İran Seyahat Kural ve Kısıtlamaları Güncellendi

24.06.2021,

İran Uçak Bileti Almadan Önce;

Seyahati yapacak Yolcular için İran Koronavirüs (covid19) Seyahat Kısıtlamalari 

1.KOVİD-19 TEST SONUCU: 8 yaş üzeri İranlı ve yabancı uyruklu yolcular negatif moleküler test sonucu (RT-PCR) ibraz etmek zorundadır. 

8 yaş üzeri yolculardan, pasaport tipine bakılmaksızın, uçuştan önce son 96 saat içerisinde alınmış negatif moleküler test (PCR) sonucu talep edilecektir. Test, bulundukları ülkede onaylı laboratuvarlarda yapılmalıdır.

Test dili İngilizce olmalıdır. İngilizce dışındaki dillerde düzenlenmiş test sonuçları, İran dış temsilcilikleri tarafından onaylanmış olmalıdır.

Taşıyıcı, tüm yolcuların geçerli sağlık sertifikalarına sahip olduğundan emin olmalı ve yukarıdaki sertifikalara sahip olmayan yolcuları sefere kabul etmemelidir. Varışta yukarıdaki sertifikaları ibraz edemeyen yolcuların İran'a girişine izin verilmeyecektir.

İstisna: Avrupa ülkelerinden gelen veya bu ülkeleri transit olarak kullanan yolcuların Kovid-19 tam aşısı olduğuna dair belge ibraz etmeleri taktirde PCR gereksinimi aranmayacaktır. Çift-dozlu aşılarda ikinci dozu olması üzerinden 15 gün geçmiş olan yolcular, tam aşı olmuş olarak nitelendirilirler.

2. VARIŞTA YENİ BİR TEST: Aşağıdaki yüksek riskli ülkelerden gelen veya bu ülkeleri 4 saatten fazla transit olarak kullanan 8 yaş üzeri yolculara varışta yeni bir PCR testi yapılacaktır.

-Yüksek Riskli Ülkeler: Arjantin, Bolivya, Ekvador, Kolombiya, Kosta Rika, Litvanya, Maldivler, Malezya, Mısır, Moğolistan, Namibya, Paraguay, Peru, Sri Lanka, Seyşeller, Sudan, Suriye, Şili, Tanzanya, Trinidad, Tunus, Yeşil Burun Adaları

İSTİSNA: Litvanya'dan gelen veya bu ülkeyi transit olarak kullanan yolcuların Kovid-19 tam aşısı olduğuna dair belge ibraz etmeleri taktirde PCR gereksinimi aranmayacaktır. Çift-dozlu aşılarda ikinci dozu olması üzerinden 15 gün geçmiş olan yolcular, tam aşı olmuş olarak nitelendirilirler 

3. YAZILI FORMLAR: Tüm yolcuların seyahate başlamadan önce https://www.cao.ir/web/aeronautical-operations-monitoring/maunual adresinden temin edecekleri Kovid-19 Beyan Formunu doldurup check-in ve varışta ibraz etmeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra; tüm yolcuların varışta tıbbi tarama, gerekirse yeni bir PCR testi, evde izolasyona veya otelde karantinaya tabi tutulabileceklerine ve doğacak bütün masrafları karşılayacaklarına dair kabin içinde dağıtılan Taahhüt Formunu doldurup varışta sağlık yetkililerine teslim etmeleri gerekmektedir. Bahse konu formlar kabin içinde dağıtılacak olup uçuş esnasında da yolcular tarafından doldurulabilmektedir.

4. VARIŞTA TIBBİ TARAMA: Tüm yolculara (sağlık sertifikasına sahip olanlar dâhil) varışta tıbbi tarama yapılacaktır. Herhangi bir Kovid-19 şüpheli vaka tespitinde, yeni bir PCR testi yapılır, test sonucu netleşene kadar yolcunun sağlık bakanlığı tarafından belirlenen yerlerde karantinaya alınması gerekmektedir. Yolcu İranlı ise taahhüt imzalayarak kendini evde izole edebilir. Tüm taşıyıcılar, yolcularını bu hususta bilgilendirmekten sorumludur. 

5. YASAKLI ÜLKELER: İkinci bir duyuruya kadar, İran'a seyahatlerinden önce son 14 gün içerisinde bu ülkelerden birinde 4 saatten fazla bulunan (transit olsa dahi) yolcuların İran'a girişlerine izin verilmeyecektir. Bu yolcular ilk kalkış noktasından kesinlikle sefere kabul edilmemelidir.

Yasaklı Ülkeler: Botsvana, Brezilya, Esvatini, Güney Afrika, Hindistan, Lesotho, Malavi, Mozambik, Nepal, Uruguay, Zambiya ve Zimbabve 

İSTİSNA 1: Diplomatlar, resmi görevliler ve uluslararası kuruluşların çalışanları, 1. maddedeki sağlık sertifikasına ilave olarak, İran Dışişleri Bakanlığı tarafından verilmiş yazılı onaya sahip olma kaydıyla sefere kabul edilebilirler. 

İSTİSNA 2: Simülatör eğitimi için bu ülkelerde bulunan İranlı pilotlar 1. maddedeki sağlık sertifikasına ilave olarak, geçerli CMC ve ilgili havayolu firması tarafından verilmiş onay yazısına sahip olma kaydıyla sefere kabul edilebilirler.

6. Turistik amaçla seyahat eden yolculara havalimanında varış vize uygulaması ikinci bir bildirime kadar askıya alınmıştır.

7. E-VİZE: E-vize uygulaması devam etmekte olup http://e_visa.mfa.ir/en/ adresinden başvuru yapılmalıdır.

-Başvuru formunu doldurmak (Visa Grant Notice) tek başına ülkeye giriş yapmak için yeterli değildir. Yolcular, kendilerine geçerli bir e-vize numarası (IR-00000000000) verilene kadar süreci takip etmelidir.

-Elektronik vize numarasını almamış yolcular İran'a kesinlikle gönderilmemelidir.

-Geçerli e-vize numarası olmadan gönderilen yolcuların ülkeye girişine izin verilmeyecek INAD olarak çıktıkları noktaya geri gönderileceklerdir.

En ucuz ve en uygun İran Uçak Biletleri Sonfiyat.com'da