Polonya Covid 19 Uygulamaları Hakkında

13.11.2020,

19 Nisan 2021

Polonya PCR Testi ve Covid-19 Dönemi Giriş Koşulları

Polonya`ya Seyahat Edecek Olan Yolcuların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar ;

Polonya Cumhuriyeti'nin aldığı son kararla, 30 Mart 21 tarihinden itibaren Polonya`ya seyahat edecek olan yolcularımız 10 günlük ev karantinasında kalacaklardır.  Varşova Chopin Havalimanı'na gelen tüm yolcularımızın, telefon ve adres gibi bilgileri pasaport polisine iletmekle yükümlüdürler.

Karantina süresi, Polonya'ya varışta 48 saat içinde yapılan negatif COVID-19 test sonucuyla kısaltılabilir, negatif sonuç alındıktan iki saat sonra sisteme girilir ve  karantina süresi bitmiş olur. Pozitif sonuç çıkması durumunda, yolcu 10 günlük izolasyona alınır. 

İstisnalar :

   - AB`nin kabul ettiği Covid aşılarından 2 doz aşı olan ve belgelendiren yolcularımız (Pfizer Biontech/Astra Zaneca/ Moderna/Janssen)

   - Diplomatlar

   - Öğrenciler

 Polonya`ya ayrıntılı giriş koşulları kaynağından öğrenmek için tıklayınız.

Varşova Chopin Havalimanı'nda resmi olarak geçerli Covid 19 Test Merkezleri için tıklayınız tıklayınız

Polonya`da resmi olarak geçerli olan Test Merkezleri için tıklayınız

Karantina ile ilgili uygulama indirme linkleri aşağıdadır: Tüm uygulama linkleri için tıklayınız

Apple iOS 10 ve üstü için uygulamayı yüklemek için  tıklayınız.

Android 6.0 ve üstü için tıklayınız.

Huawei cep telefonları uygulaması için Tıklayınız

 

13-11-2020

Plonya'ya girişte Tedbir Amaçlı Covid-19 Önlemleri ve Kısıtlamaları:

1- Polonya, AB ve EFTA üyesi ülkelerin vatandaşları ;

2- Polonya vatandaşları, AB / EFTA vatandaşları ile evli olan yabancıların  eşleri ve çocukları olan ancak  göçmenlik gerekliliklerini  yerine getiren ülke vatandaşları  (vize, biyometrik pasaport vb.);

3- Poles Card (Karta Polaka) sahibi yabancılar;

4- Polonya'da kalıcı veya geçici oturma iznine sahip olan yabancılar, yolcunun plastik bir kimlik kartı biçiminde ibraz etmesi gerekmektedir. (D tipi vize oturum izni DEĞİLDİR);

5- Polonya'da çalışma izni olan yabancılar (diğer AB ülkelerinde çalışma izni kabul EDİLMEZ) veya Polonya'ya girdikten hemen sonra Polonya'da çalışmaya başlayacaklarını teyit eden belgeler;

6- Polonya'da akredite ve diplomatik pasaport sahibi diplomatik personel üyeleri ve ailelerine ilave olarak tüm ülkelerin diplomatik pasaport sahipleri  ;

7- AB, EFTA ülkelerinde Kalıcı veya geçici ikamet izni olan yabancılar (yolcuların plastik kimlik kartı şeklinde ibraz etmesi , başka herhangi bir belge kabul edilmemektedir).Polonya üzerinden transit geçiş ile ikamet ettikleri  ülkelere gidebilmeleri için ,yolcu, bilet / rezervasyon onayını belgelendirerek  uçak, otobüs, tren vb. İle Polonya bölgesi üzerinden transit geçiş yaptığını kanıtlamalıdır. Diğer Schengen ülkelerine geçişte ilk pasaport kontrolü Polonya'da olmaktadır.

8- Öğrenciler, Polonya'da okula, üniversiteye, uzmanlık kurslarına ve diğer öğrenim şekillerine devam eden öğrenciler ( Özel Dil kursları kapsam dışı ,sadece Üniversitelerin kendi lisans eğitimleri  için  dil programına kayıtlı öğrenciler kabul edilir,  belgelendirmeleri  şartıyla ) , aldiklari D tipi vize.

9- Polonya'da bilimsel çalışmalar veya araştırma yapan bilim insanı, bunu gerekli belgelerle ispat edebiliyorsa;

10- Aşağıdaki ülkelerin vatandaşları (YOLCULAR SCHENGEN KURALLARINA GÖRE DÜZENLİ GÖÇ GEREKLİLİKLERİNİ BELGELENDIRMEK ZORUNDADIR .

-Avustralya

-Yeni Zelanda

- Japonya

- Tunus

-Güney Kore

-Tayland

-Kanada

-Gürcistan

-Belarus

-İngiltere ve Kuzey İrlanda

        

11- Madde 10'da sayılan ülkelerden birinde geçerli ikamet kartına sahip olan yabancılar (ikamet kartı plastik kimlik kartı gösterilmesi , başka herhangi bir belge kabul edilmez). YOLCULAR, SCHENGEN KURALLARINA GÖRE DÜZENLİ GÖÇ GEREKLİLİKLERİNİ BELGELENDIRMEK ZORUNDADIR.

12- Polonya otoriteleri tarafından verilmiş C / D 21 tipi geri dönüş vizesine sahip yabancılar, WAW OPS'den teyit gereklidir.

13- Polonya'da ulusal federasyon veya Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından yetkilendirilmiş uluslararası spor organizasyonu tarafından düzenlenen Şampiyona dereceli spor etkinliklerine katılmak için Polonya'ya gelen C / D 03 vizesi olan yabancılar. Spor müsabakalarına katılacaklar gerekli belgelerle ispat edebilmek koşuluyla sporcu, antrenör, doktor, hakem, basın ve gazeteci vb. Konuları kapsar. Geniş uygulama ve olası sahte belgeler nedeniyle, WAW OPS'den onay gereklidir.

14- Polonya için COVID/PCR testi istenmemektedir.

15- 28 MART 21 Tarihine kadar Polonya'ya gelecek olan yolcular 10 günlük ev karantinasinda kalacaklardır. Covid asisi sertifikasi (Pfizer  Biontech, Astra Zeneca, Moderna Biotech) olan veya son 48 saat içinde alınmış.  Covidle ilgili herhangi bir test sonucunda ( PCR/ANTIGENIC/IGGM vs.)  ,  SARS-COV2  - NEGATIV ibaresi varsa , 10 günlük ev karantinasi uygulamasından muaf tutulacaklardır.

16- İstanbul Varşova uçuşlarında ,  Polonya Sağlık Müfettişliği tarafından deklere edilmiş olan ve  yolculara dağıtılacak iki adet sağlık formu , yolcular tarafından uçuş esnasında doldurulması gerekmektedir.

NOT:  10 ve 11. Maddeler yanlis anlaşılmaması adına  , tekrar belirtmekte fayda var. Yolcuların Pasaport kontrolünde , Polonya'ya ne amaçla geldiğini belgelerle ispat etmesi gerekmektedir, Covid öncesi profiling gibi .

Daha önceki uçuşlarımızda tek yön biletle gelen yolcular ellerinde başka döküman  hotel rezervasyonu, çalışma izni vs.) bulunmadığı için  INAD edilmişlerdir.

Covid-19 kısıtlamaları dışında , TÜM yolcular normal göçmenlik,pasaport , vize prosedüründen geçerler. Tüm vize / pasaport gereksinimlerinin  kontrol edilmesi gerekir.

Diğer Schengen ülkelerinin C/D tip vizesiyle Polonya'ya giriş yasaktır. Diger AB ülkelerinden oturum kartı olan yabancilar, uçak, tren ve/veya otobüsle aynı gün seyahat edeceklerini belgelemeleri durumunda PL giriş yapabilir ve  oturum kartı sahibi oldukları ülkeye devam etmek zorundalar.