İran Seyahat Kural ve Kısıtlamaları Güncellendi

24.06.2021,

1. KOVİD-19 TEST SONUCU: 

12 yaş üzeri İranlı ve yabancı uyruklu yolcular negatif moleküler test sonucu (RT-PCR) ibraz etmek zorundadır.

* 12 yaş üzeri yolculardan, pasaport tipine bakılmaksızın, uçuştan önce son 96 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test (PCR) sonucu talep edilecektir. Test, bulundukları ülkede onaylı laboratuvarlarda yapılmalıdır.

* Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır.

* Taşıyıcı, tüm yolcuların geçerli sağlık sertifikalarına sahip olduğundan emin olmalı ve yukarıdaki sertifikalara sahip olmayan yolcuları sefere kabul etmemelidir. Varışta yukarıdaki sertifikaları ibraz edemeyen yolcuların İran'a girişine izin verilmeyecektir.

2. KOVİD-19 AŞI SERTİFİKASI: 

Yabancı uyruklu yolcular seyahatten en az 14 gün önce tam aşı olmuş olduklarına dair Kovid-19 aşı sertifikasını ibraz etmek zorundadır. Kabul edilen aşılar AstraZeneca (SK Bioscience), AstraZeneca (Vaxzevria), Covishield, Janssen, Moderna (Spikevax), Pfizer-BioNTech (Comirnaty), Sinopharm ve Sinovac'tır.

3. VARIŞTA YENİ BİR TEST:

Aşağıdaki yüksek riskli ülkelerden gelen veya bu ülkeleri 4 saatten fazla transit olarak kullanan 12 yaş üzeri yolculara varışta yeni bir PCR testi yapılacaktır.

Yüksek Riskli Ülkeler: ABD, Arnavutluk, Beyaz Rusya, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brunei Sultanlığı, Burundi, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Ermenistan, Estonya, Etiyopya, Filipinler, Gabon, Gürcistan, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Irak, Jamaika, Kenya, Kore (Dem. Halk Cumhuriyeti), Karadağ, Kosova, Kosta Rika, Küba, Kuzey Makedonya, Letonya, Liberya, Malezya, Meksika, Mısır, Moldovya, Moğolistan, Myanmar, Nikaragua, Papua Yeni Gine, Romanya, Rusya, Sırbistan, Seyşeller, Slovenya, Sudan, Surinam, Suriye, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Türkiye, Trinidad ve Tobago, Türkmenistan, Ukrayna, Özbekistan, Venezuela, Vietnam ve Yemen

4. YAZILI FORMLAR:

Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce https://www.cao.ir/web/aeronautical-operations-monitoring/maunual adresinden temin edecekleri Kovid-19 Beyan Formunu doldurup check-in ve varışta ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra; tüm yolcuların varışta tıbbi tarama, gerekirse yeni bir PCR testi, evde izolasyona veya otelde karantinaya tabi tutulabileceklerine ve doğacak bütün masrafları karşılayacaklarına dair kabin içinde dağıtılan Taahhüt Formunu doldurup varışta sağlık yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bahse konu formlar kabin içinde dağıtılacak olup uçuş esnasında da yolcular tarafından doldurulabilmektedir.

5. VARIŞTA TIBBİ TARAMA:

Tüm yolculara (sağlık sertifikasına sahip olanlar dâhil) varışta tıbbi tarama yapılacaktır. Herhangi bir Kovid-19 şüpheli vaka tespitinde, yeni bir PCR testi yapılır, test sonucu netleşene kadar yolcunun sağlık bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde karantinaya alınması gerekmektedir. Yolcu İranlı ise taahhüt imzalayarak kendini evde izole edebilir. Tüm taşıyıcılar, yolcularını bu hususta bilgilendirmekten sorumludur.