Yurtiçi ve Yurtdışı Seyahat Koşulları

20.08.2021,

GENEL SEYAHAT

·         Covid 19 geçiren kişiler seyahat edebilir mi?

Son 3 ayda COVID-19 geçirdiyseniz, aşağıdakiler dışında tam aşılı gezginler için tüm gereksinimleri ve önerileri izleyin:

Amerika Birleşik Devletleri'ne uluslararası bir uçağa binmeden önce negatif bir test sonucu yerine COVID-19'dan iyileşme belgelerini gösterebilirsiniz. COVID-19 semptomlarınız yoksa Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahatinizden 3-5 gün sonra test yaptırmanıza gerek yoktur. İnsanların COVID-19 geçirdikten sonra 3 aya kadar pozitif test etmeye devam edebileceğini ve başkalarına bulaşıcı olmadığını biliyoruz.

·         Seyahat ederken maske zorunluluğu var mı?

Amerika Birleşik Devletleri'ne giren, Amerika Birleşik Devletleri içinde veya dışında seyahat eden uçaklarda, otobüslerde, trenlerde ve diğer toplu taşıma araçlarında ve havaalanları ve istasyonlar gibi ABD ulaşım merkezlerinde kapalı mekanlarda burnunuzu maske takmak zorunludur. Yolcuların bir taşıtın açık alanlarında (bir feribotun açık güverte alanları veya bir otobüsün üstü açık üst güvertesi gibi) maske takmaları gerekmez. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), tam olarak aşılanmamış yolcuların seyahat ederken maske takmaya ve fiziksel mesafeyi korumaya devam etmelerini önerir.

·         Seyahat ederken Covid olur muyum?

COVID-19'u önlemek için fiziksel mesafeyi korumak toplu taşıma araçlarında genellikle zordur. İnsanlar, yakınlarda oturan veya uçaklarda, trenlerde veya otobüslerde koridorlarda duran veya koridorlardan geçen diğer kişilerden önerilen en az 1 metre mesafeyle kendilerini uzaklaştıramayabilirler.

Fiziksel mesafenin zor veya imkansız olduğu durumlarda, sürücülerin, operatörlerin ve diğer ulaşım personelinin, havalandırmayı artırmak ve temas edilen yüzeyleri temizlemek gibi ek önleyici tedbirlere uyması ve yolcuların kendilerini ve başkalarını korumak için adımlar atması çok önemlidir.

Ulaşım personeli ve uygun yolcular aşılarını tam olarak yaptırarak kendilerini koruyabilirler. COVID-19'a karşı aşılanmak en iyi önleme stratejisi olsa da tam olarak aşılanmamış kişiler aşılanmamış kişiler için yönergeleri izlemelidir. Amerika Birleşik Devletleri'ne, Amerika Birleşik Devletleri'ne veya Amerika Birleşik Devletleri'ne seyahat eden uçaklarda, otobüslerde, trenlerde ve diğer toplu taşıma araçlarında ve havaalanları ve istasyonlar gibi ABD ulaşım merkezlerinde kapalıyken burnunuzu ve ağzınızı maske takmak zorunludur. Aşıları tam olan kişiler için.

YURTİÇİ SEYAHAT

·         Ailemi ve arkadaşlarımı görmek için seyahat ettiğimde Covid olma ihtimalim artar mı?

Evet. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), tamamen aşılanana kadar seyahati ertelemenizi önerir çünkü seyahat, COVID-19 kapma ve yayma şansınızı artırır. Tam aşılı değilseniz ve seyahat etmeniz gerekiyorsa, aşılanmamış kişiler için ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC)'nin Yurtiçi Seyahat veya Uluslararası Seyahat tavsiyelerine uyun.

·         Yurtiçi seyahat sonrası kendime karantina uygulamalı mıyım?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), yolcuların zorunlu bir federal karantinaya girmesini gerektirmez. Bununla birlikte, ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), aşılanmamış yolcuların seyahatten sonra negatif bir testle 7 gün boyunca ve test edilmezlerse 10 gün boyunca kendilerini karantinaya almalarını önerir.

Tam aşılı ve aşısız yolcular için en son öneriler için ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC)'nin Yurtiçi Seyahat sayfalarına bakın. Tüm bakanlık ve yerel?önerileri veya gereksinimleri takip edin.

YURTDIŞI SEYAHAT

·         Uluslararası seyahat kısıtlamaları ne sıklıkla güncelleniyor?

Öneriler haftalık olarak güncellenir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), bir destinasyonun COVID-19 Seyahat Sağlık Bildirimi seviyesini belirlemek için Dünya Sağlık Örgütü'ne günlük olarak rapor edilen verileri inceler ve haftada bir kez uygun seviye değişiklikleri yapar. COVID-19 Seyahat Sağlık Bildirimi düzeyleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için, CDC COVID-19 Seyahat Sağlık Bildirimleri içeriklerini takip edin.

·         ABD vatandaşlarını etkileyecek diğer ülkelerde ne gibi kısıtlamalar var?

Gideceğiniz yerin Dışişleri Bakanlığı veya Sağlık Bakanlığı veya ABD Dışişleri Bakanlığı, Konsolosluk İşleri Bürosu, Ülke Bilgileri ile kontrol edin. Harici simge gelen yolcular için giriş koşulları ve kısıtlamalar hakkında ayrıntıları ilgili makamdan takip edin.

·         ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC),  yurtdışı seyahatinden sonra karantinayı gerekli görüyor mu?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), yolcuların zorunlu bir federal karantinaya girmesini gerektirmez. Bununla birlikte,  aşılanmamış yolcuların seyahatten sonra negatif bir testle 7 gün boyunca ve test edilmezlerse 10 gün boyunca kendilerini karantinaya almalarını önerir. Aşılı ve aşısız yolcular için en son öneriler için ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC)'nin Uluslararası Seyahat sayfalarına bakın.

Tüm bakanlık ve yerel önerileri veya gereksinimleri takip edin.

Detayli bilgi için: yardim@sonfiyat.com  ya da 0212 334 26 53 & 0532 767 14 93 numaralı hattan destek alabilirsiniz.