Covid19: Karadağ Giriş Şartları

13.09.2021,

Karadağ'a giriş koşulları 14.09.2021 tarihinden itibaren geçerlidir. Yolcuların Karadağ'a giriş için aşağıdaki dört maddeden birine sahip olmaları gerekmektedir.

* Covid-19 a karşı aşıların belirtilen tüm dozlarını tamamlamış ve üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekmektedir.

* Veya son 72 saatte alınmış negatif PCR TEST sonucu,* Veya son 48 saatte alınmış Covid Hızlı Antigen testi,

* Veya son 14 günden eski olacak ve son 180 günden eski olmayacak şekilde Covid-19 geçirdiğini belgelemek (Pozitif PCR veya Rapid Antigen Test sonucu yeterlidir)

Muafiyetler:

1) Karadağ vatandaşı veya Karadağ'da daimi ve süreli oturumu olan yabancılar, 14 günlük self izolasyon kuralını kabul ederek testsiz giriş yapabilirler.

2) 18 yaş ve altındaki kişilerden test istenmemektedir.

3) Karadağ'da akredite diplomatlar, uluslararası kuruluşlardan personel, askeri personel ve insani yardım görevlileri,

4) Yolcu ve kargo taşımacılığı yapan kişiler,

5) Bar, Budva, Kotor, Kumbor Limanı-Portonovi ve Tivat (İskele I ve İskele II) limanlarına binen veya karaya çıkan denizciler.

24 Ağustos 2021 Güncelleme

Karadağ'a giriş koşulları 24 Ağustos'tan itibaren geçerlidir;

 Yolcuların Karadağ'a giriş için aşağıdaki dört maddeden birine sahip olmaları gerekmektedir:

. Covid-19'a karşı tam aşılarının tamamlanmış olması veya 1 doz Covid-19 aşısı ile,

. Veya Son 72 saatte alınmış Negatif PCR TEST sonucu ile,

. Veya son 48 saatte alınmış Covid Hızlı Antigen testi ile,

. Veya son 14 günden eski olacak ve son 180 günden eski olmayacak şekilde Covid-19 geçirdiğini belgelemek şartı ile giriş yapabilirler.

Muafiyetler:

1) Karadağ'a Sırbistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Kosova ve Kuzey Makedonya'dan girişlerde herhangi bir kısıtlama uygulanmıyor. Yolcuların son 15 gün sadece bu ülkelerde bulunmuş olması gerekir.

2) Karadağ vatandaşı veya Karadağ'da daimi ve süreli oturumu olan yabancılar, 14 günlük self izolasyon kuralını kabul ederek testsiz giriş yapabilirler.

3) 5 yaş ve altındaki çocuklardan test istenmemektedir.

31 Mayıs 2021 Güncelleme

Karadağ' a seyahat için, en fazla 72 saat önce alınmış negatif PCR test ibraz edilmeli.

Pozitif Serolojik-Igg antikorları testi ile Karadağ' a seyahat edilebilir. (bu test 30 günden eski olmamalı)

Seyahatten en az 14 Gün önce, yetkili bir sağlık kuruluşu tarafından Covid-19 aşısı'nın tüm dozlarını tamamlanmış olan kişilerde giriş yapabilirler.

Yetkili bir laboratuvar tarafından yapılmış ve Karadağ'a giriş anında 48 saatten daha eski olmayan hızlı antijen testlerinin Karşılıklı listesinde bulunabilen yeni korona virüs (SARS-CoV-2) -BAT üzerinde yapılan hızlı antijen testinin negatif sonucu.

Karadağ' a giriş gününden itibaren 14 günden eski olan ve 90 günden daha eski olmayan ve sahibinin COVID-19 enfeksiyonundan iyileştiğini kanıtlayan kayıtlı bir laboratuvar tarafından verilen yeni korona virüs (SARS-CoV-2) üzerinde yapılan PCR testinin pozitif sonucu ile.

Muafiyetler:

- Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Bosna Hersek, Arnavutluk, Rusya, Belarus, Ukrayna ve Kuzey Makedonya' dan gelen yolcular Karadağ'a testsiz giriş yapabilirler. Yolcuların son 15 gün içinde bu ülkelerde bulunmuş olması gerekir.

- 5 yaş ve altındaki çocuklar Test olmadan giriş yapabilirler.

- PCR test olmayan Karadağ vatandaşları ve Karadağ oturum kartı sahibi olan yabancıları 14 günlük karantina veya self izolasyon kurallarını kabul ederek Karadağ'a giriş yapabilirler.

 13 Mart 2021

Karadağ varışlarda PCR test zorunlu olacaktır. Yolcuların varıştan en fazla 48 saat önce alınmış negatif PCR testi zorunlu olacaktir;

-İlk kalkış noktasından önce, numune alma 48 saatten daha eski değilse yolcu kabul edilecektir.

-5 yaşından küçük yolcular için covid19 testi talep edilmeyecektir.

-Yolcular pozitif serolojik-Igg antikorları testi ile Karadağ'a girebilir. (bu test 30 günden eski olmamali);

-Karadağ'a girmeden en az yedi gün önce yeni koronavirüs aşısının ikinci dozuyla aşılanmış yolcular Karadağ'a giriş yapabilir.

Muafiyet;

Sırbistan, Kosova, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Arnavutluk'tan gelen yolcular Karadağ'a testsiz giriş yapabilirler.

PCR test olmayan Karadağ vatandaşları ve Karadağ oturum kartı sahibi olan yabancıları 14 günlük karantina veya self izolasyon kurallarını kabul ederek Karadağ'a giriş yapabilirler.