İstanbul-Dubai Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Dubai Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
3 °c
parçalı az bulutlu
2020-01-22 12:00:00

6 °c
6 °c
2020-01-23 12:00:00

6 °c
6 °c
2020-01-24 12:00:00

7 °c
7 °c
2020-01-25 12:00:00

8 °c
8 °c
2020-01-26 12:00:00

9 °c
9 °c

Dubai Hava Durumu

Dubai
AE .
17 °c
açık
2020-01-22 12:00:00

24 °c
24 °c
2020-01-23 12:00:00

23 °c
23 °c
2020-01-24 12:00:00

20 °c
20 °c
2020-01-25 12:00:00

20 °c
20 °c
2020-01-26 12:00:00

17 °c
17 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Dubai Hakkında

Genel Bilgiler

Dubai kenti, Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan 7 emirlikten biri olup 3 milyonun üzerinde bir nüfusa, petrol ve doğalgaz rezervlerine dayalı güçlü bir ekonomiye sahiptir.  Dünyanın en büyük, en pahalı ve en ilginç yapı projelerinin gerçekleştirildiği Dubai, aynı zamanda dünyanın en pahalı şehirlerinden biridir. Dubai yönetimi, Palmiye Adası, Nakheel Dünya Adası, Dubai Mall, Ski Dubai, Burj Al Arab, Burj Khalifa gibi devasa projeleri hayata geçirmiş ve benzeri yatırımlara da devam etmektedir.

Petrol zenginliğine erişmeden önce inci çıkarılan küçük bir ticaret liman olan Dubai bugün; inşaat, ticaret ve turizme dayalı güçlü bir yatırım kentine dönüşmüştür. Dubai, ziyaretçilerini, turistik mekânlara ve ultra lüksün içine çekmeye çalışan müthiş bir ortamı simgeliyor adeta. Turistik mekânlar, simgeler yapılar, alışveriş merkezleri, parklar, gece hayatı ve otelleri ile bölgenin yıldızı konumundadır. Geleneksel uygulamalara bağlı olmanın yanı sıra bir dünya kenti olmayı benimseyen Dubai, muhafazakâr yapının diğer Arap ülkelerinde izin vermediği bir şeyi yapmış ve Müslüman olmayanların da yaşayabileceği bir kente dönüşmüştür.

Yılda 15 milyonun üzerinde turist ağırlayan Dubai, Ortadoğu’nun, Basra Körfezi bölgesinin ticaret ve kültür merkezi haline gelmiş ve küresel bir kente dönüşmüştür. Dubai, kente gelen ziyaretçilerine ilgi çekici mekânlar, etkinlikler, sergiler, alışveriş ve gece hayatının heyecan verici zenginliği yaşatmayı hedeflemiştir.

Arap Yarımadası’nın güney doğusunda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Umman ve Suudi Arabistan’la komşudur.

7 emirlikten oluşan Birleşik Arap Emirliği’nin başkenti Abu Dabi’den sonra yüzölçümü olarak ikinci sırada gelse de nüfus bakımından ilk sıradadır.

Bağımsızlığını kazanmadan önce (1971), BAE “Ateşkes Devletleri” olarak anılıyordu. Dubai 19 ve 20. yüzyıllarda yerli halkın ekonomik kaynağını inci avcılığı sağlıyordu. 1960’lardan itibaren başlayan petrol çağı ile BAE, hızla büyüyen ve gelişen ekonomiye sahip oldu. 

Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, Dubai; New York, Londra ve dünyadaki diğer önemli kentler arasında, dışarıdan çalışmaya giden insanlar için yaşamak ve çalışmak adına dünyanın en iyi kenti seçilmiştir. Dubai bugün 200’ün üzerinde farklı milletten insanın çalışmak için geldiği uyum ve huzur dolu bir kente dönüşmüştür. İşverenlerin ve çalışanların burayı tercih etmelerinden biri de olarak maaşlardan vergi kesinti olmaması ve satış vergilerini en düşük seviyede tutma politikasıdır.

Genel Dubai Bilgileri

Resmi Dil: Arapça (Yaygın olarak İngilizce kullanılır)

Para Birimi: Dirhem (AED)

Dubai Vize Uygulaması: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulanır.

Zaman dilimi: GMT +4

Birleşik Arap Emirlikleri Telefon Çağrı Kodu: +971

Dubai Telefon Çağrı Kodu: (0)4

Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB) Telefon Numarası: +971 (0) 4 2162525

Temel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Biyometrik çekim yapıldığından fotoğraf gerekmemektedir.

Özel Bilgiler

Yeşil pasaportlara vize istememektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri vizesi diğer adıyla "Dubai vizesi" alma yöntemleri:

 • Emirates Havayolu ile: Sadece Emirates Havayolu ile gidiş-dönüş uçak biletiniz ile Emirates üzerinden,
 • Türk Hava Yolları ile: Sadece Türk Hava Yolu uçak biletiniz ile Türk Hava Yollarından,
 • Konaklama yapıalcak otel üzerinden: Otele bütün pasaport sayfaları (ilk 6 ve son) gönderilmesi ile otel üzerinden
 • Dubai de bulunan aracı vize kurumları vasıtasıyla ile vize alınabilir.

Pasaportunuzda İran giriş çıkışı varsa Dubai vizesi alınamayacağını hatırlatırız.

Detaylı bilgi için Viking Turizm vize departmanı ile iletişime geçmenizi öneririz.

İşlem Süresi:  3-7 iş günü 


Turist Vizesi


Ticari Vize


Öğrenci Vizesi


Konsolosluk

İlkbahar mahallesi, Galip Erdem cad. 613. Sok. No:13, 06550 Oran/Çankaya/Ankara 

Tel: +90 (312) 4901414 

E-Posta: AnkaraEMB@mofaic.gov.ae, uaeembank@gmail.com 

Website: http://uae-embassy.ae/Embassies/tr 


Fahri Konsolosluk

Dubai’de genel olarak çöl iklimi egemendir ve yılın çoğu günü güneşli geçmektedir. Yazları rüzgârlı ve deniz kenarında bulunduğu için nemli olup gündüz ortalama sıcaklık 42 sayılabilir. Ancak Ağustos aylarında 50 dereceye kadar çıkabilir. Kışları ise gündüz ortalama sıcaklık 23 derece civarındadır. Ancak kışın gece ve gündüz sıcaklıkları arasında çok büyük farklar olduğu için geceleri dışarı çıkarken ceket, hırka, ince mont gibi şeyleri giymeniz gerekebilir.

Deniz suyu sıcaklığı yazı 35, kışın ise 17 dereceyi bulabilir. Sahip olduğu çöl iklimi nedeniyle yağmur yağış miktarı son yıllarda artış eğiliminde olsa da nadiren yağmur yağar (ortalama 5 gün). 

Tüm bu bilgiler ışında Dubai’ye gidiş için en uygun dönem Kasım – Mayıs ayları arasında diyebiliriz. Diğer dönemlerde aşırı sıcak ve nem yüzünden zorlanabilirsiniz.

Türkiye’den Dubai’ye her gün direkt yapılan seferlerle havayolu ile güvenli ve konforlu bir yolculuk yaparak gidebilirsiniz. Yaklaşık 4.5 saatlik bu yolculuk için Türk Hava Yolları, Emirates Havayolları, Pegasus Havayolları, Flydubai, Singapur Air ve Air Arabia gibi havayolu şirketlerini seçebilirsiniz. Ayrıca Qatar Havayolları ile Doha aktarmalı, Gulf Air ile Bahreyn aktarmalı ve KLM, British Airways, Lufthansa, Air France, Air Baltic ile Dubai’ye ulaşım mümkün.

Son yılların gözdesi haline gelen Dubai’ye gitmek için en uygun yol İstanbul kalkışlı bir uçak yolculuğu olacaktır. Dubai’de bulunan Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB)’na İstanbul’dan yapacağınız yolculukta çok çok ucuz uçak bileti için birkaç ay öncesinden sonfiyat.com web sitesinden bilet almanız çok daha uygun olacaktır. Aynı web sitesinden Dubai’ye bugün için uçak bileti kaç TL diye bakabilirsiniz. Ayrıca gidiş-dönüş uçak bileti alarak Dubai seyahatinizi ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

BAE’nin en büyük havalimanı olan ve Dubai şehir merkezinin 4 km güneydoğusundaki Garhoud bölgesinde yer alan Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım için pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Havalimanı içerisinde yer alan 3 terminal arasında ulaşımı ise ücretsiz shuttle servisleri ile gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanı ve şehir merkezi arasında 24 saat sefer yapan otobüslerin dışında Dubai metrosu ile de şehir merkezine geçiş yapılabilir. 

Havalimanını terminal çıkışlarında müşteri taksiler ile yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuk ile şehir merkezine gidebilir. Yine havalimanı içerisinde bulunan kiralama şirketlerinden özel araç kiralayabilir ve kent içi ulaşımı bu araçla sağlayabilirsiniz. 

Dubai gibi değişim geçirmiş ve gelişmiş bir kentte, ulaşım için metro, deniz otobüsü, otobüs, taksi, minibüs gibi çok fazla seçeneğiniz olduğunu bilmelisiniz. Özel araç kiralama da her zaman için bir seçenek, böylece kent içinde daha özgür olabilirsiniz. 

Dubai’de yakıtın ucuz olması nedeniyle taksiler de kent içi ulaşımda uygun seçenekler arasında yer alıyor, hem fiyatları hem de konforları size cazip gelebilir. Bağlı oldukları duraklara göre başlıkları farklı renklerde bulunan taksilerin bazıları pembe renklidir ve sadece kadın yolculara hizmet vermekte olup sürücüleri de kadınlardır. 

Sahil şeridi boyunca uzanan kırmızı hat ve eski şehir merkezi olarak anılan bölgeye seferlerin düzenlendiği yeşil hattan oluşan Dubai metro ağı sayesinde kentin birçok bölgesine ulaşabilirsiniz. Metro vagonlarında ilk iki vagon çocuklar ve kadınlara ayrılmışken hemen sonrasındaki vagon zenginlerin kullanımı için tahsis edilmiş lüks ve konforlu hale getirilmiştir. Bu vagonlardan sonraki diğer vagonlar ise halkın kullanıma sunulmuştur. 

Dubai’de hizmet veren otobüsler, seferleri metro kadar sık aralıklarla olmasa da bir diğer toplu taşıma alternatifi olarak karşınıza çıkacaktır. Metrodakine benzer bir uygulama ile öndeki koltuklar sadece kadın yolculara ayrılmıştır. 

Deniz otobüsü de kullanılan Dubai’de yerli halktan çok turistlerin tercih ettiği bir ulaşım aracına dönüşmüş durumda. 

Şehir içi ulaşımda kullanmak üzere ve konaklayacağınız süreye uygun toplu taşıma kartlarından satın alabilirsiniz (günlük veya uzun süreli kartlar kullanımdadır).

Dubai'de aralarından seçim yapabileceğiniz çok geniş bir otel yelpazesi bulunur. Dubai'nin otelleri “yedi yıldızlı” Burj Al-Arab 'dan pek çok beş yıldızlı otele ve batı sahili boyunca bir dizi iyi kalitede, plajlı paket tatil konaklama tesislerine kadar farklı çeşitliğe sahip.

Dubai'nin otellerinde doluluk oranı son derece yüksek, bu nedenle ister bir hafta sonu için olsun isterse daha uzun bir tatil için olsun, önceden rezervasyon yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir. Ek olarak, önde gelen Dubai otellerinin çoğu konuk olmayanlar için de seçkin iş, spor, eğlence ve yemek olanakları sunar. Bunlar da oldukça popülerdir, bu nedenle mümkün olduğunca önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir.

Lüksün, gösterişin ve alışverişin kenti olarak tanımlanabilecek Dubai, aslında farklı konaklama tesisleriyle neredeyse her seviyede bütçeye hitap etmektedir. Turistlerin çoğunluğu şehir merkezini ya da bütçesine göre Palmiye Adaları’ndaki otelleri tercih etmektedir. Dubai’de kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Dubai’ye direkt veya aktarmalı ve tarifeli uçuş seferleri yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Dubai’de yer alan kafe ve restoranların çoğu milliyet ve kültürlerin karışımını yansıtır. Bu nedenle de genel olarak Lübnan mutfağından esinlenilen şehirde yerel lezzetlere sahip bir mutfak bekletiniz olmasın. Duba’inin gözde restoranlarının çoğu otellerin içinde yer alır ve sadece restoranlar alkol satış hakkına sahiptir.

Bölgede en sık karşılaşabileceğiniz atıştırmalıklar falafel ve hamburgere benzeyen shawarma adlı bir yiyecektir.

Otellerdeki restoranların yanı sıra, Dubai’de birçok bağımsız restoran vardır. Bunların arasında Hindistan yarımadasından leziz tatlar sunan mekânlar en ucuz olanlarıdır. Çünkü Dubai’de çalışan çok fazla sayıda Hintli göçmen bulunmaktadır.

Dünya mutfağından örneklere kolayca ulaşabilirsiniz, ancak pahalı olduğunu unutmayın ve özellikle yemeklerde alınan alkollü içki hesabı oldukça yükseltmektedir.

Gordon Ramsay ve Marco Pierre White gibi dünyaca ünlü şeflerin de Dubai’de restoranları bulunur. Bunlar gibi gözde restoranlarda her zaman önceden yer ayırtmayı unutmamalısınız. Tüm bunlara bizim de çok yakından tanıdığımız bir lezzet markası Nusr-et de eklenmiş ve Dubai’de Nusr-et Steakhouse adıyla bir restoranı açılmıştır.

Farklı yemek seçeneği arıyorsanız geleneksel bir ahşap Arap yelkenlisinde yemek eşliğinde gezinti de yapabilirsiniz. 

 • India Palace
 • Tomo
 • Turkish Grill
 • Okku
 • Pappa Roti
 • Khan Murjan
 • Pierchic
 • Al Mallah
 • Turkish Village
 • Al Muntaha
 • Wafi Gourmet

Yukarıda bazılarının adını andığımız dünyaca ünlü şeflerin hazırladıkları lezzetleri tatmak için, Dubai’ye giden birçok turist bulunuyor. Siz de yurt dışı ve Türkiye uçak bilet fiyatları için sonfiyat.com web sitesine göz atarken, Dubai’ye uçak bileti kaç lira diye bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız uçak bileti indirimlerinden faydalanıp Dubai için en ucuz uçak biletini satın alarak bu lezzetleri tatmaya gidebilirsiniz. 

Ekonomik gücün vizyon ile birleşerek Dubai’yi nasıl bir şehre dönüştürdüğünü yerinde görmek büyüleyici bir deneyim olacaktır. Gelişen ve değişen şehrin içerisinde farklı konseptte bölgeler barınıyor. Tarihi yapılar sayıca az olmakla birlikte yine de gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Günümüz Dubai’sinde gezilecek yerleri çoğu büyük alışveriş merkezleri, eğlence parkları, dünyanın en yüksek gökdelenleri, insan elinden çıkma adaları gibi görünse de bunların dışında Körfez tarzı yaşam belirtilerinin hala görünür olduğu eski şehre yapacağınız küçük bir geziyle tatilinizi renklendirebilirsiniz. 

 • Burç Halife (Burj Khalifa)
 • Palmiye Adaları (Palm Deira, Jebel Ali ve Palm Jumeirah adalarından oluşur)
 • Dubai Müzesi (El Fahidi Hisarı)
 • Aquaventure Waterpark (Atlantis Hotel)
 • Madinat Jumeriah (Cumeyra Şehri)
 • Çöl Safarisi

Dubai bir turizm merkezi olsa da kültür ve sanat için kentte tiyatro oyunları, opera ve balo gösterileri sergilenmektedir. Kent, kültür ve sanat dokusu içerisinde 

 • Sinemalar,
 • Müzeler,
 • Fuarlar,
 • Festival ve Şenliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca Dubai’de spor etkinlikleri de ön plana çıkmaktadır. Elbette konumu ve iklimi düşünülünce imkânsız gibi görülse de alışılmadık bir çeşitliliğe sahiptir. Örneğin şaşırtacak derecede şekilde kayak merkezi bulunur ve dışarıda çöl sıcaklığı varken içeride kayak yapabilirsiniz. Bunların dışında golf sahaları, gökdelenlerin tepesindeki tenis kortları, at ve deve yarışları, çöl ve kum safarileri ilginizi çekebilir. 

Güneş battıktan sonra büyük ve yeni kulüplerden samimi kafelere, barlara kadar Dubai'de eğlenmek için çokça seçenek bulabilirsiniz. Dubai'de beach club'lar da oldukça revaçtadır ve Dubai'nin en çok bilinen kulüp ve barlarının bazıları önde gelen otellerin içerisinde yer alır. Genellikle plaj otelleri ve Sheikh Zayed Yolu üzerinde olmak üzere Dubai'nin birçok yerinde gözde gece kulübü bulunmaktadır.

Turistlerin gözdesi olan Dubai’de dini kuralların varlığı gece hayatının dünyadaki benzerleri gibi gösterişli olmasının önüne geçer. Alkollü içki satışında 21 yaş sınırı olması nedeniyle çoğu mekânın girişinde kimlik/pasaport kontrolü yapılmaktadır.

Mekânlarda sıkı bir kıyafet uygulaması vardır ve bazı kulüplerin girişleri ücretlidir. Ancak Perşembe gecesi genelde kadınlar gecesi olarak anılır ve bazı mekânlar kadınlardan giriş ücreti almaz, ekstra ikramlarda bulunur.

Daha çok otellerin altında bulunan ve fiyatların yüksek olduğu eğlence yerlerinin çoğu gece 2-3 gibi kapanır, bunlara alternatif olarak gökdelenlerin teraslarındaki kokteyl barlar da tercih edilmektedir.

Dünyaca ünlü şarkıcıların, DJ’lerin konser ve canlı performans sergilediği bu tip mekânlara giriş oldukça zordur. 

Eğlence için tercih edilebilecek bazı mekânları sizlerle paylaşıyoruz.

 • Cavalli Club
 • The Rooftop Swimming Pool
 • Calabar
 • Club 360
 • Mahiki
 • Chi @ The Lodge
 • Barasti Bar
 • Nasimi Beach
 • Rock Bottem Cafe
 • Vu’s Bar
 • Boudoir

Dubai alışveriş için inanılmaz fırsatlar sunan bir metropoldür. Eski çarşılar, son derece modern alışveriş merkezleri ve vergisiz fiyatlar alışverişi cazip hale getiriyor. Aynı zamanda Orta Doğu'nun alışveriş başkenti olarak da bilinen Dubai’de en uygun fiyatlı ürünler genellikle çarşılarda bulunur. 

Nereye bakacağınızı bilirseniz halı, elektronik, mücevherat ve tekstil gibi lüks ürünler bile Dubai'de dünyadaki birçok yere göre daha ucuza gelebilir. Birçok insan için Dubai'de alışveriş yapmak bir yaşam tarzına dönmüştür. Ayrıca Ocak ayında yılın en büyük alışveriş ve eğlence festivaline ev sahipliği yapan Dubai’de bir ay boyunca tabiri caizse alışveriş çılgınlığı yaşanmasına neden olur. Siz de bu alışveriş imkânlarından yararlanmak amacıyla Dubai’ye uçak bilet fiyatları için sonfiyat.com web sitesine göz atabilirsiniz. Bugün Dubai’ye uçak bileti kaç lira diye bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız uçak bileti indirimlerinden faydalanıp Dubai için en ucuz uçak biletini satın alarak alışveriş fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

 • Dubai Festival Waterfront Centre
 • Dubai Mall
 • Mall Of Emirates
 • Central Market
 • The Village Mall
 • Ibn Batuda
 • Deira City Center
 • Carpet Oasis
 • Lamcy Plaza
 • Banyas Square
 • Dragon Markt
 • Abrash Gallery
 • BurJuman Centre

Dünyada giderek artan popülaritesine bağlı olarak Dubai’de düzenlenen festivaller de çeşitlilik göstermektedir. Bunların başlıca olanlarını sizinle paylaşıyoruz, siz de Dubai’ye gideceğiniz dönemde gerçekleşen festivalleri inceleyebilir, seyahatiniz sırasında bu etkinliklere katılabilirsiniz.

 • Dubai Caz Festivali
 • Lynx Dubai Uluslararası Reklam Festivali
 • Dubai Dünya Sporları
 • Dubai Uluslararası Film Festivali
 • Dubai Alışveriş Festivali

 • Yılbaşı – 1 Ocak
 • Ulusal Bayram – 2 Aralık 
 • Hicri Yılbaşı*
 • Ramazan Bayramı*
 • Kurban Bayramı*

*Dini günler ve bayramlar dini takvime göre değişiklik göstermektedir.

 • Burj Al Arab
 • W Dubai Al Habtoor City
 • Atlantis The Palm Dubai
 • Jumeirah Dar Al Masyaf
 • Manzil Downtown
 • Palace Downtown
 • Vida Downtown
 • Roda Al Murooj Hotel
 • Gateway Hotel
 • Four Points by Sheraton
 • Golden Tulip Al Jazira Hotel & Resort
 • Marco Polo Otel
 • Rove Downtown
 • XVA Art Otel
 • Orient Guest House
 • Holiday Inn Express Dubai Safa Park
 • Sofitel Dubai Palm Apartments
 • Sun and Sands Downtown Hotel
 • Hotel Versailles
 • Regal Plaza Hotel
 • Centro Barsha
 • One&Only Royal Mirage Resort Dubai 
 • Dubai Youth Hostel
 • Sharjah Heritage Youth Hotel

Dubai'de aralarından seçim yapabileceğiniz çok geniş bir otel yelpazesi bulunur. Dubai'nin otelleri “yedi yıldızlı” Burj Al-Arab 'dan pek çok beş yıldızlı otele ve batı sahili boyunca bir dizi iyi kalitede, plajlı paket tatil konaklama tesislerine kadar farklı çeşitliğe sahip.

Dubai'nin otellerinde doluluk oranı son derece yüksek, bu nedenle ister bir hafta sonu için olsun isterse daha uzun bir tatil için olsun, önceden rezervasyon yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir. Ek olarak, önde gelen Dubai otellerinin çoğu konuk olmayanlar için de seçkin iş, spor, eğlence ve yemek olanakları sunar. Bunlar da oldukça popülerdir, bu nedenle mümkün olduğunca önceden rezervasyon yaptırmak gereklidir.

Lüksün, gösterişin ve alışverişin kenti olarak tanımlanabilecek Dubai, aslında farklı konaklama tesisleriyle neredeyse her seviyede bütçeye hitap etmektedir. Turistlerin çoğunluğu şehir merkezini ya da bütçesine göre Palmiye Adaları’ndaki otelleri tercih etmektedir. Dubai’de kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Dubai’ye direkt veya aktarmalı ve tarifeli uçuş seferleri yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri Ülke Bilgileri

Resmi Adı: Birleşik Arap Emirlikleri (AE)
Kıta: Batı Asya (Asya)
Başkenti: Abu Dabi
Telefon Kodu: +971
Para Birimi: AED (Dirhem)
Konuşulan Diller: Arapça, Farsça, İngilizce, Hintçe, Urduca

Diğer Birleşik Arap Emirlikleri Destinasyonları

Etkinlikler