Türkiye’den İspanya’ya aşı belgesi ile seyahat edilebilecek

11.06.2021,

Türkiye’den İspanya’ya seyahat ediyorum, girişte aranan şartlar nelerdir?

1)     Aşı belgesi ile

7 Haziran’dan itibaren Türkiye’den İspanya’ya girişlerde,  Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları tarafından, aşılanma sürecini tamamlamak için gereken,  son uygulanan aşı dozundan 14 gün sonra  düzenlenmiş  bir aşı belgesi ile girişine izin verilecektir . Kabul edilen aşılar, Avrupa İlaç Ajansı’nın onayladıkları veya Dünya Sağlık Örgütünün acil kullanım onayını alanlar olacaktır. Şu anda ilgili  aşıları üreten firmalar Pfizer-Biontech, Moderna, Astra-Zeneca, Jansen/Johnson&Johnson, Sinovac ve Sinopharm’dır.

İspanyolca, İngilizce, Fransızca  veya Almanca  düzenlenecek aşı belgesi, en az aşağıdaki bilgileri içermelidir:

1.      Aşı belgesi hamilinin Adı ve Soyadı

2.      Aşı tarihi, alınan son doz tarihi belirtilecektir

3.      Uygulanan aşı türü

4.      Uygulanan doz sayısı / gerekli tüm dozlar

5.      Belgeyi düzenleyen ülke

6.      Aşı belgesini düzenleyen kurum bilgileri

Belgeler İspanyolca, İngilizce, Fransızca  veya Almanca  düzenlenmelidir.  Belgenin bu dillerde düzenlenememesi halinde, belge, resmi bir kurum tarafından yapılmış İspanyolca’ya çevirisi ile birlikte sunulmalıdır.

Aşılanmış yetişkinler eşliğinde seyahat eden 12 yaşından küçük çocuklar herhangi bir özel gereklilik olmaksızın İspanya’ya girebilirler. Aşılanmış yetişkinler eşliğinde 12 ila 16 yaş arasındaki çocuklar, kendi aşı belgelerini veya negatif tanı testi belgesini veya iyileşme belgesini ibraz etmelidir.

Kaynak ve detaylar için: http://www.exteriores.gob.es/Consulados/ESTAMBUL/tr/Consulado/Pages/Articulos/7-Haziran-2021-.aspx