İstanbul-Çeşme Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Çeşme Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
16 °c
açık
2024-05-27 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-05-28 12:00:00

18 °c
18 °c
2024-05-29 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-05-30 12:00:00

23 °c
23 °c
2024-05-31 12:00:00

25 °c
25 °c

Çeşme Hava Durumu

Çeşme
TR .
20 °c
parçalı bulutlu
2024-05-27 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-05-28 12:00:00

20 °c
20 °c
2024-05-29 12:00:00

22 °c
22 °c
2024-05-30 12:00:00

21 °c
21 °c
2024-05-31 12:00:00

20 °c
20 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

 1. İstanbul'a farklı şehirlerden ulaşım seçenekleri:

  Uçakla: Türkiye'nin diğer şehirlerinden İstanbul'a uçakla gitmek en hızlı ve yaygın seçenektir. Ülkenin birçok büyük şehri, İstanbul'a direkt uçuşlarla bağlanmaktadır.

 2. Trenle: Bazı şehirlerden İstanbul'a trenle seyahat etmek mümkündür. Ancak Türkiye'nin tren ağı gelişmemiş olduğu için bu seçenek sınırlı olabilir.

 3. Otobüsle: Türkiye'nin dört bir yanından İstanbul'a otobüsle seyahat etmek mümkündür. Birçok şehirde bulunan otobüs terminallerinden İstanbul'a seferler düzenlenmektedir. Otobüsler genellikle konforlu ve uygun fiyatlı bir seçenektir.

 4. Arabayla: Kendi aracınız varsa veya araç kiralayarak seyahat etmek istiyorsanız, Türkiye'nin çoğu şehrinden İstanbul'a arabayla seyahat etmek mümkündür. Ana yollar genellikle iyi durumdadır ve seyahat etmek kolaydır. Ancak trafik, özellikle büyük şehirlere yaklaştıkça yoğun olabilir, bu yüzden seyahat planınızı buna göre ayarlamanız önemlidir.

  Deniz Yoluyla: Bazı şehirler, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde bulunan limanlardan İstanbul'a deniz yoluyla feribot veya deniz otobüsü ile seyahat edilebilir. Özellikle yaz aylarında, sahil şehirlerinden İstanbul'a deniz yoluyla seyahat etmek popüler bir seçenektir. Bu seçenek genellikle yaz aylarında daha yaygın olup, farklı limanlardan İstanbul'a düzenlenen feribot seferleri bulunmaktadır. Deniz yoluyla seyahat etmek, özellikle manzara keyfi ve farklı bir deneyim arayanlar için tercih edilebilir bir seçenektir.

İstanbul'a ulaşım seçenekleri ve detayları, seyahat edilen şehre ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Çeşme Hakkında

Genel Bilgiler

Şifalı suların, eşsiz kum kalitesinin, sınırsız eğlence hayatının, güneşin ve berraklığın bir arada olduğu Çeşme, Ege bölgesinin en önemli turizm noktalarından birisidir. İzmir’in şirin bir ilçesi olan Çeşme, gemiciler tarafından küçük liman olarak adlandırılmaktadır. Fakat ilçe adını sürekli akan kaynak sularının etrafına yapılan Çeşmelerden almıştır.

Bir zamanlar yüz kadar olduğu bilinen bu çeşmelerin her birinin kendine has bir özelliği ve mimarisi olduğu bilinmektedir. Şehrin birçok noktasında yüzyıllar boyunca ayakta kalmış bu yapıları görmeniz mümkün. Günümüzde bu çeşmelerin bir kısmı kaynak sularının çekilmesi, yol çalışmaları gibi sebeplerden dolayı başka yerlere taşınmış veya kaybolmuştur.

Bu şirin belde İzmir’e yaklaşık 80 km. Uzaklıkta olmakla birlikte Doğu’da Urla, Güney ve batı da Ege deniz, kuzeyde ise Kara Burun ile çevrilidir. Aynı zamanda Yunanistan’a bağlı olan Sakız Adasına da 8 deniz mili uzaklıktadır. Urla yarımadasının batı tarafına uzanan bölümü Çeşme adası olarak anılmaktadır. Eşsiz doğal güzellikleri, antik zamanlardan kalma yapıları, küçük ovaları, tertemiz suları ile Çeşme, unutulmaz bir tatil için tercih edebileceğiniz yerlerin en başında geliyor.

Anadolu’nun batıdaki en uç noktası sayılan Çeşme’ye Akdeniz iklimi hâkimdir. Yılın büyük bir çoğunluğunda sıcaklık 30 derecenin altına düşmez. Yaz aylarında ise sıcaklık oranı 43 dereceye kadar çıkabilir ve kavurucu sıcakların etkisi hissedilmeye başlar, fakat ‘’İmbat’’ adı verilen rüzgârlar sayesinde bölge yaz aylarında serinleyerek kavurucu yaz sıcaklarını rahat geçirir.

Çeşme, kış aylarını ise ılık ve yağışlı geçirmektedir. Dondurucu türden soğuklar bölgeye uğramasa da sıcaklık zaman zaman eksilere kadar inebilmektedir. Bölgenin en soğuk ayları Ocak ve Şubat en sıcak ayları ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Envaiçeşit bitkiye, ormanlara, fundalıklara, Zeytin ağaçları, Kızılçam, Fıstık Çamı, Karaçam, Selvi, Maki ve daha birçok doğal güzelliğe ev sahipliği yapması Çeşme ikliminin güzelliğine güzellik katmaktadır. Özellikle akciğer hastaları için tavsiye edilen bölgelerden bir tane olduğunu belirtmemizde de fayda var. 

Çeşme’yi yılın her vakti ziyaret edebilirsiniz fakat en güzel zamanları yerli ve yabancı turistlerin yoğunlukta olduğu, tüm ormanların çiçek açtığı ve eğlencenin doruk noktasına ulaştığı yaz ayları. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarına Çeşme’ye gelirseniz tüm doğal güzelliklerini, tarihi yapılarını ve şehri gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz. Çok sıcaklara gelemem diyenler içinse Eylül, Ekim, Kasım aylarında gitmelerini öneririz zira Çeşme’de Kasım ayına kadar deniz sezonu devam ediyor.

Çeşme’ye kara ve hava yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kara yolu ile İstanbul (6 Saat 50 Dakika) Ankara (7 Saat 55 Dakika) İzmir (1 Saat) Antalya (6 Saat 20 Dakika) Bursa (5 Saat 16 Dakika) ve ülkenin her yerinden kalkan seyahat firmalarının otobüsleriyle Çeşme’ye ulaşabilirsiniz. Fakat İzmir otogarına indikten sonra otogardan kalkan otobüsler ile (1 Saat) Çeşme’ye gitmeniz gerekiyor. Eğer özel aracınız ile Çeşme’ye geliyorsanız İstanbul’dan Yenikapı-Bandırma feribotuna oradan da Balıkesir- Manisa - İzmir güzergâhını takip ederek, Antalya’dan Afyon-Uşak-Manisa-İzmir güzergâhını takip ederek Çeşme’ye ulaşmanız mümkün. 

Bir diğer alternatifi ise rahat ve hızlı bir yolculuk geçirmek isteyenler için hava yolunu kullanmak. Çeşme’ye İstanbul, Ankara, Adana, Antalya gibi şehirlerden ortalama 1 saat içerisinde ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Onur Air, Sun Express, Atlas Global İzmir Adnan Menderes'e Havalimanına (ADB) düzenli seferler düzenlemektedir. Haftanın 7 günü www.sonfiyat.com üzerinden Adnan Menderes Havalimanına bilet bulabilir ve seyahat planınız için ekonomik uçak bileti seçeneklerine göz atabilirsiniz. 

Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akımına uğrayan Çeşme’ye uçak bileti bulmak neredeyse imkânsız. Son dakika alacağınız biletler ise dudak uçuklatan fiyatlarla karşınıza çıkabilir.

Bu sebeple www.sonfiyat.com'a tıklayarak haftalar öncesinden biletinizi satın alabilir ve son dakika aksilikleriyle tatil planlarınızın suya düşmesine engel olabilirsiniz.

Çeşme’ye yoğun bir şekilde uçak seferleri olduğu için İzmir Adnan Menderes Havalimanının ulaşım imkânları oldukça gelişmiştir. Havalimanına indikten sonra dilerseniz HAVAŞ (90 Dakika) servislerini kullanarak, transfer hizmeti alarak veya araç kiralayarak Çeşme’ye ulaşabilirsiniz. Havaş servislerinin ücreti 25 TL’dir.

Eğer kara yolu ile geldiyseniz, İzmir otogarından Çeşme Seyahat otobüsleriyle kente ulaşabilirsiniz. Yaz aylarında saat başı bulabileceğiniz bu otobüsler sizi 19 TL’ye Çeşme’ye götürebilir. Veya seyahat ettiğiniz firmanın Çeşme’ye giden servisleri olup olmadığını sorabilirsiniz. Genellikle bu dönemlerde seyahat firmaları müşterilerine servis hizmeti sağlamaktadır. Bir diğer ulaşım alternatifi ise İzmir’den Çeşme’ye yapılan yolculukların en sık olduğu Üç Kuyular Semt Garajından. Çeşme Seyahat’in Üç Kuyular – AlaçatıIlıca - Çeşme güzergâhında giden otobüslerini kullanarak Çeşme’ye ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu otobüsler sizi 17 TL’ye Çeşme Merkezine ulaştıracaktır.

Son olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Çeşme’ye giden otobüslerinden faydalanarak ekonomik bir şekilde Çeşme’ye ulaşabilirsiniz. 

Yine en ekonomik uçak bileti fiyatlarına da www.sonfiyat.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir turizm şehri olması sebebiyle “Çeşme’de Nerede Kalınır?” sorusunun cevabını uzaklarda aramanıza gerek yok zira yüzlerce konaklama seçeneği sizi bekliyor. Haziran ayından Kasım ayına kadar yerli ve yabancı turistlerin, sporcuların, ünlü simaların ve ailelerin uğrak noktası olan Çeşme aynı zamanda Alaçatı, Ilıca ve Dalyan gibi bölgelere ulaşım imkânlarının kolaylığı sebebiyle beş yıldızlı otellerden butik otellere, kamp alanlarından bungalovlara ve şirin pansiyonlara kadar birçok seçeneği size sunmaktadır.

Çeşme İlçe Merkezi, Alaçatı ve Ilıca ise en çok tercih edilen konaklama merkezlerinden. Her bütçeye göre alternatif sunan Çeşme’de KondoSuites, Best Western Plus, Sisus Hotel, Boyalık Beach Hotel & SPA, Altın Yunus Resort ve Thermal Hotel, RadissonBluResor&Spa, Çeşme gibi farklı fiyatlardaki otelleri tercih edebilirsiniz. Ucuz konaklama seçeneklerinden faydalanmak için seyahat planınızı şimdiden yaparak önden otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Çeşme’de daha çok şehir merkezine yakın bölgeler (Ilıca, Alaçatı, Dalyan vb.) tercih edilmektedir. 

Ege mutfağının tadından yenmeyen lezzetleri ile meşhur olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden Çeşme tatiliniz boyunca kendinizi unutulmayacak bir gastronomi yolculuğuna hazırlayın. Zeytinyağlıları ve deniz ürünleri ile meşhur olan Çeşme’de yılın her mevsimi Barbun, Lüfer, Orkinos, Kalamar ve Istakoz gibi lezzetleri bulabilirsiniz. Bu ürünlerin yanında meşhur Ege mezeleri ile sofranızı şenlendirebilirsiniz. Deniz börülcesi, fava, Girit ezmesi, Şakşuka, Kabak Çiçeği Dolması ise yörenin meşhur lezzetlerindendir.

Çeşme’ye geldiğinizde mutlaka yemeniz gereken bir diğer lezzet ise Kumru. Özellikle Deniz’den çıktıktan sonra tadına doyamayacağınız bu lezzet sucuğu, erimiş kaşar peyniri ve susamlı ekmeği ile tekrar tekrar tatmak isteyeceğiniz bir lezzet fırtınasıdır. Unutmadan, sakızlı kurabiye, sakızlı dondurma ve lokma tatlısını da denemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

 • Asma Yaprağı - Alaçatı Mahallesi
 • Kumrucu Erol - Alaçatı Mahallesi
 • Ferdi Baba - Çeşme Marina
 • Yusuf Usta Ev Yemekleri - Alaçatı Mahallesi
 • Doruk Döner - Ilıca Mahallesi
 • Dost Pide - Celal Bayar Mahallesi
 • Sedir Kahvaltı - Fahrettin Paşa Mahallesi
 • Asude - İsmet Paşa Mahallesi
 • Reyhan Pastanesi - Altın Yunus Mahallesi 
 • Fava Restaurant - Alaçatı Mahallesi
 • İmren Lokantası - İsmet İnönü Mahallesi 
 • Bumba Breakfast Club - Alaçatı Mahallesi
 • Su’dan Restaurant - Alaçatı Mahallesi

Çeşme'de gezilecek yerleri şöyle sıralayabiliriz;

1508 yılında Beyazıt tarafından dikdörtgen biçimde inşa edilen, 6 kulesi ve üç hendeği ile denize sıfır olan bu kale Çeşme’nin en önemli tarihi yapılarındandır.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1528 yılında inşa edilen Kervansaray, Çeşme’nin önemli tarihi yerlerinden birisi konumundadır. Günümüzde otel olarak kullanılan bu yapı içinde aynı zamanda eğlence mekânları ve alışveriş merkezleri de bulunuyor. 

Çeşme’nin antik çağdan günümüze kadar gelmiş değerli eserlerini bulunduran Çeşme Müzesi tarihi eserlerin fazlalığı ve korunmuş bir şekilde muhafaza edilmesi ile sizi tarihin içinde bir yolculuğa çıkartacak.

Erythrai diğer adıyla Kızıl Kent, Tunç çağından bu yana çeşitli uygarlıkların bulunduğu bir yerleşim noktası. Binlerce yıl öncesine dayanan tarihiyle bu kent, Lidya, Pers, Roma gibi büyük ve güçlü uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Fakat doğal afetler ve savaşlardan büyük zarar gören bu kent günümüzde yıkık bir haldedir.

Çeşme plajları ve koyları ile meşhur bir kenttir. Altınkum Plajı, Ilıca Plajı, Pırlanta Plajı gibi birçok eşsiz güzelliği barındırmaktadır. Çeşme seyahatiniz sırasında mutlaka bu plajlardan en az bir tanesine gitmenizi tavsiye ederiz.
Son yılların en popüler yerlerinden birisi olan Aya Yorgi Koyu, masmavi denizi ve yemyeşil doğası ile yaz aylarında özellikle gençlerin uğrak noktası. Gece ve Gündüz durmaksızın devam eden ünlü eğlence mekânlarıyla Aya Yorgi, Çeşme gecelerinize renk katacak.

Delikli Koy, Alaçatı’nın el değmemiş nadir koylarından bir tanesi. Bembeyaz kayalıklarla çevrili bu yer de herhangi bir yapılaşma mevcut olamamakla birlikte küçük bir plaja sahiptir. Açılır sandalyenizi, kitabınızı ve havlunuzu yanınıza alarak huzurlu bir geçirmek isterseniz Delikli Koy’u tercih edebilirsiniz.

Çeşme’nin en meşhur yerlerinden biri olan Alaçatı’yı tabi ki es geçmeyin. Her yıl rüzgâr sörfü sebebiyle binlerce sporcuyu ve spor tutkunlarını ağırlayan Alaçatı aynı zamanda eğlence hayatının merkezi. Alaçatı gecelerini de tabi ki unutmamak gerekiyor. Gecenizi gündüz edeceğiniz Alaçatı’da yaz ayları eğlence dur durak bilmeden devam ediyor. 

Türkiye’de ilk kez “Slow Food” hareketinin parçası olan Germiyan Köyü, Çeşme’de bulunan tek Türkmen Köyü özelliğini taşımaktadır. Dört bir yani şirin evler ve çiçek motifleriyle kaplanmış bu köy yerel, doğal ve katkısız ürünleri ile organik ürünlerin üretimi ve tüketimine öncülük etmektedir. Germiyan Köyü’nü ziyaret ederseniz mutlaka katkısız ürünlerden ve köy yemeklerinden tatmayı unutmayın.

Eşek Adası, eski adıyla Godi Adası Çeşme’ye bağlı olan ufak bir adadır. Geçmişte adaya bırakılan eşeklerin üremesi ve serbest dolaşması sonucu Ada’nın ismi eşek adası olmuştur. Çeşme’den kalkan tekneler aracılığıyla bu adaya ulaşmanız mümkün. Kıyıya yanaşan tekneleri gören eşeklerin kıyıya yanaşması sonucu ilginç bir manzara ile karşılaşabilirsiniz. Koruma altına alınan ada da herhangi bir konaklama seçeneği mevcut olmamakla birlikte muhteşem bir doğaya ve berrak bir denize sahiptir.

Ege kıyılarına en yakın Yunan adalarından birisi olan Sakız adası, Çeşme’nin tam karşısında yer almaktadır. Dünya üzerinde sakız ağaçlarının yetiştiği nadir yerlerden olan bu ada olağanüstü doğası ve tarihi ile sizi unutulmayacak bir yolculuğa çıkartacak. Çeşme’den kalkan feribotlar aracılığıyla veya tur firmalarının sağlamış olduğu taşıma hizmetlerinden faydalanarak adayı günü birlik ziyaret edebilirsiniz.

Bu harika tatiliniz için de uygun fiyatlı uçak bileti araştırmasını www.sonfiyat.com adresinden yapabilirsiniz.

Yılın her döneminde farklı bir etkinliğe ev sahipliği yapan Çeşme’de onlarca kültürel ve sanatsal etkinlikle karşılaşmanız mümkün. Yöresel lezzetlerin olduğu etkinliklerden tutun da sanat etkinliklerine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapan bu kent seyahatinize unutulmaz anılar bırakacak. Adından sıkça söz ettiren Alaçatı Ot Festivali, Uluslararası Çeşme Klasik Müzik Festivali ve Hıdrellez şenlikleri popüler etkinliklerden sadece birkaçı. Ayrıca Sanat Galerileri de bölge de yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

 • Ildırı Kültür ve Sanat Festivali,
 • Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği,
 • Çeşme Open Satranç Turnuvası,
 • Çiftlik Festivali,
 • Aşk Festivali,
 • Germiyan Festivali,
Bölgede gerçekleşen bazı popüler kültür sanat aktivitelerindendir.

Çeşme’de gece hayatı ve eğlence dendiği zaman durup bir dakika soluklanmanız ve düşünmeniz gerekiyor. Çünkü meyhanelerden tutun da “beach” partilere, özel eğlence etkinliklerden Clublara kadar onlarca seçenek önünüze seriliyor. Eğlencenin hiç hız kesmediği Çeşme’de popüler diyebileceğimiz bir mekân yok. Çünkü nereye giderseniz gidin eğlenmeden dönmeniz pek mümkün değil. Aşağıda Gündüzü kadar gecesini de seveceğiniz eğlence mekânlarını sizler için derledik.
 • Sole Mare
 • Paparazzi Bar
 • Kafe Pi
 • Öküz Bar
 • Fly-InnBeach Club
 • Jolly Joker
 • DuskNight Club
 • BeforeSunsetBeach
 • Modeo
 • MomoBeach
 • Tektekçi
 • Nar Bar
 • Göz Lounge
 • Adı Memiş
 • Köyün Delisi
 • Cancun
 • Marrakech
 • Babylon Aya Yorgi
 • Zilly
 • Alaçatı Shot Bar
 • Meyhane Şerefe
 • Su Balık
 • Varla Restaurant

Çeşme’de alışveriş için ziyaret edebileceğiniz birçok alternatifiniz bulunmaktadır. Burada alışveriş yapmanın ayrı bir keyfi olduğunu belirtmemizde fayda var. Semt pazarlarından tutun da rengârenk çarşılar ve ünlü markalara kadar envaiçeşit hediyelik eşya, takı, yöresel ürünler, kumaşlar, ev eşyası ve kıyafetler bulabileceğiniz Çeşme’de ne tarafa doğru gideceğinizi şaşıracaksınız. Bölgenin en meşhur pazarlarından olan Alaçatı Pazarı’na birçok yerli ve yabancı turist alışveriş yapmak için günü birlik gelmektedir. Üstelik gezmekten yorulduğunuzda otlu gözleme ve çay eşliğinde ufak bir mola verebilirsiniz.

Çeşme’nin farklı bölgelerinde bulunan semt pazarlarını sizler için derledik;

 • Dalyan Açık Halk Pazarı - Salı
 • Reis Dere Halk Pazarı - Çarşamba
 • Çeşme Merkez (Köy Ürünleri Üretici Pazarı) - Çarşamba
 • Ilıca Açık Halk Pazarı - Perşembe
 • Ovacık Açık Halk Pazarı - Cuma
 • Çiftlik Pazarı - Cuma
 • Alaçatı Pazarı - Cumartesi
 • Çeşme Merkez Açık Halk Pazarı - Pazar

Çeşme AVM kültürünün çok gelişmiş olduğu bir belde değildir. Burada AVM’ler yerine markaların ve marketlerin ufak dükkânları vardır. Hepsinin tek bir noktada buluştuğu bir AVM noktası bulunmamaktadır. Fakat tüm saygın markaları ve ihtiyacınız olabilecek herhangi bir ürünü Çeşme içerisinde kolaylıkla bulabilirsiniz.

 • Cadde Plus AVM 
 • Çeşme Marina
 • Bamboo Urla AVM

 • Alaçatı Ot Festivali (Nisan)
 • Hıdrellez Şenliği (Mayıs)
 • Reisdere Uçurtma Festivali (Mayıs)
 • Ilıca’dan Ata’ya Selam (Ağustos)
 • Alaçatı Windsurf Dünya Kupası (Ağustos)
 • Ildırı Sanat Festivali (Ağustos)
 • Çeşmenin Kurtuluşu: 16 Eylül
 • Uluslararası Çeşme Müzik Festivali ve Deniz şenlikleri (Eylül)
 • Şarap Festivali (Eylül)
 • Ovacık Tarım ve Sakız Koyunu Şenliği (Eylül)
 • Germiyan Festivali (Ekim)
 • Çeşme Aşk Festivali (Ekim)
 • Çeşme Gran Fondo (Kasım)

 • Altın Yunus Resort&Thermal Hotel
 • Çeşme Ilıca Hotel SPA &ThermalResort
 • Pırıl Hotel
 • Alaçatı Alalucca
 • Alaçatı Mor Salkım Konağı
 • 128A by Aslışah Alkoçlar
 • Sheraton Çeşme Hotel Resort& SPA
 • RadissonBlu Resort& SPA Çeşme
 • Boyalık Beach Hotel & SPA
 • Best Western Plus Çeşme
 • Alaçatı Marina Palace

Bir turizm şehri olması sebebiyle “Çeşme’de Nerede Kalınır?” sorusunun cevabını uzaklarda aramanıza gerek yok zira yüzlerce konaklama seçeneği sizi bekliyor. Haziran ayından Kasım ayına kadar yerli ve yabancı turistlerin, sporcuların, ünlü simaların ve ailelerin uğrak noktası olan Çeşme aynı zamanda Alaçatı, Ilıca ve Dalyan gibi bölgelere ulaşım imkânlarının kolaylığı sebebiyle beş yıldızlı otellerden butik otellere, kamp alanlarından bungalovlara ve şirin pansiyonlara kadar birçok seçeneği size sunmaktadır.

Çeşme İlçe Merkezi, Alaçatı ve Ilıca ise en çok tercih edilen konaklama merkezlerinden. Her bütçeye göre alternatif sunan Çeşme’de KondoSuites, Best Western Plus, Sisus Hotel, Boyalık Beach Hotel & SPA, Altın Yunus Resort ve Thermal Hotel, RadissonBluResor&Spa, Çeşme gibi farklı fiyatlardaki otelleri tercih edebilirsiniz. Ucuz konaklama seçeneklerinden faydalanmak için seyahat planınızı şimdiden yaparak önden otel rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Çeşme’de daha çok şehir merkezine yakın bölgeler (Ilıca, Alaçatı, Dalyan vb.) tercih edilmektedir. 

Diğer Türkiye Destinasyonları

Etkinlikler