Almanya Koronavirüs (covid-19) Uçuş ve Seyahat Uygulamalarında Güncelleme

12.11.2020,

Almanya varışlı seferler için gerekli olan bilgiler aşağıda yer almaktadır. Konuyla ilgili güncel kurallar ektedir.

Ø 17.08.2021 tarihinden itibaren Türkiye HIGH-RISK AREA kategorisine alınmış olup, online form uygulaması yeniden başlamıştır.

Ø Alman Robert Koch Enstitüsünü tarafından HIGH-RISK AREA ve VARIANTS OF CONCERN olarak belirlenen bölgelerin birisinde son 10 gün içinde bulunmuş Almanya'ya seyahat edecek tüm yolcuların ayrıca Online Form doldurup kayıt oluşturmaları gerekmektedir.

ONLINE FORM LİNKİ:

WWW.EINREISEANMELDUNG.DE

Almanya'ya seyahat edecek 12 yaş ve üzeri yolcularımız, uçuştan önce, negatif Covid-19 test raporu veya Covid-19 aşı sertifikası veya Covid-19 hastalıktan iyileşme kanıtlardan birini sağlamak ile yükümlüdürler.

Ø Covid-19 test kanıtı:

 • Yetkilendirilmiş laboratuvarlar tarafından WHO standartlarında düzenlenmiş negatif sonuçlu Antijen ve PCR testleri kabul edilmektedir.
 • Antijen testin numune verilişi itibarıyla Almanya varışta 48 saatten fazla süre geçmemiş olmalıdır.
 • PCR testin numune verilişi itibarıyla Almanya varışta 72 saatten fazla süre geçmemiş olmalıdır.

İstisna: Son 10 gün içinde bir VARIANTS OF CONCERN bölgesinde bulunmuş yolcularda antijen testi için numune verilişi Almanya'ya varışta 24 saati geçmemiş olmalıdır.

Ø Covid-19 aşı kanıtı:

 • Alman Paul-Ehrlich Entitüsünün sayfasında yer alan aşılanma gereklilikleri sağlanmış olmalı.
 • İlgili sayfadaki aşı maddesinin gerektirdiği sayıdaki aşı dozlarının tümü uygulanarak aşılama tamamlanmış olmalı.
 • Son doz aşı ile tamamlanan aşılama üzerinden en az 14 gün geçmiş olmalıdır.

Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda Alman Paul-Ehrlich Enstitüsünün kabul ettiği aşı maddesi ile aşılamasını en az 14 gün önce tamamlamış yolcular (son 10 günde VARIANTS OF CONCERN bölgelerinde ve Çin'de bulunmuş yolcular hariç), Almanya'ya diğer giriş şartlarını (17.03.2020 sonrası alınan vize, vb.) yerine getirmeleri halinde, ilgili varış istasyonundan OK TO BOARD alınmadan seyahat edebilmektedirler. Ddetaylı bilgi için Almanya İçişleri Bakanlığı websitesi ni inceleyebilirsiniz.

Ø Covid-19 hastalığından iyileşme kanıtı:

 • Daha önce Covid-19 hastalığını geçirmiş ve artık hastalık belirtisi olmayan yolcular, en az 28 gün önce ve en fazla 6 ay önce yapılmış pozitif PCR test raporunu sunmalıdırlar.

Ø Tüm kanıtlar Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca veya İspanyolca dillerinde elektronik veya fiziki belge olarak ibraz edilmelidir.

Ø Online Formun doldurulması sonrasında sistem tarafından yolcularımıza otomatik olarak gönderilen QR kodu check-in işlemleri esnasında personele ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ø Son 10 gün içinde HIGH-RISK AREA bölgesinde bulunmuş Covid-19 aşılamasını tamamlamış veya Covid-19 hastalığını geçirmiş yolcular, Almanya´ya varışlarında yukarıda belirtilen kriterlere uygun geçerli kanıtlarını www.einreiseanmeldung.de sayfasına yükleyip veya bağlı bulundukları sağlık dairesine gönderdikten sonra, test olma ve karantinaya girme zorunlulukları bulunmamaktadır. İlgili kanıt hemen, istisnai olarak en geç 24 saat içinde, iletilmelidir. Kanıtın gönderilmesine kadar karantinada kalınması gerekmektedir.

Ø Son 10 gün içinde VARIANTS OF CONCERN bölgelerinde bulunmuş yolcular için geçerli olan şartlar:

 • Sadece Alman vatandaşı veya Almanya'da ikameti ve oturum müsaadesine sahip olan yolcular ve bu yolcuların eşleri ve reşit olmayan çocukları Almanya varışlı olarak taşınabilmektedir.
 • Uçuş öncesi negatif Covid-19 test raporu ibraz etmek zorundadırlar. Bu yolculardan aşı sertifikası veya hastalıktan iyileşme kanıtları kabul edilmemektedir. PCR testin numune verilişi itibariyle Almanya varışta 72 saati, antijen test için 24 saati geçmemesi gerekmektedir.
 • Havayolu şirketi tarafından bu yolcuların planlanan gelişleri uçuşlarından en az 3 gün önce Alman Federal Polisine bildirilmesi gerekmektedir.
 • Almanya'da karantinaya girmeleri zorunludur.

Ø Covid-19 kapsamında Almanya'ya girişte dikkate alınması gereken şartların detaylarına ''Koronavirüs düzenlemeleri'' bilgilendirme dokümanından ve Alman Sağlık Bakanlığıile eyaletlerin websitelerinden erişebilirsiniz.