Krakow Uçak Bileti

En ucuz Krakow uçak bileti fiyatı

Nereden Esenboga
Nereye J. Paul Ii Balice Intl Airport
Havayolu Şirketi Pegasus Airlines
Uçuş Süresi 02:30
TRY 2400.00

Uygun Krakow Uçak Bileti Fiyatları

IST Istanbul, Türkiye - Istanbul Havalimanı
KRK Krakow, Poland - J. Paul Ii Balice Intl Airport
23.01.2024
Air Serbia
2516.41 TRY
ADB İzmir, Türkiye - Adnan Menderes
KRK Krakow, Poland - J. Paul Ii Balice Intl Airport
23.01.2024
Pegasus Airlines
3200.38 TRY
ESB Ankara, Türkiye - Esenboga
KRK Krakow, Poland - J. Paul Ii Balice Intl Airport
30.01.2024
Pegasus Airlines
2400.24 TRY
SAW İstanbul, Türkiye - Istanbul Sabiha Gökçen
KRK Krakow, Poland - J. Paul Ii Balice Intl Airport
13.01.2024
Pegasus Airlines
2992.32 TRY

Krakow uçak bileti ile ilgili sorular

Krakow Hakkında

Genel Bilgiler

Polonya’nın en eski ve en büyük üç şehrinden biri olma özelliği taşıyan Krakow, doğal güzellikleri ve yüzyıllardır koruduğu geleneksel dokusuyla Doğu Avrupa’nın en güzel ve en özel şehirlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. 1999 yılından beri Küçük Polonya Voyvodası’nın başkenti olan Krakow, yılda 7 milyon turisti ağırlıyor. Polonya’nın bilim, kültür ve sanat merkezi kabul edilen şehir, eski başkent olması, pek çok krala ev sahipliği yapması ve şahit olduğu pek çok tarihi olayla ülkenin kalbi olarak görülmektedir. Krakow, 2000 yılında Avrupa Kültür Başkenti kabul edilmiş, 2013’te ise UNESCO tarafından Edebiyat Şehri kabul edilmiştir.

1988 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine giren Krakow, 7 asır boyunca Lehistan İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, 2. Dünya Savaşı sırasında neredeyse hiç hasar almamış nadir şehirlerden biridir. 7. yüzyılda Vistül Nehri ile Wavel Kalesi’nin arasına kurulan şehir, Avrupa’nın en eski şehir meydanı ve en eski kapalı çarşısına sahiptir. Papa 2. John Paul’ün Krakow şehrinde doğmuş olması ve dünyanın en eski üniversitesine ev sahipliği yapıyor olması şehrin önemini daha da arttırmaktadır.

Avrupa’nın en iyi korunan Orta Çağ şehirlerinden biri olan Krakow’da barok ve gotik mimarinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Adeta bir nostalji yolculuğuna çıkacağınız şehirde, gezilecek pek çok yer yürüme mesafesinde ve Eski Şehir bölgesinde yer almaktadır. Katedralleri, müzeleri, tarihi çarşıları, eski Yahudi mahalleleri ve diğer pek çok tarihi yapı geziniz boyunca size eşlik edecektir.

Krakow ile Türkiye arasında 1 saatlik bir fark bulunmaktadır. Krakow’da kullanılan para birimi ise Polonya Zlotisidir. Türk Lirası ile Polonya Zlotisi arasında ufak bir kur farkı bulunması özellikle Krakow’u Türkiye’den ziyaret edecekler için büyük avantaj. Hem tarihi dokusu hem de kültürel zenginliğiyle yıl boyunca pek çok turisti ağırlayan Krakow sizleri de bekliyor. Krakow seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce turistin akın akın ziyaret ettiği Krakow‘a en ucuz ve indirimli fiyatlarla güvenli ve konforlu uçabilirsiniz.

26 Temmuz 2021

Polonya Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafından yayınlanan güncel yönetmeliğe göre, 17 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Polonya'ya yurt dışından gelen yolcular için elektronik Yolcu Bilgi Formu (ePLF) başlatılmıştır.

İngilizce ve Lehçe olarak sunulan form aşağıda ki bağlantıdan ulaşılabilir:

https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home

* Google Chrome arama motorunun kullanılması hususunda   yolcularımıza bilgi verilmesi

*EPLF'yi cep telefonuna indirebilirler ya da Bilgisayardan PDF çıktısı alabilirler.

ePLF'ye kişiselleştirilmiş bir bağlantı alabilmek için e-posta adresini belirtmesi gerekir. Yolcu Bilgi Formunu gönderdikten sonra, yolcular e-posta yoluyla ePLF'yi doğru bir şekilde doldurduklarını ve teslim ettiklerini teyit eden bir pdf dosyası alırlar.

6 Haziran 2021 Güncelleme

Polonya Koronavirüs (COVID-19) Uçuş ve Seyahat Uygulamaları ile ilgili Polonya Giriş Şartlari:

1- Polonya, AB ve EFTA uyesi ulkelerin vatandaslari ;

2- Polonya vatandaşlari ,AB / EFTA vatandaşları ile evli olan yabancıların eşleri ve çocukları olan ancak göçmenlik gerekliliklerini yerine getiren ulke vatandaslari (vize, biyometrik

pasaport vb.);

3- Poles Card (Karta Polaka) sahibi yabancılar;

4- Polonya'da kalıcı veya geçici oturma iznine sahip olan yabancılar, yolcunun plastik bir kimlik kartı biçiminde ibraz etmesi gerekmektedir (D tipi vize oturum izni DEĞİLDİR);

5- Polonya'da çalışma izni olan yabancılar (diğer AB ülkelerinde çalışma izni kabul EDİLMEZ) veya Polonya'ya girdikten hemen sonra Polonya'da çalışmaya başlayacaklarını teyit eden belgeler;

6- Polonya'da akredite ve diplomatik pasaport sahibi diplomatik personel üyeleri ve ailelerine ilave olarak tüm ülkelerin diplomatik pasaport sahipleri ; 

7- AB, EFTA ülkelerinde Kalıcı veya geçici ikamet izni olan yabancılar (yolcuların plastik kimlik kartı şeklinde ibraz etmesi , başka herhangi bir belge kabul edilmemektedir) , Polonya üzerinden transit geçiş ile ikamet ettikleri ülkelere gidebilmeleri için ,yolcu, bilet / rezervasyon onayını belgelendirerek uçak, otobüs, tren vb. İle Polonya bölgesi üzerinden transit geçiş yaptığını kanıtlamalıdır. Diğer Schengen ülkelerine geçişte ilk pasaport kontrolü Polonya da olmaktadır.

8- Öğrenciler, Polonya'da okula, üniversiteye, uzmanlık kurslarına ve diğer öğrenim şekillerine devam eden öğrenciler ( Özel Dil kursları kapsam dışı ,sadece Ünİversitelerin kendi lisans egitımleri ıcın dil programına kayıtlı öğrenciler kabul edilir belgelendirmeleri şartıyla ) , aldiklari D tipi vizeye ilave olarak eğitim kurumundan kayitli olduklarini belgelendirmeleri durumunda,

9- Polonya'da bilimsel çalışmalar veya araştırma yapan bilim insanı, bunu gerekli belgelerle ispat edebiliyorsa;

10- Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları (YOLCULAR SCHENGEN KURALLARINA GÖRE DÜZENLİ GÖÇ GEREKLİLİKLERİNİ BELGELENDIRMEK ZORUNDADIR )

-Avustralya

-Yeni Zelanda

- Japonya

- Tunus

-Güney Kore

-Tayland

-Kanada

-Gürcistan

-Belarus

-Ingiltere ve Kuzey Irlanda 

11- Madde 10'da sayılan ülkelerden birinde geçerli ikamet kartına sahip olan yabancılar (ikamet kartı plastik kimlik kartı gösterilmesi , başka herhangi bir belge kabul edilmez). YOLCULAR, SCHENGEN KURALLARINA GÖRE DÜZENLİ GÖÇ GEREKLİLİKLERİNİ BELGELENDIRMEK ZORUNDADIR

12- Polonya otoriteleri tarafından verilmiş C / D 21 tipi geri dönüş vizesine sahip yabancılar, WAW OPS'den teyit gereklidir.

13- Polonya'da ulusal federasyon veya Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından yetkilendirilmiş uluslararası spor organizasyonu tarafından düzenlenen Şampiyona dereceli spor etkinliklerine katılmak için Polonya'ya gelen C / D 03 vizesi olan yabancılar. Spor müsabakalarına katılacaklar gerekli belgelerle ispat edebilmek koşuluyla sporcu, antrenör , doktor, hakem, basın ve gazeteci vb. Konuları kapsar. Geniş uygulama ve olası sahte belgeler nedeniyle, WAW OPS'den onay gereklidir.

14- Polonya için COVID/PCR testi istenmemektedir

15- 30 Mart 21 tarihinden itibaren Polonya`ya seyahat edecek olan yolcularımız 10 günlük ev karantinasında kalacaklardir. Varşova Chopin Havalaimanına gelen tüm yolcularimizin , Telefon ve adres gibi bilgileri pasaport polisine iletmekle yükümlüdürler. Karantina süresi, Polonya'ya varışta 48 saat içinde yapılan negatif COVID-19 test sonucuyla kısaltılabilir, negatif sonuç alındıktan iki saat sonra sisteme girilir ve karantina süresi bitmiş olur. Pozitif sonuç çıkması durumunda , yolcu 10 günlük izolasyona alınır. Geçerli test merkezleri aşağıda bulunan linklerde belirtilmiştir Istisnalar :

- Ucus Ekipleri

- Diplomatlar ,diplomatik pasaport sahipleri ve aileleri

- Ogrenciler

- AB nin kabul ettiği Covid -19 aşIlarından olanlar ( Astra Zaneca/Pfizer Biontech/JANSSEN/Moderna )

Varşova Chopin Havalimanında resmi olarak geçerli Covid 19 test merkezleri :

https://lotnisko-chopina.pl/en/news/0/1034/szczegoly.html

Polonya`da resmi olarak geçerli olan test merkezleri:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/listalaboratoriowcovid

Schengen bölgesinden gelecek olan yolcularin Polonyaya girişte 48 saatlik PCR test ibraz etmesi halinde , karantinadan muaf olacaklardır. Ayrintilar Notam da 16- İstanbul Varşova uçuşlarında , Polonya Sağlık Müfettişliği tarafından deklere edilmiş olan ve  yolculara dağıtılan iki adet sağlık formu , yolcular tarafından uçuş esnasında doldurulması gerekmektedir.


NOT: 10 ve 11. Maddeler yanlis anlasilmamasi adina , tekrar belirtmekte fayda var.

Yolcularin Pasaport kontrolunde , Polonya ya ne amacla geldigini belgelerle ispat etmesi gerekmektedir, Covid oncesi profiling gibi .  Daha onceki ucuslarimizda tek yon biletle gelen yolcular ellerinde baska dokuman ( hotel rezervasyonu, calisma izni vs .) bulunmadigi icin INAD edilmislerdir.  Covid-19 kısıtlamaları dışında , TÜM yolcular normal göçmenlik,pasaport , vize prosedüründen geçerler. Lütfen tüm vize / pasaport gereksinimlerini kontrol edilmesi önemle arz olunur..

Diger Schengen ulkelerinin C/D tip vizesiyle Polonya ya giris yasaktir. Diger AB ulkelerinden oturum karti olan yabancilar , ucak , tren ve/veya otobusle ayni gun seyahat edeceklerini belgelemeleri

durumunda PL giris yapabilir ve oturum karti sahibi olduklari ulkeye devam etmek zorundalar.

Güncel bilgi için yardim@sonfiyat.com e-posta adresinden bilgi talep etmenizi rica ederiz.31 Mayıs 2021

Polonya Krakov uçuşlarında için 05 Haziran 21 tarih, saat 21:59 UTC ye kadar geçerli güncel durum

*Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'dan gelen yolcular karantina altında en az 7 gün evde kalmalıdır (normal karantina 10 gündür).

*Yedi gün sonra sars Covid testi(Antijen veya PCR)  yaptırabilirler. Test sonucu negatif çıkarsa, karantina suresinden  kalan 3 gün  iptal olur.

*Diğer ülkelerden gelen yolcular, Varşova varışında terminal içinde ki test merkezlerinde test yaptırıp bir gün sonra karantinadan çıkabilirler


Polonya PCR Testi ve Covid-19 Dönemi Giriş Koşulları

Polonya`ya Seyahat Edecek Olan Yolcuların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar ;

Polonya Cumhuriyeti'nin aldığı son kararla, 30 Mart 21 tarihinden itibaren Polonya`ya seyahat edecek olan yolcularımız 10 günlük ev karantinasında kalacaklardır.  Varşova Chopin Havalimanı'na gelen tüm yolcularımızın, telefon ve adres gibi bilgileri pasaport polisine iletmekle yükümlüdürler.

Karantina süresi, Polonya'ya varışta 48 saat içinde yapılan negatif COVID-19 test sonucuyla kısaltılabilir, negatif sonuç alındıktan iki saat sonra sisteme girilir ve  karantina süresi bitmiş olur. Pozitif sonuç çıkması durumunda, yolcu 10 günlük izolasyona alınır. 

İstisnalar :

   - AB`nin kabul ettiği Covid aşılarından 2 doz aşı olan ve belgelendiren yolcularımız (Pfizer Biontech/Astra Zaneca/ Moderna/Janssen)

   - Diplomatlar

   - Öğrenciler

 Polonya`ya ayrıntılı giriş koşulları kaynağından öğrenmek için tıklayınız.

Varşova Chopin Havalimanı'nda resmi olarak geçerli Covid 19 Test Merkezleri için tıklayınız tıklayınız

Polonya`da resmi olarak geçerli olan Test Merkezleri için tıklayınız

Karantina ile ilgili uygulama indirme linkleri aşağıdadır: Tüm uygulama linkleri için tıklayınız

Apple iOS 10 ve üstü için uygulamayı yüklemek için  tıklayınız.

Android 6.0 ve üstü için tıklayınız.

Huawei cep telefonları uygulaması için Tıklayınız

 

Temel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Polonya Schengen vize sistemine dahil olan ülkelerdendir.
 • Her başvuru için 2 (biyometrik) fotoğraf gerekmektedir.
 • Kişi başı 1 adet Polonya vize formu doldurulması gerekmektedir.
 • Polonya Vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.
 • Planlanan seyahatten 180 gün önce vize başvurusu yapılabilir, seyahat tarihine minimum 15 gün kala başvuru yapılabilir seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında 15 günden az süre olması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir.

Özel Bilgiler

Polonya Yeşil pasaport sahibi Türk Vatandaşlarından  vize istenmemektedir.

Pasaport süresinin seyahat dönüşünden en az 3 ay daha geçerli olması gerekir.

VFS Global Vize aracı kurumu ve randevu ile başvuruları kabul eden Polonya, Ticari vize başvurularında davet mektubu istemekte ve davet eden kurum veya kuruluşta davet sahibinin kişinin adı soyadı ile davet amacını görmek istemektedir.

Başvuru yapan kişinin SGK hizmet dökümünü (barkodlu olmalı), 4 aylık SGK prim bordrolarını ve başvuru sahibinin çalıştığı şirketin 3 aylık banka hesap hareketlerinin dökümü evraklara eklenmelidir.

Şirket tarafından banka hesap cüzdanı, banka yazısı  veya hareket dökümü, evraklara eklenmeli ancak bu sunulamazsa, başvuru sahibinin son 3 aylık hareketin görüneceği banka tarafından ıslak imzalı ve kaşeli, (imzalayan yetkilinin banka imza sirkülerinde yetkisi olmalı) yazı sunulmalıdır.

Diğer bir önemli bir ayrıntı  tam tekmil vukuatlı nufus kayıt örneğin turistik amaçlı Polonya vize başvurularında eklenmesi gerekliliğidir. 


Turist Vizesi

İşlem süresi: 15 iş günü

Vize ücreti: 90 USD + 13,50 EURO

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret odası faaliyet belgesi 
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( ıslak imalı ve kaşeli )
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Ticari Vize

İşlem süresi: 15 iş günü

Vize ücreti: 90 USD + 13,50 EURO

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret odası faaliyet belgesi 
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( ıslak imzalı ve kaşeli )
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Öğrenci Vizesi

İşlem süresi: 5 - 15 gün

Vize ücreti: 71 USD + 20 EURO

 • Maddi durum belgeleri
 • Banka hesap cüzdanı
 • Okul kimliği
 • Okul mektubu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Elçiliğe hitaben antetli kağıda yazılmış dilekçe
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu

Konsolosluk

Adres: Atatürk Bulvarı No:241 Kavaklıdere Ankara

Tel: +903124572000

Faks: +903124678963

E-posta: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Website: www.ankara.mszgov.pl


Fahri Konsolosluk

Polonya’nın orta kesiminde yer alması dolayısıyla karasal iklimin hâkim olduğu Krakow’da kış ayları oldukça soğuk ve kar yağışlı, yazları ise ılık geçmektedir. Sıcaklık yaz aylarında ortalama 20 derecenin üstünü görürken, kış aylarında -3’e kadar düşebilmektedir. Yaz aylarında turistlerin yoğun ilgisine maruz kalan şehir, yılın en kalabalık dönemini bu tarihlerde geçirir. Eğer kalabalıktan hoşlanmıyorsanız Krakow’u ziyaret etmek için en ideal zaman ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Hem uçak biletlerinin hem de konaklamanın daha uygun fiyatlara karşılandığı bu tarihler bütçeniz açısından da en doğru zaman olacaktır. Özellikle Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim ayları Krakow’u ziyaret etmek için en güzel zamanlardır. Krakow’u kış aylarında ziyaret etmeyi tercih edenler Krakow’a 2 saat uzaklıktaki Zakopane’de Tatra Dağı’nda her türlü kış sporunu deneme şansı yakalayabilirken bahar aylarında gelenler ise doğa yürüyüşü için Zakopane’yi değerlendirebilir.

Krakow için en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com üzerinden işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir, istediğiniz dönem için önceden alacağınız uygun fiyatlı uçak bileti satın alarak Krakow‘a en kolay ve konforlu şekilde ulaşabilirsiniz.

Türkiye’den Krakow’a direk uçuş bulunmamakta ne yazık ki. Ancak havayoluyla Varşova aktarmalı olarak Krakow’a ulaşmak mümkün. Krakow’u ziyaret etmek isteyenler uçakla Varşova’ya vardıktan sonra tren veya otobüs seçenekleri ile Krakow’a merkeze kolaylıkla ulaşabilirler. 

Krakow’a seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahiplerinin Polonya Schengen vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Polonya Schengen vizesi tüm Schengen ülkelerinde geçerli olduğundan bu vize ile hem Polonya içinde başka şehirlere hem de Schengen bölgesinde yer alan diğer Avrupa ülkelerine geçiş yapmak mümkün. Krakow‘a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

Krakow sınırları içinde bulunan John Paul II Uluslar arası Havaalanı, şehre 15 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve havaalanının hemen yakınındaki tren istasyonundan şehir merkezine sık sık trenlerle ulaşım sağlanıyor. Taksi ücretleri de makul seviyelerde olduğu için dilerseniz bu seçeneği de kullanabilirsiniz. 

Krakow ulaşım konusunda sorun yaşamayacağınız Avrupa şehirlerinden biri. Hem küçük bir şehir olmadı hem de şehirde metro sisteminin bulunmaması sebebiyle ulaşımın neredeyse tamamı otobüs ve tramvaylarla sağlanmaktadır. Toplu taşıma sabah 05.00 ile gece 23.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. 

Gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok yerin birbirine yürüyüş mesafesinde olması sebebiyle çoğu kez toplu taşımaya dahi ihtiyaç duyulmamaktadır. Yürüme mesafesinde olmayan herhangi bir yere gitmeniz gerektiğinde ise hem otobüs hem de tramvay bileti yerine geçen tek tür biletleri gazete bayilerinden, duraklardaki bilet makinelerinden veya otobüs ya da tramvaydaki şoförlerden temin edebilirsiniz. 24 saatlik, 48 saatlik ve 72 saatlik sınırsız kullanım hakkı tanıyan biletlerden almanız hem geziniz sırasında sürekli bilet satın almak zorunda kalmanızı önlerken hem de biletinizi daha uyguna temin etme şansı sağlar.

Polonya’nın en önemli ve turistik şehirlerinden biri olan Krakow’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Ziyaretçilerine lüks otellerden şehrin tarihi dokusunu hissedebileceğiniz apart otellere kadar pek çok seçenek sunan Krakow’da yılın her zamanında kendinize uygun bir yer bulabilirsiniz. Konaklama seçenekleri özellikle Stare Miasto, Kazimierz ve Kleparz bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Krakow’da konaklamak için Sheraton Grand Krakow, Hotel Gródek, Hotel Stary, Hotel Lavender, Shalom Kazimierz, Elegant Apartments, Metropolitan Boutique Hotel, David Boutique Hotel, Yarden Apart hotel by Artery Hotels, Bubble Hostel, Let’s Rock Hostel tercih edebilirsiniz.Krakow seyahatinizi planlarken otel rezervasyonlarınızı 2-3 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz böylelikle daha uygun fiyatlı avantajlardan faydalanabilmeniz mümkün.

Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Krakow‘a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunan Krakow’da özellikle Rynek Glowny Meydanı çevresi, Stare Miasto, Kazimierz ve Kleparz bölgeleri tercih edilmektedir. Krakow’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Krakow‘a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden uygun fiyatlı uçak bileti satın alabilirsiniz.

Polonya’nın gastronomi başkenti kabul edilen Krakow, sizlere Polonya mutfağının çok çeşitli lezzetlerini deneyebileceğiniz mekânlar sunuyor. Alman, Macar ve Rus mutfaklarından izler taşıyan Polonya mutfağında, ana yemeklerde özellikle patates, lahana, av etleri, tavuk ve tahıl çok yaygın kullanılmaktadır. Çorbalarıyla ünlü olan Polonya mutfağında özellikle Barszcz çorbası, Zurek çorbası ve Rosol çorbası deneyebileceğiniz tatlar arasında.

Ancak Polonya’nın en meşhur yemeği bir çeşit mantı olan Pierogidir. Hem tatlı hem de tuzlusu yapılan Pierogi, içine et, patates, lahana, elma ve çeşitli meyveler konularak yapılan bizdeki mantının bir daha büyük versiyonu diyebiliriz.

Eğer Krakow’da Pierogi denemek isterseniz özellikle patatesli ve kızartılmış versiyonu tavsiye ederiz. Polonya pizzası diyebileceğimiz Zapiekanka, simide benzeyen ama bizim simidimize tat olarak pek benzemeyen ancak yine de lezzetli olan Obwarzanek, badem, portakal kabuğu ve kuru üzümle yapılan rulo pasta Makowiec ve Polonya’da özel günlerde pişirilen Mazurek pastası Krakow’da tadabileceğiniz diğer lezzetlerden bazıları.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için yurtdışı ve Türkiye uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesine göz atarken, Malta’ya uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp Malta için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Krakow’da hem yemek yiyeceğiniz hem de çay-kahve içerek Polonya’nın leziz tatlılarını deneyebileceğiniz bazı mekânları sizler için derledik:

 • Domowe Przysmaki
 • Gospado Kokona
 • Plac Nowy
 • Moment Resto Bar & Music 
 • Alchemia
 • Singer
 • Milkbar Tomasza
 • Ed Red
 • Pod Aniolami
 • Dawno Temuna Kazimierzu
 • Starka
 • Cheder Cafe
 • Cyrano de Bergerac
 • Glonojad
 • Sasiedzi
 • Antycafe
 • Miód Malina
 • Stylowa
 • Massolit Books & Cafe

Polonya’nın en eski ve en önemli şehirlerinden biri olan Krakow, tarihi yapıları, sırtını dayadığı Vistül nehri ve tarihin önemli olaylarına şahitlik etmiş meydanlarıyla Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor. İki veya üç gününüzü ayırarak çok rahat bir şekilde gezeceğiniz Krakow’un en canlı haline bahar ve yaz aylarında tanıklık edebilirsiniz. Görülmeye değer pek çok yerin birbirine yakın olduğu Krakow’u yürüyerek keşfetmenizi tavsiye ederiz. Krakow’da gezilmesi ve görülmesi gereken en önemli yerleri şöyle sıralayabiliriz:

Rynek Glowny  (Ana Meydan)

Avrupa’nın en eski ve en büyük meydanlarından biri olan Rynek Glowny, Eski Şehir bölgesinin ana meydanıdır. Kendinizi bir anda Orta Çağ dönemindeymiş gibi hissedeceğiniz Rynek Glowny yaz veya kış demeden her daim kalabalık ve canlıdır. Krakow’un büyüleyici ruhunu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz meydan aynı zamanda Rynek Belediye Kulesi (The Town Hall Tower), Azize Meryem Bazilikası (St. Mary’s Basilica) ve The Cloth Hall’ı içinde barındırıyor. Krakow’un barok ve gotik mimarisinin en önemli önemlerinden biri olan meydanın geçmişi 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Krakow gezinize Rynek Glowny’den başlamak en ideali olacaktır.

The Town Hall Tower (Rynek Belediye Kulesi)

Şehrin ana meydanı Rynek Glowny’de yer alan Rynek Belediye Kulesi, 13. yüzyılın sonlarında inşa edilmiş ve varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Gotik mimarinin en ihtişamlı örneklerinden biri olan kulenin tepesine çıkarak Krakow’un benzersiz manzarasını kuş bakışı izleme imkanınız da bulunuyor.

St. Mary’s Basilica (Azize Meryem Bazilikası)

Rynek Glowny’de bulunan bir diğer ihtişamlı yapı olan Azize Meryem Bazilikası, özellikle farklı zamanlarda inşa edilmiş iki farklı boyuta ve mimariye sahip kuleleriyle dikkat çekiyor. 16. yüzyıldan bu yana bazilikanın en uzun kulesinden saat başı bir melodi yükseliyor. Kuleden yükselen yarım kalmış bu melodi ilk olarak Tatar Türklerinin şehre düzenlemiş oldukları baskın sırasında çalınmış ve melodiyi çalan borazancı okla vurulduğu için yarım kalmıştır.

The Cloth Hall

Rynek Glowny’de yer alan bir diğer yapı olan The Cloth Hall, Avrupa’nın en eski kapalı çarşısı olarak adlandırılıyor. Uzun süre uluslararası bir ticaret merkezi olarak kullanılan çarşı günümüzde içerisinde Sukiennica Müzesi, kafeler, hediyelik eşya dükkânlarını barındıran Krakow’un en gözde alışveriş mekânlarından biri olma özelliği taşıyor. 

Florianska Caddesi

Rynek Glowny’den Aziz Florian Kapısı’na kadar uzanan Florianska Caddesi, şehrin en ünlü alışveriş caddesi diyebiliriz. Sağlı sollu alışveriş yapabileceğiniz küçük-büyük mağazaları, giyim mağazaları, hediyelik eşya dükkânları, restoranları ve kafeleriyle hem alışveriş hem de yeme-içme merkezi olan Florianska Caddesi her daim canlı ve kalabalıktır.

St. Florian’s Gate (Aziz Florian Kapısı)

Aziz Florian Kapısı, Tatar Türklerinin baskınlarına karşı şehri korumak için amacıyla 1307 yılında inşa edilmiştir. Barok tarzdaki metal kubbesiyle ziyaretçilerin dikkatini çeken kapı, uzun yıllar şehrin ana kapısı olarak kullanılmıştır. Tarihi kapının girişinde sokak sanatçılarının çalışmalarını sergiledikleri bir bölüm de yer alıyor.

Jagiellonian University & Collegium Maius

1364 yılında kurulan, ülkenin ilk ve Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan Jagiellonian Üniversitesi’nin en eski binası olan Collegium Maius şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Mezunları arasında Papa 2. John Paul ve Nicolaus Copernicus’un bulunduğu üniversite Polonya’nın en saygın eğitim kurumlarından biri olarak görülüyor. Collegium Maius Müzesi’nde üniversitenin tarihi hakkında bilgi almak için rehber eşliğinde detaylı bir tura katılabilirsiniz.

Wavel Castle (Wavel Kalesi) ve Katedrali

Wavel Kalesi, Kral Kazimierz’in tahtta bulunduğu dönemde şehirde ilk yerleşimin kurulduğu Wavel Tepesi’nde inşa edilmiştir. Vistül Nehri’nin hemen yanı başında bulunan Wavel Kalesi, yüzyıllar boyunca Polonya krallarına ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılmakta olan kalede kraliyet ve devlet odaları gezilebilir, silah ve zırh koleksiyonları, heykeller, tablolar ve seramikler görülebilir.

Kazimierz (Yahudi Mahallesi)

14. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar bağımsız bir şehir olan Kazimierz, 2. Dünya Savaşı’ndan önce 60.000 Yahudi’nin yaşadığı bir yermiş. Ancak günümüzde burada yaşayan Yahudilerin sayısı yüzlü rakamlara kadar inmiş durumda. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük katliamlara tanıklık eden Kazimierz, Yahudi kültürünü tanımak için en ideal bölge. 

Auschwitz - Birkenau Toplama Kampı

İnsanlık tarihinin en korkunç suçlarından birinin işlendiği Auschwitz - Birkenau Toplama Kampı, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazil Almanyası tarafından Krakow’un 60 kilometre uzağında inşa edilmiştir. O dönemde kurulan en büyük toplama kampı olan Auschwitz - Birkenau, soykırımın en ağır yansımalarına tanıklık edeceğiniz bir yerdir. Çoğunluğu Yahudi, 1,1 milyon insanın katledildiği kampta gelenlerin çoğunlu doğrudan gaz odalarına gönderilerek veya vurularak öldürülmüş, geriye kalan tutsaklar ise Naziler tarafından uygulanan zorla çalıştırılma, açlık, hastalık veya tıbbi deneyler nedeniyle ölmüştür. 1979 yılında UNESCO'nun İnsanlığın Kültür Mirası listesine giren bu iki kampın kalıntıları ve Yahudi Mezarlığı, Auschwitz - Birkenau Devlet Müzesi ve Holokost Anma Mekânı olarak halka açılmıştır. İnsanlık tarihinin en can alıcı olaylarından birine tanıklık edeceğiniz Auschwitz - Birkenau Toplama Kampı, Krakow’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır.

Wieliczka Tuz Madeni

Şehre 20 kilometre uzaklıktaki Wielicka Tuz Madeni, 13. Yüzyıldan beri tuz madeni olarak kullanılmış ancak 1996’da meydana gelen çöküntü nedeniyle kapatılmıştır. Günümüzde bir turist cazibe merkezi işlevi gören madenin derinliği 327 metre ve toplam uzunluğu 300 kilometreyi bulmaktadır. Sadece 3,5 kilometrelik bir kısmı ziyaretçilere açık olan madeni rehberli turlarla gezmek mümkün. Lehistan’daki bazı kralların düğün törenlerinin yapıldığı bu tarihi mekânda tuzdan yapılmış heykeller da bulunuyor.

Kültür-sanat konusunda oldukça gelişmiş bir şehir olan Krakow yıl boyunca çok çeşitli müzeye ev sahipliği yapmakta ve müzik festivallerinden film festivallerine, konserlerden açık hava sergilerine kadar pek çok etkinlik yıl boyu Krakowlularla buluşmaktadır. Özelliklere müzeleri konusunda oldukça nam salmış Krakow’da ziyaret edebileceğiniz bazı müzeleri sizler için derledik:

 • Oskar Schindler’in Fabrikası
 • Stained Glass Müzesi
 • Rynek Yeraltı Müzesi
 • Galiçya Yahudi Müzesi
 • Çağdaş Sanat Müzesi
 • Krakow Pinball Müzesi
 • Eczane Müzesi

Barların, kafelerin, gece kulüplerinin ve restoranların iç içe geçtiği Krakow’da eğlenmek için pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Bar ve gece kulüplerinin pek çoğu ortaçağdan kalma mahzenlerde müşterilerine hizmet verirken canlı müzik Krakow’daki eğlence hayatının büyük bir parçası haline gelmiş durumda. Pek çok mekânda caz geceleri düzenlenirken dans etmek isteyenler için de seçenekler mevcut. Şehirde özellikle öğrenci nüfusunun yoğunluğu gece hayatı ve eğlenceleri daha da renkli kılmaktadır.

Krakow’da eğlenebileceğiniz ve güzel vakit geçirebileceğiniz mekânları sizler için derledik:

 • Mercy Brown Dive Bar
 • C. K. Browar
 • Absynt
 • Harris Piano Jazz Bar
 • Tram Party
 • House of Beer
 • MovidaCocktail Bar
 • Klub Alternatywy
 • Piec Art Acoustic Jazz Club
 • Bill Hickman Bar
 • Baccarat Music Club
 • Budda Drink&Garden Bar
 • Swieta Krowa

Krakow’da geleneksel alışveriş mekânlarından modern alışveriş merkezlerine kadar alışveriş yapmak için pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Avrupa’nın en eski kapalı çarşısı olma özelliği taşıyan Sukiennica (The Cloth Hall) Krakow’da bulunuyor. Polonya’nın meşhur amber taşından yapılmış pek çok aksesuar ve hediyelik eşyadan yöresel kumaşlara, şehrin simgesi olan ejderha figürü barındıran ürünlerden şık porselenlere kadar ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz The Cloth Hall ziyaret etmeye değer.

The Cloth Hall dışında Krakow’da alışveriş yapabileceğiniz çeşitli cadde ve pazarları sizler için derledik:

 • Florianska Caddesi
 • Uni Targ
 • Kazimierz
 • Kacper Ryx Historical Shop
 • Stary Kleparz Local Market

Krakow’da The Cloth Hall ve çeşitli sokak pazarları dışında alışveriş yapabileceğin başka seçenekler de mevcut. Şehirde hemen her markaya ve ürüne ulaşabileceğiniz pek çok büyük alışveriş merkezi bulunuyor. Galeria Krakowska Shopping Mall hem şehrin merkezinde ana tren istasyonunun yanı başında olması hem de şehrin alışveriş merkezlerinden en popüleri olması turistlerin özellikle en çok tercih ettiği yer olma özelliği taşıyor.

Şehirdeki diğer büyük alışveriş merkezleri ise şunlar;

 • Galeria Kazimierz
 • Pasaz 13
 • Galeria Plaza
 • Bonarka City Center
 • JUBILAT
 • Galeria Bronowice
 • Serenada

Krakow’da yıl boyu hem geleneksel hem de kültürel anlamda pek çok festival düzenleniyor. Tatilinizi hem dünyaca tanınan festivallere hem de Polonya kültürüne özgü çeşitli festivallere denk getirmek isterseniz eğer aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz listeye göz atabilirsiniz. Festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi hava yolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul – Krakow veya İstanbul-Varşova ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Paskalya Festivali (Nisan)
 • AllFools’ Day Festivali (1 Nisan)
 • StStanislaw’sProcession Festivali (8 Mayıs)
 • Juwenalia Festivali (Mayıs)
 • Krakow Film Festivali (Mayıs – Haziran)
 • The Great Dragon Weekend(2 –3 Haziran)
 • Enthronement of theCockKing Festivali (Haziran)
 • Garlands (‘Wianki’) Midsummer Festival (24 Haziran)
 • Krakow Opera Summer Festival (Haziran – Temmuz)
 • Krakow Live Festival (Ağustos)
 • SummerJazz Festival in Krakow (Haziran – Ağustos)
 • The Krakow Folk Fairand Festival (Ağustos)
 • ‘Andrzejki’ Festivali (30 Kasım)
 • Noel Festivali (26 Aralık)

 • 1 Ocak – Yeni Yıl
 • Mart-Nisan – Paskalya Tatili
 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı
 • 3 Mayıs – Anayasa Bayramı
 • 1 Kasım – Hıristiyan Festivali
 • 11 Kasım – Kurtuluş Bayramı
 • 24 Aralık – Noel Arifesi
 • 25-26 Aralık – Noel Tatili

 • Sheraton Grand Krakow
 • Hotel Gródek
 • Hotel Stary
 • Golden Tulip Krakow City Center
 • Hotel Polski Pod Bialym Orlem
 • INX Design Hotel
 • Hotel Wyspianski
 • Campanile Cracovie
 • Hotel Lavender
 • Hotel Alexander
 • Hotel Unicus
 • Grand Ascot Hotel
 • Best Western Plus Kraków Old Town
 • Metropolitan Boutique Hotel
 • Hotel Columbus
 • David Boutique Hotel
 • Yarden Apart hotel by Artery Hotels
 • Hotel Atrium
 • Hotel Elektor
 • Hotel Europejski
 • Art &Garden Residence
 • Bubble Hostel
 • Let’s Rock Hostel
 • Hostel Motion
 • Red Sails Hostel

Polonya’nın en önemli ve turistik şehirlerinden biri olan Krakow’da her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcut. Ziyaretçilerine lüks otellerden şehrin tarihi dokusunu hissedebileceğiniz apart otellere kadar pek çok seçenek sunan Krakow’da yılın her zamanında kendinize uygun bir yer bulabilirsiniz. Konaklama seçenekleri özellikle Stare Miasto, Kazimierz ve Kleparz bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Krakow’da konaklamak için Sheraton Grand Krakow, Hotel Gródek, Hotel Stary, Hotel Lavender, Shalom Kazimierz, Elegant Apartments, Metropolitan Boutique Hotel, David Boutique Hotel, Yarden Apart hotel by Artery Hotels, Bubble Hostel, Let’s Rock Hostel tercih edebilirsiniz.Krakow seyahatinizi planlarken otel rezervasyonlarınızı 2-3 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz böylelikle daha uygun fiyatlı avantajlardan faydalanabilmeniz mümkün.

Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Krakow‘a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunan Krakow’da özellikle Rynek Glowny Meydanı çevresi, Stare Miasto, Kazimierz ve Kleparz bölgeleri tercih edilmektedir. Krakow’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Krakow‘a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden uygun fiyatlı uçak bileti satın alabilirsiniz.

Krakow Uçak Bileti Fiyatları

IST Istanbul, Türkiye - Istanbul Havalimanı
KRK Krakow, Poland - J. Paul Ii Balice Intl Airport
23.01.2024
Air Serbia
2516.41 TRY
ADB İzmir, Türkiye - Adnan Menderes
KRK Krakow, Poland - J. Paul Ii Balice Intl Airport
23.01.2024
Pegasus Airlines
3200.38 TRY
ESB Ankara, Türkiye - Esenboga
KRK Krakow, Poland - J. Paul Ii Balice Intl Airport
30.01.2024
Pegasus Airlines
2400.24 TRY
SAW İstanbul, Türkiye - Istanbul Sabiha Gökçen
KRK Krakow, Poland - J. Paul Ii Balice Intl Airport
13.01.2024
Pegasus Airlines
2992.32 TRY

Polonya Ülke Bilgileri

Resmi Adı: Polonya Cumhuriyeti (PL)
Kıta: Doğu Avrupa (Avrupa)
Başkenti: Varşova
Telefon Kodu: +48
Para Birimi: PLN (Zloty)
Konuşulan Diller: Lehçe

Krakow Hava Durumu

Kraków
PL .
4 °c
hafif yağmur
2024-04-22 12:00:00

5 °c
5 °c
2024-04-23 12:00:00

11 °c
11 °c
2024-04-24 12:00:00

7 °c
7 °c
2024-04-25 12:00:00

5 °c
5 °c
2024-04-26 12:00:00

10 °c
10 °c

Diğer Polonya Destinasyonları

Etkinlikler