Bağdat Uçak Bileti

En ucuz Bağdat uçak bileti fiyatı

Nereden Istanbul Sabiha Gökçen
Nereye Al Muthana Airport
Havayolu Şirketi Pegasus Airlines
Uçuş Süresi 2:50
TRY 3623.19

Uygun Bağdat Uçak Bileti Fiyatları

IST Istanbul, Türkiye - Istanbul Havalimanı
BGW Baghdad, Iraq - Al Muthana Airport
20.01.2024
Türk Hava Yolları
5224.73 TRY
ESB Ankara, Türkiye - Esenboga
BGW Baghdad, Iraq - Al Muthana Airport
04.01.2024
Pegasus Airlines
4913.53 TRY
ADA Adana, Türkiye - Sakirpasa
BGW Baghdad, Iraq - Al Muthana Airport
24.01.2024
Pegasus Airlines
4948.99 TRY
SAW İstanbul, Türkiye - Istanbul Sabiha Gökçen
BGW Baghdad, Iraq - Al Muthana Airport
24.01.2024
Pegasus Airlines
3623.19 TRY

Bağdat uçak bileti ile ilgili sorular

Bağdat Hakkında

Genel Bilgiler

Güneydoğu komşumuz Irak’ın başkenti Bağdat, Dicle nehrinin iki yakası üzerine kurulmuştur ve coğrafi anlamda Irak’ın tam da ortasında yer alır. Adı, Farsça Bag (Tanrı) ve Dâd (verilen) kelimelerinin bir araya gelişiyle oluşmuş ve Tanrının Verdiği anlamında Bağdat olmuştur.

İlk olarak Abbasi Halifesi Ebu Cafer el-Mansur tarafından eski bir Sasani köyünün yerine Darüsselam adıyla kurulmuştur Bağdat (M.S. 766). Daha sonra Medinet-üs-Selam adını alan şehir, daha sonrasında Bağdat adını alarak günümüze değin yaşamıştır.

Harun Reşid devrinde (M.S. 809) büyük bir kültür merkezi haline gelen Bağdat sonraki dönemlerde de kültür ve ticaret merkezi olarak önemini sürdürmüştür. Ancak 1258 yılında yağmalanan şehir, Hülagu'nun istilasıyla çöktü. Hülagu'dan sonra değişik boyların yönetimine giren Bağdat, Osmanlı ve İranlılar arasında da el değiştirdikten sonra, IV. Murad zamanında tekrar Osmanlıların yönetimine geçmiştir. I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlıların elinde kalan Bağdat, 1917'de İngiliz kuvvetlerince işgal edilmiş ve 1921'de kurulan bağımsız Irak Krallığının başkenti olmuştur. 

II. Dünya Savaşı sonrasında artan petrol gelirleri, Bağdat'ın gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. 1980-1988 yılları arasında İran ile Irak arasında süren savaş ülke ekonomisine ve siyasi yapısına ciddi zararlar vermiştir. Ardından Amerika ve Avrupa ülkelerince uygulanan ekonomik ambargoya maruz kalmış, ardından da 1. ve 2. Körfez Savaşı yaşanmıştır. Bu savaşlar sonrası 2003 yılında Bağdat, ABD tarafından işgal edilmiş olup siyasi idari anlamında karmaşık yapı hâlâ sürmektedir. Yaşadığı savaşlar sonrasında bugün (2014 yılı sayımına göre) nüfusu 7.6 milyon civarındadır Bağdat’ın. 

Irak'ın önde gelen devlet kurumlarının merkezleri Bağdat'tadır. 1958'de kurulan Bağdat Üniversitesi dışında El-Mustansır Üniversitesi, Teknoloji Üniversitesi ve birkaç yüksekokul bulunmaktadır. 

Bağdat'ta eski doğu pazarlarından, cam ve çelik binalara kadar her çeşit mimari yapı görülebilir. Kentin eski görünümü değişmekle birlikte, pek çok eski bina, kaldırım kahveleri, eski usul minare ve camiler bugün de durmaktadır. Kazımeyn'deki 19. yüzyıl yapısı görkemli altın kubbeli cami ile yüzün üzerinde başka cami ve minare, kentin mimari güzelliğine katkı sağlamaktadır. Ancak yaşadığı savaşlar ve atılan bombaların etkisi ile kentin görünümünde ciddi değişiklikler meydana gelmiştir.

Genel Bağdat Bilgileri

Resmi Dil: Arapça ve Kürtçe

Para Birimi: Irak Dinarı 

Vize Uygulaması: Irak’ın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulaması vardır.

Zaman Dilimi: GMT +3

Irak Telefon Çağrı Kodu: +964

Bağdat Telefon Çağrı Kodu: 1

Bağdat Uluslararası Havalimanı (BGW) Telefon Numarası: +964 790 140 3537

Bağdat Acil Yardım Telefonu: 122

Bağdat Yangın İhbar Hattı: 122115

Bağdat Polis Yardım Hattı: 122104

Irak'a varıştan 72 saat önce PCR testi yaptırılmalıdır. Karantina uygulaması yoktur.

Temel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.

Her başvuru için 2 (6 Aydan eski olmayan, arka fonu beyaz vesikalık) fotoğraf gerekmektedir.


Özel Bilgiler

Irak'a yapılacak seyahatler öncesi Dış İşleri Bakanlığımızın seyahat uyarılarını ve güncel vize uygulamasını kontrol ediniz.

 • Umuma mahsus pasaport (6 ay geçerli) sahipleri havayoluyla Irak’a yapacakları 30 günü aşmayacak seyahatleri için havalimanlarında Irak vizesi alabilirler. Ülkeye girişte2 adet resim ve vize ücreti talep edilir.
 • Karayolu ile yapılacak seyahat öncesinde Irak Diplomatik temsilciliklerinde Irak vizesi alınmalıdır.

Ayrıntılı bilgi için:

http://www.mfa.gov.tr/irak-seyahat-edecek-turk-vatandaslarinin-dikkatine.tr.mfa


Turist Vizesi


Ticari Vize


Öğrenci Vizesi


Konsolosluk

Turan Emeksiz Sokak, No:11, G.O.P. /ANKARA 

Tel: +90 (312) 4687421 

Tel: +90 (312) 4687422 

Tel: +90 (312) 4684832 

E-posta: ankemb@mofa.gov.iq 

E-Posta: iqemb.tr1@gmail.com


Fahri Konsolosluk

Bağdat'ta yazlar kuru ve çok sıcak, kışlar yumuşak ve serin geçer. Ortalama yağış yılda 130 mm dolayındadır. Ülke genelinde kış-yaz mevsimleri ve güney-kuzey bölgeleri arasında büyük farklılık gösterir. Güneyde yaz mevsimi güneyde uzun, sıcak ve kuraktır, sıcaklık bölgede ortalama 46°C’yi bulur. Kış mevsimi ise kısa sürer ve serin geçer.

Kuzey bölgesinde ise tam tersi olarak yazları serince ve kısa sürer. Kış mevsimi de çok karlı ve uzundur. Irak genelinde yağış kış aylarında olur. Mezopotamya’da senelik ortalaması 178 mm olan yağış, dağlık bölgelerde 1016 mm civarında gerçekleşir. Yağışlar güneyde yağmur, kuzeyde kar şeklinde olur. Çöl bölgelerinde ise ancak dünya genelinde büyük bir kış yaşandığında kısa süreli yağışlar gözlenmiştir. 

İstanbul – Bağdat arası mesafe yaklaşık olarak 2190 km’dir. Bu yolculuk arabayla hiç durmadan yapılsa yaklaşık 24 saat sürecektir. Karayolu ile gidecekseniz Habur (Silopi) ya da Üzümlü (Çukurca) sınır kapılarından birinden geçeceğinizi ve T.C. vatandaşlarından vize istendiğini unutmayın. Ticari geçişler için Habur sınır kapısının kullandığını da hatırlatmak isteriz. Türkiye’nin batısından ve kuzeyinden otobüs ile Bağdat’a gidebilmek için öncelikle Güneydoğu illerine gidip aktarma yapmanız gerekebilir. 

Bağdat’a demiryolu ile gidebilmek için tek seçenek Gaziantep'ten Musul'a düzenlenen tren seferleri. Trenle Musul’a vardıktan sonra Bağdat’a aktarma yapabilirsiniz.

Bağdat’a uçak ile gidip gelmeyi planlıyorsanız, 1608 Km olan yolculuğu yaklaşık olarak 2 saat 45 dakika sürede tamamlayabilirsiniz. İstanbul'dan Bağdat'a doğrudan uçak seferleri bulunuyor. THY, Atlasglobal, Irak Havayolları ve Emirates gibi havayolu şirketlerinin Bağdat'a İstanbul'dan uçuşları var. Bağdat Uluslararası Havalimanı’ndan şehir içine en iyi ulaşım alternatifi olarak taksi kullanabilirsiniz. Bağdat Uluslararası Havalimanı (BGW) şehrin 16 km batısında yer almaktadır ve Irak’ın en büyük havalimanıdır. Havalimanında üç ayrı yolcu terminali bulunmaktadır.

Eğer Bağdat’a bir son dakika uçuşu ile gitmeyecekseniz çok çok ucuz uçak bileti için birkaç ay öncesinden sonfiyat.com web sitesinden bilet almanız çok daha uygun olacaktır. Aynı web sitesinden Bağdat’a bugün için uçak bileti kaç TL diye bakabilirsiniz. Ayrıca gidiş-dönüş uçak bileti alarak Bağdat seyahatinizi ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Bağdat, ne yazık ki günümüzde gelişmiş toplu taşıma imkânlarına sahip değildir. Uzun yıllar işgal altında yaşan kentte ulaşım geliştirilememiştir. Şu anda en iyi ulaşım seçeneği taksi ya da kiralık araç kullanmak olacaktır.

Eğer taksi kullanacaksanız, ücreti uygun hale getirmek için paylaşımlı taksi kullanabilir, sizinle aynı güzergâha giden yolcularla birlikte hareket edebilirsiniz. Paylaşımlı taksi kullanımı Bağdat’ta çok yaygınlaşmıştır. Ancak şehirde genel güvenlik sorunları yaşanabildiği için özellikle paylaşımlı taksi kullanımlarında dikkatli olunmasında yarar vardır. Ayrıca taksimetre kullanılmadığı için taksiler gidilecek mesafeye göre önceden hesaplanır, bu nedenle bir taksiye binmeden önce gideceğiniz yerin ücretini öğrenip pazarlık yapmanızı öneririz.

Savaş döneminde Bağdat’ın uzun yıllar işgal altında bulunması, kentin yeniden inşa edilmesini gerekli kılmıştır. Tarihi anlamda ayakta kalabilmiş yapıları görmek pek mümkün değildir. Günümüzde batı tarzı mimarisi ile dikkat çeken Bağdat’ta 5 yıldızlı lüks oteller karşılıyor bizi. 

Konaklama için çok fazla sayıda lüks otellerin bulunması, ziyaretçiler için sorun yaşanmasının önüne geçmektedir. Yine restoranlar, yemekler ve alınan hizmet kalitesi şaşırtıcı derecede yüksek kalitededir. Bağdat’daki otellerde konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; e-posta veya telefonla erken rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Yolculuğunuz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Bağdat’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan Bağdat gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Bir zamanlar Irak’ın en güzel şehirlerinden biri olan Bağdat’ta kent merkezindeki lüks tercihlerin dışında ucuz ve uygun fiyatlara konaklama seçeneklerini de değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; önceden rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Bağdat’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’ dan gidiş dönüş Bağdat uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Irak orta doğuda yer alan tarihi bir ülkedir ve Arap, Kürt ve Ortadoğu kültüründen etkilenmiştir. Bağdat mutfağında da bu etkiyi görmek mümkündür. Yemeklerde genellikle bulgur, pirinç ve kuzu eti, yöresel baharatlar, kebaplar, lahmacun, hamur tatlıları gibi ürünleri bulabilirsiniz.

Ayrıca çorba çeşidi olarak da zengin bir mutfağa sahiptir Bağdat. Bizim Güneydoğu bölgesine benzer şekilde sebze yemekleri arasında patlıcan en çok tüketilenler arasında yer alır. Zeytinyağlı yemekler arasında da dolma, sarma, mücver, musakka, fasulye ve pilav gibi lezzetleri ünlüdür.

Tatlı bakımından zengin çeşide sahiptir yöresel mutfak. Baklava, revani, kabak tatlısı, sütlaç, hoşaf ve lokma gibi bizim pek de yabancı olmadığımız farklı tatlı çeşitleri bulunur.

Bağdat’ta yemek yiyebileceğiniz bazı gözde mekânları şöyle sıralayabiliriz.

 • Sammad Restoran
 • Alfaqma
 • Saj Al-Reef Baghdad
 • Beston Sammad
 • Mazaya
 • Aroma Restorant
 • Scusi Restorant
 • Al-Aressha Restoran

Bağdat’a gidenler yukarıda sadece bazılarını sıraladığımız Irak mutfağına ait bu lezzetleri tadabilir. Siz de yurt dışı ve Türkiye uçak bilet fiyatları için sonfiyat.com web sitesine göz atarken, Bağdat’a uçak bileti kaç lira diye bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız uçak bileti indirimlerinden faydalanıp Bağdat için en ucuz uçak biletini satın alarak seyahatiniz sırasında bu zengin mutfağı tadabilirsiniz.

Bağdat milattan önceki dönemlerden bu yana birçok eski kültüre ev sahipliği yapmıştır. Ancak çok uzun süre işgal altında kaldığından, yıkılan tarihi yapıların bazılarının yerini yeni yapılar almıştır. Yine de şehrin eski manzarasına dair bazı yapıları ve simgeleri görmek mümkündür.

Bağdat’ta gezilebilecek bazı yerleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Abbasi Sarayı
 • Al-Faw Sarayı
 • Kazimeyn Camii
 • Irak Ulusal Müzesi
 • Umm Al Quara Camii
 • Babil Antik Kenti
 • Bağdat Şehitler Anıtı
 • Bağdat Kalesi
 • Mutanabbi Caddesi
 • Bağdat Hayvanat Bahçesi

Geçmişten günümüze Arap, Ortadoğu, Fars kültürünü barındıran Bağdat’ta, bugün kültür sanat hayatına dair pek fazla bir şey bulmak mümkün değildir. 

Günümüzde kısa film festivalleri Bağdat’ta her yıl düzenli olarak yapılmaya devam eder. Bu festival Arapça ve Kürtçe yapılmaktadır, ayrıca yine her yıl sürdürülen geleneksel dini festivaller de kentin kültürel dokusunu yaşatmaya katkı sağlamaktadır.

Bağdat gece hayatı ve eğlence dediğimizde bizim bildiğimiz anlamda neredeyse yok denecek seviyededir. Hem yaşanan savaş ve işgal yılları hem de sonrasında ortaya çıkan güvenlik sorunları Bağdat şehrinde yaşam şartlarını epey zorlaştırmış ve gece hayatının ortadan kaldırmıştır. 

Bağdat yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen hayatına devam etmeye çalışan tarihi ve köklü bir şehirdir. Bağdat’ta sokak pazarları ve birçok hediyelik eşya dükkânları günümüzde alışveriş tutkunlarına hizmet etmektedir.

Bağdat sokak pazarında, halı, kilim, kumaş, bakır ve gümüş gibi birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz. Bağdat özellikle bakırcıların olduğu ve turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgelerden birisidir. Bağdat seyahatinizde Bağdat Bakırcılar Çarşısı’na mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

 • Al Mansur Mall
 • Bağdat Mall
 • Babylon Mall
 • Maxi Mall

 • Bağdat Kısa Film Festivali – Ağustos
 • Dini Festivaller - Eylül
 • Kısa Film Festivalleri – Eylül
 • Bağdat Uluslararası Film Festivali – Eylül 
 • Uluslararası Babil Festivali - Ekim

 • Yeni Yıl - 1 Ocak
 • Ordu Günü – 6 Ocak
 • İşçi bayramı – 1 Mayıs
 • Bağdat’ın Kurtuluşu - 9 Nisan
 • Ramazan Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • Cumhuriyet Bayramı - 14 Temmuz 
 • Irak Bağımsızlık Günü - 3 Ekim
 • İslami Yeni Yıl
 • Aşure Günü
 • Hz. Muhammed’in Doğum Günü
 • 25 Aralık Noel

Dini bayramlar ve anma günleri takvime göre değişiklik gösterebilir, lütfen ziyaret tarihinize göre güncel bilgileri gözden geçirmeyi unutmayınız.

 • Palm Hotel
 • Inter Hotel
 • Bourg Al Salam Hotel Baghdad
 • Rimal Hotel
 • Rukn Kahramana Baghdad
 • Baghdad Hotel
 • Dijlat Al Khair Hotel
 • Babylon Warwick Hotel
 • Coral Boutique Baghdad Hotel
 • Shanasheel Palace Hotel
 • Andalus Apartments

Savaş döneminde Bağdat’ın uzun yıllar işgal altında bulunması, kentin yeniden inşa edilmesini gerekli kılmıştır. Tarihi anlamda ayakta kalabilmiş yapıları görmek pek mümkün değildir. Günümüzde batı tarzı mimarisi ile dikkat çeken Bağdat’ta 5 yıldızlı lüks oteller karşılıyor bizi. 

Konaklama için çok fazla sayıda lüks otellerin bulunması, ziyaretçiler için sorun yaşanmasının önüne geçmektedir. Yine restoranlar, yemekler ve alınan hizmet kalitesi şaşırtıcı derecede yüksek kalitededir. Bağdat’daki otellerde konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; e-posta veya telefonla erken rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Yolculuğunuz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Bağdat’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan Bağdat gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Bir zamanlar Irak’ın en güzel şehirlerinden biri olan Bağdat’ta kent merkezindeki lüks tercihlerin dışında ucuz ve uygun fiyatlara konaklama seçeneklerini de değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; önceden rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Bağdat’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’ dan gidiş dönüş Bağdat uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Bağdat Uçak Bileti Fiyatları

IST Istanbul, Türkiye - Istanbul Havalimanı
BGW Baghdad, Iraq - Al Muthana Airport
20.01.2024
Türk Hava Yolları
5224.73 TRY
ESB Ankara, Türkiye - Esenboga
BGW Baghdad, Iraq - Al Muthana Airport
04.01.2024
Pegasus Airlines
4913.53 TRY
ADA Adana, Türkiye - Sakirpasa
BGW Baghdad, Iraq - Al Muthana Airport
24.01.2024
Pegasus Airlines
4948.99 TRY
SAW İstanbul, Türkiye - Istanbul Sabiha Gökçen
BGW Baghdad, Iraq - Al Muthana Airport
24.01.2024
Pegasus Airlines
3623.19 TRY

Irak Ülke Bilgileri

Resmi Adı: Irak Cumhuriyeti (IQ)
Kıta: Batı Asya (Asya)
Başkenti: Bağdad
Telefon Kodu: +964
Para Birimi: IQD (Dinar)
Konuşulan Diller: Arapça, Kürtçe, Ermenice

Bağdat Hava Durumu

Bağdat
IQ .
24 °c
parçalı bulutlu
2024-04-22 12:00:00

33 °c
33 °c
2024-04-23 12:00:00

34 °c
34 °c
2024-04-24 12:00:00

36 °c
36 °c
2024-04-25 12:00:00

36 °c
36 °c
2024-04-26 12:00:00

37 °c
37 °c

Diğer Irak Destinasyonları

Etkinlikler