Hollanda PCR Test ve Karantina Uygulamalari

05.03.2021,

1. Hollanda’da COVID-19’la mücadele kapsamında güncellenen yeni tedbirler çerçevesinde, yüksek riskli bölgelerden uçakla, gemiyle, otobüsle ya da trenle Hollanda'ya seyahat etmek isteyen 13 yaş üstü tüm yolcuların, uçağa, gemiye, trene ya da otobüse binişten önce,

 

-Son 72 saat içinde yaptırılmış negatif COVID-19 NAAT (PCR) test sonucunu ve son dört saat içinde yaptırılmış negatif COVID-19 hızlı test sonucunu ibraz etmeleri; veya

-Son 12 saat önce yaptırılmış COVID-19 NAAT (PCR) test sonucunu (bu durumda son dört saat içinde yaptırılmış hızlı test sonucuna gerek bulunmamaktadır) ibraz etmeleri istenmektedir.

 

2. Hollanda Krallığı’nın içindeki Aruba, Bonaire, Curacao, St Martin, Saba, St. Eustatius; ayrıca Avustralya, Yeni Zelanda, Ruanda, Singapur, Güney Kore, Tayland, Çin ve İzlanda haricindeki tüm ülkeler “yüksek riskli bölge” olarak tanımlanmıştır.

 

3. Hollanda Hükümeti’nin internet sitesinde NAAT testlerinin PCR, RT PCR, LAMP, TMA ve mPOCT olduğu belirtilmektedir (https://www.rijksoverheid.nl/onderwerpen/coronaviruscovid-19/testen/soorten-coronatesten ).

 

4. İbraz edilen test sonuçlarının Flemenkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ya da İspanyolca dillerinden birinde olması ve yolcunun pasaportunda kayıtlı isim soy-ismini, testin yapıldığı tarih ve saati, testi yapan laboratuvara ilişkin detaylı bilgiyi içermesi gerekmektedir. Hollanda’ya AB/Schengen bölgesi dışından gelecek yolcuların PCR ve hızlı test sonuçlarına ilave olarak doldurup imzaladıkları “Negatif test deklarasyon formu”nu sınırda göstermeleri istenmektedir. Anılan forma https://www.government.nl/documents/forms/2020/12/04/coronavirus-negative-testdeclaration-form bağlantısından ulaşılması mümkündür.

 

5. Öte yandan, bu testleri ibraz etmek gelen yolcuyu, Hollanda makamlarınca seyahat sonrası talep edilen 10 günlük karantinadan muaf tutmamaktadır. Diğer yandan, karantinanın 5. günü bir test daha yaptırılıp negatif sonuç alındığında ev karantinasından çıkılmasına izin verilmektedir.

 

6. Diplomatik pasaport hamillerinden ve Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nca verilen diplomatik kimlik kartı hamillerinden test sonucu ibrazı istenmemektedir.


Hollanda uçak bileti almadan önce vize ve güncel Azerbaycan Koronavirüs (Covid-19) Uçuş ve seyahat uygulamaları için yardim@sonfiyat.com bilgi alabilirsiniz.