İngiltere Türkiye'yi Kırmızı Listeden Çıkardı

17.09.2021,

Son dakika haberi: İngiltere'den Türkiye kararı! Kırmızı listeden çıkardı!

Covid 19 vakalarında artış dünya genelinde sıçrayıştayken, ülkemiz genelinde de sınırlara ulaşmıştı. Türkiye’de artan hasta sayıları, yeni pozitif testler ve yoğun bakımların genel durumu yeni önlemler alınması yönünde seyretmeye devam ediyor.

Bu noktada dünya ülkeleri tarafından Türkiye’de değerlendirmeye alınmış olup, bazı ülkelerce kırmızı liste arasında yerini almıştı. İngiltere için de durum böyleyken, çok sıcak bir gelişme yaşandı ve İngiltere yeni bir karar açıkladı.

Peki İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı mı?

Sıcak gelişmeye göre, İngiltere Türkiye’yi kırmızı listeden çıkardı. Gelen son dakika haberin detayları ise şöyle; İngiltere, Türkiye'yi seyahat sonrası zorunlu otel karantinası gerektiren kırmızı listeden çıkardı.

İngiltere’nin uluslararası seyahatlere ilişkin trafik ışıkları sisteminde 17 Eylül günü yapılan gözden geçirmeyle Türkiye 22 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kırmızı listeden çıkarılmıştır.

Buna göre,

- Ülkemizden İngiltere’ye seyahat, Birleşik Krallık (BK) vatandaşı olmayanlar ve BK'da oturum izni olmayanlar için de mümkün hale gelecektir.

- Ülkemizden gelen yolcular için zorunlu otel karantinası uygulaması kaldırılacaktır.

- Ülkemizden İngiltere’ye seyahatlerde, seyahatten önceki son 72 saat içinde yaptırılmış, negatif PCR testi sonucu ibraz etmek gerekecektir.

- Her iki doz aşısını BK, ABD, AB ve EFTA üyesi ülkelerde yaptıran ve bunu belgeleyen yolcuların varışlarını takip eden iki gün içerisinde test yaptırmaları yeterli olacaktır.

- Her iki doz aşısını bu ülkeler haricinde yaptıranlar (ülkemizde yapılan aşılar da halen bu kategoridedir) ile henüz aşılarının her iki dozunu da yaptırmamış olanların ise kalacakları adreste 10 gün süreyle karantinaya girmeleri ve ülkeye girişlerini takip eden 48 saat içerisinde bir PCR testi ve karantinanın 8. gününden itibaren ikinci bir PCR testi sonucu ibraz etmeleri gerekecektir.


Haberin ayrıntılarını en güncel haliyle sizlerle paylaşacağız. Detaylı bilgi için 0212 334 2828 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.