık zaman zaman 40 hatta 45 derecenin üzerine çıkabilmekte ve Adana’daki aşırı sıcaklarla ile ilgili sosyal medyada esprili paylaşımlara neden olmaktadır. 

En soğuk zamanında sıfırın altında dereceleri görse de kışın sıcaklık ortalaması 9-10 dereceler civarındadır. Kısacası Adana’nın güzelliklerini keşfetmek için gidilebilecek en iyi dönem ilkbahar aylarından Nisan, Mayıs, sonbahar aylarından Ekim ve Kasım aylarıdır.

Bu dönemler için, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com üzerinden işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir, önceden alacağınız uygun fiyatlı uçak bileti ile Adana’ya kolayca ulaşabilirsiniz.

Adana’ya gitmek için birçok farklı yöntem kullanabilirsiniz. Örneğin İstanbul’dan YHT (Yüksek Hızlı Tren) ile Konya’ya, oradan da bir aktarma ile Adana’ya tren yolculuğu yapabilirsiniz. Kayseri, Elazığ gibi farklı güzergâhlar üzerinden de Adana’ya trenle ulaşmanız mümkündür. Ancak İstanbul’dan 12-13 saatlik sürecek bir tren yolculuğu yerine havayolu şirketlerinin fırsatlarını takip ederek ucuz uçak bileti bulabilir ve kampanyalı uçuşlarla çok daha kısa sürede Adana’ya uçakla gidebilirsiniz.

Adana’ya uçak ve tren dışında yine karayoluyla, yani seyahat şirketlerinin otobüsleriyle gidebilirsiniz (İstanbul-Adana arası otobüsle yaklaşık 13-14 saat, İzmir-Adana 14-15 saat, Ankara-Adana 6-7 saat sürmektedir).

Adana’ya uçakla gitmeyi tercih edenlerin kullanacakları Adana Şakirpaşa Havalimanı (ADA), 1937 yılında uçuşa açılmış olup, yakın bölgedeki Mersin ve Osmaniye kentlerinin yolcu trafiğini de üstlenmiştir. Yılda yaklaşık 5-6 milyon yolcuya ev sahipliği yapan ve Seyhan bölgesinde bulunan Şakirpaşa Havalimanı’na, 0322 435 03 80 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Türk Hava Yolları dışında Atlasglobal, Pegasus, Anadolujet, Onur Air, Adana’ya giden havayolu firmaları arasında yer almaktadır. Adana’ya hizmet veren bu hava yolu şirketi seçeneklerini sonfiyat.com’dan görüntüleyebilir, hızlı bir şekilde ucuz uçak biletinizi doğrudan satın alabilirsiniz. Böylece konforlu ve uygun fiyatlara uçak bileti bulup Adana’ya uçakla gidebilirsiniz.

Adana’ya, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Antalya, Bodrum, Gaziantep gibi bölgelerden aktarmasız uçuşlar yapılmaktadır. Farklı şehirlerden uçuşlarda ise genelde İstanbul veya Ankara üzerinden aktarmalı seferleri kullanabilirsiniz.

Adana yaz tatili için gidilen bir şehir olmasa da kalabalık ve popüler bir şehir olduğu için bayram, okul tatili, yılbaşı gibi dönemlerde bilet fiyatları yükselmektedir. Eğer Adana’ya bir son dakika uçuşu ile gitmeyecekseniz çok çok ucuz uçak bileti için birkaç ay öncesinden sonfiyat.com web sitesinden bilet almanız çok daha uygun olacaktır.

Aynı web sitesinden Adana’ya bugün için uçak bileti kaç TL diye bakabilirsiniz. En ucuz ve ekonomik uçak bileti ne kadar diye soracak olursanız örneğin Anadolujet ile tek gidiş ya da tek dönüş için 96 TL’den başlayan fiyatlardan uçabilirsiniz. Ayrıca gidiş-dönüş uçak bileti alarak Adana uçuşunuzu ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Adana’ya yoğun bir şekilde uçak seferleri olduğu için Şakirpaşa Havalimanı ile şehir merkezi arasındaki ulaşım da imkânları gelişmiştir. Adana’da gezilecek yerlerin birçoğuna başta otobüs olmak üzere toplu taşıma, dolmuş ve diğer alternatiflerle ulaşabilirsiniz.

Ayrıca tek bir hat boyunca sefer yapan Adana Metrosu da şehir içi ulaşımınızı kolaylaştıracaktır. Adana Büyükşehir Belediyesi internet sitesi üzerinden metro ve belediye otobüsü tarifelerine ulaşabilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine ve otogara belediye otobüsleriyle gidebilirsiniz. Havaş servisleri ile de Osmaniye ve Mersin’e geçiş yapmanız mümkündür. Mersin’e giden servisler (yaklaşık 2 saatlik bir süren yolculuk) uçuş saatlerine göre düzenlenmiş olsa da Osmaniye yönüne giden seferler (yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculukla) günde sadece üç kez yapılmaktadır, bu nedenle uçuş saatlerinizi ve Havaş servis saatlerini denk getirmeniz gerekebilir.

Adana Şakirpaşa Havalimanı ile kent içerisine ulaşım için dilerseniz bir rent a car şirketinden araç kiralama yapabilir ya da havaalanı transferi yapan ve gideceğiniz bölgeye ekonomik transfer hizmeti veren özel araçlardan faydalanarak ucuz transfer yapabilirsiniz.

Diyelim ki tüm en ucuz uçak bileti tarihleri için ucuz bilet alma siteleri içinde en iyilerinden biri olan sonfiyat.com’a girdiniz, uçacağınız güne en uygun ve en ucuz uçak biletini Pegasus havayolu şirketinden buldunuz ve aldınız. Ardından uçuş saatinize uygun araç kiralama ya da transfer hizmeti satın alarak uçuşunuzu, uçuş öncesi ve uçuş sonrasını konforlu hale getirebilirsiniz.

Hem ticaret hayatı hem de zengin mutfağı nedeniyle çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Adana’da nerede kalacağınıza dair birçok alternatif bulabilirsiniz. Adana’da 5 yıldızlı lüks, büyük ve butik oteller kadar küçük alternatif konaklama tesisleri de bulunuyor.

İster uzun süreli bir tatil isterseniz günü birlik konaklamalarınız için Adana Hilton SA, Divan Adana, Sürmeli Adana, Sheraton Adana Hotel, Otel Seyhan gibi lüks mekânları, isterseniz şehir içinde yer alan Şehri Saray Apart, Sarı Konak Apart Hotel, İbis Adana, Şirin Park Otel, gibi farklı fiyatlardaki otelleri tercih edebilirsiniz. Ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek önceden otel rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Adana’da daha çok şehir merkezine yakın bölgeler (Seyhan, Çukurova vb.) tercih edilmektedir.

Adana’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Adana’ya tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Adana, yöreye has yemekleriyle adından sıkça söz edilen kentlerden biridir. Birçok farklı lezzeti mutfağında barındıran Adana’da nerede ne yenir ne içilir sorusu için çok fazla alternatifiniz bulunmaktadır.

Kentin adıyla özdeşleşmiş Adana Kebabı, Adana Lahmacunu, yöreye özel yöntemlerle yapılan İçli Köfte, Çiğ Köfte, Beyti, Şiş, Ciğer, Şırdan gibi yemeklerin dışında Humus, Cezerye, Ceviz Sucuğu, Bici Bici, Şalgam, Muzlu Süt ve son dönemlerde meşhur olan Adana çıkışlı bol peynirli börek gibi farklı tatları da bulabilirsiniz.

Adana’da bu lezzetleri lüks kebapçı ve restoranlarda bulabileceğiniz gibi bazılarını da küçük büfelerde ve salaş mekânlarda yiyebilirsiniz. Birçok kebapçıda yöreye özel ikram olarak yemek öncesi masanıza meze servisi yapılır, dolayısıyla ana yemeye başlamadan önce bu mezeleri tatmanızı ama karnınızı bunlarla doyurmamanızı öneririz. 

Adana gibi zengin mutfağa sahip bir kente sadece bu lezzetleri tatmak için günübirlik giden birçok yerli turist bulunuyor. Siz de yurt dışı ve Türkiye uçak bilet fiyatları için sonfiyat.com web sitesine girebilir, uçak bileti kaç TL diye bakabilir, uçak bileti promosyonlarından faydalanıp Adana’ya en ucuz uçak biletini satın alarak kebap ve tatlı yemek amacıyla Adana’ya uçakla gidebilirsiniz. 

 • Onbaşılar Kebap – Çukurova, 
 • İştah Kebap – Mısır Çarşısı Mevkii 
 • Ciğerci Bedo ya da yeni adıyla Ciğerci Ulaş Kıstak – Çukurova
 • Kebapçı Onur – Seyhan
 • Kaburgacı Yaşar Usta – Yavuzlar Mahallesi
 • Menekşe Kardeşler – Seyhan
 • Şırdancı Bedo – Seyhan
 • Dost Balık – Seyhan
 • Tarihi Kazancılar Kebapçısı (akşamları fasıl)
 • Kazım Büfe (muzlu süt)
 • Birbiçer Ciğer

Adana’da gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz;

Romalılar tarafından, Seyhan Nehri üzerine inşa edilmiş Taşköprü. Köprüden şehrin manzarasının keyfini çıkarırken hem gece hem de gündüz fotoğraf çekimlerinize fon olabilecek tarihi bir mekânı görmüş olacaksınız.

Kentin orta yerinde bulunan, Türkiye’nin en büyük parklarından biri ve bir doğa harikası diyebileceğimiz Adana Merkez Park, Sabancı Merkez Camisi ile Seyhan Nehri’nin kenarında bulunuyor. 

Antik çağlardan günümüze kadar ulaşan tarihi eserleri bulabileceğiniz Adana Arkeoloji Müzesi 1924 yılında kurulmuştur. Yörenin tarihine ışık tutan gezilecek mekânlardan birisidir.

1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından yaptırılmış Büyük Saat Kulesi de Adana’nın simgesi olmuş görülmesi gereken yerlerden biridir.

Ulu Cami, 1513 yılında Ramazan oğlu Halil Bey tarafından başlatılan inşaatı 1541 yılında Halil Bey Oğlu Piri Mehmet paşa tarafından tamamlanmıştır.

Bebekli Kilise, St.Paul adına 1880’li yıllarda yaptırılan bir İtalyan Katolik kilisesidir, çatısında 2.5m boyunda tunçtan yapılma bir Meryem Ana heykeli bulunmakta olup heykelin bebeğe benzemesi nedeniyle Bebekli Kilise adıyla anılmaktadır.

Seyhan Baraj Gölü,

Adana Etnografya Müzesi,

Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi (Tepebağ Konağı - Suphi Paşa Konağı),

Adana Sinema Müzesi.

Altın Koza Film Festivali, Türkiye’nin önemli film festivallerinden biridir. Türk sinemacıların dışında her yıl Avrupa’dan da 700 civarında konuk ağırlanmaktadır ve 70 bin üzerinde izleyiciye ulaşılmaktadır.

Her yıl Eylül ayı sonlarında yapılan bu festivali yerinde izlemek amacıyla sonfiyat.com web sitesinden Adana için en ucuz uçak biletini satın alabilir ve hem uçak konforuyla hem de en ekonomik fiyata uçarak Adana seyahatinizi uçakla gerçekleştirebilirsiniz.

Büyük bir şehir olan Adana’da kültür ve sanat etkinliklerine katılmak için isteyenler için çok sayıda Tiyatro oyunu, Sinema Salonu, Müzeler, Ulusal ve Uluslararası Fuarlar, Festivaller ve Şenlikler yer almaktadır.

Adana gece hayatı eğlenceli, renkli ve yöresel özellikleri barındırmaktadır. Adana halkı genellikle fasıl, canlı müzik bulunan mekânları tercih eder. Bu mekânlarının dışında öğrencilerin ziyaret ettiği farklı müzik türü ve uygun fiyatlı eğlence yerleri bulunmaktadır. Aşağıda Adana gecelerinde eğlenebileceğiniz mekânları bulabilirsiniz.

 • Tarihi Kısmet Meyhanesi, 
 • Saki Meyhane, 
 • Lagos Balık Restoran, 
 • Taşköprü Meyhanesi, 
 • Hayal Kahvesi Adana,
 • Beyoğlu, 
 • Kampüs, 
 • Kütük,
 • Pick Up,
 • Maki,
 • Paddy’s Irish Pub
 • Brasserie Bomonti,
 • Nort Shield Pub,

Adana’da alışveriş için Tarihi Kazancılar çarşısı ilk akla gelen yerlerden biridir. Adana’ya özgü birçok ürünü bir arada bulabileceğiniz çarşı aynı zamanda günlük ihtiyacınız olan ürünleri de tedarik etmenizi sağlar.

Hediyelik eşya olarak işlemeli bakır ve demir kaplar, el dokuması Karatepe kilimleri, Adana’ya özgü lezzetler olan Şalgam Suyu (Meşhur Kuruköprü Şalgamcısı Ali Göde), Cevizli Sucuk, Cezerye Tatlısı ve çeşit çeşit helva (Tarihi Kazancılar Helvacısı) alabilirsiniz.

 • Adana’da birçok ilçe ve mahallede farklı günlerde Semt Pazarları kurulmaktadır, bunlardan bazılarını sizler için derledik.
 • Çukurova – Güzelyalı Semt Pazarı – Pazartesi
 • Seyhan – Fevzipaşa Semt Pazarı – Pazartesi
 • Seyhan – Hürriyet Semt Pazarı – Pazartesi
 • Yüreğir – Kazım Karabekir Semt Pazarı – Pazartesi
 • Yüreğir - Akdeniz Semt Pazarı – Pazartesi
 • Çukurova – Huzur Semt Pazarı – Salı
 • Seyhan – Yeşilyurt Semt Pazarı – Salı
 • Seyhan – Topel Semt Pazarı – Çarşamba
 • Yüreğir – Çamlıbel Semt Pazarı – Çarşamba
 • Seyhan – Sarım Hamzalı Semt Pazarı – Perşembe
 • Yüreğir – Dervişler Semt Pazarı – Perşembe
 • Çukurova – Kurttepe Semt Pazarı – Cuma
 • Seyhan – Gülbahçesi Semt Pazarı – Cuma
 • Seyhan – Mihatpaşa Semt Pazarı – Cumartesi
 • Yüreğir – Otoban Semt Pazarı – Cumartesi
 • Çukurova – Belediye Semt Pazarı – Pazar
 • Seyhan – Belediye Evleri Semt Pazarı - Pazar

Adana’da ister hesaplı isterseniz lüks alışveriş yapabileceğiniz AVM’lerin bazılarını ve bulundukları bölgeleri sizler için sıraladık.

 • Adana Carrefour AVM - Aladağ
 • Adana Galleria AVM - Seyhan
 • Adana Optimum Outlet AVM - Aladağ
 • M1 Real Adana AVM - Aladağ

Adana’da yılın farklı dönemlerinde gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası bazı önemli festivallere aşağıda yer verdik. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin Onur Air ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul Adana ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Uluslararası Altın Koza Film Festivali
 • Adana Lezzet Festivali
 • Uluslararası Adana Film Festivali
 • Yumurtalık Kiteboard Festivali
 • Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali
 • Adana Kızıldağ Dağ Bisikleti Festivali
 • Kızıldağ Yayla Şenlikleri
 • Geleneksel Tufanbeyli Yaz Şenlikler ve Karakucak Güreş Festivali
 • Adana Portakal Çiçeği Festivali
 • Adana Karpuz Festivali
 • Çukurova Rock Festivali

Adana için önemli günleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Adana’nın Kurtuluş Günü (5 Ocak 1922)
 • Ceyhan’ın Kurtuluş Günü (6 Ocak 1922)
 • Feke’nin Kurtuluş Günü (22 Mart)
 • Pozantı’nın Kurtuluş Günü (25 Mayıs)
 • Kozan’ın Kurtuluş Günü (2 Haziran)

Adana’da bütçenize göre konaklayabileceğiniz birçok otel bulunuyor, bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Adana Hilton SA, 
 • Divan Adana, 
 • Sürmeli Adana, 
 • Sheraton Adana Hotel, 
 • Otel Seyhan
 • Şehri Sarap Apart,
 • Sarı Konak Apart Hotel,
 • İbis Adana, 
 • Şirin Park Otel

Hem ticaret hayatı hem de zengin mutfağı nedeniyle çok ziyaret edilen şehirlerden biri olan Adana’da nerede kalacağınıza dair birçok alternatif bulabilirsiniz. Adana’da 5 yıldızlı lüks, büyük ve butik oteller kadar küçük alternatif konaklama tesisleri de bulunuyor.

İster uzun süreli bir tatil isterseniz günü birlik konaklamalarınız için Adana Hilton SA, Divan Adana, Sürmeli Adana, Sheraton Adana Hotel, Otel Seyhan gibi lüks mekânları, isterseniz şehir içinde yer alan Şehri Saray Apart, Sarı Konak Apart Hotel, İbis Adana, Şirin Park Otel, gibi farklı fiyatlardaki otelleri tercih edebilirsiniz. Ucuz konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek önceden otel rezervasyonu yaptırmanız gerekebilir.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Adana’da daha çok şehir merkezine yakın bölgeler (Seyhan, Çukurova vb.) tercih edilmektedir.

Adana’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Adana’ya tarifeli sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler