İstanbul-Madrid Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Madrid Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
4 °c
açık
2021-03-09 12:00:00

11 °c
11 °c
2021-03-10 12:00:00

11 °c
11 °c
2021-03-11 12:00:00

7 °c
7 °c
2021-03-12 12:00:00

8 °c
8 °c
2021-03-13 12:00:00

10 °c
10 °c

Madrid Hava Durumu

Madrid
ES .
6 °c
kapalı
2021-03-09 12:00:00

10 °c
10 °c
2021-03-10 12:00:00

11 °c
11 °c
2021-03-11 12:00:00

14 °c
14 °c
2021-03-12 12:00:00

15 °c
15 °c
2021-03-13 12:00:00

13 °c
13 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Madrid Hakkında

Genel Bilgiler

Madrid 1562 yılında ilan edilmiş dünyanın en eski başkentlerinden bir tanesidir. Üç buçuk milyon civarındaki nüfusu ile Avrupa'nın da en kalabalık şehirlerinden bir tanesidir. I·spanya, yönetim biçimi üniter parlamenter monarşi olan bir ülkedir. Yani ülkenin Parlamentosu’nun yanında kraliyet yönetimi söz konusudur. Dünyanın en büyük saraylarından bir tanesi olan Royal Palace de Madrid, kraliyet makamına ait dünyanın en büyük saraylarından bir tanesidir.

Geçmişi 3000 yıl geriye uzanan kent, Avrupa'nın en köklü tarih mirasını da ev sahipliği yapar. I·spanya'nın başkenti oluşu sahip olduğu tarihi ve kültürel miras sebebiyle Madrid, dünyanın en çok turist alan kentlerinden bir tanesidir. Tabii bu noktada futbol konusuna da değinmek gerekir. Futbolun beşiği olarak bilinen Madrid, ülkenin en büyük takımlarının da merkezdir. Real Madrid ve Atletico Madrid gibi takımların sahaları Şehirde yer aldığından, kentte futbol turizmi de oldukça önemlidir. 

Tabi Madrid en çok devlet işlerinin yönetim merkezi ile öne çıkan bir şehirdir. Kentte çok sayıda kamu binası, senato ve parlamento gibi yasama organları bulunur. Yönetim sistemi bakımından illere ayrılmış olan ülke, Türkiye'deki ne benzer bir sisteme sahiptir. Yani devletin tüm teşkilatlanması Madrid merkezlidir. Şehirde ihtiyaçların karşılanması bakımından her türlü imkâna erişmek mümkündür. Denize kıyısı olmamasından dolayı deniz turizminin söz konusu olmadı şehir, daha çok kültür turizmine alanı oluşturmaktadır.

Temel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.

İspanya Schengen vize sistemine dahil olan ülkelerdendir.

Her başvuru için 2 (6 aydan eski olmayan, arka fonu beyaz biometrik) fotoğraf gerekmektedir.

Kişi başı 1 form doldurulması gerekmektedir.

Planlanan seyahatten 180 gün önce vize başvurusu yapılabilir, seyahat tarihine minimum 15 gün kala başvuru yapalabilir seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında 15 günden az süre olması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir.


Özel Bilgiler

Yeşil pasaport sahiplerinin İspanya Vizesi ihtiyaci yoktur.

İspanya vizesi başvuruları BLS Aracı Kurumu vasıtası ile randevu alınarak İstanbul, Ankara ve İzmir' den yapılmaktadır.

Evlilik, boşanma gibi nedenlerden dolayı soyadı değişikliği yaşamış olan kişilerden güncel soyadlarının kullanıldığı pasaport ile İspanya vizesi müracaatı yapmalıdırlar.

İspanya vizesi özel başvurusu için BLS VIP Servisi uygulamasından 300 TL karşılığında yararlanılabilir ancak bu tercih işlem sürecini ve kararını etkilemez.

İspanya vizesi için gerekli seyahat sağlık sigortası tüm seyahati süresi kapsayan, kaşe ve imzalı orijinal olarak sunulmalıdır.

İspanya vizesi başvuru dilekçesi İngilizce  olmalıdır.

Uçuş ve Otel rezervasyonu ibraz edilmelidir, ayrıca kontrol edileceğinden doğru rezervasyonun olması önemlidir.


Turist Vizesi

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize Ücreti: 106 USD

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( kaşeli ve imzalı )
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • E-devlet sisteminden alınmış barkodlu ikametgah belgesi
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Ticari Vize

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize Ücreti: 106 USD

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Karşı taraf firmadan davet mektubu fotokopisi
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( kaşeli ve imzalı )
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • E-devlet sisteminden alınmış barkodlu ikametgah belgesi
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Öğrenci Vizesi

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize ücreti: 0-6 yaş Ücretsiz - 06-12 yaş 61 USD - 12 yaş üzeri 106 USD

Başvuru sırasında gerekli belgeler

Ebeveyn'e ait evraklar:

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış dilekçe aslı
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Seyahat masraflarının karşılanacağına beyan eden İngilizce sponsorluk dilekçesi

Başvuru sahibine ait belgeler:

 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden veya nüfus müdürlüğünden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği aslı
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş vize başvuru formu, 18 yaş altı başvuru sahiplerinin vize formunda yer alan imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
 • Anne ve baba tarafından Noter onaylı muafakatname aslı, muafakatname içeriğinde seyahat tarihleri belirtilerek İspanya'ya seyahat edileceği beyan edilmelidir.
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Konsolosluk


Fahri Konsolosluk

I·ber Yarımadası’nın merkezinde, Barselona ve Valencia'ya göre oldukça yüksek konumda yer alan Madrid, karasal iklimin tüm özelliklerine sahiptir. Kış sıcaklıkları zaman zaman negatif değerleri inen şehir, yoğun yağış almamakla birlikte sert rüzgârları ve keskin soğuğu olan bir iklime sahiptir. Özellikle mevsim geçişlerinde ani sıcaklık değişiklikleri sıkça görülen Madrid, yaz aylarında 40 santigrat dereceye ulaşan sıcaklıkların görülebildiği bir merkezdir.

Madrid'e ziyaret edeceğiniz tarihte iklim koşullarını dikkate almanızda fayda vardır. Örneğin yaz aylarında, gündüz sıcaklıkları 40 dereceye çıkarken, gece oldukça düşük sıcaklıklar söz konusu olabilir. Karasal iklimin özellikleri gereği bu şehirde gece gündüz sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında bu durum rahatsızlık verici seviyeye ulaşabilir. Ancak Madrid, iklimi ile rahatsız edici olmayan bir şehirdir. Gerekli tedbirleri almanız durumunda sorun yaşamadan şehrin keyfini çıkarabilirsiniz.

Madrid dönecek kıyısı olmayan bir şehir olduğu için, deniz ulaşımı söz konusu değildir. Avrupa'nın en büyük hava limanlarından bir tanesine sahip olan şehre, Türkiye'den, Türk Hava Yolları, Pegasus Havayolları ve Atlasjet gibi yerel firmalarla uçabileceğiniz gibi, Air Europa ve Lufthansa Avrupa merkezli havayolu şirketlerini de tercih edebilirsiniz. Madrid'e aktarmalı ve aktarmasız uçuş hemen her gün gerçekleştirilmektedir.

Havayolu seyahati dışında karayolu veya seçeneklerini de tercih edebilirsiniz. Tüm Avrupa'da olduğu gibi İspanya'da da yoğun biçimde kullanılan bir demiryolu ağı söz konusudur. Karadan erişim durumunda, Türkiye'den bu yöne seyahat edecek olanların oldukça uzun bir mesafeyi göze alması gerekmektedir. Herhangi bir Avrupa ülkesinden erişim göreceli olarak daha kolay olsa da Türkiye’den kara yoluyla bu noktaya ulaşmak olduk uzun bir zaman dilimini kapsayacaktır.

Madrid diğer Avrupa şehirlerinin pek çoğuna göre, daha geniş bir alana yayılmış ve daha kalabalık bir şehirdir. Dolayısıyla toplu taşıma imkânları bakımından birçok Avrupa şehrinden daha yoğun imkânlara sahiptir. Toplu taşımada hafif raylı sistem, metro ve otobüs ağları yeterli biçimde hizmet vermekte, yılın her döneminde toplu taşıma hizmetlerinin kolayca erişilebilmektedir. Kente turistik gezi düzenleyenler için, toplu taşım imkânlarından faydalanabilecekleri özel kartlar tedarik edilebilmektedir.

Bu sayede hemen her toplu taşıma aracını kullanabilmekte, Avrupa'ya göre bir miktar ucuz olsa da Türkiye'ye göre yüksek sayılabilecek fiyatlarla gezebilmektesiniz. I·spanya'nın genelinde, tüm Avrupa'da olduğu gibi taksi toplu taşıma göre daha nadir kullanılan bir araçtır. Zira toplu taşıma her yere ulaşmak için yeterlidir. Elbette tercih etmeniz durumunda kolaylıkla taksi bulabilir, istediğiniz lokasyona erişebilirsiniz. Tabii bunların yanında dilerseniz araç kiralayarak, endi veya İspanya'nın diğer bölgelerini de gezebilirsiniz.

I·spanya'da trafik Türkiye'deki gibi sağdan akmaktadır.

I·spanya'nın genelinde olduğu gibi; Madrid yoğun bir turist trafiğine sahiptir. Yılın belli dönemlerinde, iş maksadı ile gerçekleştirilen seyahatlerin yanı sıra, şehirde gerçekleşen spor müsabakaları, gösteriler, konferanslar ve diğer etkinlikler nedeniyle artan bir nüfus söz konusudur. Bu nedenle şehirde birçok Turizm tesisi konaklama hizmeti vermek üzere konuşlanmış durumdadır. İspanya Turizm Bakanlığı yüksek standartlarda turizm hizmeti vermek üzere işletmeleri yoğun bir denetime tabi tutmaktadır.

Zaten bir Avrupa Birliği ülkesi olması sebebiyle İspanya'da konaklama imkânları belli standartların üzerindedir. Bu noktada tesislerin fiyatlarına da değinmek gerekir. 

I·spanya'nın kıyı kentlerinde, konaklama astronomik maliyetlerle alınan bir hizmet olarak kabul edilebilir. I·spanya genel olarak Türkler için pahalı bir ülke olmakla birlikte, Madrid kıyı kentlerine göre biraz daha ekonomiktir. Nitelikli otellerden, yüksek standartlarda ve uygun fiyatlarla hizmet olabilmek için, elbette erken rezervasyon fırsatlarını takip etmelisiniz. Sezonun belli dönemlerinde çok uygun fiyatlarla kentte konaklama imkânı söz konusu iken, kimi zaman şehrin yoğunluğuna bağlı olarak yar bulunamama ihtimali söz konusu olabildiği gibi, son dakika rezervasyonları daha pahalı olabilir.

Madrid’de pek çok farklı standartta konaklayabilirsiniz. Romantik oteller, geleneksel oteller, iş otelleri, butik oteller, pansiyonlar ve apartlar otel gibi birçok seçeneğe ulaşmanız mümkün. Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve olabilecek en erken tarihte rezervasyonlarınızı tamamlamalısınız. Gerek uçak bileti alırken, gerekse otel rezervasyon yaptırırken erken rezervasyon doğru olacaktır. Bu şekilde bu seyahati son derece ekonomik hale getirebilir, şehrin tadını keyifle çıkarabilirsiniz. 

Şimdi tek yapmanız gereken size uygun uçuşları araştırmak ve otelinizi seçmek. Birkaç tıkla bütçenize ve seyahat tarihinize uygun otel ve yolculuk seçeneklerine erişebilir, Madrid’de benzersiz bir tatil yapabilir ya da iş seyahatinizi keyifli hale getirebilirsiniz. 

I·spanya, Yunanistan, İtalya ve Fransa ile birlikte Akdeniz mutfağının temsilcilerinden bir tanesidir. Ayrıca bölgede uzun süre egemenlik sahibi olan Endülüslerin İspanyol yemek kültürüne bıraktı ciddi bir miraslarda söz edilebilir. Ülkenin en bilinen yemeği Paella; tavuk balık ve diğer deniz mahsulleri ile birlikte pişirilen bir çeşit pilavdır. İspanyol mutfağının bu benzersiz lezzeti elbette Madrid içinde vazgeçilmez yemekler arasında yer alır.

Kuzey Avrupa mutfağından farklı olarak, İspanyol mutfağında kızartmalar ve unlu mamulleri daha fazla yer kaplar. Örneğin; Gazpacio Arap mutfağının etkili olduğu bir çeşit un çorbasıdır. Bu yemeğin içerisinde kızartılmış ekmek parçaları, yumurta ve sebze parçaları bulunur. Oldukça yağlı olan bir yemek İspanyol mutfağının Ana bileşenlerinden bir tanesidir. Kentte, İspanyol mutfağı ve dünya mutfağı seçeneklerinin hemen hepsine erişmek mümkündür. Yalnız maalesef, İspanya'da çok yoğun bir Türk nüfusu bulunmadığından, Türk mutfağı araştırınız karşılıksız kalabilir.

Şehrin tüketicilerin değerlendirmelerine göre en popüler restoranları;

 • El Recuerdo
 • Restaurante Arroceria Puerta de Atocha
 • Botin Restaurant
 • Zenith Brunch & Cocktails
 • Restaurante La Baracca
 • Steakburger Arenal
 • Flamenco Restaurant Corral de la Moreria
 • El Txoko
 • Kathmandu Tandoori House Nepali & Indian Cuisine
 • Los Montes de Galicia
 • Ástor
 • Healthy Hunters
 • La Gaditana Castellana
 • Cebo
 • Camino Sacramento
 • Restaurante Nuevo Horno de Santa Teresa

Biçiminde sıralanmaktadır.

Madrid oldukça köklü bir tarihi mirasa sahiptir. Ancak bölgenin yaygın doğal güzelliklerinden bahsetmek çok mümkün değildir. Bir Plato üzerine kurulu şehir, kırsal bir bölgede yer alır yarımadanın merkezinin genelinde olduğu gibi, kuzey Avrupa'ya benzer bir dokuya sahip değildir. Ancak zaten şehrin kültürel mirası ama özelliğidir. Burada gezilecek ve görülecek mekânlar daha çok kültür ve sanat ağırlıklıdır. Elbette Arena, spor stadyumları ve Gösteri merkezleri de gezilmesi gereken yerlerdir. 

Kente tepeden bakıldığında, meydanların birbirine bağlandığı yollardan oluşan bir ağ görünür. Yani Madrid, birçok meydana sahip Belki de dünyanın en çok meydana sahip kentidir.

Plaza Mayor; kentin en büyük ve merkezi meydanıdır. Burada bağlı Yollar üzerinde yüzlerce alışveriş mekânı, restaurant, cafe ve eğlence mekânı bulunur. Burada şehrinin tadını çıkardıktan sonra, hâlihazırda aktif bir şekilde kullanılıyor olmasına karşın, turistik ziyaretleri de açık olan İspanya Kraliyet Sarayı'nı ziyaret etmenizi öneririz. Dünyanın en büyük sanat galerilerinden bir tanesi olan Museo del Prado'yu ziyaret ettikten sonra Templo de Debod, antik kentindeki tarihi mirası inceleyebilirsiniz.

İspanya ile kültür sanat bir arada kullanıldığında akla elbette ilk önce Flâmenko gelir. Yarımadanın binlerce yıllık geçmişinde, çok sayıda kültürün bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Flâmenko; hem bir müzik türü hem de bir dans türü olarak, İspanya'nın dünyaya yayılan sevilen bir türdür. Elbette bu kültürün en rafine örneklerine Madrid'de ulaşabilirsiniz. Şehirde düzenli olarak Flâmenko etkinlikleri düzenlenmekte, gösteri merkezleri ve barlarda özel gösteriler sunulmaktadır.

Dünyaya mal olmuş yerel kültürel eğerleri bulunan İspanya, evet Öncelikle kendi yöresel kültür ve sanat değerlerini ziyaretçilerine arz eder. Şehirde kültür mirası olarak tanımlanan çok sayıda, eski yapı ve müze, sanat galerisi ve gösteri merkezi bulunmaktadır. Bunlar başlıca; 

 • Matadero Madrid
 • Conde Duque
 • CentroCentro
 • Círculo de Bellas Artes
 • Mapfre Foundation. Bárbara de Braganza Exhibition Hall 
 • Prado Museum 
 • El Retiro Park
 • Plaza Mayor
 • Puerta del Sol
 • Cibeles Fountain
 • Thyssen-Bornemisza National Museum

Şeklinde sıralanır ki, bunların dışında çok sayıda mekân söz konusudur.

İspanyollar için fiesta milli bir değerdir. Flâmenko müzisyenlerinin hemen her sokakta haklı dans ettirdiği bir şehirde elbette gece hayatı da aradığınızdan fazlasınız sunuyor. Yalnızca yerel kültürel eğlence değil, Madrid’de elektronik çalınan mekânlar ve büyük eğlence mekânları da yer alıyor. Fabrik, Nox, Gotham, Pirandello, Opium, Mondo Disco, Goya Scoial Club gibi mekânlardan elektronik, techno ve trance müziğin keyfini çıkarabilir, yüksek standartlarda eğlencenin tadına bakabilirsiniz. 

Tabii buraya gelmişken Flâmenko’nun en rafine formunu izlemeden gitmek olmaz. Corral de la Morería, dünyanın en iyi Flâmenko müziğinin ve dansının icra edildiği yer olarak bilinir ki mekânın diğer ismi Flâmenko’nun Mabedidir. Yine Flamenko Dinleyebileceğiniz alternatif mekanlar içerisinde; Café de Chinitas, Torres Bermejas, Las Carboneras ve Las Tablas sayılabilir.

Madrid’de dinlenip, iyi zaman geçirebileceğiniz pek çok farklı mekan da elbette size hizmet veriyor. Kentte çok sayıda cafe, bar ve bistro hizmet veriyor. Bunların ziyaretçiler tarafından en beğenilenleri listesinde başlıca; Bar Cock, Coctelería Del Diego, Soho, DRY Martini Bar by Javier de las Muelas, Museo Chicote, Salmón Gurú, 1862 Dry Bar, Macera Taller Bar yer alıyor.

Madrid, adeta dev bir alışveriş merkezi gibidir. Kentin her sokağında ve caddesinde alışveriş yapabileceğiniz bir mağaza ile karşılaşabilirsiniz. Madrid’in en önemli alışveriş ve moda merkezi, Salamanca’dır. Golden Mile olarak da bilinen bölgede modaya doyabilir, genellikle lüks mağazalar olduğundan alışveriş yapmakta biraz tereddüt edebilirsiniz.

Zira Avrupa modasının önemli merkezlerinden bir tanesi olan Golden Mile, oldukça pahalı bir merkezdir. Tabii burada beğendiğiniz giysilerin benzerlerini diğer alışveriş merkezlerinden daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. El Rastro, Castellana, Preciados ve Argüelles Madrid’de alışveriş yapabileceğiniz diğer merkezlerdir.

Tabii başta da belirttiğimiz gibi; alışveriş için özel olarak bir lokasyon seçmenize aslında gerek yok. Madrid’in herhangi bir yerinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek, mağazalar, alışveriş merkezleri ve geleneksel dükkânlara erişebilirsiniz. 

Madrid’in hemen her noktasında farklı büyüklüklerde alışveriş merkezleri bulunuyor. Bunların başlıcaları;

 • Moda Shopping
 • Arturo Soria Plaza
 • Centro Comercial La Gavia
 • Centro Comercial Plaza Rio
 • ABC Serrano Shopping Center
 • Ermita Mall
 • Castellana 200
 • Plenilunio
 • Sala Moda Shopping
 • Centro Comercial Príncipe Pío
 • Centro Comercial La Vaguada

Şeklinde listeleniyor.

Avrupa kentlerinin birçoğundan daha fazla genele hitap eden festivalin söz konusu olduğu İspanya’da Madrid de oldukça yoğun bir festival trafiğine sahip. Geleneksek kültürün bileşenleri olan festivallerine sıkı bir şekilde bağlı olan kent sakinlerinin yıl boyunca gerçekleştirdikleri en önemli festivaller;

 • San Isidro
 • San Pedro
 • Almudena
 • Santa Barbara
 • La Virgen de la Presentacion
 • Dos de Mayo
 • La Paloma
 • Nochevieja
 • Festival de otono

Şeklindedir. Ki şehide geleneksel olmayan birçok festivalde yıllara özgü olarak düzenlenmektedir.

İspanya, Hıristiyan nüfus ağılıkta olmakla birlikte, nüfusu içerisinde Müslüman ve Yahudiler bulunan bir ülke olsa da, ulusal dini bayramlar Hıristiyan bayramlarıdır. Bazı festivaller dini ve milli bir anlam ifade etmese de, geleneksel değerler olduğu için resmi tatil olarak benimsenmiştir. Bu günler kronolojik olarak;

 • (1 Ocak) Yeni Yıl
 • (6 Ocak) Epiphany
 • (19 Mart) San José Anma Günü
 • (1 Nisan) Paskalya Bayramı
 • (1 Mayıs) Emek Günü ve Bayramı
 • (2 Mayıs) Kamu Emekçileri Günü
 • (15 Mayıs) San Isidro Festivali
 • (3 Haziran) Corpus Crista
 • (12 Ekim) İspanya Milli Günü
 • (1 Kasım) Azizler günü
 • (9 Kasım) Almudena Festivali
 • (6 Aralık) Anayasa Bayramı
 • (25 Aralık) Noel

Şeklindedir.

Madrid Turizm ajansı tarafından tavsiye edilen ve ziyaretçiler tarafından en beğenilen oteller;

 • Room Mate Oscar
 • Urban Hotel
 • Orfila
 • Catalonia Las Cortes
 • Mercure Madrid Santo Domingo
 • Wellington Hotel
 • Hotel NH Collection Madrid Palacio de Tepa
 • Hospes Madrid
 • Palacio de San Martín
 • Abalú
 • The Westin Palace
 • Apartosuites Jardines de Sabatini
 • Me Madrid Reina Victoria

Olarak listelenmektedir.

I·spanya'nın genelinde olduğu gibi; Madrid yoğun bir turist trafiğine sahiptir. Yılın belli dönemlerinde, iş maksadı ile gerçekleştirilen seyahatlerin yanı sıra, şehirde gerçekleşen spor müsabakaları, gösteriler, konferanslar ve diğer etkinlikler nedeniyle artan bir nüfus söz konusudur. Bu nedenle şehirde birçok Turizm tesisi konaklama hizmeti vermek üzere konuşlanmış durumdadır. İspanya Turizm Bakanlığı yüksek standartlarda turizm hizmeti vermek üzere işletmeleri yoğun bir denetime tabi tutmaktadır.

Zaten bir Avrupa Birliği ülkesi olması sebebiyle İspanya'da konaklama imkânları belli standartların üzerindedir. Bu noktada tesislerin fiyatlarına da değinmek gerekir. 

I·spanya'nın kıyı kentlerinde, konaklama astronomik maliyetlerle alınan bir hizmet olarak kabul edilebilir. I·spanya genel olarak Türkler için pahalı bir ülke olmakla birlikte, Madrid kıyı kentlerine göre biraz daha ekonomiktir. Nitelikli otellerden, yüksek standartlarda ve uygun fiyatlarla hizmet olabilmek için, elbette erken rezervasyon fırsatlarını takip etmelisiniz. Sezonun belli dönemlerinde çok uygun fiyatlarla kentte konaklama imkânı söz konusu iken, kimi zaman şehrin yoğunluğuna bağlı olarak yar bulunamama ihtimali söz konusu olabildiği gibi, son dakika rezervasyonları daha pahalı olabilir.

Madrid’de pek çok farklı standartta konaklayabilirsiniz. Romantik oteller, geleneksel oteller, iş otelleri, butik oteller, pansiyonlar ve apartlar otel gibi birçok seçeneğe ulaşmanız mümkün. Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve olabilecek en erken tarihte rezervasyonlarınızı tamamlamalısınız. Gerek uçak bileti alırken, gerekse otel rezervasyon yaptırırken erken rezervasyon doğru olacaktır. Bu şekilde bu seyahati son derece ekonomik hale getirebilir, şehrin tadını keyifle çıkarabilirsiniz. 

Şimdi tek yapmanız gereken size uygun uçuşları araştırmak ve otelinizi seçmek. Birkaç tıkla bütçenize ve seyahat tarihinize uygun otel ve yolculuk seçeneklerine erişebilir, Madrid’de benzersiz bir tatil yapabilir ya da iş seyahatinizi keyifli hale getirebilirsiniz. 

İspanya Ülke Bilgileri

Resmi Adı: İspanya Kralliği (ES)
Kıta: Güney Avrupa (Avrupa)
Başkenti: Madrid
Telefon Kodu: +34
Para Birimi: EUR (Euro)
Konuşulan Diller: İspanyolca, Katalanca, Galiçya Dili, Baskça, Oksitan Dili

Diğer İspanya Destinasyonları

Etkinlikler