Hannover Uçak Bileti

Hannover uçak bileti ile ilgili sorular

Hannover Hakkında

Genel Bilgiler

Leine Nehri ile bütünleşen Hannover (Hanoufa diye okunur), Almanya’daki Aşağı Saksonya (Niedersachsen) Eyaleti’nin başkentidir. Kent, yıl boyunca ev sahipliği yaptığı onlarca fuar sayesinde sadece Almanya’nın değil Avrupa’nın da Fuar Merkezi olarak bilinir. 2000 yılında gerçekleştirilen Expo 2000 (Dünya Fuarı) organizasyonuna da ev sahipliği yapan Hannover, her yıl gerçekleştirilen ve bilişim dünyasının kalbi sayılan CeBIT fuarının da merkezidir.

Leine Nehri kıyısındaki Hannover’in tarihi 11. Yüzyıla uzanmaktadır. Önceleri balıkçıların yerleşim yeri olarak kullanılan şehir, sonrasında Calenber-Celle Prensliği’nin merkezi olmuş ve 13. Yüzyıldan itibaren ticaret konusunda gelişme göstermiştir. Bir süre Prusya işgalinde kalan kent, tarımsal arazileri, ticaret merkezi olması ve demiryolları ile sanayileşen kentlerin arasında yerini almıştır. 

II. Dünya Savaşı sırasında gelişmiş silah sanayisi nedeniyle ağır saldırı almış ve kentin büyük bir kısmı yıkıma uğramıştır. Küçük bir eski şehir (Altstadt / Old Town) bölgesi bulunan Hannover’in tarihi yapıları da sayıca azdır.

Bağlı olduğu eyaletin kültür merkezi olarak bilinen kent, doğal güzelliğine katkıda bulunan yapay bir göle de sahiptir (Maschsee Gölü). 530 bin üzerinde nüfusu bulunan Hannover, Fuar ve Ticaret Merkezi olmanın yanında Kimya, Kauçuk, Otomobil, Makine gibi endüstri kollarında da ürünler üretmektedir.

Genel Hannover Bilgileri

Resmi Dil: Almanca

Para Birimi: Euro (€)

Vize Uygulaması: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulaması vardır. Hannover, Schengen Bölgesi kapsamındadır.

Zaman dilimi: GMT +1

Almanya Telefon Çağrı Kodu: +49

Hannover Telefon Çağrı Kodu: 511

Hannover Havalimanı (HAJ) Telefon Numarası: +49 511 9770

Almanya Giriş Şartları ve PCR Gereklilikleri

Almanya'ya Seyahat Edecek Yolcularımızın Dikkatine,

Almanya'ya seyahat edecek 6 yaş ve üzeri yolcularımız, uçuştan önce, negatif Covid-19 test raporu veya Covid-19 aşı sertifikası veya Covid-19 hastalıktan iyileşme kanıtlardan birini sağlamak ile yükümlüdürler.

Covid-19 test kanıtı: 

*Yetkilendirilmiş laboratuvarlar tarafından WHO standartlarında düzenlenmiş negatif sonuçlu Antijen ve PCR testleri (bkn: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Tests.html) kabul edilmektedir.

*Antijen testin numune verilişi itibarıyla Almanya varışta 48 saatten fazla süre geçmemiş olmalı. 

*PCR testin numune verilişi itibarıyla Almanya varışta 72 saatten fazla süre geçmemiş olmalı.

İstisna: Son 10 gün içinde bir VARIANTS OF CONCERN bölgesinde bulunmuş yolcularda antijen testi için numune verilişi Almanya'ya varışta 24 saati geçmemiş olmalı.

Covid-19 aşı kanıtı: 

*www.pei.de/impfstoffe/Covid-19 sayfasında yer alan bir aşı maddesi uygulanmış olmalı. 

*Bu aşı maddesinin gerektirdiği sayıdaki aşı dozların tümü uygulanarak aşılama tamamlanmış olmalı.

*Son doz aşı ile tamamlanan aşılama üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalıdır. 

*Covid-19 aşılaması elektronik veya fiziki belge ile kanıtlanabilir.

Covid-19 hastalığından iyileşme kanıtı:

*Daha önce Covid-19 hastalığını geçirmiş ve artık hastalık belirtisi olmayan yolcular, en az 28 gün önce ve en fazla 6 ay önce yapılmış pozitif PCR test raporunu sunmalılar.

*Tüm kanıtlar Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde elektronik veya fiziki belge olarak ibraz edilmelidir.

*Alman Robert Koch Enstitüsünü tarafından RISK AREA, HIGH RISK AREA ve VARIANTS OF CONCERN (bkn. WWW.RKI.DE/COVID-19-RISIKOGEBIETE) bölgesi olarak belirlenen birisinde son 10 gün içinde bulunmuş Almanya'ya seyahat edecek 6 yaş ve üzeri yolcular ayrıca Online Form doldurup kayıt oluşturmaları gerekmektedir.

*Online Formun doldurulması sonrasında sistem tarafından yolcularımıza otomatik olarak gönderilen QR kodu check-in işlemleri esnasında personele ibraz edilmesi gerekmektedir.

*Almanya'daki bir havalimanını Schengen bölgesine veya üçüncü bir ülkeye bağlantılı uçuş ile gitmek için transfer havalimanı olarak kullanacak yolcular, aşı sertifikası veya Covid-19 hastalığından iyileşme veya test kanıtı Almanya uçuşu için ibraz etmekten muaftırlar, ancak son varış ülkenin giriş şartlarını dikkate almak zorundadırlar.

*VARIANTS OF CONCERN bölgelerin birinde (bkn: WWW.RKI.DE/COVID-19-RISIKOGEBIETE) son 10 gün içinde bulunmuş yolculardan, sadece Alman vatandaşı veya Almanya'da ikamet ile oturum müsaadesine sahip olan yolcular ve bu yolcuların eşleri ve reşit olmayan çocukları Almanya varışlı olarak taşınabilmektedir. 

*VARIANTS OF CONCERN bölgelerinden gelen yolcularımız negatif Covid-19 test raporu ibraz etmek zorundadırlar. Bu yolculardan aşı sertifikası veya hastalıktan iyileşme kanıtı kabul edilmemektedir.

*Alman Robert Koch Enstitüsünü tarafından güncellenen RISK AREA, HIGH RISK AREA ve VARIANTS OF CONCERN bölgesi bilgisi için www.rki.de/covid-19-risikogebiete adresini düzenli olarak kontrol ediniz!

*Covid-19 kapsamında Almanya'ya girişte dikkate alınması gereken şartların detaylarına ''Regulations for persons entering Germany'' bilgilendirme dokümanından ) erişebilirsiniz.

*Bu dokümanda, Alman Sağlık Bakanlığın 12.05.2021 tarihli genelgesinde ve ilgili eyaletlerin Covid yönetmeliklerinde yer alan kuralların incelenerek gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

*Alman Sağlık Bakanlığı genelgesine göre, Covid-19 aşılamasını tamamlamış veya Covid-19 hastalığını geçirmiş yolcular, eğer VARIANTS OF CONCERN bölgesinden gelmiyorlar ise, Almanya´ya varışlarında yukarıda belirtilen kriterlere uygun geçerli kanıtlarını Digitale Anmeldung (DEA) sayfasına yükleyip veya bağlı bulundukları sağlık dairesine gönderdikten sonra, artık test olma ve karantinaya girme zorunlulukları bulunmamaktadır. İlgili kanıt hemen, istisnai olarak en geç 24 saat içinde, iletilmelidir. Kanıtın gönderilmesine kadar karantinada kalınması zorunluluktur.

Alman Sağlık Bakanlığın Yolcu Bilgilendirmesi:

WWW.RKI.DE/COVID-19-BMG-MERKBLATT

Almanya Sağlık Bakanlığı Corona Genelgesi: 

WWW.BUNDESGESUNDHEITSMINISTERIUM.DE/CORONAEINREISEV

Alman RKI kurumun belirlediği uluslararası riskli, yüksek riskli veya VARIANTS OF CONCERN (endişeli mutasyon) bölgeler:

WWW.RKI.DE/COVID-19-RISIKOGEBIETE

Almanya Online Giriş Formu:  

WWW.EINREISEANMELDUNG.DE

İstinai durumlarda kullanılabilecek Almanya Online Giriş Form yerine yedek kağıt formu: 

WWW.RKI.DE/COVID-19-ERSATZMITTEILUNG 


Temel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya vizesi almak zorundadır.
 • Almanya Schengen vize sistemine dahil olan ülkelerdendir.
 • Her başvuru için 2 adet (arka fonu beyaz, biometrik 3.5x4.5 mm) vesikalık fotoğraf gerekmektedir.
 • Kişi başı 1 Almanya Vize formu doldurulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu online olarak aşağıdaki link üzerinden doldurulmaktadır.
 • Planlanan seyahatten 180 gün önce vize başvurusu yapılabilir, seyahat tarihine minimum 15 gün kala başvuru yapalabilir seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında 15 günden az süre olması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir.

Almanya Federal Cumhuriyeti vize işlemleri için tükenmez kalem ile doldurulan formların kullanımını sonlandırmış bulunmaktadır.

Schengen ve Ulusal vize başvuruları için sadece online ortamda doldurulmuş vize başvuru formlarının kullanılacağı duyurulmuştur.

Online formlar için linkler:

Schengen vize başvuru formu: https://videx.diplo.de/videx/visum-erfassung/#/videx-kurzfristiger-aufenthalt

Almanya Ulusal vize başvuru formu: https://videx.diplo.de/videx/visum-erfassung/#/videx-langfristiger-aufenthalt


Özel Bilgiler

Yeşil pasaportlara vize istenmemektedir.

 • Hizmet bölgesi ayrımı olmayıp parmak izi randevusundan dolayı ikamet edilen ilden başvuru yapılması önerilmektedir.
 • Seyahat sigortası planlanan seyahat tarihinden 1 gün önce başlayıp seyahat bitiş tarihinden 1 gün sonra sigorta tarihi bitmelidir ve orijinal ıslak imzalı kaşeli poliçe gereklidir.
 • Evlenme veya boşanma sebebi ile soyadı değişikliği var ise mutlaka güncel soyadına göre pasaport düzenlenmelidir, güncel soyadı ait olmayan pasaportlar ile başvuru kabul edilmemektedir.
 • Başvuru için randevu alınması gerekmektedir. Randevuda parmak izi alınacaktır, yakın zamanda parmak izi diğer schengen ülkeleri için verilmiş ise parmak izi verilmez ve başvuruyu yetkili acenta yapabilir.
 • Aile-Akraba ziyareti başvurularında vukuatlı nüfus kayıt örneği talep edilirken karşı taraftan belediye davet mektubu da gereklidir.
 • Banka hesabınıza kısa süre önce yatırılmış olan vize amaçlı meblağlar, seyahat masraflarınızı karşılayacak belge olarak kabul edilmemektedir, vize amaçlı hesaba yatırılacak olan meblağlar vizenizin ret edilmesine neden olabilir.
 • Unutmayın uçak biletiniz ve Almanya vizeniz hazır olsa bile Schengen ülkerine yapacağınız girişlerde son kontrol ve giriş izin yetkilisi polisidir.
 • İşlem süresi başvuru yapıldıktan sonra ortalama 10-15 iş günüdür.

Turist Vizesi

İşlem süresi: 25-30 gün

Vize ücreti: 120 EURO

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( kaşeli ve imzalı )
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Almanya Federal Cumhuriyeti vize işlemleri için tükenmez kalem ile doldurulan formların kullanımını sonlandırmış bulunmaktadır.

Schengen ve Ulusal vize başvuruları için sadece online ortamda doldurulmuş vize başvuru formlarının kullanılacağı duyurulmuştur.

Online formlar için linkler:

Schengen vize başvuru formu: https://videx.diplo.de/videx/visum-erfassung/#/videx-kurzfristiger-aufenthalt

Almanya Ulusal vize başvuru formu: https://videx.diplo.de/videx/visum-erfassung/#/videx-langfristiger-aufenthalt


Ticari Vize

İşlem süresi: 25-30 gün

Vize ücreti: 120 EURO

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Almanya'daki firmadan davet mektubu fotokopisi
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( kaşeli ve imzalı )
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Almanya Federal Cumhuriyeti vize işlemleri için tükenmez kalem ile doldurulan formların kullanımını sonlandırmış bulunmaktadır.

Schengen ve Ulusal vize başvuruları için sadece online ortamda doldurulmuş vize başvuru formlarının kullanılacağı duyurulmuştur.

Online formlar için linkler:

Schengen vize başvuru formu: https://videx.diplo.de/videx/visum-erfassung/#/videx-kurzfristiger-aufenthalt

Almanya Ulusal vize başvuru formu: https://videx.diplo.de/videx/visum-erfassung/#/videx-langfristiger-aufenthalt


Öğrenci Vizesi


Konsolosluk

Adres: Atatürk Bulvarı No:114 Kavaklıdere Ankara

Tel: +90312 4555100

Faks: +90312 4555337

E-posta: german.embassy@anka.diplo.de

Website: http://www.ankara.diplo.de


Fahri Konsolosluk

Sahip olduğu ılıman iklim sayesinde Hannover, yazın en sıcak döneminde bile 18-20 derece sıcaklığa sahiptir. Yıl ortalaması 8 derece olan Hannover’i ziyaret etmek için özellikle bir fuar ziyareti yoksa en uygun dönem Mayıs – Eylül arası olacaktır. 

Diğer mevsimlerde hava çok soğuk olmasa da kent bolca yağmur alır. Ayrıca kış aylarında görülen kar yağışı da Hannover’i gezmenizi zorlaştırabilir.

Hannover’e havayolu ile gitmek için İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir havalimanlarından doğrudan ya da diğer kentlerden aktarmalı olarak uçuş yapan Türk Hava Yolları, Pegasus, SunExpress Air France, Aeroflot, Atlasglobal, Lufthansa, KLM, LOT gibi havayolu şirketlerinden birini tercih edebilirsiniz.

Avrupa’daki birçok otoyola ve kente bağlantısı Hannover’e karayolu ile gitmek isterseniz İstanbul – Hannover arası yaklaşık 2350 km ve 23.5 saatlik bir yolculuk gerektirir. Elbette molaları, gümrük geçiş ve pasaport kontrol noktalarında geçireceğiniz zamanları da hesap ettiğinizde bu sürenin katlanarak artacağını unutmayınız.

Hannover’e demiryolu ile gitmek isteyenler için Türkiye’den doğrudan seferler yok, ancak Avrupa’daki birçok ülkenin büyük şehirleriyle demiryolu bağlantısı olan Hannover’e bu şehirler üzerinden aktarma yaparak trenle gidebilirsiniz.

Doğrudan denize kıyısı olmayan Hannover’e denizyolu ile ulaşım imkânı yoktur.

Hannover’e havayolu ile gidenlerin kullanacağı Hannover Havalimanı (HAJ) olup Almanya’nın yoğun kullanılan havalimanları arasında yer alır. Hannover kent merkezine 11 km kadar uzakta olan havalimanına iniş yaptıktan sonra şehir merkezine geçiş için tren ya da otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Daha konforlu bir transfer için taksi kullanabilir ya da özel araç kiralayabilirsiniz.

Eğer Hannover’e bir son dakika uçuşu ile gitmeyecekseniz çok çok ucuz uçak bileti için birkaç ay öncesinden sonfiyat.com web sitesinden bilet almanız çok daha uygun olacaktır. Aynı web sitesinden Hannover’e bugün için uçak bileti kaç TL diye bakabilirsiniz. Ayrıca gidiş-dönüş uçak bileti alarak Hannover seyahatinizi ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hannover, kenti içi ulaşımında dünyanın sorunsuz yerlerinden biri sayılabilir. Birçok uluslararası fuara ev sahipliği yapan kentte neredeyse trafik sorunu yok denilebilir. Toplu taşıma araçlarının 7/24 hizmet verdiği kentte zaman zaman fuar bölgelerinde trafik sıkışıklığı olabiliyor.

Hannover’de toplu taşıma seçenekleri içerisinde metro, banliyö treni, tramvay ve otobüs kullanılıyor. Gideceğiniz bölgeye göre kent ulaşım haritası üzerinden ihtiyacınız olan araçları önceden belirleyebilirsiniz. 

Seyahat sürenize ve toplu taşıma kullanım ihtiyacınıza göre tek kullanımlık ya da günlük indirimli biletlerden edinebilirsiniz. Ayrıca dileyen ziyaretçiler Hannover Card alarak hem toplu taşımada hem de kent içindeki etkinlik merkezlerinde, müzelerde, restoranlarda indirim amacıyla kullanabilirler.

Toplu taşıma dışında bisiklet kullanımının yaygın olduğu Hannover bu konuda da gelişmiş ve yaygın kullanılan bisiklet yolları ile kentin pek çok noktasında bisiklet kiralama yerleri bulunuyor.

Trafik çok dert olmayınca dileyen ziyaretçiler taksi ya da kiralık araç hizmetlerinden faydalanabilir. Örneğin taksi ile havalimanı kent merkezi arası yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

Hannover’in diğer kentlerle otoyol ve demiryolu bağlantıları bulunmaktadır. Bu seçenekler Almanya’nın diğer kentlerinden Hannover’e ulaşımı kolaylaştırmaktadır. 

İstanbul´dan Hannover'e uçan Türk Havayolları, 25 Haziran 2021 dan itibaren artık Gaziantep, Kayseri, Samsun, Adana ve Trabzon´a  dauçmayı planlıyor.


AnadoluJet ayrıca 11 Mayıs´tan başlayarak İstanbul Sabiha Gökçen´den Hannover'e uçacak ve 26. Haziran´dan itibaren doğrudan Antalya ve Ankara´dan da uçuşlara başlıyor.

200’ün üzerinde konaklama tesisi bulunan Hannover, hem fuar hem de turistik ziyaretlerin odak noktası olduğu için her bütçeye ve beklentiye uygun konaklama imkânı sunmaktadır. Beş yıldızlı lüks otellerden, butik otellere, apart otellere, hostellere kadar çeşitli seçeneklerin çoğu şehir merkezine yakın yerlerdedir.

Hannover’de ziyaret amacınıza göre kalacağınız bölgeyi ve oteli seçebilirsiniz. Örneğin fuar amaçlı bir ziyarette bulunacaksanız Messe-Laatzen’i tercih edebilirsiniz. Turistik amaçlı ziyaretlerde ise gezilecek yerlere yakın olması açısından kent merkezine yakın Hanns-Lije Platz, Shutzenplatz gibi bölgelerdeki tesisler tercih edilebilir.

Almanya’nın en büyük fuar ve ticaret merkezlerinden biri olan Hannover kentinde, gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olan ya da toplu taşımayla kolayca ulaşabileceğiniz tesislerde, uygun fiyatlara konforlu konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirlemelisiniz. Fuar dönemi yoğunluğunu dikkate alarak otelinize birkaç ay öncesinden erken rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Hannover’e ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir fuar ve ticaret kenti Hannover şehir merkezindeki oteller çok tercih edilmektedir, bunun dışında kalacağınız oteli, ziyaret amacınıza uygun olarak seçebilirsiniz. Hannover’de kalacağınız bölgeyi seçtikten sonra konaklayacağınız otele mutlaka erken rezervasyon yaptırmalısınız. Rezervasyonunuzu yaparken ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Hannover’e direkt veya aktarmalı ve tarifeli uçuş seferleri yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Dünya mutfağından örnekler de bulabileceğiniz Hannover bunun dışında Alman Mutfağı özelliklerini taşır. Türkiye’den büyük oranda göç alan Almanya’da Türk Mutfağı esintileri de görebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Alman Mutfağı ağırlıklı et çeşitlerine yer veriyor. Bunların içinde başta domuz eti, av eti, biftek, rosto, yahni, tavuk ve sosis (Wurst) çeşitleri ön plana çıkıyor. Deniz ve nehir ürünlerine de yer verilen Hannover mutfağında işlenmiş yılan balığı da çokça tüketilen çeşitlerdendir. Patates, Lahana, Havuç, Ispanak, Bezelye, Fasulye gibi sebze türlerini genel olarak etli yemeklere katarak ya da garnitür olarak tüketirler. Ama patatesin Alman Mutfağı içerisinde vazgeçilmez olduğunu vurgulamak isteriz.

Birçok tatlı türüne ev sahipliği yapan Alman Mutfağı, Bira, Şarap, Pasta, Hamur İşleri ve Ekmek çeşitleri açısından da oldukça zengindir. Hannover’deki yöresel lezzetlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; Asparagus, Elma Çorbası,  Asparagus (kuşkonmaz), Elma Çorbası, Füme Yılan Balığı, Hochzeitssuppe, Schlachtplatte, Shrips Rolls, Welfenspeise.

İnanılmaz bir kahve düşkünlüğü yaşayan Almanlar için kahve kültürü önemlidir ve Hannover’de 1400’ü aşan kafeler bunun bir göstergesi olarak hizmet vermektedir. Özellikle Espresso ya da Latte Macchiato’yu denemelisiniz.

Hannover’deki bu zengin mutfağı size sunan çok sayıda kafe ve restoran bulunmaktadır, genel olarak bahşiş tutarı hesaba eklenir.

 • Ristorante-Weinstube Leonardo 
 • Teestuebchen
 • Sultan Palace
 • Basil Restaurant 
 • Broyhan Haus
 • Hollaendische Kakao-Stube
 • Bambus Garden
 • Aspera
 • 24grad – Kaffeerosterei
 • O’Atlantico
 • Tandure am Ihmeufer
 • Gondel Restaurant 
 • Bavarium 
 • Mezzo
 • Cafve
 • Kale Restaurant
 • Arc En Ciel
 • TresOr Restaurant & Bar
 • Cafe Konrad
 • Yakamoz Restaurant
 • Rias Baixas II
 • Istanbul Kebap
 • Das Machwitz Cafe
 • Handwerk
 • Ristorante-Weinstube Leonardo
 • Brauhaus Ernst August
 • BBQ - The Finest Steakhouse 
 • Konditorei Kreipe
 • Singapur
 • Karadeniz Lokantasi
 • Max Walloschke
 • Tai-Pai
 • Kreipes Coffee Time
 • Funky Kitchen
 • Rias Baixas
 • MARY´s Restaurant 
 • Balzac Coffee
 • Ristorante Tesoro
 • Restaurant Enrico Leone
 • Kytaro Der Grieche
 • Restaurant Reimanns Eck
 • La Paella
 • Café Extrablatt
 • China Restaurant Nanking
 • Gallo Nero
 • Meteora
 • TresOr Restaurant & Bar
 • BECKERS Restaurant
 • Bistro Eiskaffe Colosseum
 • Olé Olé Restaurito
 • WonderWaffel
 • Jante
 • Sushi-Do
 • Rotonda
 • Palladion
 • Schifftaurant
 • Café Extrablatt
 • Tropeano di Vino 
 • Paulaner am Thielenplatz
 • Costas Greek Taverna
 • Ichiban
 • Cafe & Bar Celona
 • Restaurant Titus
 • Cafe Extrablatt Hannover Grupenstrasse
 • Hindenburg Klassik
 • El Greco
 • Cafe Extrablatt
 • Sindo
 • Hannoversche Kaffeemanufaktur
 • Ristorante Francesca
 • Rembetiko
 • Moevenpick Cafe Hannover Airport
 • Waffel Dream
 • Parkrestaurant Alte Muhle

Hannover kenti savaş yıllarından aldığı saldırılar yüzünden epey hasar görmüştür, bu nedenle de tarihi eserler, yapılar anlamında gezilecek, görülecek çok yer olmadığını belirtmek isteriz. 

Ancak kentin içerisinde yer alan insan eliyle yapılmış Maschsee Gölü çevresinde yürüyerek gezebilirsiniz. Kentin genel görünümüne uyum sağlamış ve güzelliğine görsel olarak katkı sağlayan bu gölün civarındaki kafe ve restoranlarda keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Bisiklet Bölgesi olarak anılan ve çevre illerle toplamda 1000 km uzunluğunda oluşturulan bisiklet ağını kullanarak gezebilirsiniz. Maschsee Gölü’nden başlayan ve tabela yönlendirmeleriyle işaretlenmiş ve 160 km uzunluğa erişen manzaralı yolları 15 bisiklet rotası gezerek Hannover’in keyfini çıkarabilirsiniz.

Hannover’in kuzeybatısında yer alan Steinhuder Gölü’de hem büyüklüğü hem de içerisinde düzenlenen etkinlikleri ile görülmeye değer yerlerden biri. Sakin bir gezi dışında yelkenli yarışlar, göl içindeki ada turu ve bir gemi turu sizi bekliyor olabilir.

Hannover’in yaklaşık 20 km dışında yer alan Deister ağaçlık içerisinde sakin bir doğa yürüyüşü isteyenler, bisikletçiler ve orman havası içinde dinlenmek isteyenler için ideal bir alan olabilir. İçerisinde bulunan Bizon Ağılı hayvanseverlerin uğrak yeri olabilir. Bad Nenndorf kaplıcaları da sağlık turizmi için ziyaretçilerini bekliyor olacaktır.

Hannover’in tam da ortasında yer alan ve kentin akciğerleri diyebileceğimiz The Eilenriede 640 hektarlık alanı ile aynı zamanda Avrupa’nın en büyük kent ormanı. İçinde yer alan dinlenme alanları, çocuk parkları, bisiklet yolları, güneşlenme, yürüyüş bölgeleri, gölleri ve içinde barındırdığı yaban hayvanları ile görülmeye değer muhteşem bir orman.

Herrenhausen Garten, kentin neredeyse 300 yıllık barok bahçesidir. Hannover Elektörü Prenses Sophie von der Pfalz tarafından yaptırılmıştır ve kentin içerisinde harika bir görünüm kazandırmaktadır. Yaz dönemlerinde pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan bu parkın içerisinde ayrıca dünyaca ünlü sanatçı Niki de Saint Phalle’nin aynalar, çakıl taşları ve mozaiklerden oluşan eşsiz eserlerinin sergilendiği La Grotte (325 yıllık bir mağara) bulunmaktadır.

 • Marienburg Şatosu
 • Hannover Hükümet Binası
 • Neues Rathaus (Yeni Belediye Binası)
 • Erlebnis Hayvanat Bahçesi
 • Sprengel Müzesi
 • Koldinger Gölleri
 • Wietzepark
 • Wilhelm-Busch Müzesi - Karikatür ve Grafik Müzesi
 • Historisches Museum - Tarih müzesi
 • Sprengel Museum - Resim ve Sanat Müzesi
 • Kestner Museum
 • Theatermuseum - Tiyatro Müzesi
 • Niedersaechsisches Landesmuseum - Eyalet Müzesi
 • Exposeeum
 • Herrenhaus Museum im Fürstenhaus

Hannover sahip olduğu yapı sayesinde, hem ülkeden hem de dışarıdan gelen birçok konsere, gösteriye ve etkinliği ev sahipliği yapmaktadır. Bu etkinlikler arasında sergiler, festivaller, müzikaller, tiyatrolar, konserler, tiyatrolar, şovlar ve geleneksel etkinlikler kentin çok yönlü kültürünü destekler niteliktedir.

Hannover, ziyaretçilerin açık hava mekânlarında adım başı sanatla karşılaşabileceği bir kent. Sahip olduğu müzeler ve galerilerle hem geçmiş hem de modern sanata ve kültüre ev sahipliği yapar Hannover. 

Kentin parklarında, doğa ile iç içe gerçekleştirilen konserler, okuma etkinlikleri, sanat dallarının buluşması, atölyeler ilgi çekici bir hava katar Hannover’e. Örneğin her yaz döneminde, Barsinghausen’de ormanlık alandaki Deister Açık Hava Tiyatrosu, doğa içinde perdelerini açmaktadır sanatseverlere perdelerini.

Hannover sahip olduğu Opera Binaları, Tiyatrolar, Müzeler, Festivaller, Sanat Galerileri, küçük sanat sahneleri, atölyeler, etkinlik salonları ile birçok farklı alanda kültürel ve sanatsal etkileşimlere ev sahipliği yapmaktadır.

Tüm bunların dışında Golf, Futbol, Bisiklet, Polo gibi sportif etkinliklere de ev sahipliği yapan Hannover’ın hareketli bir yapısı vardır.

Hannover’de canlı ve renkli bir gece hayatı yaşanır, özellikle Cuma ve Cumartesi gecelerinin daha çok hareketli olduğu söylenebilir. Zaman zaman Türkçe müzik çalan mekânlara ya da DJ partilerine denk geleceğiniz Hannover akşamları da en az Berlin ya da Köln kadar eğlencelidir. 

Pek çok gece kulübü, bar, rock bar, pub, disko, canlı performans sahnesi bulunan Hannover’in eğlence mekânları daha çok kent merkezi içinde yer alır. Kent merkezinde olmasa da Welze gibi bölgeler, farklı eğlence ortamları arayanların uğrak yerleri arasındadır.

Hannover’in eğlenceli gece hayatının bazılarını deneyimleyebileceğiniz birkaç mekân adını sizlerle paylaşıyoruz;

 • Strandleben
 • Bronco’s Bar
 • Caspers – Hannover
 • Sansibar Hannover
 • Finesse - Cafe Bar Lounge
 • Capitol Hannover
 • Calamari Moon
 • Acanto
 • Zaza
 • Henry's Griddle
 • Heavencocktailbar Hannover
 • Harry's New-York Bar Hannover
 • Julian's Bar & Restaurant
 • AUSZEIT
 • SoundShake
 • Eve-Klub
 • The Dubliner
 • The Irish Pub
 • LaSall
 • Shandiz
 • My Way
 • Weinladen

Hannover hem yerli halkın hem de ziyaretçilerin alışveriş yapabileceği birçok alışveriş merkezi ve alana sahip. Gar Caddesi, Niki de Saint Phalle’nin adıyla anılan yaya bölgesi, Luise Galerisi ve Kröpcke Pasajı her türlü alışveriş meraklısını tatmin edecek mağazalara ve dükkânlara ev sahipliği yapıyor. Georgstraße Caddesi’ndeki ünlü kuyumcular ve Haute Couture butikleri sizi cezbedebilir. Ayrıca yine Tiyatro Caddesi ile Luisen Caddesi’nde de farklı seçeneklere rastlayabilirsiniz.

Ayrıca sokak pazarlarında alışveriş yapmak hoşunuza gidiyorsa Weihnachtsmarkt’a mutlaka uğramalısınız. Seyahatiniz yılbaşı dönemine denk geldiyse harika ışıklandırmasıyla kent içinde ayrı bir güzellik sunuyor. 

Birçok fuara ev sahipliği yapan Hannover, hediyelik eşyalardan teknolojik ürünlere kadar pek çok alışveriş seçeneği sunacaktır sizlere. 

 • Ernst-August-Galerie
 • Kröpcke-Passage
 • Leine-Center
 • Einkaufsbahnhof Hannover Hbf
 • Niki-de-Saint-Phalle-Promenade

Yıl boyunca birçok fuara ev sahipliği yapan Hannover’de ayrıca pek çok festival de düzenlenmektedir.

Sizinle bu festivallerin bazılarını ve düzenlenme dönemlerini paylaşıyoruz;

 • Winter-Zoo Hannover – Kış Festivali – (Ocak-Şubat)
 • Kinderfest – (Şubat)
 • Ball des Sports – Yılın Sporcuları Seçimi – (Şubat)
 • TanzOFFensive – Dans Girişimi – (Şubat)
 • Opernball Hannover – Opera Festivali – (Mart)
 • Frühlingsfest – Bahar Festivali – (Mart – Nisan)
 • Lange Nacht der Theater in Hannover – Uzun Tiyatro Gecesi – (Nisan)
 • Autofreier Sonntag – Açıkhava Festivali (Mayıs)
 • Wild auf Bock – Müzik Festivali – (Mayıs)
 • Masala Weltbeat Festival – Müzik Festivali – (Mayıs)
 • Fête de la Musique Hannover – Müzik Festivali – (Haziran)
 • Maschseefest – Maschsee Gölü Festivali – (Temmuz - Ağustos)
 • Schützenfest – (Temmuz)
 • Kleinefest – (Temmuz)
 • Pony Express Festivali – (Ağustos)
 • BootBooHook Festivali – (Ağustos)
 • Oktoberfest – (Ekim)
 • Internationaler Feuerwerkswettbewerb – Uluslararası Havai Fişek Yarışması – (Yılın Mayıs, Haziran, Ağustos, Eylül aylarında ve beş ayrı günde gerçekleştirilir.)

 • Yılbaşı – 1 Ocak 
 • Kutsal Cuma – Nisan 
 • Paskalya – Nisan
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Hz. İsa’nın Göğe Yükselişi – Mayıs
 • Whitmonday – Mayıs-Haziran
 • Almanya’nın Birleşmesi – 3 Ekim
 • Noel – 25 Aralık

 • Mitte çevresindeki bazı oteller
 • Crown Plaza Hotel Hannover
 • Mercure Hotel Hannover
 • Central-Hotel Kaiserhof
 • Design Hotel Wiegand
 • Grand Hotel Mussman
 • Kastens Hotel Luisenhof
 • Novotel Suites Hannover
 • IntercityHotel Hannover
 • Centro Hotel Atlanta
 • Novotel Suites Hannover City
 • List çevresindeki bazı oteller
 • Sheraton Hannover Pelikan Hotel
 • Ibis Hotel Hannover 
 • Prizeotel Hannover
 • Laatzen çevresindeki bazı oteller
 • H4 Hotel Hannover Messe
 • Hotel Bouzid 
 • Hotel Haase
 • Henne-Apartment Messe Hannover

200’ün üzerinde konaklama tesisi bulunan Hannover, hem fuar hem de turistik ziyaretlerin odak noktası olduğu için her bütçeye ve beklentiye uygun konaklama imkânı sunmaktadır. Beş yıldızlı lüks otellerden, butik otellere, apart otellere, hostellere kadar çeşitli seçeneklerin çoğu şehir merkezine yakın yerlerdedir.

Hannover’de ziyaret amacınıza göre kalacağınız bölgeyi ve oteli seçebilirsiniz. Örneğin fuar amaçlı bir ziyarette bulunacaksanız Messe-Laatzen’i tercih edebilirsiniz. Turistik amaçlı ziyaretlerde ise gezilecek yerlere yakın olması açısından kent merkezine yakın Hanns-Lije Platz, Shutzenplatz gibi bölgelerdeki tesisler tercih edilebilir.

Almanya’nın en büyük fuar ve ticaret merkezlerinden biri olan Hannover kentinde, gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olan ya da toplu taşımayla kolayca ulaşabileceğiniz tesislerde, uygun fiyatlara konforlu konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirlemelisiniz. Fuar dönemi yoğunluğunu dikkate alarak otelinize birkaç ay öncesinden erken rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Hannover’e ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir fuar ve ticaret kenti Hannover şehir merkezindeki oteller çok tercih edilmektedir, bunun dışında kalacağınız oteli, ziyaret amacınıza uygun olarak seçebilirsiniz. Hannover’de kalacağınız bölgeyi seçtikten sonra konaklayacağınız otele mutlaka erken rezervasyon yaptırmalısınız. Rezervasyonunuzu yaparken ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Hannover’e direkt veya aktarmalı ve tarifeli uçuş seferleri yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Hannover Uçak Bileti Fiyatları

Almanya Ülke Bilgileri

Resmi Adı: Almanya Federal Cumhuriyeti (DE)
Kıta: Batı Avrupa (Avrupa)
Başkenti: Berlin
Telefon Kodu: +49
Para Birimi: EUR (Euro)
Konuşulan Diller: Almanca

Hannover Hava Durumu

Hannover
DE .
3 °c
parçalı bulutlu
2024-04-22 12:00:00

8 °c
8 °c
2024-04-23 12:00:00

9 °c
9 °c
2024-04-24 12:00:00

9 °c
9 °c
2024-04-25 12:00:00

9 °c
9 °c
2024-04-26 12:00:00

13 °c
13 °c

Diğer Almanya Destinasyonları

Etkinlikler