6 Eylül Genelgesi : İç Hat Uçuşlarda Seyahat Kısıtlamaları

02.09.2021,

T.C. İçişleri Bakanlığı'nın 20 Ağustos 2021 tarihinde yayınlamış olduğu genelgeye istinaden yurt içi uçuşlarımızda aşılı ya da hastalığı geçirmiş olan misafirlerimiz (bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) herhangi bir test zorunluluğu bulunmadan seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Aşısız olan misafirlerimizin ise 6 Eylül 2021 tarihi itibari ile seyahatlerinden önce, numune veriliş saati en fazla son 48 saat içinde olan negatif PCR test sonucunu ibraz etmesi gerekmektedir.

Hastalığı geçirmemiş, aşısı bulunmayan ve negatif PCR testi sunamayan misafirlerimiz iç hat uçuşlarımıza kabul edilmeyecektir.

Aşı, hastalık ve PCR test durumuna ilişkin bilgiler HES uygulaması üzerinden takip edileceği için, misafirlerimizin HES uygulamasında yer alan, “HES Kod Ayarları” bölümüne giriş yaparak, bilgi paylaşımına izin vermiş olmaları gerektiğini önemle hatırlatmak isteriz.

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulama Detayları:

1.  Uygulama sadece T.C. Vatandaşları için geçerli olup, yabancı ülke vatandaşları muaf tutulmuştur.

2.  Uygulama sadece iç hat uçuşlarını kapsamaktadır. Yurt dışından gelen veya yurt dışına devam edecek olan bağlantılı iç hat uçuşu olan tüm yolcular (T.C. Vatandaşları da dahil )  uygulamadan muaf tutulmuştur.

3. 18 Yaş altı (18 yaşından gün almamış) çocuk yolcular uygulamadan muaf tutulmuştur. (17 yaşını tamamlamış ve 18 yaşından gün almış olan çocuk yolcular AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartını sağlamıyorsa, PCR testi sunmalıdır.)

4. AŞI: Uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş 2 doz Covid-19 Aşı sertifikasına ( Johnson& Johnson için tek toz ) sahip olunması gerekmektedir.

5. BAĞIŞIKLIK: En fazla 6 ay önce düzenlenmiş (180 gün olarak kontrol edilir) COVID-19 PCR test sonucu “POZİTİF” olan veya son 6 ay içerisinde düzenlenmiş “İyileşme sertifikası” sahibi olanlar yolcular hastalığı geçirmiş olarak kabul edilmektedir. Yolcunun hastalık sonrası karantinası bitmiş ve HES kodu risksiz statüsüne geçmiş olmalıdır.

6. BAĞIŞIKLIK+AŞI: Süreye bakılmaksızın hastalığı geçirmiş ve uçuştan en az 14 gün önce düzenlenmiş tek doz Covid-19 Aşı sertifikasına sahip olunması gerekmektedir.

7. 4., 5. ve 6. Maddelerde açıklanan AŞI veya BAĞIŞIKLIK şartlarından herhangi birini sağlayamayan yolculardan, Negatif PCR testi talep edilmektedir.

8. PCR Testi, uçuşun kalkış saatinden önceki son 48 saat içerisinde numunenin verilmiş olması gerekmektedir. Sadece PCR testi kabul edilmektedir, antijen veya hızlı testler gibi alternatif testler kabul edilmemektedir.

9. Negatif PCR test sonucunun E-Nabız sistemine yansımış olmasının, yolcularımız tarafından uçuş öncesinde kontrol edilmesi, test yaptırdıkları sağlık kuruluşundan E-Nabız sistemine kaydedilmesini talep etmeleri ve ek olarak fiziki çıktı şeklinde yanlarında test sonuçlarını bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

10. Sağlık otoriteleri tarafından aşı olması uygun görülmeyen tüm misafirler PCR testi uygulamasına tabidirler.

11. Yurtdışında aşı olan ve aşı bilgileri henüz Sağlık bakanlığı sistemlerine yansımamış olan  TC vatandaşları aşı sertifikalarını göstererek uçuşa katılabilirler.

 

Bilet İşlemleri:

a. Aşısı olmayan, hastalığı geçirmemiş, negatif PCR test sonucu ibraz edemeyen yolcular için bilet işlemlerinde ilave bir hak sunulmayacaktır.

b. 30 Eylül 2021 sonuna kadar devam edecek olan cezasız bilet değişikliği kampanyamız kapsamında, uçuştan 24 saat önce başvurmaları şartı ile cezasız değişiklik veya ücretsiz açığa alma işlemi yapılabilir.