Covid 19: Türkiye ve Fransa Arasında Seyahat Koşulları

27.08.2021,

Fransız Sivil Havacılık otoritesinin,  29 Agustos  2021'de COVID-19 kısıtlamalarıyla ilgili yayınlamış olduğu ekteki NOTAM'a göre, yolcularımızın seferlere kabul edilmeden önce aşağıda yer alan Fransa'ya seyahat kurallarının ve gerekli belgelerin kontrol edilmesi, belirtilen bilgilerin verilmesi gerekmektedir. PLF formunun tüm Fransa ve BSL seferlerine yüklenmesi, uçak içerisinde yolcular tarafından büyük harflerle doldurulması gerekmektedir.

Eğer yolcular aşılanmışsa, aşı durumu kanıtı belirtilmelidir.

YEŞİL ÜLKELER

*Avrupa Birliğine Üye Ülkeler,  Andora, Suudi Arabistan, Avustralya, Kanada, Komor Adaları, Hong Kong, İsrail, Japonya, Kosova, Lübnan, Yeni Zelanda, Norveç, Sırbistan, Singapur, Şili, Uruguay ,Güney Kore, Tayvan, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri nden Fransa'ya seyahat edecek 12 yaş ve üzeri yolcular:

AŞILI YOLCULAR;

Uçuştan 7  gün önce  ikinci doz  BioNTech, AstraZeneca, Moderna, 28 gün önce bir doz Johnson & Johnson aşısı olmuş yolcular herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir.

AŞISIZ YOLCULAR;

-Uçuştan 72 saat önce alınmış negatif PCR testi veya 48 saat önce alınmış negatif Antijen testi ibraz etmeleri gerekmektedir.

-Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İspanya, Hollanda ve Portekiz'den Fransa'ya seyahat edecek yolcuların 24 saat önce alınmış PCR belirtmeleri gerekmektedir.

NOT 1: Daha önce COVID-19 geçirmiş olan yolcular, negatif bir test sonucu yerine, varış tarihinden 11 günden daha eski ve 6 aydan daha kısa bir süre öncesine ait bir iyileşme sertifikası ibraz edebilirler. İyileşme sertifikası, pozitif bir RT-PCR veya antijenik testi yerine geçen COVID-19 geçirmiş kişilere verilen bir belgedir.

NOT 2: Uçuştan 7  gün önce  ikinci doz  BioNTech, AstraZeneca, Moderna, 28 gün önce bir doz Johnson & Johnson aşısı olmuş yolcular ile seyahat eden 18 yaş altı çocukları herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir.

KIRMIZI ÜLKELER

*Türkiye , İran , Gürcitan , Afganistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Arjantin, Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Kostarika,  Endonezya, Maldivler, Mozambik, Namibya, Nepal, Umman, Pakistan, Paraguay, Rusya, Seyşeller, Srilanka, Surinam, Tunus,  ve Zambia'dan Fransa'ya seyahat edecek 12 yaş ve üzeri yolcular: 

AŞILI YOLCULAR;

Uçuştan 7  gün önce  ikinci doz  BioNTech, AstraZeneca, Moderna, 28 gün önce bir doz Johnson & Johnson aşısı olmuş yolcular herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir.

AŞISIZ YOLCULAR;

-Statement for Travellers  çıktısını alıp uçuştan önce doldurmaları gerekmektedir.

-Travel certificate to Metropolitan France  çıktısını alıp uçuştan önce doldurmaları gerekmektedir.

-Uçuştan 48 saat önce alınmış negatif PCR testi veya negatif Antijen testi ibraz etmeleri gerekmektedir.

-Varışta Antijen test uygulanacaktır.

-10 gün belirtilen adreste karantina uygulanacaktır.

NOT 1 : Daha önce COVID-19  geçirmiş olan yolcular , negatif bir test sonucu yerine, varış tarihinden 11 günden daha eski ve 6 aydan daha kısa bir süre öncesine ait bir iyileşme sertifikası ibraz edebilirler. İyileşme sertifikası, pozitif bir RT-PCR veya antijenik testi yerine geçen  COVID-19  geçirmiş  kişilere verilen bir belgedir.

NOT 2 : Uşuştan 7  gün önce  ikinci doz  BioNTech, AstraZeneca, Moderna, 28 gün önce bir doz  Johnson & Johnson aşısı olmuş yolcular ile seyhat eden 18 yaş altı çocukları  7 gün izalosyona tabi olacaklardır.

NOT 3: Belirtilen belgeleri ibraz edemeyen yolcular INAD edilecektir.

TURUNCU ÜLKELER 

*Kırmızı ve yeşil ülkeler listesinde isimleri yer almayan diğer ülkelerden Fransa'ya seyahat edecek 12 yaş ve üzeri yolcular:

AŞILI YOLCULAR ;

Uçuştan 7  gün önce  ikinci doz  BioNTech, AstraZeneca, Moderna, 28 gün önce Johnson & Johnson aşısı olmuş yolcular herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir.

AŞISIZ YOLCULAR;

-Travel certificate to Metropolitan France  çıktısını alıp uçuştan önce doldurmaları gerekmektedir.

-7 gün izolasyona tabi olacaklardır.

-Fransa varışında Antijen test uygulanabilir.

-C tipi vize ile seyahat eden tüm yolcular, Travel Certificate to Metropolitan France ta belirtilen seyahat gerekçesini ve belirtilen belgeyi  ibraz etmelidir.

NOT 1: Daha önce COVID-19  geçirmiş olan yolcular , negatif bir test sonucu yerine, varış tarihinden 11 günden daha eski ve 6 aydan daha kısa bir süre öncesine ait bir iyileşme sertifikası ibraz edebilirler. İyileşme sertifikası, pozitif bir RT-PCR veya antijenik testi yerine geçen  COVID-19  geçirmiş  kişilere verilen bir belgedir.

NOT 2 : Uçuştan 7  gün önce  iki doz  BioNTech, AstraZeneca, Moderna, 28 gün önce bir doz  Johnson & Johnson aşısı olmuş yolcular ile seyhat eden 18 yaş altı cocukları aşı olmamış olsalar dahi  herhangi bir kısıtlamaya tabi değildir.

*Fransa Schengen Vize kuralları uygulanmalıdır.

*BSL istasyonuna seyahat eden İsviçre Pasaportu ya da İsviçre oturum kartı sahibi yolcular için İsviçre kuralları uygulanmalıdır.