İstanbul-Barcelona Uçak Bileti

En Ucuz İstanbul- Barcelona Uçak Bileti Fiyatları

İstanbul Hava Durumu

İstanbul
TR .
4 °c
açık
2021-03-09 12:00:00

11 °c
11 °c
2021-03-10 12:00:00

11 °c
11 °c
2021-03-11 12:00:00

6 °c
6 °c
2021-03-12 12:00:00

8 °c
8 °c
2021-03-13 12:00:00

10 °c
10 °c

Barcelona Hava Durumu

Barselona
ES .
11 °c
parçalı az bulutlu
2021-03-09 12:00:00

14 °c
14 °c
2021-03-10 12:00:00

14 °c
14 °c
2021-03-11 12:00:00

15 °c
15 °c
2021-03-12 12:00:00

14 °c
14 °c
2021-03-13 12:00:00

13 °c
13 °c

İstanbul Hakkında

Genel Bilgiler

Tarih boyunca şarkılara, şiirlere, romanlara konu olmuş kültür zenginliği ve jeopolitik konumu ile her daim dikkatleri üzerine çeken İstanbul şehri, dünya üzerinde eşi benzeri bulunmayan bir güzelliğe ve çekiciliğe sahiptir. Marmara Bölgesinde yer alan şehir, Türkiye toprakları içindeki en gelişmiş kent ve metropol olma ünvanına sahip tek şehirdir.

Aynı zamanda Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada yer alması nedeniyle görkemli medeniyetlerin her daim gözdesi olmuştur. Asya ve Avrupa kıtaları arasında köprü görevi gören İstanbul, Marmara kıyısı ve Boğaziçi boyunca içinde Haliç'inde bulunduğu bölgeyi çevreleyecek şekilde kurulmuştur. Şehrin Avrupa kıtasında kalan bölümüne Avrupa Yakası nam-ı diğer Rumeli Yakası, Asya kıtasında kalan bölümü ise Anadolu Yakası olarak adlandırılmaktadır. 

İstanbul, Osmanlı İmparatorluğu Padişahı Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilmeden önce, Bizans (Doğu Roma) İmparatorluğunun başkent velayetiydi. Bundan önceki süreçte ise Yunanistan’dan gelen Megaralılar kentte hüküm sürmekteydiler.

Her ne kadar Bizans döneminde şehrin adı “Konstantin'in Şehri” anlamına gelen “Konstantinopolis “ olarak bilinse de Konstantin Roma’nın başkentini buraya taşıdığında şehre ‘‘Nova Roma’’ (Yeni Roma) adını vermiş fakat ölümünden sora şehir Konstantinopolis adı ile anılmıştır. Bizans İmparatorluğu her ne kadar güçlü bir medeniyet olsa da iç çatışmalar, Arap akınları ve bilumum savaşlar Doğu Roma’ya büyük oranda zarar vermiştir.

Özellikle Haçlı orduları Boğaz’a yelkenlileri ile gelip Kostantinopolis’i gördüklerinde kenti elde etme arzusuna kapılmış ve kenti yağmalayarak ateşe vermişlerdir. 

Yağmanın ardından kente bir Latin İmparatorluğu kurulmuş ve 57 yıl kente hükmetmiştir. Latinler şehri terk ettiklerinde ise imparatorluğun topraklarının büyük bir çoğunluğu kaybedilmiş, otorite zayıflamış ve halk yoksulluk içinde kalmıştır.  Bu esnada Anadolu’da Türkler, Akdeniz ve Ege kıyılarına kadar gelmiştir.

Ardından Trakya’yı ele geçiren Türkler, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet Han öncülüğünde Bizans İmparatorluğu’nu devirerek kentin hâkimiyetini ele geçirmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilen şehir yağmalanıp yıkılmak yerine Padişahlar tarafından tüm halk ve önemli mimari yapılar hoşgörü ile karşılanmış olup, İstanbul’un bugün ki kozmopolit yapısının temelleri atılmıştır. 

İstanbul muhteşem doğal güzellikleri, gökyüzüne kadar uzanan minareleri, altın yaldızlı kubbeleri, sarayları, köşkleri, müzeleri, parkları, anıtları, her bir yanı farklılık ve bütünlük barındıran kültürü ile değerli ziyaretçilerini büyüsüne kaptırmaktadır. Tarih boyunca ev sahipliğini yaptığı Roma, Bizans, Osmanlı İmparatorluklarının tarihi eserlerine İstanbul'un eşsiz güzelliği de eklenince ortaya muhteşem bir tablo çıkmaktadır.

18 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük kentlerinden biri olan İstanbul’un baş döndürücü ve göz kamaştırıcı güzelliğine hayran kalacaksınız. İstanbul seyahatinize çıkmadan önce otellerde uygun fiyatlı konaklama amacıyla erken rezervasyon yaparken, hemen bugün en ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’a girebilir ve her yıl binlerce kişinin akın akın ziyaret ettiği İstanbul’a en ucuz ve indirimli uçak bileti fiyatlarına erişerek, güvenli ve konforlu seyahat edebilirsiniz.

İstanbul, tıpkı farklı kültürleri içinde barındırması gibi iklim açısından da farklı iklimleri içinde barındırıyor. Yaz aylarında Akdeniz, Kış aylarında Karadeniz ve Anadolu, Yaz aylarında ise Balkan iklimlerini yaşamanız mümkün. Yıllık ortalama sıcaklığın 13,5 derece olduğu İstanbul da genel olarak yazları sıcak ve kurak kışları ise ılık ve yağışlıdır.

İlkbahar döneminde İstanbul’u ziyaret etmek isteyenleri Boğaziçi'nin masmavi denizi, parlak bir gökyüzü, dört taraf Erguvan korularının pembesine bürünüp sizi kucaklayan bir boğaz, diğer tarafınızda lale ve çiçeklerle bezenmiş parklar sizi bekliyor. Eğer kültür ve tarih turu yapmayı düşünüyorsanız Nisan ve Mayıs ayları sizin için idealdir.

İlkbahar’ın etkisiyle İstanbul’u etkisi altına alan ılık rüzgârlar ve güneş ile birlikte şehri keşfetmenin tadına varabilirsiniz. İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden birisi İlkbahar dönemidir.

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar beklenenden biraz daha fazla oluyor diyebiliriz. İstanbul’un farklı noktalarına deniz ve güneş tatili için gelmeyi planlıyorsanız,  güneş kremlerinizi yanınıza almanızı tavsiye ederiz. Yazın şehir turu yapmak isteyenler ise mutlaka yanlarında ince kıyafetler, şapka ve terlik getirmelidirler. İstanbul yaz aylarında diğer dönemlere göre daha boştur çünkü şehrin büyük bir yoğunluğu sıcaklardan bunalarak Ege ve Akdeniz bölgelerine tatile gitmektedir.

İstanbul’u gezmek için ideal dönemlerden bir diğeri ise Sonbahar dönemidir. Sonbahar ile birlikte şehrin renkleri değişerek farklı bir havaya bürünmektedir. Eğer çok soğuğu sevmiyor ama hem de çok sıcak havalara tahammül edemiyorsanız. Ekim ve Kasım ayları arasında İstanbul’u ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda şehirde Serin, Kuzey nam-ı diğer “Poyraz” rüzgarları ve yağışlı, ılık güney “Lodos” rüzgarları yıl boyu hakim rüzgarlardır.

Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun, İstanbul'a tüm havalimanlarından uçuş, tüm terminallerden otobüs ve tüm garlardan seferler bulabilmeniz mümkündür. 

Eğer İstanbul’a havayolu ile gitmeyi düşünüyorsanız, ulaşım iki havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunlar Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanlarıdır. (Atatürk havalimanı yerini yakın bir tarihte 3.havalimanı olan İstanbul Havalimanına bırakacaktır.) Türkiye’nin herhangi bir noktasında direkt uçuşlar ile ortalama 1 saat içinde İstanbul’a gidebilirsiniz.

Türk Hava Yolları haricinde Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Sun Express Onur Air gibi hava yolu firmalarından da bilet satın alabilirsiniz. İstanbul uçak bileti fiyatları dönemden döneme ve hangi havalimanına ineceğinize bağlı olarak değişiklik gösterse de ortalama 90-450 TL arası değişebilmektedir. Eğer yıl içerisinde firmaların çeşitli kampanyalarını yakalayabilirseniz fiyatlar 50 TL’nin altına bile düşebiliyor.

Karayolunu tercih etmek isteyen ziyaretçiler içinde çeşitli fırsatlar bulunmaktadır. Şehirde pek çok otobüs firmasının bulunduğu Esenler Otogarı size hizmet vermeye hazırdır.1994'den beri hizmette olan otogar 200'ü aşkın firması 168 peronu ile günde yüzlerce bilet keserek son hız yolcu taşımacılığını gerçekleştirmektedir. Ülkenin her kesiminden dilediğiniz gibi yolculuk yapabilirsiniz.

Farklı şehirlerden İstanbul’a seyahat etmek isteyenler için Ankara-İstanbul (4 Saat 54 Dakika), Antalya-İstanbul (8 Saat 30 Dakika), İzmir-İstanbul (5 Saat 49 Dakika), Adana-İstanbul (10 Saat 26 Dakika) sürmektedir.

İstanbul'a ulaşmanın diğer bir yolu ise her gün yapılan tren seferleridir. Adapazarı, Ankara, Konya, Eskişehir seferleri İstanbul'a ulaşmanın en eğlenceli ve en nostaljik yoludur. Ada Ekspres günde 4 sefer yapmaktadır. Her gün Ankara'ya 7, Konya'ya 3 sefer mevcuttur. İstanbul hızlı tren garı ise Pendik'te bulunmaktadır. Seferler 06.45'te başlayıp 17.30 da bitmektedir. Gideceğiniz konuma göre, 20 -120 TL arası bilet bulunabilmektedir. 

İstanbul'a ulaşım sadece hava, kara ve demir yolları ile sınırlı değildir. İstanbul, Marmara denizi ile çevrili bir şehir olmasının avantajını kullanarak ziyaretçilerine deniz yoluyla ulaşım imkanı sağlamaktadır. İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ve BUDO (Bursa Deniz Otobüsleri) seferleri ile çevre kentlerden İstanbul'a ulaşmanız hem çok kolay hem de çok uygundur.

Bandırma, Yalova, Bursa, Marmara Adalarından kalkışlı deniz otobüsleri Yenikapı, Bostancı, Armutlu ve Kadıköy limanlarına günlük seferler düzenlemektedir ayrıca arabalı vapur hatları sayesinde kendi arabanızla deniz yolunu kullanmak da mümkün.

İstanbul’a ucuz uçak biletleri için sonfiyat.com sitesine girerek hem ucuz uçak bileti bulabilir hem de kampanyalı ya da indirimli en uygun uçuşları takip ederek kolayca satın alabilirsiniz.

İstanbul’da bir yerden bir yere ulaşmak için onlarca seçeneğe sahip olduğunuz söylenebilir. Şehir içi ulaşım konusunda oldukça gelişmiş bir kent olan İstanbul’un karayolu ve denizyolu ulaşımı İETT tarafından yürütülmektedir.

Bunun yanında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Otobüs A Ş. firması ve minibüsler şehir içi ulaşımda önemli bir yere sahiptir. İstanbul geziniz sırasında raylı sistem ile de şehir merkezine erişmek mümkün. Aynı zamanda Avrupa ve Asya yakasında ki bazı bölgeler ve adalar arası ulaşımı sağlamak için vapur seferleri bulunmaktadır.

İsteğinize bağlı olarak belediye otobüsleri, metrobüs, dolmuşlar, tramvay ve Marmaray hizmetinizdedir. Bu vasıtalardan bir veya bir kaçını kullanarak İstanbul’da dilediğiniz noktaya gidebilirsiniz.

Havalimanından şehir merkezine erişmek istiyorsanız Havabus ve Metro hizmetleri ile bu talebinizi gönül rahatlığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Atatürk havalimanı için Yenikapı-Havalimanı metro hattını kullanabileceğiniz gibi taksi, özel araç ve transfer ile de İstanbul’un istediğiniz bir noktasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Havabuslar kişi başı 17 TL olmakla birlikte sizi Avrupa veya Anadolu yakasındaki merkezi noktalara kadar götürebilmektedir. Eğer Atatürk Havalimanından yani Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçecekseniz gideceğiniz yere ve trafiğe bağlı olarak yolculuk ortalama 1 saat kadar sürebilmektedir.

Atatürk Havalimanı’na kıyasla Sabiha Gökçen’de ulaşım konusu biraz daha sınırlıdır. Eğer buradan şehir merkezine geçmeyi planlıyorsanız ilk olarak Havabusları değerlendirebilirsiniz. Daha ekonomik bir tercih ulaşım şekli isterseniz toplu taşımaları tercih edebilirsiniz. Veya havalimanı çıkışından özel araç kiralama, transfer hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı’na maalesef direkt metro ile ulaşabilmeniz mümkün değil.

Unutmadan, şehir içi toplu taşımada İstanbul kartınız ve elektronik biletler geçerli kılınmaktadır. Bu sebepler toplu taşıma kullanmadan önce mutlaka İstanbul kartınızı edinmeyi unutmayın. İstanbul kartınızı metroların içindeki veznelerden, büfelerden ve şehir içindeki çeşitli noktalardan bulabilmeniz mümkün.

Yeni İstanbul Havalimanı’na toplu taşıma hizmetleri İETT ve İstanbul Otobüs A.Ş tarafından sunuluyor.

İETT seferleri Halkalı, Mecidiyeköy ve Atatürk Havalimanı’dan (https://www.iett.istanbul/tr/main/announcement/yeni-havalimani-otobus-ulasim-hatlari/1603) İstanbul Otobüs A.Ş ise Taksim, Kozyatağı, 15 Temmuz Demokrasi Otogarı, Yenikapı ve Tüyap’tan yapılıyor. (http://www.hava.ist/)

Özel araçları ile İstanbul Havalimanı’na gidecekseniz otopark 7 Nisan 2019’a kadar ücretsiz hizmet veriyor. Dünyanın sayılı büyük otoparklarında biri olan bu otoparkta birçok hizmeti aynı anda alabilirsiniz. (https://www.istanbulhavalimani.com/tr/yolcu/ulasim/havalimani-otopark)

Taksi kullanarak ulaşımı düşünürseniz İstanbul Havaliman’nda 3 farklı segmentte Siyah, Mavi ve Turuncu renkli araçlardan gelişinizde yararlanabilirsiniz.

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Pek çok köklü kültüre ev sahipliği yapmış İstanbul’da, Türk ve Dünya mutfağından pek çok farklı lezzeti bulabilmeniz mümkün. Yerel lezzetlerin yanı sıra İstanbul’da Dünya mutfağı yakınlardaki Yunan, Bulgar mutfakları gibi farklı ülkelerden lezzetleri de tatma imkânınız var. Orijinal Osmanlı yemeklerini tadabileceğiniz İstanbul’da öyle ki Osmanlı saray yemeklerini yapan restoranlar dahi mevcut.   

Hemen her köşede fast-food restoranı, tost ve gözleme gibi aperatif ürünleri görebileceğiniz gibi sokak lezzetlerine de gezinizde yer verebilirsiniz. Izgara et ve tavuk çeşitlerini, kebap, pide, lahmacun gibi ürünleri yapan restoranları, döner, kumpir ve daha pek çok lezzeti tadabileceğiniz yerleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda Japon mutfağından Çin mutfağına kadar farklı restoranları bulabilirsiniz.

İstanbul’da hemen her mevsim Boğaz’da balığın keyfi bir başkadır Bu sebeple İstanbul’a ziyaretiniz sırasında mutlaka gün batımında, muhteşem denize ve Boğaz’a karşı güzel bir balık keyfi yapmanızı tavsiye ederiz. Kıyı kenarındaki restoranlarda taze mevsim balıkları, deniz ürünleri ve çeşit çeşit zeytinyağlı mezeler de size eşlik edecektir.

Siz de bu eşsiz lezzetleri tatmak için İstanbul uçak bilet fiyatlarına sonfiyat.com web sitesinden göz atarken, İstanbul’a uçak bileti fiyatlarına bakabilir, gün içerisinde yakaladığınız indirimli uçak bileti promosyonlarından faydalanıp İstanbul için en ucuz uçak biletini satın alarak bu zengin mutfağı tatmaya gidebilirsiniz. 

Sizin için derlediğimiz mekanların listesi şu şekildedir.

 • O Maestros
 • Neşemore
 • Giritli Restaurant
 • Cunda Balık
 • Kuleli Yakamoz Restaurant
 • Tuzla Balıkçısı
 • Zübeyir Ocakbaşı
 • Adana Ocakbaşı
 • Tahtasaray
 • Çınaraltı Mangalbaşı
 • P.F Chang’s
 • Far East
 • Great Dong Fang
 • The Crepe Escape
 • Mangerie
 • Kanaat Lokantası
 • Borsam Taşfırın
 • Hamdi Restaurant
 • Azur Yeniköy

İstanbul, tarihte iki büyük imparatorluğa, yüzlerce farklı kültüre ve de dine ev sahipliği yapmıştır. Geçmişin geride kalan izleri ise şehrin dört bir yanında görülebilmektedir. Tarih ve doğal zenginlik açısından Dünya'nın en önde gelen, Batı'nın ve Doğu'nun kesiştiği İstanbul’da hemen her noktada iyi ve kötüyü, güzel ve çirkini, eski ve yeniyi yan yana görebilirsiniz. Her noktasında ayrı bir tarih yatan İstanbul’un sizi bambaşka yolculuklara çıkaracağı kesin.

İki kıtayı birbirinden ayıran İstanbul Boğazı, en güzel kent manzaralarını gözler önüne sererken dokusuyla gezginleri kendisine hayran bırakıyor. Boğazı gezmenin en keyifli ve kolay yollarından bir tanesi ise şehrin çeşitli noktalarından düzenlenen Boğaz Turlarına katılmak... Ortaköy, Eminönü ya da Üsküdar gibi noktalardan kalkan turlar genellikle 1-2 saat sürüyor. Turda gezerken çevrenizde ki yapılar hakkında GPS bazlı otomatik bilgilendirmeler yapılıyor.

Sarayburnu’nda ki 700.000 metrekarelik alana 1460-1478 yılları arasında inşa edilen Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. İç içe geçmiş 4 avludan oluşan saray, 1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi haline getirilerek halka açılmıştır. 300.000 parçalık koleksiyona ev sahipliği yapan görkemli yapının en çok ilgi çeken bölümlerini ise Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler oluşturuyor. 

Müslüman alemi kadar Hıristiyanlar açısından da büyük önem taşıyan Ayasofya Müzesi, mimari açıdan günümüzdeki şeklini 532-537 yılları arasında I. Jüstinyen tarafından 3.kez inşa ettirildiği zaman almış. Tamamlanmasının ardından 1.000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını taşıyan dini yapı, İstanbul’un fethinin hemen ardından İslami unsurlar eklenerek camiye dönüştürülmüştür. Görkemli mimarisinin yanı sıra bahçesindeki padişah türbeleri ile ilgi odağı olan Ayasofya, Atatürk’ün isteği doğrultusunda 1930-1935 arasında yapılan çalışmalarla müze haline getirilmiştir.

İç kısmını süsleyen 22.000 çininin rengi nedeniyle “Mavi Cami” adıyla da anılan Sultanahmet Camii, 1609-1616 yılları arasında dindarlığı ile bilinen I. Ahmet tarafından Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya inşa ettirilmiş. Yapının en önemli özelliği, İstanbul’un tek 6 minareli camisi olması. Ayasofya’nın tam karşısında yükselen kudretli cami, medrese bölümü günümüzde başbakanlık arşivi olarak kullanılan ve mektep, çarşı, darüşşifa, imaret ve türbe gibi bölümleri de bulunan geniş bir külliye içerisinde yer almaktadır.

Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerine ışık tutan en önemli yapı konumundaki Dolmabahçe Sarayı, Sultan Abdülmecid’in emriyle dönemin gözde mimarı Garabet Balyan ve oğlu gözetiminde, 1856 yılında inşa edilmiştir.Tasarımında geleneksel “Türk Evi” mimarisine sadık kalınan tarihi yapı Rokoko, Barok ve Neo-Klasik anlayışlardan izler taşıyor. 1984’e kadar imparatorluğun yönetim merkezi olarak kullanılan saray, 1924’te müze haline getirilmiştir.Başta Mustafa Kemal Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu oda olmak üzere Mabeyn, Harem ve Muâyede Salonu sarayın en çok ilgi çeken bölümleridir. 

Benzerleri arasında dünyanın en eskilerinden biri olan Galata Kulesi, ilk olarak 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiştir. Geçirdiği felaketler sonrasında değişik dönemlerde köklü revizyon süreçleri geçiren kuleye günümüzdeki şekli II. Mahmut zamanında verilmiştir. Turizme kazandırıldığı 1967 yılından beri gezginlerin İstanbul gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezi konumundaki 70 metre yüksekliğe sahip yapıda kent manzarası izleyebileceğiniz seyir terası ve konuklarına lezzetli yemekler sunan bir restoran sizi bekliyor.

Tarihi kaynaklarda adından ilk kez M.Ö. 410 yılında bahsedilen Kız Kulesi, Atinalı Alkibiades tarafından yaptırılmıştır. Tamamlanmasının ardından yüzyıllar boyunca boğazdaki gemi trafiğini kontrol etmek amacıyla kullanılan kule, karaya yakın ancak şehirden izole olması nedeniyle zaman içerisinde pek çok efsaneye konu olmuştur.

1995-2000 arası gerçekleştirilen geniş çaplı yenileme çalışmaları sonrasında halka açılan yapı, günümüzde müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Salacak‘tan kalkan ufak teknelere binerek kuleye ulaşabilirsiniz.

İstanbul’un ikonik caddelerinden birisi olan ve yüz binlerce insanın her gün yürüyerek geçtiği İstiklal Caddesi, İstanbul’un en büyük ve en önemli caddelerinden. İstanbul seyahatiniz sırasında mutlaka en az bir kez İstiklal caddesini gezmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaretçilerine kültür ve sanat konusunda çok sayıda seçenek sunan Dünya’nın en büyük iki medeniyete ev sahipliği yapmış,içeriğinde farklılıkları barındıran İstanbul, kültür ve sanat alanında da oldukça fazla etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tiyatro, Sinema, Müzik,Yarışmalar,Festivaller ile dolu bir bölge desek sizi asla yanıltmış olmayız. Yıl içerisinde sayısız etkinliğin gerçekleştiği İstanbul’da kültür ve sanata doyacaksınız.

 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

İstanbul, boğaza nazır lokantalarıyla olduğu kadar gece hayatı, akşamüstü durakları, konser sahneleriyle de bilinir. Gece hayatı konusunda oldukça geniş seçeneklere sahip olan İstanbul’da mekanlar daha çok Beyoğlu, Kadıköy, Beşiktaş ve Ortaköy’ü merkez almak üzere, şehrin dört bir yanına yayılmıştır. İstanbul gecelerinde her zevke göre bir eğlence bulunduğunu söyleyebiliriz.

Lüks  gece mekanlarından, punk ve rock gruplarının sahne aldığı alternatif yerlere, elektronik müziğin kalesi sayılan gece kulüplerinden, oryantal eğlenceler sunan egzotik barlardan türkü barlara kadar kendi zevkinize hitab eden yerler bulabilebilirsiniz. İstanbul’a gitmeden önce mutlaka konser ve gösterilerin tarihlerine bakmayı da unutmayın. Kısacası, İstanbul gece hayatında, her renge yer var.

 • Klein
 • Ruby
 • Sortie
 • Beer Point
 • Limoncello
 • 45’Lik
 • Jolly Joker
 • Urban Picnic
 • Le Fumoir
 • Zeplin
 • Dorock XL
 • Eskici
 • Ayı
 • Karga 
 • The Bite
 • Hard Rock
 • La Boucherie

İstanbul’da alışveriş, en ucuz fiyatlardan en lüks deneyimlere kadar içerisinde her şeyi barındıran bir dünya. İstanbul seyahatiniz sırasında yöresel ve dünya lezzetleri, hediyelik eşyalar, ipek kumaşlar, el yapımı eşyalar, deriler hatta Dünyaca ünlü markaların birebir replikalarına kadar bulabilmeniz mümkün.

İçerisinde her türden rengi ve her çizgiyi barındıran İstanbul’da aynı zamanda ucuz alışveriş yapmak için gidilebilecek bit pazarları, alışveriş sokakları ve ikinci el dükkânları var. Otantik ürünlerden egzotik baharatlara, el dokuması kilimlerden değerli mücevherlere kadar birçok şeyin bulunduğu İstanbul; gezmesi çok keyifli, alışverişi bol pazarlıklı bir yerdir. Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı ise en çok bilinenler arasında.

Alışveriş için tercih edebileceğiniz semtleri ve mekanları sizler için derledik:

 • Kapalı Çarşı
 • Mısır Çarşısı 
 • İstiklal Caddesi
 • Teşvikiye Caddesi
 • Bağdat Caddesi
 • Nişantaşı (Lüks Alışveriş)
 • Eminönü (Züccaciye, Tabak, Tencere, Ev Eşyaları)
 • Beşiktaş (Butikler, Hobi Merkezleri vs.)
 • Kadıköy (Tasarım Eşyalar, Vintage ürünler, Takı, Kitap, Dekorasyon vs.)
 • Kadıköy Salı Pazarı
 • Yeşilköy Çarşamba Pazarı
 • Fındıkzade Cuma Pazarı
 • Erenköy Perşembe Pazarı
 • Beşiktaş Cumartesi Pazarı
 • Beylikdüzü Pazar Pazarı

 • Vadi İstanbul
 • Forum İstanbul
 • Mall of İstanbul
 • Emaar Square
 • Marmara Forum
 • İstanbul Cevahir
 • Vialand
 • Marmara Park
 • Torium
 • Akasya Acıbadem
 • İstinye Park
 • Zorlu AVM
 • Kanyon

İstanbul’da yılın farklı zamanlarında çeşitli festivaller düzenlenmektedir. Bu festival zamanlarını önceden takip ederek sonfiyat.com üzerinden ilgili ayın en ucuz uçak biletleri hangi havayolu şirketinde var diye bakabilir, örneğin THY ile ekonomik uçak bileti fiyatları ile İstanbul’a ucuza uçak bileti satın alarak uçabilirsiniz.

 • Ekşi Fest (Mayıs)
 • Chill Out Festival (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Dans Festivali (Nisan)
 • İstanbul Film Festivali
 • İstanbul Sahaf Festivali (Eylül-Ekim)
 • İstanbul Shopping Fest (Haziran)
 • İstanbul Tasarım Bienali (Ekim)
 • İstanbul Caz Festivali 
 • İstanbul Uluslararası Opera Festivali (Haziran)
 • İstanbul Müzik Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Uluslararası Doğaçlama Festivali (Mayıs)
 • İstanbul Tiyatro Festivali (Kasım)
 • İstanbul Lale Festivali (Nisan)

 • İstanbul’un Fethi (29 Mayıs)
 • Atatürk'ün İstanbul'un fahri hem şehrisi oluşu (28 Şubat)

 • Florya House Hotel 
 • Swissotel The Bosphorus 
 • Hagia Sophia Hotel 
 • Sumengen Otel 
 • Yaşmak Sultan Otel 
 • Esans Otel 
 • The Marmara Taksim Otel 
 • Titanic Hotel Kartal 
 • Karaköy İstanbul Otel 
 • Richmond İstanbul 
 • Best Western Empire Palace
 • Sirkeci Mansion
 • Doubletree by Hilton
 • Lalahan Hotel
 • Orient Express
 • Novotel
 • The Marmara Taksim
 • Innpera Hotel
 • InterContinental İstanbul
 • Gezi Hotel Bosphorus
 • Golden Park Hotel 
 • Divan Otel
 • Manna Hotel

İki kıtayı birleştiren muhteşem şehir İstanbul’un tadına varmak için yaklaşık 3-4 gününüzü buraya ayırmanızı tavsiye ederiz. İçerisinde birçok farklı tadı, kültürü ve mimariyi barındıran bu eşsiz şehir de gezilecek yer, yapılacak aktivite bolluğu çok fazla olduğundan akıllara ilk gelen soru “nerede kalınır?’’ oluyor.

Konaklama için tercih edebileceğiniz ilk nokta Taksim bölgesidir. Bu bölge lüks zincir otellerden, mütevazı kent otellerine kadar pek çok seçeneği içerisinde barındırmaktadır. Otellerin çoğunun meydan bölgesinde toplandığı Taksim’de konaklayarak hem eğlence mekânlarına hem de gezilecek tarihi yerlere eşit uzaklıkta bulunmak gibi bir avantaja sahip olursunuz.

Taksim’i özel kılan bir diğer özelliği toplu ulaşım ağının merkezinde yer alması. Bu sayede şehrin istediğiniz noktasına kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Konaklamak için tercih edebileceğiniz bir diğer nokta ise Galata, Taksim gibi Beyoğlu ilçe sınırları içerisinde yer alan bu yer İstanbul’un tarihi açıdan en zengin bölgelerinden birisi.

Burada konaklayabileceğiniz oteller Taksim’de ki üst düzey oteller kadar büyük tesisler değil. Ancak hizmet kalitesi bakımında onlardan aşağı kalır yanı yok. Galata’da ki butik otel, apart ve residence tipi tesisler kentsel dönüşüm ile yenilenmiş binalarda veya tarihi yapılarda hizmet vermektedir.

Kültür ve tarih turu için gelenlere önerebileceğimiz Sultanahmet, İmparatorluklara başkentlik yapmış İstanbul’un tarihi yarımadasının merkezinde bulunmaktadır. Tarihle iç içe bir tatil geçirmek isteyenler için kusursuz bir konaklama bölgesi diyebiliriz. Bölgede 800’ün üzerinde tesis hizmet vermektedir. Gecelik konaklama fiyatlarının otellerin meydana olan konumlarına göre değişiklik gösterdiği Sultanahmet’te, sokak aralarında ki tesislerin fiyatları ortalama bir tatil bütçesini zorlamayacak seviyede tutuluyor, bu da elbette size konaklama bütçeniz konusunda avantajlar sağlıyor.

Eşsiz manzaraları ile öne çıkan Sultanahmet otelleri, Bizans ve Osmanlı mimarilerinin en önemli örneklerinden sayılan Sultanahmet Camisi’ne, Ayasofya Müzesi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. 

Lüks konaklama tesislerini tercih edenler için ise tavsiye edebileceğimiz semtlerin başında ise Bebek, Etiler, Tarabya ve Levent geliyor. Bu bölgelerde dünyaca ünlü otellerde sınırsız hizmetlere sahip olarak konaklamanızı yapabilirsiniz.

İstanbul’da konaklamak için Best Western Empire Palace, Sirkeci Mansion, Doubletree by Hilton, Lalahan Hotel, Orient Express, Novotel, The Marmara Taksim, Innpera Hotel, InterContinental İstanbul, Gezi Hotel Bosphorus, Golden Park Hotel ve Divan Otel’i tercih edebilirsiniz. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde İstanbul’a ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir şehir olan İstanbul’da konaklama için daha çok Taksim, Galata ve Sultanahmet bölgeleri tercih edilmektedir. İstanbul’da kalacağınız bölgeyi ve konaklayacağınız oteli seçtikten sonra en ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip İstanbul’a sefer yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

Barcelona Hakkında

Genel Bilgiler

Madrid’ten sonra İspanya‘nın ikinci büyük şehri ve aynı zamanda Özerk Katalonya’nın başkenti olan Barselona, ülkenin en gözde turistik kenti. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanından turistler Akdeniz’in bu ünlü turizm kentini görmek için Barselona’ya geliyor. Barselona bu ününü biraz da çağdaş sanat akımına yön veren sanatçı Gaudi’nin şehirle bütünleşmiş eserlerine ve geçtiğimiz yüzyılın başlarından kalan ızgara planlı ilginç yerleşimine borçludur. Dünyaca ünlü Barselona kenti geziniz boyunca kültür ve deniz tatilini de yapabilirsiniz. Şehir merkezinde ya da trenle kısa sürede gidebileceğiniz banliyölerinde büyük ve güzel kumsallara erişebilirsiniz.

1.6 milyonu aşkın yerleşik nüfusu ve her mevsim dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerinin etkisi ile kozmopolit bir şehir haline dönüşmüştür. Şehirdeki yoğun Katalan etkisi nedeniyle İspanya’nın bilindik özellikleri olan boğa güreşleri ve Flamenko’nun yerini Sardana Dansı almıştır.

İspanya’nın kuzeydoğu kıyısında yer alan Barselona yaklaşık 2000 yıllık bir tarihe sahiptir. O dönemlerde bir Roma yerleşkesi olan Barselona zaman içerisinde oldukça gelişmiştir. Bugün UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olarak belirlenen kentin 20. yüzyıldaki atılımlarından biri de 1992 yılında Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapması ve adını daha da fazla duyurmasıdır. Antik çağ özelliklerinin yanı sıra sanatçı Gaudi etkisiyle modernizmi de bünyesinde barındıran Barselona, açık pazarları, restoranları, kafeleri, müzeleri, kiliseleri ve gezilip görülebilecek daha birçok yeri ile anılır. Gotik ve modern izlerin bir arada görülebileceği bu şehir Avrupa’daki en gözde destinasyonları arasında yer alır.

Barselona turistik zenginliği, iklimi, gece hayatı ve kendine özgü mutfağı ile turistler için adeta bir cennet sayılır. Bölgenin zenginliğine katlı sağlayan Barselona’da turizm dışında ticaret, endüstri ve moda da gelişmiştir.

Genel Barcelona Bilgileri

Resmi Dil: Katalanca ve İspanyolca

Para Birimi: Euro (€)

Vize Uygulaması: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulaması vardır. Barselona, Schengen Bölgesi kapsamındadır.

Zaman dilimi: GMT +1

İspanya Telefon Çağrı Kodu: +34

Barselona Telefon Çağrı Kodu: 93

Barselona Uluslararası El Prat Havalimanı Telefon Numarası: +34 902 40 47 04

İspanya'ya varıştan 72 saat önce yaptırılmış PCR testi ile seyahat edilmelidir. Karantina uygulaması yoktur.

Temel Bilgiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize almak zorundadır.

İspanya Schengen vize sistemine dahil olan ülkelerdendir.

Her başvuru için 2 (6 aydan eski olmayan, arka fonu beyaz biometrik) fotoğraf gerekmektedir.

Kişi başı 1 form doldurulması gerekmektedir.

Planlanan seyahatten 180 gün önce vize başvurusu yapılabilir, seyahat tarihine minimum 15 gün kala başvuru yapalabilir seyahat tarihi ile başvuru tarihi arasında 15 günden az süre olması durumunda başvuru kabul edilmeyebilir.


Özel Bilgiler

Yeşil pasaport sahiplerinin İspanya Vizesi ihtiyaci yoktur.

İspanya vizesi başvuruları BLS Aracı Kurumu vasıtası ile randevu alınarak İstanbul, Ankara ve İzmir' den yapılmaktadır.

Evlilik, boşanma gibi nedenlerden dolayı soyadı değişikliği yaşamış olan kişilerden güncel soyadlarının kullanıldığı pasaport ile İspanya vizesi müracaatı yapmalıdırlar.

İspanya vizesi özel başvurusu için BLS VIP Servisi uygulamasından 300 TL karşılığında yararlanılabilir ancak bu tercih işlem sürecini ve kararını etkilemez.

İspanya vizesi için gerekli seyahat sağlık sigortası tüm seyahati süresi kapsayan, kaşe ve imzalı orijinal olarak sunulmalıdır.

İspanya vizesi başvuru dilekçesi İngilizce  olmalıdır.

Uçuş ve Otel rezervasyonu ibraz edilmelidir, ayrıca kontrol edileceğinden doğru rezervasyonun olması önemlidir.


Turist Vizesi

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize Ücreti: 106 USD

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( kaşeli ve imzalı )
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • E-devlet sisteminden alınmış barkodlu ikametgah belgesi
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Ticari Vize

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize Ücreti: 106 USD

Başvuru sırasında gerekli belgeler

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış ingilizce dilekçe aslı
 • Karşı taraf firmadan davet mektubu fotokopisi
 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası ( kaşeli ve imzalı )
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • E-devlet sisteminden alınmış barkodlu ikametgah belgesi
 • Eksiksiz doldurulmuş ve imza bölümleri imzalanmış vize başvuru formu
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Öğrenci Vizesi

İşlem süresi: 10-15 gün

Vize ücreti: 0-6 yaş Ücretsiz - 06-12 yaş 61 USD - 12 yaş üzeri 106 USD

Başvuru sırasında gerekli belgeler

Ebeveyn'e ait evraklar:

 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Ticaret odası faaliyet belgesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • İmza sirküleri fotokopisi
 • SSK işe giriş belgesi ( Barkodlu )
 • Son 3 aylık kaşeli ve imzalı maaş bordrosu
 • E-devlet sistemi üzerinden alınmış SGK 4A hizmet dökümü
 • Konsolosluğa hitaben antetli kağıda yazılmış dilekçe aslı
 • Son 6 aylık banka hesap dökümü ( banka şubesinden kaşeli ve imzalı )
 • Seyahat masraflarının karşılanacağına beyan eden İngilizce sponsorluk dilekçesi

Başvuru sahibine ait belgeler:

 • Uçak bileti
 • Otel rezervasyonu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • E-devlet sisteminden veya nüfus müdürlüğünden alınmış tam tekmil aile vukuatlı nüfus kayıt örneği aslı
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş vize başvuru formu, 18 yaş altı başvuru sahiplerinin vize formunda yer alan imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.
 • Anne ve baba tarafından Noter onaylı muafakatname aslı, muafakatname içeriğinde seyahat tarihleri belirtilerek İspanya'ya seyahat edileceği beyan edilmelidir.
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çektirilmiş biometrik fotoğraf

Konsolosluk


Fahri Konsolosluk

Barselona elverişli iklim koşulları nedeniyle tüm yıl ziyaret edilebilecek yerlerden biridir. Ancak yine subtropikal iklime sahip Barcelona’yı ziyaret etmek için en iyi zaman Mayıs – Ekim ayları arasıdır. Bu dönemde hava sıcaklığı 25-32 derece arasında değişir ve yağış miktarı oldukça düşüktür bu da Barselona tatilinde denizi de işin içine katmak isteyen ziyaretçiler için elverişlidir. Ancak Ağustos ayında aşırı sıcaklar nedeniyle birçok mağaza ve dükkânların kapalı olduğunu ve tüm bunlara rağmen şehrin kalabalık olduğunu akılda tutmak yararlı olacaktır.

Özellikle deniz tatili planlamıyorsanız ılıman bir dönem olan Ocak-Şubat ayları (hava sıcaklığı ortalaması 9-10 derece) içerisinde Barselona’ya gidebilirsiniz. Böylece hem Nisan-Mayıs, Ekim-Kasım dönemindeki yağışlardan sakınmış olursunuz hem de şehri, yaz döneminde yaşadığı yoğun kalabalık olmadan gezme ve görme fırsatını değerlendirebilirsiniz.

Barselona ziyareti için hava durumu açısından en iyi dönem hangisi diyecek olursanız az yağışlı olması, güneşli ama ılık bir dönem olması nedeniyle Mayıs ayını tercih etmenizi öneririz. 

Barselona'ya haftanın her günü İstanbul'dan direkt uçak seferleri düzenlenmektedir ve İstanbul – Barselona arası yaklaşık 4 saatlik bir uçuştur. Ayrıca pek çok havayolu şirketinin aktarmalı uçuşları da vardır. Barselona ziyareti için önceden Schengen Vizesi almalısınız. 

Barselona’ya havayolu ile gideceklerin kullanacakları Barselona Uluslararası El Prat Havalimanı (BCN), Barselona'nın 10 kilometre uzaklığındadır. Şehir içine ulaşım için Aerobus servis otobüslerini kullanabilirsiniz.

Barselona’ya uçuş için kullanılan diğer havalimanı ise Girona Havalimanı’dır. Ancak Girona Havalimanı ile Barselona arası yaklaşık 100 km mesafededir ve bu da uçuş sonrası şehir merkezine ulaşım için hem daha fazla ücret ödemeniz hem de 1.5-2 saatlik bir yol gitmeniz anlamına gelir.

Barselona’da ulaşım için şehir içinde çalışan 5 ayrı metro hattı ile hemen hemen her yere gidebilirsiniz. 24 saat boyunca hizmet veren metro için 3, 4 günlük biletlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca yine şehir içi ulaşımda toplu taşıma için otobüs ve tren kullanabilirsiniz. Geceleri de hizmet veren otobüsler metroya göre biraz daha ucuz bir seçenek olarak kullanılabilir.

Taksi ile ulaşım da sizin için bir diğer seçenek olabilir, eğer 2-3 kişilik grup halinde iseniz kişi başına düşen maliyet azalacağı için taksiyi tercih edebilirsiniz. Taksilerde tarife dışında bahşiş vermek de yöreye özgü davranışlardan biridir.

Konaklayacağınız bölge örneğin Katalunya Meydanı gibi bir yerde yani gezilecek yerlere yakın ise (ki buralar genellikle Ciutat Vella ve Eixample) yürümek de bir alternatif olabilir, ancak Barselona’nın küçük bir şehir olmadığını unutmayın ve hava durumunu da göz önüne alarak ihtiyacınıza göre toplu taşıma araçlarını kullanmaya çalışın.

Barselona’da şehir içinde etkin çalışan “Hop on hop off” otobüsleri de bir diğer ulaşım seçeneği olarak karşınıza çıkmaktadır. 3 farklı güzergâhta hizmet veren bu servisler sayesinde yaklaşık 2 saat içerisinde gezilecek birçok noktayı görme şansınız olacaktır.

Barselona Havaalanı ile şehir merkezi arası ulaşım sağlayan Aerobus adındaki otobüslerin merkezdeki hareket noktası da Katalunya Meydanı’dır.

Barselona harika bir turizm kenti olmasının ötesinde ticaret, sanayi ve kültür kenti olarak da bilinir. Katalonya'nın kalbi olan Barselona'da her bütçeye uygun konaklama tesisi bulabilirsiniz. Sahil boyunca sıralanan lüks ve konforlu otellerin yanı sıra, özellikle gençlerin tercih ettiği hosteller ve pansiyonlar da Barselona'da konaklama seçenekleri arasındadır.

Barselona’ya ilk kez geliyorsanız, ulaşım bağlantılarına ve gezilecek yerlere yakın, merkezi yerlerde kalmanızı öneriyoruz. Barselona’da konaklama yapabileceğiniz farklı bölgeler bulunur Bunların bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Katalunya Meydanı ve çevresi, kentin en hareketli, canlı ve merkezi yeridir. Gezilecek birçok yere yakın olursunuz ve Barselona gezinizde daha kısa sürede daha çok yeri görebilirsiniz.
 • Ciutat Vella, Barselona’nın eski yerleşim yeridir ve kentin ikonik yapılarına, müzelerine ve meydanlarına yakın olduğu için tercih edilir. Turistler için gözde ve denize en yakın bölgelerden biri olmasının yanında Barri Gotic, Park Güell’e yakındır. 
 • Eixample, Katalunya Meydanı ve Passeig de Gracia’ya yakın modern yeni yerleşim bölgelerinden biridir. Gaudi’nin görülmeye değer Casa Batlo ve Casa Mila da bu bölgeye yakındır.
 • Barselona’nın güneyinde ve dağ eteklerinde yer alan St. Mon Juic’de hizmet veren teleferik çıkılan zirvede muhteşem bir Barselona manzarası sunar. Ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden biri olan Museu Nacional d’Art de Catalunya da bu bölge içerisindedir.

Uluslararası bir havalimanına sahip Barselona gibi rağbet gören bu güzel kentte, gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olan tesislerde, uygun fiyatlara konforlu konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; birkaç ay öncesinden erken rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Barselona’ya ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Barselona’da şehir merkezindeki oteller çok tercih edilmektedir, bu bölgelerin dışında deniz tatili isteyenler için sahile yakın olan bölgeler de tercih edilebilir. Barselona’da kalacağınız bölgeyi seçtikten sonra konaklayacağınız otele erken rezervasyon yapmanız uygun fiyat bulabilmeniz için önemlidir. Rezervasyonunuzu yaparken ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Barselona’ya direkt veya aktarmalı ve tarifeli uçuş seferleri yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

İspanyol ve Katalan Mutfağı oldukça geniş bir lezzet yelpazesine sahip. Akdeniz esintilerini yemek kültüründe barındıran Barselona için yeme-içme açısından bir cennet sayılabilir. Balık ve deniz ürünleri, zeytinyağı, et ve sebze neredeyse her yemekte kullanılır. Akdeniz etkisiyle zeytin, biber, domates, yumurta, soğan ve sarımsak bolca kullanılır. Kuzey Afrika esintileri de taşıyan mutfakta karbonhidrat ağırlıklı, atıştırmalıklar ve kızartmaların da pek sevildiğini söyleyebiliriz. Yemenizi tavsiye ettiğimiz başlıca şeylere gelirsek,

Tapas, bizim meze kültürüne benzeyen ancak genelde normal yemekte ve neredeyse her öğünde atıştırmalık olarak tercih edilen tapası mutlaka denemelisiniz. Küçük bar ve restoranlarda sebze, peynir, yumurta ve et çeşitleri ile zenginleştirilen farklı türdeki tapasları tasça denilen yerlerde küçük porsiyonlar halinde bulabilirsiniz.

Gazpacho Çorbası, Endülüs döneminden kalma bir lezzettir, ekmek kırıntılarıyla koyulaştırılmış ve soğuk servis edilen domates çorbası olarak da düşünebilirsiniz. İçinde biberden bademe, sirkeden zeytinyağına, salatalıktan sarımsağa kadar birçok farklı malzeme kullanılmaktadır.

Tortilla, bizim İspanyol Omleti olarak bildiğimiz bu lezzet patates, soğan, sarımsak, zeytinyağı ve yumurtayla yapılan yöreye özgü bir yemek çeşididir ve genelde soğuk servis edilir.

Paella Barselona mutfağının olmazsa olmazlarından biri sayılabilir. Valencia bölgesine ait bu lezzet, İspanyol Mutfağı içinde kalıcı yerini almıştır. Genellikle balık türleri başta olmak üzere içinde binbir çeşit deniz ürünü ile pişirilen lezzetli bir pilav yemeğidir. Deniz mahsullerini seviyorsanız mutlaka denemeniz gerekir.

Bunların dışında tadabileceğiniz bazı lezzetleri de analım; Sangria, Estralla, Damm, Churro, Jamon ve Yöresel Peynirler.

Barselona’da yemek yiyebileceğiniz bazı gözde restoranlar;

 • Malamen Bendita Bodega
 • Fulla d’Ostra
 • Santa Rita Experience
 • 7 Portes
 • Viana Barcelona
 • Restaurante Lasarte
 • Napa
 • Bodega Biarritz
 • Cera 23
 • Uma
 • Xiloka
 • Don Kilo Barcelona
 • Bar Santa Fe
 • Teoric Taverna Gastronomica
 • 9 Reinas
 • Pampero
 • Pura Vida Coctails
 • Bodega Biarritz
 • Chaka Khan
 • Access
 • Blavis
 • The Box
 • Louro
 • Ginette
 • Rao
 • Kserol
 • Con Gracia
 • Gourmet Tapas by Sensi
 • Bar Xapako
 • L’Escale Bistrot

Avrupa’nın en gözde turistik bölgelerinden biri olan Barselona’da gezip görülebilecek birçok yer var. Dünyaca ünlü ünlü Katalan Mimar Antoni Gaudi‘nin kente kazandırdığı birbirinden güzel ve sıra dışı yapılar, tarihi doku ve müzeler görülmeye değer. Sagrada Familia Bazilikası, Park Güell, Casa Batllo, Museu Nacional d’Art de Catalunya (MNAC), La Rambla Caddesi, Casa Mila (La Pedrera), Barselona Katedrali ve Poble Espanyol kentin görülmesi gereken en önemli yapılarının başındadır. 

Barselona gezinize yaz mevsiminde çıkmışsanız denizi de içeren tatilinizi burada geçirebilirsiniz. Kentin birçok yerinde birbirinden güzel plajlar, kumsallar bulunuyor. Olimpiyat Oyunları için çehresi değişen ve tarihi dokusu bozulmadan modern bir görünüme bürünen Barselona’nın plajları da bu değişimden etkilenmiş ve yeniden düzenlenmiştir. Hem kuzey hem de güney bölgesinde yer alan temiz, düzenli ve doğal güzelliklere sahip plajlar her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Barların, restoranların bulunduğu bazı sahillerde rüzgâr sörfü için de imkân bulabilirsiniz. Kumsallara toplu taşıma, kiralık aracınız ya da bisikletinizle ulaşabilirsiniz.

Görülecek yerlerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Sagrada Familia
 • Picasso Müzesi
 • Montjuic Tepesi (Görülmesi gereken birçok yapıyı ve alanı da barındırır)
 • Park Güell
 • Gaudi Müzesi
 • Joan Miro Müzesi
 • Casa Mila
 • Casa Battlo (Kemikli Ev)
 • Camp Nou Stadı ve Müzesi (Barcelona Futbol Kulübünün Stadyumu)
 • Katalonya Ulusal Sanat Müzesi
 • La Rambla (Alışveriş ve yemek mekânlarının olduğu ünlü bir cadde)

Barselona hem Katalonya hem de İspanyol kültürünü, hem de tarihinden gelen etkilendiği farklı kültürleri buluşturan bir nokta sayılabilir. İspanya’nın önemli kültür merkezlerinden biri olan Barselona’daki kültürel etkinliklerin yoğunluğu sizi şaşırtabilir. Seyahatiniz sırasında gerçekleşecek etkinlikleri Barselona’ya gitmeden önce araştırmanız ve bu etkinlilere katılmanız, güzel anılar edinmenizi sağlayabilir. Bunların dışında kentte birçok tiyatro, konser, sinema, kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan mekânlar bulunmaktadır.

Dia De Los Reyes Magos (Kings’ Day) - Ocak

Üç kralın dönüşünü kutlamak için yapılan bir etkinliktir. 

The Calçotada – Şubat – Mart

Yeşil soğan festivali denilebilecek bu etkinlik hasat zamanına göre farklı dönemlerde yapılabiliyor. 

The Carnival – Şubat – Mart

Oldukça renkli ve coşkulu geçen bu etkinlik biraz da Rio Festivali’ni andırıyor. 

Festa de Sant Medir (Candy Festival) - Mart

Feria de Abril - Nisan

Orijini Seville olan bir flemenko festivali.

Formula One Spanish Grand Prix - Mayıs

Fiesta Mayor de la Barceloneta - Haziran

Sonar Festival – Haziran

Elektronik Müzik Festivali

Monegros – Temmuz

Elektronik Müzik Festivali

Montjuic de Nit – Temmuz

Circuit Festival Barcelona - Ağustos

Dünyanın en büyük LGBTİ etkinliklerinden biridir. 

Fiesta de la Mercè - Eylül

Barselona şehrinin koruyucusunu kutlamak için yapılan festival

In-Edit Beefeater - Ekim

Müzik Festivali (her yıl farklı bölgede ve sokaklarda gerçekleştirilir)

Manga Fair Barcelona - Kasım

New Year’s Eve - Aralık

Yeni yıl etkinlikleri ve kutlamaları

Barselona’da gece hayatı çok etkin ve renklidir. Eğlence için kaliteli ve elbette biraz pahalı diyebileceğimiz mekânlar genelde sahil bölgelerinde yer alır. 

Las Ramblas Caddesi ya da Liman Bölgesi eğlence için ilk durak noktalarından biri olabilir. Buralardaki kafelerde ya da publardan birinde sangria eşliğinde başlayacağınız gece, eğlence tercihinize göre gideceğiniz mekânda devam edebilir. Flemenko gösterisi, Jazz müziği, temalı partiler, gece kulüpleri ya da sakin müzik eşliğinde bir akşam geçirmek için çok sayıda tercih yapma şansınız olacaktır.

Eğlence mekânlarından bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Razzmatazz
 • Apollo
 • Opium Mar
 • La Vinya de Senyor
 • Sidecar Factory
 • Flamenco Tablao Cordobes
 • Magic Club
 • Raimon Social Club
 • Flamenco Tablao Patio Andaluz
 • Lo Pinyol
 • Carpe Diem
 • Espit Chupitos

Barselona’da binlerce mağaza ve dükkânın faaliyet gösterdiğini söylersek alışveriş için ne kadar çok seçeneğiniz olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunların büyük çoğunluğu kilometrelere varan alışveriş caddelerine, meydanlara ve AVM’lere yayılmış durumda. 

Elbette orta ve üst gelir grubuna yönelik mağazaların dışında Katalan kültürünü yansıtan çok sayıda küçük butik, yöresel ürünlerin ve taze çiftlik ürünlerinin satıldığı organik pazarlar, antika ve sokak pazarları, ikinci el eşyaların satıldığı çarşılar da ziyaretçiler için ilgi odağı. Özellikle cumartesi günleri Barselona için bir alışveriş festivali gibi geçiyor. 

Passeo de Gracia, Rambla Catalunya, Barri Gotic, La Ribera ve Portal del Angel alışveriş konusunda Barselona’da gezilecek yerler arasında geliyor ancak Barselona’da alışveriş sadece bu bölgelerle sınırlı değil. Mimar Gaudi’nin şekillendirdiği Barselona’da moda ve sanat eserleri mağazaları kadar kent müzelerinin mağazaları da hediyelik ve hatıra alışverişleriniz için seçenek sunmakta. 

Barselona’dan ne alınır diye düşündüğünüzde kentte satılan oldukça kaliteli deri ürünleri ilginizi çekebilir. Ayrıca Barselona’nın Flamenko kültürünün hediyelik eşyalara yansıması da dans için kullanılan eteklerden ya da zillerden oluşuyor.

Elbette Camp Nou Stadı Müzesinde dünyaca ünlü Barselona takımına ait ürünlerin satıldığı iki katlı, büyük mağaza da hediyelik ve hatıra alışverişiniz için bir alternatif olabilir.

 • L’Illa Diagonal
 • Pedralbes Alışveriş Merkezi
 • La Roca Village
 • El Corte Ingles
 • 40 de Mayo Barcelona

 • Festes de Merce (Eylül)
 • L’alternativa / Barcelona Bağımsız Filmler Festivali (Kasım)
 • Dia de Sant Jordi (23 Nisan)
 • Festival de Sant Joan (23 Haziran)
 • Festival de Sonar (Haziran)
 • Grec Arts Festival (Haziran)
 • Festa Major de Gracia (Ağustos)
 • Primavera Müzik Festivali (Mayıs)
 • Benicassim Festivali (Temmuz)
 • Karnaval (Şubat-Mart)
 • Sala Montjuic (Temmuz-Ağustos)

 • 1 Ocak – Yılbaşı
 • 6 Ocak – Yortu
 • Nisan – Paskalya
 • 23 Nisan – Aziz George Günü
 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı
 • 19 Mayıs – Hamsin Yortusu
 • 24 Haziran – Aziz John Günü
 • 15 Ağustos – Gracia Kabullenme Günü
 • 11 Eylül – Katalan Milli Tatili
 • 24 Eylül – La Merce
 • 12 Ekim – Kolombus Günü
 • 1 Kasım – Azizler Günü
 • 6 Aralık – Anayasa Günü
 • 25 Aralık – Noel
 • 26 Aralık – Aziz Stephen Günü

Katalonya Meydanı

Room Mate Pau

Atlantis by Atbcn

Catalonia Plaza Catalunya

H10 Universitat

Ohla Barcelona

Ciutat Vella Bölgesi

Andante Hotel

Ciutat de Barcelona

Catalonia Catedral

Petit Palace Boqueria Garden

Eurostars Grand Marina Hotel GL

Eixample Bölgesi

Room Mate Emma

Caledonian

Hotel Vueling Bcn by HC

Hotel Balmoral

El Palace Barcelona

Saint Marti Bölgesi

Catalonia Sagrada Familia

Capri by Fraser Barcelona

Novotel Barcelona City

Hotel SB Diagonal Zero

The Level at Melia Barcelona Sky

Barselona harika bir turizm kenti olmasının ötesinde ticaret, sanayi ve kültür kenti olarak da bilinir. Katalonya'nın kalbi olan Barselona'da her bütçeye uygun konaklama tesisi bulabilirsiniz. Sahil boyunca sıralanan lüks ve konforlu otellerin yanı sıra, özellikle gençlerin tercih ettiği hosteller ve pansiyonlar da Barselona'da konaklama seçenekleri arasındadır.

Barselona’ya ilk kez geliyorsanız, ulaşım bağlantılarına ve gezilecek yerlere yakın, merkezi yerlerde kalmanızı öneriyoruz. Barselona’da konaklama yapabileceğiniz farklı bölgeler bulunur Bunların bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

 • Katalunya Meydanı ve çevresi, kentin en hareketli, canlı ve merkezi yeridir. Gezilecek birçok yere yakın olursunuz ve Barselona gezinizde daha kısa sürede daha çok yeri görebilirsiniz.
 • Ciutat Vella, Barselona’nın eski yerleşim yeridir ve kentin ikonik yapılarına, müzelerine ve meydanlarına yakın olduğu için tercih edilir. Turistler için gözde ve denize en yakın bölgelerden biri olmasının yanında Barri Gotic, Park Güell’e yakındır. 
 • Eixample, Katalunya Meydanı ve Passeig de Gracia’ya yakın modern yeni yerleşim bölgelerinden biridir. Gaudi’nin görülmeye değer Casa Batlo ve Casa Mila da bu bölgeye yakındır.
 • Barselona’nın güneyinde ve dağ eteklerinde yer alan St. Mon Juic’de hizmet veren teleferik çıkılan zirvede muhteşem bir Barselona manzarası sunar. Ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden biri olan Museu Nacional d’Art de Catalunya da bu bölge içerisindedir.

Uluslararası bir havalimanına sahip Barselona gibi rağbet gören bu güzel kentte, gezilecek yerlere yürüme mesafesinde olan tesislerde, uygun fiyatlara konforlu konaklama seçeneklerini değerlendirebilmek adına gideceğiniz dönemi belirleyerek; birkaç ay öncesinden erken rezervasyon yaptırmanız sizin için iyi olacaktır. Seyahatiniz için otel rezervasyonu yaparken aynı tarihlerde Barselona’ya ucuz uçak bileti almak amacıyla, en uygun uçak bileti sitesi sonfiyat.com’dan gidiş dönüş uçak biletinizi indirimli fiyatlarla alabilirsiniz.

Her seviyede bütçeye hitap eden bir kent olarak Barselona’da şehir merkezindeki oteller çok tercih edilmektedir, bu bölgelerin dışında deniz tatili isteyenler için sahile yakın olan bölgeler de tercih edilebilir. Barselona’da kalacağınız bölgeyi seçtikten sonra konaklayacağınız otele erken rezervasyon yapmanız uygun fiyat bulabilmeniz için önemlidir. Rezervasyonunuzu yaparken ucuz uçak bileti fiyatları için sonfiyat.com adresine girip Barselona’ya direkt veya aktarmalı ve tarifeli uçuş seferleri yapan tüm havayolları şirketlerinden indirimli ve en ucuz uçak bileti satın alabilirsiniz.

İspanya Ülke Bilgileri

Resmi Adı: İspanya Kralliği (ES)
Kıta: Güney Avrupa (Avrupa)
Başkenti: Madrid
Telefon Kodu: +34
Para Birimi: EUR (Euro)
Konuşulan Diller: İspanyolca, Katalanca, Galiçya Dili, Baskça, Oksitan Dili

Diğer İspanya Destinasyonları

Etkinlikler