PCR Zorunluluğu: En Çok Sorulan Sorular

16.09.2021,


T.C. İçişleri Bakanlığı'nın ''Bazı Faaliyetler İçin PCR Testi Zorunluluğu Genelgesi'' kapsamında, 06 Eylül 2021 tarihinden itibaren iç hattan iç hata seyahat edecek yolcular için yapılan uygulamada, Sağlık Bakanlığı'na iletilen soruların cevapları aşağıda istifadelerinize sunulmuştur.


Seyahat Planlama ve Biletleme İşlemlerine Ait Soruların Cevapları:


* Uçuşa kabul edilecek yolcular için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak 18 yaş ve üstünde bulunan kişilerden belirlenen aşı olma ve bağışıklık kriterlerine sahip olmayan kişiler için PCR testinin yapılması gerekmektedir.


* Yurt içi seyahat uygulama kuralları aşağıdaki uçuşlarda yapılacak;


. İç hattan- iç hatta doğrudan yapılan uçuşlar

. İç hattan- iç hatta aktarmalı yapılan uçuşlar


* Yurt dışı seyahat uygulamalarına dair kurallar aşağıdaki uçuşlarda geçerli olacaktır.


. Dış hattan- iç hatta doğrudan yapılan uçuşlar

. İç hattan- Dış hatta aktarmalı yapılan uçuşlar

. Dış hattan- iç hatta aktarmalı yapılan uçuşlar


* Seyahat kontrol uygulaması TC Kimliği ibraz eden kişiler için değil uyruk fark etmeksizin tüm yolcuları kapsayacak şekilde uygulanacaktır.


* Yurt dışında aşı olan kişilerin aşılamaları kabul edilecektir. Ülkemiz vatandaşı olan ve Yurt dışında aşı yaptıran kişilerin aşı kayıtları HSYS (Halk Sağlığı Yönetim Sistemi) Vaka Takip Modülüne kayıt edilmesi durumunda HES uygulamasında gösterilebilecektir.


* İkili anlaşma kapsamında kabul edilen veya DSÖ Sertifikasyon kapsamında olan aşılar geçerli olup, uygulanan ülkelerdeki aşı şemasında yer alan doz sayısına göre değerlendirilecektir.


* HES uygulamasına aktarımı yapılamayan PCR test sonucu ve aşı sertifikaları için Latin alfabesi ile düzenlenmiş olma şartı aranacaktır.


* Hastalığı geçirmiş kişiler için bağışıklık geçerlilik süresi 180 gün olacaktır.


* Yurt içinden alınmış PCR test sonuçları HES uygulamasına aktarılmamış ise yolcunun elindeki test sonuçları kabul edilmeyecektir.


* Sağlık Bakanlığı sistemlerine erişim problemi olduğu zaman veya özel durumunu ileten yolcular için havalimanlarında istisnai onay verecek makam olmayacaktır.