KKTC Covid-19 Seyahat Kısıtlamaları ve Uygulamaları

17.05.2021,

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapmak için KKTC Bakanlar Kurulu kararları:

Riski kategorileri tek kategoridir

Yurt dışından KKTC’ye giriş yapacak kişiler, son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucu sunmalı ve ibraz etmelidir. Akabinde 10 gün karantina uygulamasına tabiidirler. Karantina sonu PCR testleri tekrarlanır. Aksi takdirde KKTC’ye girişlere izin verilmemektedir.

A) Ancak Türkiye Cumhuriyeti'nden gelen yolcuların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişlerinde ibraz ettikleri negatif PCR test sonucu belgelerinde QR kodu bulunma şartı aranacaktır.
B) Belgelerinde QR kodu bulunmayan yolcuların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne girişlerine izin verilmeyecek ve geri gönderileceklerdir.
C) Mağduriyet yaşanmasını engellemek için yolcular uçağa almadan önce PCR test sonuçlarının qr kodlari üzerinden kontrolünün hava yolu şirketlerince yapilmasi gerekmektedir.

Üzerinde ‘’YURT DIŞI ÇIKIŞ AMAÇLI BELGE OLARAK KULLANILAMAZ’’ ibaresi yer alan PCR test sonucu ile müracaat eden yolcular 29 Nisan 2021 tarihinden itibaren Ercan Havalimanı’na giriş yapamayacaktır.

Son 14 gün içinde Ukrayna, Hindistan, Sırbistan, Hollanda, Brezilya ve Afrika'da (Cezayir, Angola, Benin, Botsvana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Kape Verde, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Komoros, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kongo, Cibuti, Mısır, Ekvator Ginesi, Eritre, Esvantini, Etiyopya, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine-Bissau, Fildişi Sahili, Kenya, Lesotho, Liberya, Libya, Madagaskar, Malavi, Mali, Moritanya, Mauritius, Fas, Mozambik, Namibya, Nijer, Nijerya, Ruanda, Sao Tome ve Principe, Senegal, Seyşeller, Sierra Leone, Somali, Güney Afrika, Güney Sudan, Tanzanya, Togo, Tunus, Uganda, Zambiya, Zimbabve, Sahravi, Somaliland, Kanarya Adaları, Cauta, Fransız Güney ve Antarktik Adaları, Maderya, Mayette, Melilla, Soberanya, Reunion, Pelagie Adaları, Sokatra, Saint Helena Ascension ve Tristan da Cunha) bulunmuş kişilerin KKTC’ye girişlerinde 14 gün süre ile karantinada kalmaları gerekmektedir.

Kıbrıs uçak bileti almadan önce mutlaka detaylı Bilgiler için aşağıdaki siteleri ziyaret ediniz.

KKTC Sağlık Bakanlığı  https://saglik.gov.ct.tr/

KKTC karant,na takip sistemi :https://www.kktckarantina.com/

TURİZM için Uygulama

  1. Kapalı devre turizm faaliyetleri, charter ve tarifeli seferler için geçerli olacaktır.  2. Ülkeye girecek turistlerin, çift negatif PCR ( 1 tanesi uçuşa 0-72 saat arası yapılan ve 1 tanesi de Ercan Havalimanında ) Ercan Havalimanında yapılacak test sonucu çıkana kadar ( 6-8 saat arasında misafirimin otel odasında kendisini izole edecektir. 3. Hotel rezervasyonları, acenteler aracılığı ile yapılacak. 4. KKTC’ye gelecek olan turistler, acenteler aracılığı ile yapmış oldukları konaklama tesisleri dışına çıkmayacak. 5. KKTC’ye gelen turistler, Kuzey Kıbrıs Turkcell aracılığı ile geliştirilen ve kontrolü Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından yapılacak elektronik bileklikler aracılığı ile rezervasyon yapılan turizm konaklama tesislerinin dışına çıkılmayacak. ( KKTC’ye gelmeden önce “Güvende Kal” isimli mobil uygulamayı cep telefonuna indirmesi ve uygulamada kayıt ve ödeme işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. “Karantina Takip Sistemi” ücretli bir uygulama olup 350 TL’si depozito olmak üzere toplam 750 TL’dir. 6. 12 Nisan 2021 tarihinde “kapalı devre” turizm modeli içerisinde yer alacak turizm konaklama tesisleri çalışanları da, tesis dışına çıkmayacak, çalışan dışında turizm konaklama tesisine dışarıdan giriş yapılmayacak. / Rezervasyon tarihimize kadar uygulamalarda esneme olması muhtemeldir. Bir değişiklik durumunda anında bilgilendirme yapacağız. 7. Belirlenen kriter ve tedbirlere aykırı davranışta bulunanlara, cezai müeyyide uygulanacaktır
  2. Ülkeye girecek turistlerin, çift negatif PCR ( 1 tanesi  uçuşa 0-72 saat arası  yapılan ve  1 tanesi de Ercan Havalimanında )  Ercan Havalimanında yapılacak test sonucu  çıkana  kadar (  6-8 saat arasında misafirimin  otel odasında kendisini izole edecektir.  
  3. Hotel rezervasyonları, acenteler aracılığı ile yapılacak.
  4. KKTC’ye gelecek olan turistler, acenteler aracılığı ile yapmış oldukları konaklama tesisleri dışına çıkmayacak.
  5. KKTC’ye gelen turistler, Kuzey Kıbrıs Turkcell aracılığı ile geliştirilen ve kontrolü Kuzey Kıbrıs Turkcell tarafından yapılacak elektronik bileklikler aracılığı ile rezervasyon yapılan turizm konaklama tesislerinin dışına çıkılmayacak. ( KKTC’ye gelmeden önce “Güvende Kal” isimli mobil uygulamayı cep telefonuna indirmesi ve uygulamada kayıt ve ödeme işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. “Karantina Takip Sistemi” ücretli bir uygulama olup 350 TL’si depozito olmak üzere toplam 750 TL’dir.  
  6. 12 Nisan 2021 tarihinde “kapalı devre” turizm modeli içerisinde yer alacak turizm konaklama tesisleri çalışanları da, tesis dışına çıkmayacak, çalışan dışında turizm konaklama tesisine dışarıdan giriş yapılmayacak. / Rezervasyon tarihimize  kadar  uygulamalarda esneme olması  muhtemeldir. 
  7. Belirlenen kriter ve tedbirlere aykırı davranışta bulunanlara, cezai müeyyide uygulanacaktır.


Her türlü detay için yardim@sonfiyat.com dan bize ulaşabilirsiniz.