İstanbul-Viyana Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Viyana Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
11 °c
açık
2021-12-06 12:00:00

14 °c
16 °c
2021-12-07 12:00:00

14 °c
14 °c
2021-12-08 12:00:00

9 °c
9 °c
2021-12-09 12:00:00

13 °c
13 °c
2021-12-10 12:00:00

16 °c
16 °c

Viyana Hava Durumu

Viyana
AT .
1 °c
parçalı bulutlu
2021-12-06 12:00:00

3 °c
4 °c
2021-12-07 12:00:00

2 °c
2 °c
2021-12-08 12:00:00

2 °c
2 °c
2021-12-09 12:00:00

0 °c
0 °c
2021-12-10 12:00:00

-1 °c
-1 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Viyana Hakkında

Genel Bilgiler

Avusturya’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Viyana, tarih boyunca Avrupa’nın gerek kültürel gerek sanatsal gerekse politik anlamda en önemli kentlerinden birisi olmuştur. Günümüzde hala bu önemini korumaya devam eden kent Orta Avrupa’da bulunmaktadır. Coğrafi konumu sebebiyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu kozmopolit şehirde farklı kültürlerin etkileri şehrin dokusunda da hissedilmektedir. Bölge’nin en önemli turizm merkezlerinden birisi olmasının yanı sıra gelişkin ulaşım ağı, modern mimarisi, eğitim ve kültür seviyesinin yüksek olması buraya gelen ziyaretçilerin için Viyana’da yaşama dürtüsünü bilemektedir.

Üst üste 7 kez dünyanın en yaşanabilir şehri seçilen Viyana, ülkeyi meydana getiren 9 federal eyaletten bir tanesidir. Nüfusu 2 milyona yakın olan şehrin geçim kaynağı genel itibariyle sanayi, ticaret ve turizm sektörlerine dayanmaktadır. Bunun yanında Viyana kültürel ve sanatsal anlamda da Avusturya’nın kültür merkezi sayılmaktadır. Mozart, Beethoven, Schubert gibi müzisyenler tarihte Viyana’da yaşamış ve çalışmalarını burada sürdürmüştür. Köklü bir tarihe de sahip olan kentte farklı medeniyetlerden kalma eserlerle ve yapılarla karşılaşmanızda muhtemel. Alplerin en doğu ucunda kalan şehrin ortasından Tuna nehri geçmektedir.

Bunların dışında ise resmi dili Almanca olan kentin büyük bir çoğunluğu İngilizce konuşmaktadır. Aynı zamanda tabelaların büyük bir kısmında İngilizce kullanılmaktadır. Bu da sizin iletişim ve navigasyon konusunda sıkıntı çekmeyeceğiniz anlamına geliyor. Bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi burada da para birimi olarak Euro (EUR) kullanılmaktadır. (1 Euro = 6 Türk Lirası). Son olarak Avusturya ile Türkiye arasında ise 1 saat zaman farkı bulunmamaktadır.

Yani Viyana Türkiye’ye göre 1 saat geridedir. Kültür, sanat,, tarih, alışveriş ve eğlence severlerin aradıklarını bulabilecekleri bu muhteşem kenti en kısa zamanda ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Viyana seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Viyana’ya en ucuz ve indirimli fiyatlarla güvenli ve konforlu uçabilirsiniz.

Avusturya için PCR testi gereklidir. Avusturya'ya giderken test için en fazla 72 saat, antigen test süresi ise en fazla 48 saat önce test yapılmış olmalıdır.

Avusturya'ya giriş yapacak herkesin uçuş öncesi online declaration formu'nu doldurmaları gereklidir.

Avusturya'ya vardıktan sonra 10 gün karantina uygulanmaktadır.

Avusturya'ya Giriş formu için tıklayınız: https://entry.ptc.gv.at/en

03 Mayıs 2021 itibari ile :

ONLİNE FORM: https://entry.ptc.gv.at/en

Avusturya'ya giriş yapacak tüm yolcuların yukarıda bildirilen  ONLİNE ÜLKE GİRİŞ FORMU doldurulması zorunlu tutulmuştur.

Zaruri haller dışında tüm yolcuların ilk çıkış noktasında altta iletilen link üzerinden doldurması gerekmektedir. Viyana üzerinden transit devamı olan yolcuların form doldurma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan üzerinden yapılan direk uçuşlar 18 Mayıs 2021 tarihine kadar durdurulmuştur. Ancak transit olarak bu ülkelerden gelen ve/veya son 10 gün içerisinde bu ülkelerde bulunan kişilerin uçuştan önce en fazla 72 saati aşmayan moleküler (PRC, LAMP veya TMA) PCR testi ve varışta Notam'da 4. Madde'de belirtilen karantina uygulamaları geçerlidir.


Temel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır. Schengen vize sistemine dahil olan ülkelerdendir.

 • Her başvuru için 2 (6 aydan eski olmayan arka fonu beyaz biometrik) fotoğraf gerekmektedir.
 • Kişi başı 1 form doldurulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu Almanca, İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmıştır.
 • Planlanan seyahatten 180 gün önce vize başvurusu yapılabilir, seyahat tarihine minimum 15 gün kala başvuru yapılabilir seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında 15 günden az süre olması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir.

Özel Bilgiler

Yeşil pasaportlardan vize istenmemektedir.

 • Başvurular randevu ile VFS global aracılığı ile İstanbul, Ankara ve İzmir' den yapılmaktadır.
 • İstenilen seyahat sağlık sigortası seyahatten bir gün önce başlamalı ve seyahatin bitişinden bir gün sonra bitmeli ve ıslak imzalı kaşeli olarak sunulmalıdır.
 • Evlilik, boşanma vb. nedenlerden dolayı değişmiş soyadı olanlar güncel soyadlarının olduğu pasaport ile müracaat yapmalıdırlar.
 • Özel başvuru için VFS VIP Servisi uygulamasından 50 Euro karşılığında faydalanılabilir ancak bu tercih işlem sürecini ve kararını etkilemez.
 • Mobil Biyometri Servisi ile ek ücret ödeyerek Vize Başvuru Merkezi’ne gelmeden parmak iziniz alınabilir.
 • Başvuru dilekçesi İngilizce veya Almanca olmalıdır.
 • Kalınacak otel rezervasyonu ibraz edilmelidir, ayrıca kontrol edileceğinden doğru rezervasyonun olması önemlidir.
 • Aile ziyaretleri için Avusturya Polisinden e-davetiye alınmalıdır.

Önemli Not:

Başvurularınız da vukuatlı nüfus kayıt örneği, doğum kayıt örneği ve evli kişilerden evlilik cüzdanı belgelere eklenmelidir ve ingilizce tercümeli olmalıdır.

Avusturya Ankara Büyük Elçiliğinden yapılan başvurularda Türkçe evrakların Almanca tercümesi talep edilmektedir.


Turist Vizesi

İşlem süresi: 5-15 gün

Vize Ücreti: 101 Euro

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( kaşeli ve imzalı )
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği ( İngilizce Tercümeli )
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Ticari Vize

İşlem süresi: 5-15 gün

Vize Ücreti: 101 Euro

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Avusturya polisinden onaylı e-davetiye 
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( kaşeli ve imzalı )
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği ( İngilizce Tercümeli )
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Öğrenci Vizesi

İşlem süresi: 5-15 gün

Vize ücreti: 81 EURO

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Maddi durum belgeleri
 • Banka hesap cüzdanı
 • Okul kimliği
 • Okul mektubu
 • Akseptans

Konsolosluk

Adres: Atatürk Bulvarı No.189 Kavaklıdere - Ankara

Tel: +90 (312) 405 5190

Faks: +90 (312) 418 9454

Website: https://www.bmeia.gv.at/tr/oeb-ankara/


Fahri Konsolosluk

Kültür ve sanat şehri Viyana’ya tipik karasal iklim özellikleri görülmektedir. Şehirde yıl boyunca 4 mevsim de belirgin bir şekilde yaşanmaktadır. Yaz ayları genellikle ılık geçmektedir ve ortalama sıcaklık 22 ila 26 derece aralığında seyretmektedir. Yaz aylarından en sıcak ay ise Temmuz ayıdır. Yine de burada yaz mevsimi oldukça rahat geçmektedir. Bu yüzden bu mevsimde gönül rahatlığıyla Viyana’yı gezebilirsiniz. 

Kış aylarında Viyana’yı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız sert soğuklara hazır olmanızı önceden belirtmek isteriz. Zira kentte sıcaklık ortalaması çoğunlukla eksilerdedir. Özellikle Ocak ayı en soğuk geçen aydır. Bu nedenle şehri kış aylarında şehri ziyaret ederseniz yanınızda mutlaka kalın ve yünlü kıyafetler getirmelisiniz. 

Her mevsimin yaşandığı Viyana’da sonbahar ve ilkbahar mevsimleri de belirgin bir şekilde yaşanmaktadır. İlkbahar aylarında ortalama sıcak 5 derecedir. Her ne kadar Mart ayında kışın etkileri hala görülse de Mayıs ayına doğru bu sıcaklıklar 15 dereceye kadar çıkmaktadır. Eylül ayında yani sonbahar başlangıcında ise sıcaklıklar hala hissedilmektedir. Bu mevsimlerde şehri ziyaret edebileceğiniz en uygun aylar Mayıs ve Eylül aylarıdır.  Viyana için en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com üzerinden işleminizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir, istediğiniz dönem için önceden alacağınız uygun fiyatlı uçak bileti satın alarak Viyana’ya en kolay ve konforlu şekilde ulaşabilirsiniz.

Viyana Avrupa’da Türkiye’ye en yakın noktalardan birisidir. Türk Hava Yolları, Atlas Global, Pegasus, Sun Express haricinde yabancı firmaların hava yolu firmalarıyla Viyana’ya İstanbul’dan her gün direkt uçuş bulabilmeniz mümkün. Ortalama 2 saatlik bir uçuş ile Viyana Flughafen Wien Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. 

Havalimanından şehir merkezine gitmek isterseniz üç seçeceğiniz bulunmakta, bunlardan ilki CAT adı verilen özel hızlı trenler. Diğeri ise belediyenin hızlı treni olan S-Bahn. Ulaşım süreleri ise CAT ile 16 Dakika, S-Bahn ile 25 dakikadır. Son seçeceğiniz ise şehrin belirli noktalarına giden otobüslerdir. Dilerseniz havalimanından özel araç kiralayabilir, turizm firmalarının transfer hizmetinden faydalanabilir veya taksi kullanabilirsiniz. Viyana’ya ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım konusunda dünyanın en rahat şehirlerinden birisi diyebileceğimiz Viyana’da ulaşım ağı oldukça gelişmiş olmasının yanı sıra ucuzdur. Şehri çevreleyen ulaşım ağı sayesinde toplu taşımaları kullanarak ulaşamayacağınız yer yoktur diyebiliriz. Otobüs, metro, tren, tramvay, troleybüs gibi bir çok seçeneğiniz mevcut. Metrolar U-Bahn, yerel trenler ise S-Bahn olarak adlandırılıyor. Viyana’da her toplu taşımada kart basmak gibi bir mecburiyet yok. Yıllık cüzi bir miktar ödeyerek ve kartı yanında bulundurmak şartıyla sınırsız bir şekilde tüm toplu taşıma araçlarına binebilmek mümkün.

Turistler içinse bu kartların günlük, haftalık ve aylık versiyonları mevcut. Bunlar haricinde ise The Vienna Pass with Travel ve de The Vienna Card’ı da incelebilirsiniz. Bu kartlar sayesinde belirli yerlerde indirim de alabilirsiniz. Son olarak şehir içinde epey yaygın olan bisikletleri kullanarak istediğiniz noktalara ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avrupa romantizminin merkezi, dünyaca ünlü sanatçıların ve sanat eserlerinin evi, modern ve eski mimarinin harmanlandığı Viyana, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Durum böyle olunca da ziyaretçilerine geniş bir yelpazede konaklama seçeneklerini sunmaktadır. Gerek konfor gerekse fiyat ve performans açısından oldukça avantajlı olan bu kentte şehrin kalbi olarak bilinen Innere Stadt, konaklama konusunda kısıtlı bütçelere hitap eden Landstrasse, gençlerin yoğunlukta olduğu Neubau, çok kültürlü oluşumu ve hareketli gece hayatıyla Wieden bölgeleri çoğunlukla tercih edilmekte.

Venedik’te konaklamak için DO&CO Hotel Vienna, Hotel Am Schubertring, Grand Ferdinand Vienna, The Ring - Vienna’s Casual Luxury Hotel, Ruby Sofie Hotel Vienna, Mercure Grand Hotel Biedermeier Wien, CheckVienna - Premium Apartment, Pension Hargita, AllYouNeed Hotel Vienna tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Viyana’ya ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Viyana’da Avusturya mutfağının belirgin özelliklerinin şehrin her noktasında hissedilse de İtalyan ve Fransız mutfaklarının izlerine de sık sık rastlamak mümkün. Her türden yemek çeşitleriyle sizi ağırlayacak olan Viyana’da lezzet şöleni yaşamaya hazır olun. Viyana mutfağında bulunan popüler lezzetler arasında şehre geldiğinizde mutlaka yemeniz gereken Viyana Usulü Şnitzel, Avusturya’nın milli yemeği Tafelspitz, ekmek köftesi Semmelknödel, et severlerin bayılacağı Zwiebelrostbraten, Avusturya mutfağının baş tacı Griebnockerlsuppe, leziz sesleri Wurst, yoğun çikolatalı ve marmelatlı meşhur Sacher Torte ve Meyve aromalı Apfelstrudel mutlaka denemelisiniz.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için yurt dışı ve Türkiye uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesine göz atarken, Viyana’ya uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp Viyana için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

En eşsiz lezzetleri tatmanız için gerekli mekanları sizler için listeledik:

 • Figimüeller
 • Ef16 Restaurant Welnbar
 • Püerstner
 • Salm Braeu
 • Heindis Schmarren & Palatschinkenkuchi
 • Piachutta Restaurant
 • Schnitzelwirt
 • Urbanek
 • Justizcafe
 • Werkzeugh
 • Gasthaus Pfudi
 • Bodega 1080
 • Do & Co
 • Ribs of Vienna
 • Amerlingbelsle
 • Zwölf Apostelkeller
 • Mayer am Pfarrplatz
 • Zum Schwarzen Kameel

Avrupa’nın en gözde turizm merkezi olan Viyana adeta doğa, tarih, kültür ve eğlencenin bir arada olduğu bir şehir. Ne tarafa baksanız ayrı bir güzelliğe şahit olacağınız bu kentte gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler saymakla bitmez. Kültür ve tarihin tadına doyacağınız Viyana’yı sadece müzeleri için bile ziyaret edebilirsiniz hala Viyana’yı ziyaret etmediyseniz eğer Viyana’ya ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

13. Yüzyıldan kalma bir orta çağ kalesi olan Hofburg Sarayı, Marie Antoinette’nin doğum yeri olmakla birlikte Habsburg Hanedanı tarafından uzun yıllar kışlık konut olarak kullanılmıştır. Günümüzde cumhurbaşkanlığına tahsis edilen bu sarayın 3 bölümü müze olarak kullanılmaktadır. Müzeleri içinde Habsburg Hanedanlığına ait özel eşyaları, mücevherleri ve kıyafetleri görebilirsiniz.

Şehrin simgelerinden birisi olan ve Avusturya’nın en etkileyici Gotik yapısı olan Aziz Stefan Katedrali 1147 yılında inşa edilmiştir. 136 metrelik bir yüksekliğe sahip olan bu kuleye çıkarak enfes kent manzarasının keyfini çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda bu kulede Osmanlı kuşatmasından arta kalan metallerden yapılan ‘‘Türk Çanı’’ bulunmaktadır. Her ne kadar 2. Dünya savaşında bu çan zarar görse de Sanki Florian kentinde benzer boyutlarda bir adet daha yaptırmıştır.

Hundertwasser Evi, rengârenk ve sıra dışı görünümü ile ekspresyonist mimarinin en güzel örneklerinden birisi olan bir yapının içinde 53 daire, 4 dükkân ve 16 özel teras bulunmaktadır. Aynı zamanda terasların tümünde zemin toprak ile kaplanarak toplam 250 adet ağaç ve çalı dikilmiştir.

Dekoratif ve güzel sanatlara ilgi duyanların dikkatini çekecek olan Sanat Tarihi Müzesi (Kunsthistorisches Museum) mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden. 1891 yılında I. Franz Joseph’in emri doğrultusunda açılan müze aynı zamanda dünyanın en büyük Bruegel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Albertina Müzesi, içinde barındırdığı 60 bin çizim ve 1 milyonun üzerindeki basılı eser ile gösterişli bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. 1776 yılında kurulmuş olan müze aynı zamanda Schiele, Rauschenberg, Klimt gibi önemli sanatçıların çalışmalarını da içinde barındırıyor.

Filmlere ve dizilere sahne olmuş olan dünyaca ünlü eğlence parkı Prater, şehrin en önemli simgeleri arasındadır. Prater’i diğer eğlence parklarından ayıran en önemli özelliği hem huzuru hem de eğlenceyi bulabileceğiniz bir yer olması. Ormanlık bir alanı da içinde bulunduran park eğlenceli tarafının yanı sıra yaz dönemi çiçeklenen ağaçları ile yerli halkın yürüyüş, piknik, bisiklet gibi aktiviteler için kullandığı yerlerden birisi. Bu ormanlık alan ise ‘’Yeşil Prater’’ nam-ı diğer Stadtpark olarak adlandırılmaktadır.

Neo-Klasik mimarinin en güzel örneklerinden birisi olan Avusturya Parlamento binası, 1874-1883 yılları arasında inşa edilmiştir. 13.500 metrekarelik alanı kaplayan yapının önünde Tanrıça Athena’yı tasvir eden büyüleyici bir çeşme de bulunuyor. Bina, resmi toplantılar, cumhurbaşkanlığı yeminleri ve ulusal konuşmalar gibi önemli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Dilerseniz ücretsiz rehberli turlar ile binayı gezebilirsiniz.

Müze severlerin adeta cennette hissedeceği bir yer olan Viyana Müze Bölgesi dünyanın en büyük kültür alanlarından bir tanesidir. 640.000 metrekarelik bölgeye kurulmuş olan bölgede farklı türden müze, kafe, restoran, mağaza ve sanat kuruluşları bulunmaktadır. Şehrin en ünlü müzeleri olan Leopold, Modern Sanat, Kunsthalle Wien, Viyana Mimari Merkezini gezebilirsiniz. 

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan Viyana’da konaklama için daha çok Innere Stadt, Landstrasse, Neubau ve Wieden bölgeleri çoğunlukla tercih edilmektedir. Viyana’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Viyana’ya sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi Viyana, Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti olarak anılmaktadır. Tarih boyunca ağırladığı ünlü bestecileri, tiyatro, bale ve opera temsilleri ile birlikte zamana meydan okuyan mimari yapıları ve köklü tarihi ile ziyaretçilerini etkilemektedir. Viyana’da kültür sanat adına ziyaret edebileceğiniz birçok müze, sergi, fuar ve festivaller bulunmaktadır.

 • Opera Binası
 • Sanat Tarihi Müzesi
 • Mozart Evi
 • Madame Tussauds Müzesi
 • Arsenal Müzesi
 • Viyana Efes Müzesi
 • Volkstheater
 • The Vienalle (Ekim)
 • Viyana Müzik ve Film Festivali (Haziran-Eylül)
 • Wiener Musikverein (Ocak)
 • Viyana Edebiyat Festivali (Eylül)
 • Blues Festivali (Mart-Nisan)
 • Nova Rock Müzik Festivali (Haziran)
 • Donauinselfest Açık Hava Elektronik Müzik Festivali (Haziran)
 • Jazz Fest Wien (Haziran-Temmuz)
 • Summer of Music (Temmuz)
 • KlangBogen Klasik Müzik ve Opera Festivali (Ağustos)

Kaliteli müziği ve kült mekânları ile müziğin Şehri Viyana, salaş mekânlardan şık mekanlara kadar her türden bütçeye uygun seçeneklerin ziyaretçilerine sunmaktadır. Viyana’nın çeşitli yerlerinde bulunan eğlence mekânları ve barlar sabahın ilk saatlerine kadar çalışmaya devam etmektedir. Bunların dışında eğlence amaçlı müzik, dans gösterileri, opera, bale, tiyatro da nüfusun büyük bir çoğunluğu tarafından tercih edilmektedir. Bermuda Üçgeni ve Gürtel bölgeleri ise Viyana’da eğlencenin nabzının attığı popüler noktalardan. Her konuda olduğu gibi bu konuda da şık ve zarif bir anlayışa sahip olan Viyana’da eğlencenin doruklarına ulaşacaksınız.

Gece hayatına damga vurmuş mekânlardan bazıları ise şunlardır:

 • Strandbar Herrman
 • Das Loft Wien
 • Hours Hotel Museums - Quartler 
 • The Sign Cocktail Lounge 
 • Dino’s Bar
 • Donau Techno
 • Planter’s Club
 • 1516 The Brewing Company
 • Stern Brau
 • Weinschenke Franzensgasse
 • Bitzinger 
 • Chelsea
 • Palm House
 • Pratersauna

Viyana müzik, lezzetli yiyecekler, tarihi yapılar ve modern yapıların yanı sıra alışveriş konusunda da lüks dünya markalarından tasarım butiklere, antika dükkânlarından bit pazarlarına kadar çeşitli seçenekleri ziyaretçilerine sunmaktadır. Vintage mağazaları ile ünlü olan şehirde özellikle kıyafet ve hediyelik eşya konusunda birçok ürüne rastlayabilirsiniz.

Viyana’da alışveriş yapabileceğiniz cadde ve mekanları sizler için derledik:

 • Grarben Caddesi (Lüks Tüketim)
 • Mariahilferstrasses (Zincir Mağazalar, Kitapçılar, Hediyelik Eşya)
 • Kohlmarkt (Mücevher, Hazır Giyim)
 • Landstraber (Orta ve Üst Segment Markalar)
 • Brunnemarkt (Yerel Ürünler ve El Sanatları Pazarı)
 • Naschmarkt  (Yerel Ürünler ve Hediyelik Eşya)
 • Karmelitermarkt (Gıda Ürünleri ve Küçük Hediyelikler)

 • Ringstrassen Galerien
 • Lugner City
 • DonauZentrum
 • SCS

Viyana’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul-Viyana ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Blues Festivali (Mart-Nisan)
 • Nova Rock Müzik Festivali (Haziran)
 • Donauinselfest Açık Hava Elektronik Müzik Festivali (Haziran)
 • Jazz Fest Wien (Haziran-Temmuz)
 • Summer of Music (Temmuz)
 • KlangBogen Klasik Müzik ve Opera Festivali (Ağustos)
 • Resonanzen Müzik Festivali (Ocak)
 • PopFest (Mayıs)

 • Aydınlanma Günü - Acı Su Yortusu (6 Ocak)
 • Paskalya (14-17 Nisan)
 • Yükseliş Günü (25 Mayıs)
 • Temiz Pazartesi (27 Şubat)
 • Meryem Ana’yı Anma Günü (15 Ağustos)
 • Ulusal Tatil (26 Ekim)
 • Azizler Günü (1 Kasım)

 • DO&CO Hotel Vienna
 • Hotel Am Schubertring
 • Grand Ferdinand Vienna
 • The Ring - Vienna’s Casual Luxury Hotel
 • Ruby Sofie Hotel Vienna
 • Mercure Grand Hotel Biedermeier Wien
 • CheckVienna - Premium Apartment
 • Pension Hargita
 • AllYouNeed Hotel Vienna
 • Park Hyatt Vienna
 • Palais Coburg Residenz
 • NH Collection Wien Zentrum
 • Rafael Kaiser - Premium Apartments City Centre
 • Arthotel ANA Katharina
 • Hotel Müllner
 • myNext - Campus Hotel
 • Hostel Hutteldorf

Avrupa romantizminin merkezi, dünyaca ünlü sanatçıların ve sanat eserlerinin evi, modern ve eski mimarinin harmanlandığı Viyana, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Durum böyle olunca da ziyaretçilerine geniş bir yelpazede konaklama seçeneklerini sunmaktadır. Gerek konfor gerekse fiyat ve performans açısından oldukça avantajlı olan bu kentte şehrin kalbi olarak bilinen Innere Stadt, konaklama konusunda kısıtlı bütçelere hitap eden Landstrasse, gençlerin yoğunlukta olduğu Neubau, çok kültürlü oluşumu ve hareketli gece hayatıyla Wieden bölgeleri çoğunlukla tercih edilmekte.

Venedik’te konaklamak için DO&CO Hotel Vienna, Hotel Am Schubertring, Grand Ferdinand Vienna, The Ring - Vienna’s Casual Luxury Hotel, Ruby Sofie Hotel Vienna, Mercure Grand Hotel Biedermeier Wien, CheckVienna - Premium Apartment, Pension Hargita, AllYouNeed Hotel Vienna tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Viyana’ya ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Avusturya Ülke Bilgileri

Resmi Adı: Avusturya Cumhuriyeti (AT)
Kıta: Batı Avrupa (Avrupa)
Başkenti: Viyana
Telefon Kodu: +43
Para Birimi: EUR (Euro)
Konuşulan Diller: Almanca, Hırvatça, Macarca, Slovence

Diğer Avusturya Destinasyonları

Etkinlikler